Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2843 replies to this topic

#2125
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Avand in vedere ca la tractor intra 2kg de freon pot sa fac plinul de 6 ori sau mai bine zis m-am scos pe aceasta tema cu toate masinile personale si utilajele.

#2126
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013
Nu e rau cred ca o sa incerc si eu ,sa vad de unde pot cumpara sculele si frenu.

#2127
adrian1975oti

adrian1975oti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.02.2016

 topyion, on 26 martie 2013 - 09:43, said:

Furtunele de basculare se leaga la punctele 1 si 3. La doi nu ai de ce sa umbli!Vad ca la punctul 3 ai deja reductie si holender pentru montare ,mai trebuie si la punctul unu la fel.Furtunele originale de presiune hidraulice sunt la o lungime de cca 500-600 mm,dar nu stiu daca o sa gasesti mai scurte de 1000 mm.
O problema de genul asta am si eu! Am un fiat 415 si vreau sa-i pun furtune pt basculare! Ai idee cum si ce imi trebuie?

#2128
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Pune o poza cu monoblocu de sub scaun.Cred ca undeva in stanga ar trebui sa ai o maneta sau in dreapta si pe monobloc niste dopuri.

#2129
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016

 adrian1975oti, on 27 aprilie 2016 - 21:09, said:

O problema de genul asta am si eu! Am un fiat 415 si vreau sa-i pun furtune pt basculare! Ai idee cum si ce imi trebuie?
Monoblocul la fiat 415 este la fel ca cel de 445.îți trebuie distribuitor hidraulic pentru u 445,dai jos capacul din stingă care este prins în trei șuruburi si montezi distribuitorul.în cele două găuri adaptezi furtunele pentru basculare.Așa am făcut și la al meu tot f 415.

#2130
cioionut

cioionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2016
Salut,

Am nevoie de un manual tehnic pentru un fiat 1000 super, orice informatie ar fi utila, ma intereseaza in special partea referitoare la caseta de directie(servodirectia).

Multumesc.

#2131
adrian1975oti

adrian1975oti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.02.2016

 Ionel1980, on 28 aprilie 2016 - 19:11, said:

Monoblocul la fiat 415 este la fel ca cel de 445.îți trebuie distribuitor hidraulic pentru u 445,dai jos capacul din stingă care este prins în trei șuruburi si montezi distribuitorul.în cele două găuri adaptezi furtunele pentru basculare.Așa am făcut și la al meu tot f 415.
Ce distribuitor ai luat si cam ce pret a avut,te rog! As vrea ceva mai calitativ!

#2132
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016

 adrian1975oti, on 29 aprilie 2016 - 20:23, said:

Ce distribuitor ai luat si cam ce pret a avut,te rog! As vrea ceva mai calitativ!
Nu am căutat o ,,marcă,, ce am găsit aia am luat mi-au zis cei de la magazin ca sunt făcute la Brașov. Prețul nu mai stiu ca este luat acum 2 ani dar cred că acum este 150~200lei. Supapase potrivește cea de la capac. Dacă vrei să pui disc tractat si să-ți salte rotile si invers să-ți salte discul trebuie astupată una din găuri cu un șurub mai lung decât cel normal de prins furtunele. Eu așa ceva nu am știut și pe toți care îi întrebăm de ce nu saltă rotile ziceau că nu e bun distribuitorul(schimba-l e făcut pe vapor). După ce am citit pe această secțiune am găsit și răspunsul și țin să le mulțumesc tuturor celor care postează aici să învețe și cei ca mine.SA AVEȚI UN PASTE FERICIT!!

#2133
adrian1975oti

adrian1975oti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.02.2016

 Ionel1980, on 30 aprilie 2016 - 08:51, said:

Nu am căutat o ,,marcă,, ce am găsit aia am luat mi-au zis cei de la magazin ca sunt făcute la Brașov. Prețul nu mai stiu ca este luat acum 2 ani dar cred că acum este 150~200lei. Supapase potrivește cea de la capac. Dacă vrei să pui disc tractat si să-ți salte rotile si invers să-ți salte discul trebuie astupată una din găuri cu un șurub mai lung decât cel normal de prins furtunele. Eu așa ceva nu am știut și pe toți care îi întrebăm de ce nu saltă rotile ziceau că nu e bun distribuitorul(schimba-l e făcut pe vapor). După ce am citit pe această secțiune am găsit și răspunsul și țin să le mulțumesc tuturor celor care postează aici să învețe și cei ca mine.SA AVEȚI UN PASTE FERICIT!!
Multumesc frumos de informatii! Paste fericit si dumneavoastra! Si daca mai am nevoie de vreo informatie,sper sa nu devin sacaitor!

#2134
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013
Hristos a inviat! , paste fericit !

#2135
Sorel09

Sorel09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.11.2013
Hristos a Înviat.Paste fericit alaturi de cei dragi.
Va rog sa ma ajutati cu un manual pentru un tractor International 1055.
Va multumesc,

#2136
bobonrone

bobonrone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.01.2012
Hristos a inviat! Ce plug ar fi potrivit pt un case 1255? Unul cu 3 rev sau cu 4? As vrea un plug sa prinda cam 1.3-1.5 m la 25-30cm adamcime.

#2137
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 bobonrone, on 02 mai 2016 - 14:18, said:

Hristos a inviat! Ce plug ar fi potrivit pt un case 1255? Unul cu 3 rev sau cu 4? As vrea un plug sa prinda cam 1.3-1.5 m la 25-30cm adamcime.

Ca sa ai un consum bun un plug cu patru brazde sau unu trei plus unu brazde si poti sal folosesti si cu trei brazde cand emai tare pamantu ,am un leken opal cu trei plus unu ia pana la doi metri la o trecere .

Attached Files



#2138
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
Aveti idee la un 640 - daca il accelerez tare si il las dintr o data la relanti, motorul are tendinta sa se opreasca si cate o data chiar se opreste. Filtrele is toate schimbate.

#2139
bobonrone

bobonrone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.01.2012

 sososs, on 03 mai 2016 - 10:58, said:

Aveti idee la un 640 - daca il accelerez tare si il las dintr o data la relanti, motorul are tendinta sa se opreasca si cate o data chiar se opreste. Filtrele is toate schimbate.
ai ceva pb cu pompa de injectie, nu functioneaza corect regulatorul,in momentul cand ai luat piciorul din "gaz" regulatorul taie injectia, in momentul cand ajunge sub turatia de relanti ar trebui sa deschida iarasi injectia. Posibil sa se blocheze greutatile de la regulator sau ai turatie de relanti prea mica; pe asta daca iti functioneaza turometrul o poti regla din surubul de pe pompa asa incat sa stea motorul pe la 700-750, daca nu dupa ureche

Edited by bobonrone, 03 May 2016 - 15:55.


#2140
bobonrone

bobonrone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.01.2012

 sandusandel, on 02 mai 2016 - 15:15, said:

Ca sa ai un consum bun un plug cu patru brazde sau unu trei plus unu brazde si poti sal folosesti si cu trei brazde cand emai tare pamantu ,am un leken opal cu trei plus unu ia pana la doi metri la o trecere .
Momentan am un gassner cu 3 brazde ce l-am tras cu same de 85 cp. ia cam 1-1,1 m. am incercat sa-l dau mai mult la mare insa e reversibil mecanic automat si daca nu e echilibrat nu se mai reverseaza,plus ca daca trec de latimea asta ramane un pic nearat intre cormane. Doream sa stiu daca ara cineva cu plug cu 3 rev care sa prinda aproape 1.5m, pt ca vanzatorii de pluguri daca ii intrebi cat ia plugul lor ori nu stiu ori iti zic ca prinde si 2 m. Case-ul tau are tot 125 cp insa cuplul motor e mai mare ca la 1255. Oricum cred ca cea mai buna varianta e un 3+1, daca o merge cu 4 bine, daca nu ramane in 3.

Edited by bobonrone, 03 May 2016 - 18:34.


#2141
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 bobonrone, on 03 mai 2016 - 18:32, said:

Momentan am un gassner cu 3 brazde ce l-am tras cu same de 85 cp. ia cam 1-1,1 m. am incercat sa-l dau mai mult la mare insa e reversibil mecanic automat si daca nu e echilibrat nu se mai reverseaza,plus ca daca trec de latimea asta ramane un pic nearat intre cormane. Doream sa stiu daca ara cineva cu plug cu 3 rev care sa prinda aproape 1.5m, pt ca vanzatorii de pluguri daca ii intrebi cat ia plugul lor ori nu stiu ori iti zic ca prinde si 2 m. Case-ul tau are tot 125 cp insa cuplul motor e mai mare ca la 1255. Oricum cred ca cea mai buna varianta e un 3+1, daca o merge cu 4 bine, daca nu ramane in 3.
Cand am luat plugu avea-m un JD 3040 de 92 cai si il ducea cu patru brazde fara probleme, la lemken brazdarele sunt mai mari si  mai inalte decat la celelalte pluguri mu se incarca cu resturi si merge foarte bine pana la 50 cm pe brazda .si mai avantajul ca merge si la 3 brazde .

#2142
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009

 bobonrone, on 03 mai 2016 - 18:32, said:

Momentan am un gassner cu 3 brazde ce l-am tras cu same de 85 cp. ia cam 1-1,1 m. am incercat sa-l dau mai mult la mare insa e reversibil mecanic automat si daca nu e echilibrat nu se mai reverseaza,plus ca daca trec de latimea asta ramane un pic nearat intre cormane. Doream sa stiu daca ara cineva cu plug cu 3 rev care sa prinda aproape 1.5m, pt ca vanzatorii de pluguri daca ii intrebi cat ia plugul lor ori nu stiu ori iti zic ca prinde si 2 m. Case-ul tau are tot 125 cp insa cuplul motor e mai mare ca la 1255. Oricum cred ca cea mai buna varianta e un 3+1, daca o merge cu 4 bine, daca nu ramane in 3.
numai daca ai plug vario poti regla latimea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate