Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2843 replies to this topic

#1999
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 raul_16nic, on 09 noiembrie 2015 - 19:25, said:

cam la cate ore de functionare se regleaza culbutorii?

Dupa rodaj  500 de ore se strange chiulasa si se regleaza culbutori.

#2000
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
eu nu i-am facut motorul.a meu are vre 13550 de ore si nu stiu daca s-au reglat vreodata.intreb ca imi pare ca motorul a devenit mai zgomotos daca merg cu el turat si nu ii in sarcina mare.m-am gandit ca o fi de acolo sau sa fie de la avans?

#2001
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 raul_16nic, on 09 noiembrie 2015 - 20:12, said:

eu nu i-am facut motorul.a meu are vre 13550 de ore si nu stiu daca s-au reglat vreodata.intreb ca imi pare ca motorul a devenit mai zgomotos daca merg cu el turat si nu ii in sarcina mare.m-am gandit ca o fi de acolo sau sa fie de la avans?

Verifica-i cu o lera 45 la admisie si 50 la evacuare  de obicei culbutori se aud tacaneli sus la turati mici ,posibil  si avansu ,posibil si bucsile la biela.

Edited by sandusandel, 09 November 2015 - 20:34.


#2002
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
la mine ii 30 la ambele.daca ii in sarcina ceva mai mare dispare sunetul ala ca de avans marit

#2003
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013
Daca nu ai umblat la avans nu se pute mari singur .

#2004
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
pai am umblat mai demult  dar de vreo 2 zile parca a devenit motorul mai zgomotos.ce simptome are un motor cu avans prea mare?

#2005
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013
NU mai merge la rotund se aud paraituri, da cu fum sau incalzeste, vibratii la turatie ,daca se aud batai pote fi alceva.

#2006
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
tacanitul provine de la o vibratie care se simte pe la 1600 -1800 de turatii.ati mai patit careva? 1056 xl

#2007
doivio

doivio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.11.2010
Buna ziua,
Caut un manual de reparatie tractor U445 ,am nevoie de el pentru o reparatie
capitala in acesta iarna a tractorului.
adresa mail: [email protected]
cu multumiri anticipate pentru cel mai mic ajutor!
Vio

#2008
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Salut baieti, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un tabel de reglaje pentru seminturi la o semanatoare de paioase Nordstein de 3m??

#2009
johny20022002

johny20022002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.03.2011
salut.
ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ?
am u 445 si asi vrea sa-l fac de 55 cp .
asta numai in urma alezarii camasilor .
deci ma intereseaza daca acele camasi de la u445 imi dau voie sa le alezez de la Ø95 la Ø102.
stiu ca sunt tractoare de 55 cp in 3 pistoane.
sau mai bine sa pun motor de aro?
multumesc.

Edited by johny20022002, 21 November 2015 - 22:35.


#2010
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Nu cred ca poti face asta,ai alte dimensiuni la pistoanele de 102 si alte dimensiuni la bolturi iar pistoane de 102 cu tot cu biele nu se potrivesc,decit sa-ti faci de lucru inutil lasa-l asa cum e facut de fabrica.

#2011
raul-sj

raul-sj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.12.2014

 johny20022002, on 21 noiembrie 2015 - 22:12, said:

salut.
ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ?
am u 445 si asi vrea sa-l fac de 55 cp .
asta numai in urma alezarii camasilor .
deci ma intereseaza daca acele camasi de la u445 imi dau voie sa le alezez de la Ø95 la Ø102.
stiu ca sunt tractoare de 55 cp in 3 pistoane.
sau mai bine sa pun motor de aro?
multumesc.

Am experienta acestei modificari, dar cu un motor in 4 pistoane de Brasov; era cu pistoane de 95 , avea 58 cp(2600 tr/min) si am vrut sa-l modific la 102 sa-l fac de 64cp(2400 tr/min); initial am cerut si eu sfaturi pe forum si nu am primit un raspuns unanim; asa ca m-am dus la Cluj la un fost SMA  unde mai este un atelier de mecanica. Acolo mi-a spus ca se poate face modificarea dar ca pana nu il desfac nu pot sa-mi spuna daca se alezeaza camasile sau blocul. Practic  la aceste motoare romanesti fie a fost turnat blocul astfel incat in fabrica sa-l alezeze la cele doua diametre , fie au fost alezate la cota maxima si pus camasi mai groase sau mai subtiri pentru cele doua diametre.
Am facut modificarea acum un an; la mine a trebuit sa alezeze blocul , a pus camasi si pistoane noi; vibrochenul si celelalte subansamble au ramas aceleasi.
Tractorul merge bine, as spune excelent; puterea i-a crescut semnificativ; nu mi-a incalzit niciodata (indicatorul a ramas pe verde) , chiar daca am folosit cateva utilaje usor supradimensionate (ex. o grapa rotativa de 2,5 m latime, utilaj de bilonat greu) si pe temperaturi de 36-38 grade C in august, cand am pregatit un teren pentru capsuni.
Ce am patit insa a fost cu un ulei Mobil Delvac 15W40, care atunci pe caldura s-a subtiat foarte mult si in relanti se aprimdea becul rosu , disparand cand il turai; am schimbat uleiul  cu altul nemtesc achizitionat tot de la o firma vecina cu atelierul (un 20W50) si a disparut problema.
Daca ai cina sa-ti faca modificarea bine eu zic ca nu ar trebui sa-ti faci probleme; insa daca isi baga cine nu trebuie mana acolo treburile nu ies bine; gandestete ca alezajul trebuie facut exact, orice micrometru diferenta rezultand in tensiuni in motor rwzultand multe  probleme; eu am inteles ca cei de la atelier au trimis blocul la o alta firma care are aparatura asistata laser astfel ca alezarea este de precizie.
Acuma nu vreau sa cobesc , dar la mine zic ca a iesit lucru bun; dar trebuie sa tinem cont ca sunt  romanesti unde fiabilitatea a fost lasata deoparte; am un prieten care nu i-a facut nici o modificare si i s-a rupt vibrochenul de 2 ori intr-un an jumate; la astea romanesti depinde si de noroc. La mine a meritat deoarece este si un tractor special, unul legumicol si aveam nevoie de puterea aceea in plus. Ma costa mai mult cred sa-i schimb motorul cu totul si oricum nu gaseam unul nou , ci doar second; asa m-a costat 4000 lei cu tot cu alte cateva ajustari (ex. un cilindru ajutator  la ridicare).
Bafta.

#2012
raulleah

raulleah

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.01.2015
Intentionez sa achizitionez un fiat 780 4x4. Daca se afla cineva in posesia unui astfel de tractor am rugamintea de a-mi oferi informatii si pareri despre modul in care functioneaza si punctele slabe ale acestuia. Multumesc

#2013
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 raulleah, on 23 noiembrie 2015 - 15:52, said:

Intentionez sa achizitionez un fiat 780 4x4. Daca se afla cineva in posesia unui astfel de tractor am rugamintea de a-mi oferi informatii si pareri despre modul in care functioneaza si punctele slabe ale acestuia. Multumesc

Sunt doua modele de fiat 780 ,vezi aici. https://www.google.r...RrwcqA0ZEgoSe8g si aici ,https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwib59jggKfJAhWjj3IKHTTZCJ8QFggmMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.tractordata.com%2Ffarm-tractors%2F006%2F0%2F5%2F6052-hesston-780.html&usg=AFQjCNFCCRQoVgj2gwd2srHNR2Q-OcMgqw

#2014
mihaiioan84

mihaiioan84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2015
Buna tuturor membrilor. Sunt nou pe forum si as avea niste intrebari pt cunoscatori. Am un tractor Fiat 315, am facut motorul ( rectificat arbore, schimbat cuzineti si segmenti) pt ca nu aveam presiune de ulei. Dupa aceasta operatiune presiunea de ulei e la fel. Pompa de ulei a fost verificata si este ok. Intrebarea mea ar fi: daca exista ceva surub pe rampa de culbutori sau la distributie prin care se regleaza debitul de ulei in acele zone? Pt ca reducand debitul de ulei in acele zone ar creste presiunea.....(este adevarat?) O alta intrebare ar fi cu ce motor as putea schimba motorul de fiat 315? Va multumesc!!

#2015
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Axul cu came, bucsile axului trebuiesc schimbate.

#2016
razwanell

razwanell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.11.2012
Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Am un same antares 130 si am ceva probleme cu inversorul de la cutia de viteze. Cand schimb intra greu, caraie sau trb sa astept cateva secunde, iar,  cateodata, cand calc ambreiajul are tendinta sa mai mearga câțiva metri cu viteza mica, trb sa calc frânã ca sa se opreasca. Acum 1 luna I am pus niste ulei mineral in borcanasul pt ambreiaj si ma gandesc acum ca ar trebui schimbate garniturile la pompa de ambreiaj. Ar putea fi pompa de ambreiaj o cauza? Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate