Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2843 replies to this topic

#1855
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014

 skystars, on 22 martie 2015 - 12:26, said:

si cum se acceseaza linkul respectiv .descarca tu si posteaza

#1856
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008
Simplu . Dai click pe link-ul respectiv , se deschide o pagina noua , apoi click pe Click here to start download from sendspace
De ce sa descarc eu si sa fac upload aici , cand eu am uploadat fisierul pe serverul respectiv ca sa-l ia toata lumea ?

Edited by skystars, 22 March 2015 - 20:17.


#1857
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Va salut!
La tractoarele 4x4 in general exista diferential central? Sau rolul unui eventual diferential central e luat de cutia de transfer?
Cutia de transfer are rapoarte fixe? Adica diferenta de rotatii intre puntea fata si cea spate este fixata din cutia de transfer sau e variabila astfel incat sa se poata monta dimensini diferite de pneuri fata de cela standard (si raportul fata-spate sa nu se mai pastreze)?

#1858
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 stefan011, on 22 martie 2015 - 22:53, said:

Va salut!
La tractoarele 4x4 in general exista diferential central? Sau rolul unui eventual diferential central e luat de cutia de transfer?
Cutia de transfer are rapoarte fixe? Adica diferenta de rotatii intre puntea fata si cea spate este fixata din cutia de transfer sau e variabila astfel incat sa se poata monta dimensini diferite de pneuri fata de cela standard (si raportul fata-spate sa nu se mai pastreze)?
Parerea mea .Cutia de transfer are rapoarte fixe ,raportul fata-spate se pastreza ,daca pui roti pe spate mai mari nu afecteza trasmisia ,dar daca sunt mai mari pe fata cred ca afecteaza .Raportul spate 60% fata40%.

#1859
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015
Buna ziua.Nu stiu daca am nimerit bine, dar poate ma ajuta cineva.Am primit o macheta de Tractor Universal 26, are cam 25 de cm este din fonta si alama, e superba, insa ii lipsesc niste piese de la directie.Vreau s-o reconditionez, insa am nevoie de o schema a acestui tractor, sau de poze cat mai detaliate.Ce am gasit pe net nu e concludent.Multumesc anticipat.

#1860
blajdodo

blajdodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.07.2012
Daca sunt ceva detinatori de tractiare fiat va rog ajutatima la fiat 615 la transmisia finala la ultimul simering este o carcasa de metal in care sta simeringul si nu gasesc nicaieri asaceva.

#1861
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Buna am si eu un Fiat 1000 super de 100cai tractiune simpla il am de aproximativ 1 an nam avut probleme cu el aproximativ ( priza numai are 540 de ture/min (am verificat ) si am mutato pe 1000 ture .
Nu stiu de cat ulei T90 are nevoie si as pune ceva ulei mai bun ceva sugesti daca se poate .
Multumesc

#1862
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
un 80W90.  facut de o firma renumita e ok in transmisii finale.

#1863
irinelmarinescu

irinelmarinescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.10.2014
Buna seara..imi cer scuze daca ma repet cu post-ul dar am si eu o problema cu un Fiat 1180 de 118 CP, si ma rafer la ambreiajul prizei de putere. Priza nu functioneaza in sarcina (cu o freza verticala). Am gasit cartea tehnica si numarul discurilor sinterizate in carte este mai mic decat ce am gasit eu prima data cand mi-am bagat mana in el.M-ar interesa o opinie, poate a mai avut cineva aceeeasi problema, sau o sursa de unde pot sa iau second hand ambreiajul cu tot, fara discuri, ca alea le am..... Multumesc anticipat..

#1864
florinobirsan

florinobirsan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.01.2013
Tractor same

Tractor same .salutari.ma poate ajuta cineva cu informatii unde pot gasi grup reductor din puntea fata (in butucul roti fata se afla)la un tractor same centurion 75.

#1865
durusa2012

durusa2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.10.2012

 u640, on 01 martie 2012 - 16:25, said:

acceasi problema o am si eu dar la mn e motor de aro in 4 cilindi si nu am in fata sub pompa de apa pt cablu am pe bloc asa cum arata si pozele tale. probleama e alta la mn am cablu dar trebuie un inversor de turatie pt ca se invarte in sens invers cablu si numi indica ceasu din bord turatia si nu il gasesc am inteles ca la raba la ceasurile de turatie se gasesc acele inversoare dar am auzit si nu am vazut cu ochii mei .care are idee rog sa ma ajute .0746548932 sau id sorin_nedelcu2009.... fac cinste Posted Image
Salut, am si eu aceeasi problema cu turometrul,(nu am acel inversor) ai reusit sa gasesti ceva, te rog spune-ne si noua ce ai facut.

Cu stima!

#1866
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Hristos a Inviat !
Nu stiu sigur , dar din ce am vazut la Fiatul meu model 415 , cablul de turometru este cu reductor , banuiesc asta dupa bulbul care se infileteaza in turometrul din bord .
Cablul la prindere are un cot metalic in unghi de 90' , cred ca acolo este reductorul .
Daca aveti pe cineva prin zona cu un Fiat din asta mai vechi , puteti sa va faceti o idee .
Daca s-o potrivi la d-voastra , se gaseste asemenea cablu , ii vreo 50 de lei , in plus la un magazin agricol care se respecta , il are pe stoc sau il poate aduce la comanda pentru modelul romanesc , cumnatul meu are un UTB 550 si a intampint aceasi problema , dar a gasit cablul corespunzator la un magazin agricol .

#1867
ranku33

ranku33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.04.2015
intrebare: cum este mai ieftin sa faci un tractor 445 din piese adica sa le cumperi pe rand sau sa il iei direct pe roti ????

#1868
cerneagabriel

cerneagabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.01.2015
e bine sa l iei pe roti,  daca il cumperi pe bucati vei gasi foarte greu unele piese inclusiv banalele surburi ori piulite cu pas marunt

#1869
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Eu am impresia ca colegul de mai sus nu s-a exprimat prea corect ... cred ca mai degraba vroia sa intrebe daca se merita cumparat pe ansamble mari .
Azi cutia si diferentialul , maine rotile , poimaine motorul ...  sa il iei  si sa-l asanblezi bucata cu bacata ... trebuie sa ai rabdare de chinez batran :)
Oricum , eu nu cred ca se merita sa-l faci din bucati ,  vorbesc  numai de sechand !
Cand ii pe rotile lui si te pricepi cat de cat , iti faci o oarecare idee de cum sta , cand il iei din bucati n-ai nici o garantie ca ansamblele respective sunt in "perfecta stare de functionare" cum este reclama romanului ....
Dar ma rog , este doar o parere , nu inseamna ca-i cea mai buna ...
Sa avem sanatate !

#1870
zA1

zA1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.03.2015
Cineva a  cerut cartea tehnica pt u 550 si nu a pus-o nimeni.

Este aceeasi cu u445 numai motorul difera????

Astept confirmarea va rog.

Edited by zA1, 17 April 2015 - 08:19.


#1871
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
se schimba greu semeringul exterior la trompa din poza? cum sunt prinse pinioanele alea 3 de fuzeta ? sau cum se da jos tot ansamblul ca sa scot planetara pe care ii pus semeringul?

Attached Files


Edited by raul_16nic, 23 April 2015 - 13:30.


#1872
gazdutza

gazdutza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2015

 skystars, on 13 octombrie 2013 - 17:03, said:

Te ajuta cu ceva documentatia din atasament ?

Deutz F3_4_6L912_913_instructions manual = 2 parti ;download ambele parti ; dupa dezarhivare rezulta un singur document pdf = in limba franceza

Deutz FL912_FL913 engine_2002 version =4 parti ;download toate partile ; dupa dezarhivare rezulta un folder cu cinci pdf-uri

Salut
Am si eu un D6006. Daca poate sa-mi spuna cineva ce ulei hidraulic trebuie sa folosesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate