Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu mașina, spre SLOVENIA

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Buna seara. Avand in vedere ca nu exista un topic dedicat numai pt. SLOVENIA (doar amestecuri), am deschis un topic nou.

Luna aceasta vreau sa merg in Italia. Cand merg, traseul e clar: prin Austria. Cand vin vreau prin Slovenia. Vorbind cu niste prieteni, acestia mi-au zis sa evit pe cat posibil Slovenia datorita:

1. Motorinei foarte foarte proaste (multi au venit cu DPF colmatat, dupa ce au alimentat in Slovenia).
2. Falsi politisti (te opresc pe AUTOSTRADA, si iti fura apoi masina - chiar mi-a povestit cum i-au cerut actele, dar, vazand ca nu au nici un insemn, a ZBURAT!). MAI RAU CA-N BULGARIA!

As dori sa afla mai multe amanunte. Traseul va include centura Ljublijanei.
Multumesc.

#2
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postiordache4991, on 13th July 2010, 22:52, said:

Buna seara. Avand in vedere ca nu exista un topic dedicat numai pt. SLOVENIA (doar amestecuri), am deschis un topic nou.

Luna aceasta vreau sa merg in Italia. Cand merg, traseul e clar: prin Austria. Cand vin vreau prin Slovenia. Vorbind cu niste prieteni, acestia mi-au zis sa evit pe cat posibil Slovenia datorita:

1. Motorinei foarte foarte proaste (multi au venit cu DPF colmatat, dupa ce au alimentat in Slovenia).
2. Falsi politisti (te opresc pe AUTOSTRADA, si iti fura apoi masina - chiar mi-a povestit cum i-au cerut actele, dar, vazand ca nu au nici un insemn, a ZBURAT!). MAI RAU CA-N BULGARIA!

As dori sa afla mai multe amanunte. Traseul va include centura Ljublijanei.
Multumesc.
Prin Slovenia am trecut mai demultisor: in 2007. Veneam dinspre Croatia si mergeam spre Austria. Neplacute amintiri, legate la noi de politistii lor de frontiera. Era anul in care ne integrasem in absolutul UE, dar credeti cumva ca le-a pasat? Am fost tratati mizerabil: singurii trasi pe dreapta, scos bagaje din masina, controlati pana si in portofel, cerut vouchere, desi in toate limbile cunoscute de noi - engleza, franceza, italiana,le-am explicat ca doar tranzitam Slovenia. Le-am aratat voucherele, oricum erau chiar mai tuti decat politistii nostri de frontiera (a fost anul in care m-am jurat ca nu-i mai jignesc pe granicerii romani) - nu stiu nicio limba straina. Probabil greseala noastra a fost ca am ales un punct mai mic de frontiera, aveau timp si chef sa-si bata joc de cineva: si cine-s mai buni decat romanii? Oricum, cat am stat in vama- aproape 1,5 ore, eram singurii romani care au trecut pe acolo. Ne-am jurat ca piciorul nostru nu mai calca in Slovenia.

#3
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Eu am tranzitat Slovenia anul trecut in iulie dar nu am avut nicio problema. Nu am auzit pana acum nimic de rau despre ei. Ce pot spune e ca au preturi mari fata de Croatia.
Curatenia e la ea acasa. De vizitat lacul Bled.

#4
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010
salut!

prin austria am fost si eu...dus-intors...
multumit...

de slovenia am auzit ca este mai bine...
-distanta mai scurta...
-drum lin...nu prin munti-austria
-autostrada noua...fara lucrari...
in rest n-am auzit barbarisme, etc

vigneta costa mai mult...parca 30e pt o luna...
pt cateva zile de tranzitare sunt vre-o 15e, parca...

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Mai poti merge asa cum am mers si eu prin Croatia si mergi pe la Rijeka traversezi 40 km prin Slovenia fara sa platesti vreo taxa si fara alte evenimente (dar cei 40 km trebuie sa-i parcurgi regulamentar-sfat de la un croat) si apoi iesi la Trieste. Eu asa m-as duce ptr ca au taxa mare de autostrada.(minim 15 euro).
Prin Austria e ocol mare ptr cei din sudul Romaniei.

Edited by atupi, 13 July 2010 - 22:36.


#6
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Prin Austria merg sa vad si muntii..la intoarcere prin Slovenia vroiam.

Ca si acte, buletinul, si actele masinii cred ca sunt suficiente (fara carte verde si minuni nu?)

#7
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Păi cartea verde cam la ce folosește, după părerea ta ?

Eu aș lua-o, totuși ...

Edited by Brainie, 14 July 2010 - 08:01.


#8
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Iordache, povestile auzite de tine de la "prieteni" sunt nefondate si faptul ca esti total neinformat imi alimenteaza aceasta idee. In primul rand Slovenia este o tara superba si civilizata cu ani lumina inaintea noastra din toate punctele de vedere. Si in al doilea rand care ar fi dupa parerea ta actele masinii?? Pentru ce este cartea verde?

#9
autista

autista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.10.2009
"Iordache, povestile auzite de tine de la "prieteni" sunt nefondate si faptul ca esti total neinformat imi alimenteaza aceasta idee. In primul rand Slovenia este o tara superba si civilizata cu ani lumina inaintea noastra din toate punctele de vedere"

Ai perfecta dreptate, eu stau in Italia iar in ultimi 3 ani, de cel putin 3 ori/an,  vin numai prin Slovenia -Croatia- Serbia, nu am avut nici cea mai mica problema in Slovenia, o singura data am fost oprit de un echipaj de politie care sa comportat f.civilizat, documente, verificari si liber la drum.
Eu am masina pe motorina si am alimentat  din Slovenia fara a avea vreo surpriza neplacuta, iar rovigneta cea mai ieftina este 7E si are valabilitatea o saptamana.

#10
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Am atasat niste poze care spun multe despre civilizatia si nivelul de trai de acolo. Eu aseman Slovenia cu Elvetia.

Din "pacate" in Slovenia nu exista ceva ce noi avem din belsug: Smecheri.

Drum bun!

Attached Files



#11
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010

View Postautista, on 14th July 2010, 17:37, said:

iar rovigneta cea mai ieftina este 7E si are valabilitatea o saptamana.

salut!
eu stiam ca este mai mult...esti sigura de cei 7E?
nu de alta, dar peste vre-o doua sapt, trec si eu prin slovenia!

#12
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postautista, on 14th July 2010, 18:37, said:

Eu am masina pe motorina si am alimentat  din Slovenia fara a avea vreo surpriza neplacuta, iar rovigneta cea mai ieftina este 7E si are valabilitatea o saptamana.


Vigneta cea mai ieftina pt. autoturisme este de 15 euro si este valabila o saptamana!

http://www.dars.si/D...gnette_308.aspx

Edited by bogdan10, 15 July 2010 - 08:24.


#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Vigneta este obligatorie indiferent de drumurile folosite?
Stiam ca este obligatorie doar daca intri pe autostrada!

#14
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postcopjob2000, on 15th July 2010, 13:22, said:

Vigneta este obligatorie indiferent de drumurile folosite?
Stiam ca este obligatorie doar daca intri pe autostrada!


Daca ai fi intrat pe link-ul de mai sus, nu ai mai fi pus intrebarea asta!

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
A fost o eroare de comunicare!
Antal Claudiu a spus ca va trece prin Slovenia (fara a preciza drumurile pe care va merge) iar tu i-ai raspuns la fel!
Pentru ca eu stiam despre obligativitatea vignetei pe autostrazi, le ocolesc de fiecare data cat tranzitez Slovenia!
Nu am citit link-ul pentru ca la momentul cand am pus intrebarea, nu am reusit sa-l deschid!
Totusi iti multumesc pentru raspunsul promt si elegant!  :confuzzled:

#16
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010

View Postcopjob2000, on 15th July 2010, 13:18, said:

A fost o eroare de comunicare!
Antal Claudiu a spus ca va trece prin Slovenia (fara a preciza drumurile pe care va merge) iar tu i-ai raspuns la fel!
Pentru ca eu stiam despre obligativitatea vignetei pe autostrazi, le ocolesc de fiecare data cat tranzitez Slovenia!
Nu am citit link-ul pentru ca la momentul cand am pus intrebarea, nu am reusit sa-l deschid!
Totusi iti multumesc pentru raspunsul promt si elegant!  :confuzzled:

salut!
vreau sa TRANZITEZ slovenia, pe autostrada...unde este obligatorie vigneta...
in rest nu!
si costa 15e...
merci bogdan10, convingator link-ul!

#17
autista

autista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.10.2009

View Postbogdan10, on 15th July 2010, 08:23, said:

Vigneta cea mai ieftina pt. autoturisme este de 15 euro si este valabila o saptamana!

http://www.dars.si/D...gnette_308.aspx

Ai perfecta dreptate 15E pt.7 zile, 30E pt.1 luna, mia culpa, nu stiu de ce am scris ca e doar 7E

#18
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010

View Postautista, on 15th July 2010, 20:54, said:

...mia culpa...


salut!
mea culpa...in latina!
:naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate