Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Numai aici despre Legea privind rezilierea contractelor cu operatorii de telefonie mobilă și de televiziune prin cablu.

- - - - -
  • Please log in to reply
1960 replies to this topic

#1747
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012
Am primit azi de la Telekom Oferta de Plata:
Debit facturat:60.00 contravaloare facturi restante .Mi-au sters costurile de incetare anticiapata a contractului,nu mai platisem de prin aprilie facturile .

#1748
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010
Pentru o prelungire de abonament la orange , oferta de retentie am cerut si actul aditional pe mail in acest act apare :
2. Durata şi modificarea 2.1. Contractul de abonament din data 19/08/2004 a fost prelungit cuo nouă perioadă minimă contractuală de 24 luni.   Noua perioadă minimăcontractuală începe:- de la data expirării perioadei minime contractuale aferente ofertei comercialeanterior în vigoare;- de la următoarea dată de facturare în cazul în care clientul este în perioadaprelungirilor tacite succesive.Indiferent de situaţie, perioada cuprinsă între data semnării prezentului actadiţional şi data expirării perioadei minime contractuale nu va fi mai mare de30 de luni.

Inainte de aceasta prelungire aveam perioada contractuala pana in Martie 2015, este normal ca pentru o prelungire facuta acum, noua perioada minima contractuala sa inceapa din Martie 2015 urmand ca aceasta sa se incheie in martie 2017 ? Acest lucru mi se pare abuziv, eu daca o sa mai fac o modificare de abonament in vara anului 2015 o sa imi spuna ca am perioada contractuala pana in 2019 ?

#1749
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Este normal, da, avand in vedere ca nu ti s-a incheiat contractul pe care il aveai in derulare. Daca mai faci o modificare in martie 2015, nu se mai poate prelungi abonamentul pe mai mult de 30 luni. Concret, din martie 2015 pana in martie 2017 ar fi 24 de luni. O modificare in luna respectiva ar echivala cu o prelungire pe maxim 6 luni (ca sa fie in total 30), perioada maxima contractuala urmand a fi in acest caz pana in septembrie 2017.

Edited by bethlen, 23 November 2014 - 19:06.


#1750
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
Am reușit, am învins sistemul Posted Image În data de 27.12.2013 am inchiat un abonament (Free L 15 euro, reducere de la 31) pe 24 de luni, și am achiziționat telefonul Nokia Lumia 520 pentru sumă de 30 de lei, prețul pieței la liber fiind de aproximativ 600 lei la acea data.
În data de 30.10.2014 am depus cerere de reziliere, urmând să se soluționeze în termen de 30 de zile (29.11.2014), și cu achitarea taxelor de 303,94 (telefon) și 140 euro (nr. luni rămase din contract * 10 euro). - Imaginile 1,2,3 din atașament.
Am contactat userul ducipalu, căruia țin să-i mulțumesc pe această cale, și care mi-a oferit un model de plângere ANPC.
Am specificat că doresc să achit doar contravaloarea telefonului de la data achiziției, 570 de lei (600 - 30).
Zilele trecute am primit răspuns de la ANPC și de la Telekom, în valoare de 573 de lei, incluzând și ultima factură (aproximativ 67 de lei).- Imaginile 4,5,6 din atașament.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   172.59K   82 downloads
  • Attached File  2.jpg   241.37K   82 downloads
  • Attached File  3.jpg   163.02K   81 downloads
  • Attached File  4.jpg   105.13K   82 downloads
  • Attached File  5.jpg   87.31K   85 downloads
  • Attached File  6.jpg   61.21K   82 downloads


#1751
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Eu nu vad pana la urma cum s-a rezolvat cererea ta de catre ANPC. Nu scrie nimic in raspuns. Iar "proforma" nu este o factura.

#1752
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007
Buna seara, nu am gasit o alta arie unde as putea posta, as dori o lamurire in privinta unei probleme: am avut internet de la akta contract pe 2 ani expirat in noiembrie 2013, si prelungit automat cica. Din vara am tot avut probleme, la orice ploicica, nu mai mergea internetul si asteptam 1-2 zile pana veneau "tehnicienii"...luna trecuta am avut cred ca 7 zile adunate in care netul nu a functionat corespunzator.Asa ca am apelat la alta firma.Locuiesc la sat si aici nu sunt decat 3 alternative, romtelecom cu viteza 6 mb-600 kb in termeni reali...akta cu 2 mb si o firma locala, la care m-am mutat luna aceasta. Chestia e ca am solicitat rezilierea contractului la akta din data de 7 decembrie, in conditiile in care mie nu mi-a mers cel putin o saptamana netul luna trecuta iar eu am platit abonamentul complet pe luna noiembrie.Acum ei au fost de acord dar vor sa le platesc abonamentul intreg si pe luna decembrie,Intrebare: daca contractul, este doar o prelungire automata, au dreptul sa imi ceara sa platesc abonamentul pe toata luna, in conditiile in care in ultimele luni eu am avut mult mai multe zile cu defectiuni? m-au somat azi si prin sms sa fac plata...mie nu mi s epare corect pentru ca am platit mai multe luni si zilele in care serviciul a fost complet nefunctional sa nu mai spun ca au avut si zile in care nici macar dispeceratul nu raspundea, isi cereau doar scuze ca in zona mea nu functioneaza serviciul...

Edited by costyn26, 19 December 2014 - 00:00.


#1753
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
@bethlen eu văd rezolvarea în faptul că în loc să plătesc 140 EUR + 310 RON, plătesc 573 RON, care includ abonamentul de 15 EUR din ultima lună. Asta  mi se pare o reducere considerabilă, nu crezi?

#1754
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Ce intreb eu si ce raspunzi tu

#1755
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
Păi nu cred că trebuie neapărat să scrie ceva. Având în vedere că s-a micșorat vizibil suma, bănuiesc că e influența ANPC, sau poate s-a gândit Telekom să-mi facă un cadou de Crăciun.

#1756
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Am înțeles bine:daca portez un număr de Orange in Vodafone înainte cu doua luni de expirarea perioadei contractuale trebuie sa plătesc contravaloarea abonamentului aferent celor doua luni?
Mulțumesc

#1757
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Asa zice Orange. ANPC zice ca nu :) Platesti doar subventia primita la telefon daca e cazul sau reducerile la abonament

#1758
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Ma tot "macina" o intrebare.
Carea este termenul juridic al actiunii de informare a operatorului ca nu mai doresti continuarea abonamentului dupa expirarea perioadei stipulate in contract.
Denuntare?

#1759
Crowley223

Crowley223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.03.2009
Bună , mă numesc Arros Tibor și dintele citite pe forum am văzut ca mulți dintre voi au reușit sa rezilieze contractul orange. Am din nefericire un credit în franci elvețieni și aș dori să mai reduc din costurile lunare prin rezilierea abonamentului orange. Vă rog frumos să-mi trimiteți și mie formularul respectiv pe [email protected] Vă mulțumesc anticipat!

#1760
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 Crowley223, on 06 februarie 2015 - 12:45, said:

Bună , mă numesc Arros Tibor și dintele citite pe forum am văzut ca mulți dintre voi au reușit sa rezilieze contractul orange. Am din nefericire un credit în franci elvețieni și aș dori să mai reduc din costurile lunare prin rezilierea abonamentului orange. Vă rog frumos să-mi trimiteți și mie formularul respectiv pe [email protected] Vă mulțumesc anticipat!

salut Crowley22,
Daca vrei sa reziliezi un abonament Orange, poti sa inregistrezi aceasta solicitare fie prin intermediul colegilor de la 411 (apel gratuit de pe un abonament Orange), fie prin transmiterea unei solicitari scrise din aplicatia "Contul meu" > sectiunea "contacteaza-ne online" sau utilizand formularul de contact de pe www.orange.ro
O zi buna,
Orange Helper

#1761
Crowley223

Crowley223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.03.2009
Conform legii nr161 din 2010? Orange helper?

#1762
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
Încerci amiabil la ei și dacă nu te rezolvă, încerci amiabil la ANPC.

#1763
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 xymzar, on 25 ianuarie 2015 - 11:10, said:

Carea este termenul juridic al actiunii de informare a operatorului ca nu mai doresti continuarea abonamentului dupa expirarea perioadei stipulate in contract.
Denuntare?
Informarea celelilate părţi se numeşte notificare.

#1764
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012

 bethlen, on 17 ianuarie 2015 - 14:06, said:

Asa zice Orange. ANPC zice ca nu Posted Image Platesti doar subventia primita la telefon daca e cazul sau reducerile la abonament
Vreau si eu sa portez un numar de la ei dar mai am 3 luni abonament.La nelimitat 10 nu scrie ca am beneficiat de vreo reducere sau altceva ,pot rezilia fara sa platesc acele luni ramase.? este o problema, eu mai am 2 nr la ei daca nu platesc acei 30 euro pe care sigur o sa-i facureze imi blocheaza numerele pana solutioneaza anpc-ul reclamatia?

Edited by sasekay, 12 February 2015 - 17:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate