Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acoperis provizoriu

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Am o constructie care se degradeaza pe zi ce trece, pentru ca apa balteste pe placa de beton care nu e acoperita. Suprafata placii e de 8mx30m

Ce m-ati folosi sa folosesc pe post de acoperis, tinand cont ca peste 3-5 ani poate fac o mansarda/etaj... , intentia acum e de a proteja structura de beton.

  Eu ma gandeam la un stil de acoperis cu panta, pt ca apa sa se scurga, sa nu stea sa se infiltreze.

  Ma intereseaza o solutie cat se poate de ieftina, dar sa nu zboare la primul vant mai puternic, si nici sa nu crape la primul ger.

  Multumesc

#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Fa un schelet al unui acoperis de lemn in 2 ape sau in o apa , peste care pune cate starturi de nilon crezi ca e bine (2-3 sunt de ajuns , zic eu) . Nailonul bate-l in cateva cuie , si ala e acoperisul provizoriu . Ancoreaza-l de structura cu ceva cuie pt. beton sau cu niste suruburi , vezi tu cu ce .
Daca iti convine solutia , bafta la contruit :D.
Aaaa , am uitat . Daca le ancorezi bine si le intinzi bine , straturile de nilon stau si zece ani , deoarece nilon-ul e impermeabil si rezistent .

Edited by S3Se7, 12 July 2010 - 22:52.


#3
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
eu tot folie am folosit, din aia pentru sere, sa reziste la UV, insa nu am facut structura inclinata ci pur si simplu am pus folia pe jos. Am folosit scanduri de un tol pentru zonele de imbinare, si o alta scandura peste. Peste folie am pus tot scanduri, mai mici si inguste , deasupra carora am pus greutati. nu e solutia perfecta, insa nu mai intra atita apa cat intra pana acum. La mine e mai ciudat pt ca am si continuarea de la stalpi iesite din placa , pe la colturi.

#4
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Multumesc de raspunsuri

 S3Se7, on 12th July 2010, 22:50, said:

Fa un schelet al unui acoperis de lemn in 2 ape sau in o apa , peste care pune cate starturi de nilon crezi ca e bine (2-3 sunt de ajuns , zic eu) . Nailonul bate-l in cateva cuie , si ala e acoperisul provizoriu . Ancoreaza-l de structura cu ceva cuie pt. beton sau cu niste suruburi , vezi tu cu ce .
Daca iti convine solutia , bafta la contruit :D.
Aaaa , am uitat . Daca le ancorezi bine si le intinzi bine , straturile de nilon stau si zece ani , deoarece nilon-ul e impermeabil si rezistent .

Nilonul si cu structura de lemn rezista la zapada? sau sa-i fac o inclinatie mai sanatoasa ca sa se duca zapada la vale....

 kamikz, on 13th July 2010, 09:39, said:

eu tot folie am folosit, din aia pentru sere, sa reziste la UV, insa nu am facut structura inclinata ci pur si simplu am pus folia pe jos. Am folosit scanduri de un tol pentru zonele de imbinare, si o alta scandura peste. Peste folie am pus tot scanduri, mai mici si inguste , deasupra carora am pus greutati. nu e solutia perfecta, insa nu mai intra atita apa cat intra pana acum. La mine e mai ciudat pt ca am si continuarea de la stalpi iesite din placa , pe la colturi.
  La noi e deja pe o suprafata de 4x5m=20m2 carton bituminat, pus acum 2-3 ani, dar apa tot patrunde, isi face loc, pt ca balteste... si de aia ma gandeam ca poate mai bine ar fi un acoperis cu o inclinare macar minima.
Eu m-as fi asteptat ca si la tine, kamikz sa intre apa, pe la imbinari

#5
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
uite imbinarea

Attached File  acop.jpg   17.75K   46 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate