Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Posibilitate construire casa pe un teren " Livada Intravilan "

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Intrucat sunt cam novice in materie de imobiliare, am nevoie de o informatie...sunt pe cale de a achizitiona un teren intr-o zona frumoasa din Ardeal, teren destul de mare si care va fi parcelat eu urmand sa iau o bucata din el.
Am vazut actele si tot terenul este inregistrat ca: " Livada Intravilan ". Ca ulterior sa construiesc o casuta pe acest teren, va fi nevoie sa-i schimb incadrarea sau va fi ok asa ? Din cate m-am informat, pentru vanzarea terenului, va trebui obtinut Certificatul de Urbanism care-mi va spune ce se poate construi pe acel teren. Deci daca acolo o sa scrie ca pot construi ceva, va fi suficient pentru obtinerea Autorizatiei de constructie ?

Mentionez ca intr-un colt al acestui teren se afla o casa in stare avansata de degradare, dar care are numar cadastral diferit in acte. Ar fi mai bine sa iau si parcela cu casa ca sa fie mai usor la obtinerea autorizatiilor ?

Multumesc frumos !

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Poti construi in intravilan construibil, pe cadastru trebuie sa scrie curti-constructii. Cel mai usor vefici la primaria de unde apartine.

Edited by Astrul, 11 July 2010 - 23:27.


#3
urziadrian

urziadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.06.2010

 happyhippie, on 11th July 2010, 21:28, said:

Intrucat sunt cam novice in materie de imobiliare, am nevoie de o informatie...sunt pe cale de a achizitiona un teren intr-o zona frumoasa din Ardeal, teren destul de mare si care va fi parcelat eu urmand sa iau o bucata din el.
Am vazut actele si tot terenul este inregistrat ca: " Livada Intravilan ". Ca ulterior sa construiesc o casuta pe acest teren, va fi nevoie sa-i schimb incadrarea sau va fi ok asa ? Din cate m-am informat, pentru vanzarea terenului, va trebui obtinut Certificatul de Urbanism care-mi va spune ce se poate construi pe acel teren. Deci daca acolo o sa scrie ca pot construi ceva, va fi suficient pentru obtinerea Autorizatiei de constructie ?

Mentionez ca intr-un colt al acestui teren se afla o casa in stare avansata de degradare, dar care are numar cadastral diferit in acte. Ar fi mai bine sa iau si parcela cu casa ca sa fie mai usor la obtinerea autorizatiilor ?

Multumesc frumos !

Raspuns:
Ideal ar fi ca sa-i ceri vinzatorului un certificat de urbanism  eliberat in scopul "informatii teren"

totusi  se poate construi pe orice teren intravilan care are alta categorie de folosinta decit curti constructii cu scoaterea terenului din circuitul agricol ( se va cere aviz de la Directiei pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala Judeteana + aviz anif + aviz OCPI).

a...si sa nu uit de ce e livada? sa nu fie de nuci ca e belea

#4
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
S-ar purea sa intocmesti un PUD,vezi la primarie pe planul localitatii daca terenul este sau nu hasurat.Daca este hasurat,are interdictie de constructie, este intravilan agricol.Daca nu e hasurat poti sa scapi si fara PUD.

#5
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

 urziadrian, on 12th July 2010, 08:49, said:

Raspuns:
Ideal ar fi ca sa-i ceri vinzatorului un certificat de urbanism  eliberat in scopul "informatii teren"

totusi  se poate construi pe orice teren intravilan care are alta categorie de folosinta decit curti constructii cu scoaterea terenului din circuitul agricol ( se va cere aviz de la Directiei pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala Judeteana + aviz anif + aviz OCPI).

a...si sa nu uit de ce e livada? sa nu fie de nuci ca e belea


Multumesc la toata lumea de raspunsuri.

Nu e de nuci, sunt meri, peri, pruni si altele de genu' asta...da de ce nu e ok daca era de nuci ?

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Fiindca nucu-i protejat de lege.

Quote

In Romania Nucul a fost si este protejat de lege, avand regim special de taiere, plantare si inregistrare. Nucii pot fi taiati doar in urmatoarele conditii:

-       Exemplarele care au cel putin 1/3 din coroana uscata;

-       Exemplarele care sunt pe suprafete unde s-a autorizat construirea de obiective;

-       Exemplarele dezradacinate din cauze naturale.

Insa pentru fiecare Nuc taiat, chiar si in conditiile de mai sus, proprietarul este obligat prin lege sa planteze la loc trei nuci tineri.

Edited by Berti, 12 July 2010 - 12:06.


#7
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Aha, am inteteles...oricum nu o sa tai nici un copac de acolo pentru ca pomii din livada asta nu-s trasi la linie si printre ei este loc suficient de facut o casuta mica.

#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
se poate trece in intravilan construibil doar portiunea de teren pe care pui efectiv casa. Nu e nevoie sa treci toata livada si nici nu e recomndabil ca impozitul ce trebuie platit  e mai mare pentru terenuri construibile.

Altfel daca faci o "magazie", "cotet", "grajd", "pavilion apicol"  poti si pe terenul incadrat ca agricol se cheama anexa agricola.

 happyhippie, on 11th July 2010, 21:28, said:

Mentionez ca intr-un colt al acestui teren se afla o casa in stare avansata de degradare, dar care are numar cadastral diferit in acte. Ar fi mai bine sa iau si parcela cu casa ca sa fie mai usor la obtinerea autorizatiilor ?

E mai usor  numai daca faci casa pe parcela aia

Edited by blimpyway, 12 July 2010 - 15:47.


#9
urziadrian

urziadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.06.2010

 blimpyway, on 12th July 2010, 16:50, said:

se poate trece in intravilan construibil doar portiunea de teren pe care pui efectiv casa. Nu e nevoie sa treci toata livada si nici nu e recomndabil ca impozitul ce trebuie platit  e mai mare pentru terenuri construibile.

Altfel daca faci o "magazie", "cotet", "grajd", "pavilion apicol"  poti si pe terenul incadrat ca agricol se cheama anexa agricola.



E mai usor  numai daca faci casa pe parcela aia
corect. bineinteles ca prin propunerea de scoatere din circuitul agricol se poate scoate o portinue minima ( casa+ trotuare+alei) .
corect si cu impozitul mult mai mare pt curti constructii
..
Atentie. daca terenul cu constructia veche are alt numar cadastral deci este un alt lot . de vazut:
1. suprafata terenului
2. cit este curti constructii si unde
3. POT prevazut in PUG

deci tot la un certificat de urbanism ajungem
taxa este mica si in mediul rural se obtine mult mai repede decit in marile orase si metropole :confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate