Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Viitorul Rusiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#1
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
Cititi articolul si dati cu parerea.


http://www.hotnews.r...Kremlinului.htm

Intrebari de natura (geo)politica:

1. Poate Putin sa devina un nou Stalin, in sens totalitar/ideologic?
2. Nostalgiile imperialiste (URSS) pot duce la o renastere a comunismului in spatiul rusofil?
3. Ce implicatii are pentru Romania o eventuala instaurare declarata a unui regim totalitar in Rusia?

#2
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

ragnarok, on Jul 19 2005, 13:54, said:

Cititi articolul si dati cu parerea.
http://www.hotnews.r...Kremlinului.htm

Intrebari de natura (geo)politica:

1. Poate Putin sa devina un nou Stalin, in sens totalitar/ideologic?
2. Nostalgiile imperialiste (URSS) pot duce la o renastere a comunismului in spatiul rusofil?
3. Ce implicatii are pentru Romania o eventuala instaurare declarata a unui regim totalitar in Rusia?

<{POST_SNAPBACK}>

Cui ii pasa de Rusia?! Ne kcam pe ea!  :death: Suntem in NATO! :proud: Si in curand vom fi in UE.

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
un_oarecare: nenea, esti un absurd. cati ani ai matale? vezi ca istoria aia de o invatati la scoala are un scop. macar sa te invete sa nu mai postezi cretinisme

#4
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004

un_oarecare, on Jul 19 2005, 13:59, said:

Si in curand vom fi in UE.

esti sigur ? <_<

#5
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

un_oarecare, on Jul 19 2005, 14:59, said:

Cui ii pasa de Rusia?! Ne kcam pe ea!  :death: Suntem in NATO! :proud: Si in curand vom fi in UE.

<{POST_SNAPBACK}>


1. Nu suntem inca in UE, iar acel "in curand" e destul de incert.
2. Soarta Rusiei conteaza in oarecare masura pentru noi, intrucat suntem la cativa pasi de ei. Pozitia noastra in Nato nu este de cine stie ce importanta, a se vedea doar lipsa unei reactii ferme in cazul "canalul Bastroe", unde, daca am inteles bine, e vorba de un miniconflict cu Ucraina.

Nu spun ca ar trebui sa fim ingrijorati prea tare pentru viitorul Rusiei, dar propun sa discutam, nu pentru ca ne afecteaza direct, ci pentru ca se intampla diverse lucruri pe planeta asta si care prezinta un oarecare grad de interes. Am pus o serie de intrebari...

peace

Edited by ragnarok, 19 July 2005 - 14:25.


#6
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
iti raspund eu:

1. NU. este mai destept decat stalin
2. NU. dar asta nu inseamna ca nu poate duce la altceva mai rau.
3. romania va juca tot timpul dupa cum ii canta altii, pen' ca suntem niste prosti fara constiinta nationala.

si inca ceva, daca esti asa de pasionat de subiectul asta: pe 9 mai rusia a aniversat 60 de ani de la Ziua Victoriei. au fost acolo TOTI sefii de state. inclusiv cancelarul germaniei. poate iti spune ceva chestia asta ;)

#7
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005

DeathRipple, on Jul 19 2005, 14:09, said:

un_oarecare: nenea, esti un absurd. cati ani ai matale? vezi ca istoria aia de o invatati la scoala are un scop. macar sa te invete sa nu mai postezi cretinisme

<{POST_SNAPBACK}>



hei, chiar nu cunosti pe domnul....? a facut liceul de 2 ori.... :naughty:
stai la discutii cu un om care nu se da in laturi sa foloseasca expresii " maronii " la tot pasul  :puke:

#8
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005

un_oarecare, on Jul 19 2005, 13:59, said:

Cui ii pasa de Rusia?! Ne kcam pe ea!  :death: Suntem in NATO! :proud: Si in curand vom fi in UE.

<{POST_SNAPBACK}>



minunat, sublim, desavarsit! cand eu am postat, demult, ceva asemanator, am luat BAN ! :death:

#9
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005

ragnarok, on Jul 19 2005, 13:54, said:

Cititi articolul si dati cu parerea.
http://www.hotnews.r...Kremlinului.htm

Intrebari de natura (geo)politica:

1. Poate Putin sa devina un nou Stalin, in sens totalitar/ideologic?
2. Nostalgiile imperialiste (URSS) pot duce la o renastere a comunismului in spatiul rusofil?
3. Ce implicatii are pentru Romania o eventuala instaurare declarata a unui regim totalitar in Rusia?

<{POST_SNAPBACK}>



1- nu
2- nu
3-..... greu de spus. orice schimbare in rusia are influenta in romania.
apoi, sa nu uitam ca romanii au avut sefi de stat cu tendinte autoritariste , ori chiar dictatori. chiar si inainte de venirea comunismului, pana la cuza, chiar....
basescu are si el asemenea inclinatii.... iar romania are nostalgia unui tatic atotputernic....
vom vedea.
dictatura comunista nu va mai fi in Russia, dar un stat semi-politienesc, dominat de camarila de la Kremlin, asta da, e in traditia lor, nu numai comunista.

#10
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

DeathRipple, on Jul 19 2005, 14:09, said:

un_oarecare: nenea, esti un absurd. cati ani ai matale? vezi ca istoria aia de o invatati la scoala are un scop. macar sa te invete sa nu mai postezi cretinisme

<{POST_SNAPBACK}>

"Nenea", sunt mai mare cu trei ani decat tine. Cand eu aduceam pentru prima data opozitia democratica la putere, in 1996, dintr-o pozitie relativ importanta in PNTCD, tu inca nu aprofundasei in ce conditii se aplica regula lui l'Hospital. Asa ca fii mai respectuos! Eu zic sa ramai la "Unix / Linux / FreeBSD" si sa lasi politica pe mana profesionistilor.
Rusia nu mai constituie nici pericol pentru Romania si nici nu mai exercita vreo influenta semnificativa. Are doar cateva conserve expirate pe aici care nu-i mai folosesc la nimic. Ne-am chinuit imens sa intram in NATO dar a meritat: a fost un pas urias. Si vii tu, un parlit, sa zici ca e egal cu zero.
Baga si tu un ochi aici, inainte sa indrugi tampenii:
http://news.bbc.co.u...les/1057466.stm
Romania, a slower developer than other former Communist countries of eastern Europe, took a major step away from its past when it was one of seven countries to join Nato in late March 2004. Its strategic location and Black Sea air and naval bases make it attractive to the alliance.
Rusia, pentru noi, nu mai este decat un copil cretin si plangacios.

Edited by un_oarecare, 19 July 2005 - 16:13.


#11
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

sosok, on Jul 19 2005, 15:56, said:

hei, chiar nu cunosti pe domnul....? a facut liceul de 2 ori.... :naughty:
stai la discutii cu un om care nu se da in laturi sa foloseasca expresii " maronii " la tot pasul  :puke:

<{POST_SNAPBACK}>

off-topic
Mosotti, ia-i gatu' si sterge-i postu' - ca ma provoaca aiurea si nu pot sa-i raspund fara sa fiu si eu off-topic!

#12
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005

un_oarecare, on Jul 19 2005, 13:59, said:

Cui ii pasa de Rusia?! Ne kcam pe ea!  :death: Suntem in NATO! :proud: Si in curand vom fi in UE.

<{POST_SNAPBACK}>


la subiect, despre jignirea unui alt stat:

imi dau seama ca pe acest forum, daca incerci sa fi politicos, nu ai nici o sansa. nici un moderator nu respecta propriul regulament, care spune clar sa nu se foloseasca expresii injurioase....
cand semnalezi asemenea expresii, ti se ce link-uri, apoi se recurge la diverse subterfugii pentru ca userul in cauza sa nu fie BAN-at. de ce ? pentru ca are " pile". eu nu am nici una si nici nu-mi pasa de nepasarea moderatorilor, ori de partinirea lor.

un-oarecare, tie trebuie sa ti se puna pumnul in gura definitiv pe forum. de aia voi recurge, in relatia cu tine, la acelasi limbaj ca acela pe care-l folosesti tu.
deci, sti ce am auzit de la un rusofon, demult, in piata la Obor, la Bucuresti?*

a zis cam asa:( stiu ceva rusa): ne kcam pe ea de romania, cui ii pasa de ea si de unire?!
------------------
*pe vremea aia aveam Lada 1200 si de cate ori treceam prin bucuresti, de 2-3 ori pe an, luam piese de la Obor.

Edited by sosok, 19 July 2005 - 17:04.


#13
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005
citat:

Rusia, pentru noi, nu mai este decat un copil cretin si plangacios.

This post has been edited by un_oarecare: Today, 16:13



mai trebuie alte citate, pentru a convinge lumea de incapacitatea acestui user de a trata orice problema in termeni civilizati?

#14
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
un_oarecare: cu atat mai tragic daca esti cu trei ani mai in varsta decat mine si poti sa faci asemenea afirmatii. f bine c-ai fost pe strada; la vremea aia aveam 10 ani, nu prea stiam io ce-i ala ceausescu,cu atat mai putin comunismu'; ma enerva europa libera ca era seara cand io veneam obosit de la joaca si bunicu-meu o asculta cu mare atentie si toti trebea sa facem liniste...cam la asta se rezuma experienta mea cu regimul trecut....dpdv politic, evident. cat de revolutie a fost, asta vom mai vedea....

DAR...ma simt nevoit inca o data sa-ti atrag atentia (ok, poate a fost cam multa ironie in vorbele mele prima oara, insa crede-ma ca am trait cu impresia ca a scris unu' din generatia PRO), faci mult prea usor niste afirmatii. spre exemplu, eu nu am spus pana acum ca intrarea in nato este zero. apropos....ce treaba are ca noi intram in UE cu stategia geopolitica a tarii ??? in fine, e parerea ta proprie si personala, ca si cea cu rusia, si evident ca eu nu am cum sa ti le schimb. 2 lucruri iti zic si apoi tac.

1. europa de vest nu are reusrse, aka materie prima. ceva carbune, ceva fier prin scandinavia...si cam atat. nemtii cand s-au dus la razboi au stiut lucrul asta, d-aia au vrut petrolu' romanesc, dupa care l-au vrut pe cel din caucaz. in 1950, planul marshal etc, ce-a zis nenea care a luat cuvantu' din partea europenilor? "noi construim si pt cei din est". uniunea europeana STIE ca nu are materii prime, ca si-au epuizat practic toate resursele...nu mai sunt nici colonii, nu prea mai e nimica...noi stim asta si culmea!! suntem destul de prosti sa mergem in 4 labe la masa tratativelor de aderare...mult prea prosti; dar asta e alta poveste...deviez
2. poate ai cunostiinte despre faptul ca sibera reprezinta cea mai mare reguine petrolifera de pe glob, dar rusia nu are puterea s-o exploateze. deocamdata. dar rusia nu e romania, asa cum putin nu e basescu...iarna nu-i ca vara; exista demersuri pt exploatarea zonei....guess who? intrebare de mare premiu: cine are posibilitatea sa exploateze astfel de resurse

inutil cred sa-ti spun ca la ora actuala economiile din eu de vest functioneaza pe baza petroului si gazelor rusilor, iar daca aia inchid robinetu' noi ne uitam la tv cu lumanarea. si asa a fost din 1950 incoace.

so....inca iti mai mentii parerea?

Edited by DeathRipple, 19 July 2005 - 17:25.


#15
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

DeathRipple, on Jul 19 2005, 17:24, said:

inutil cred sa-ti spun ca la ora actuala economiile din eu de vest functioneaza pe baza petroului si gazelor rusilor, iar daca aia inchid robinetu' noi ne uitam la tv cu lumanarea. si asa a fost din 1950 incoace.
so....inca iti mai mentii parerea?

<{POST_SNAPBACK}>

Da, categoric. Rusia are mai multa nevoie de tehnologia si ajutorul economic occidental (si multe alte chestii) decat are nevoie UE de resursele Rusiei. Sau hai sa zicem ca la fel de mult!
Rusia nu este singurul furnizor de materii prime din lume. Ce zici tu de robinet si lumanare sunt povesti. Rusii au luat MULT mai mult de la noi decat au dat, din anii '50 incoace. Si nu uita ca rusii au mai incercat ei sa taie robinetul Europei vestice (din care incepe sa faca parte acum si Romania)! Si tot ei au sfarsit ingenuncheati si muritori de foame!
Edit:
@sosok
Bah, tu nu te-ai plictisit?!  :huh: Nu vezi ca nu te mai bag in seama? :smoke:

Edited by un_oarecare, 19 July 2005 - 17:49.


#16
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004

un_oarecare, on Jul 19 2005, 17:45, said:

Si nu uita ca rusii au mai incercat ei sa taie robinetul Europei vestice (din care incepe sa faca parte acum si Romania)! Si tot ei au sfarsit ingenuncheati si muritori de foame!
Intrebare: care guvern al Romaniei a declinat oferta construirii unei conducte care sa ne aprovizioneze cu gaze din Marea Nordului (scapand astfel de monopolul rusesc)? Cred ca va dati seama ca rusii pot face orice, inclusiv intamplatoarele reduceri de presiune cand situatia politica o cere  :angry: . Un pas a fost ca il vand pe euro, nu pe dolari  :naughty: .

#17
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

Johnnywal, on Jul 19 2005, 18:23, said:

Intrebare: care guvern al Romaniei a declinat oferta construirii unei conducte care sa ne aprovizioneze cu gaze din Marea Nordului (scapand astfel de monopolul rusesc)? Cred ca va dati seama ca rusii pot face orice, inclusiv intamplatoarele reduceri de presiune cand situatia politica o cere  :angry: . Un pas a fost ca il vand pe euro, nu pe dolari  :naughty: .

<{POST_SNAPBACK}>

Texte! Si daca reduc presiunea, ce? O sa inghetam un pic cateva zile pana reglam instalatiile sa luam din alta parte. In schimb, companiile lor vor avea imens de pierdut prin nerespectarea contractelor. Plus ca vom avea destule voturi in Parlamentul European cat sa-i facem sa-si muste limba pentru asa ceva. Putem sa scoatem limba la rusi cat vrem, acum ca NATO ne apara.

#18
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
un_oarecare, da-mi voie sa te contrazic. am senzatia ca desi (poate) esti as la programare, in alte domenii nu prea le ai. nu ca eu as fi cine stie ce vedeta dar orice om care isi pune putin ganditorul in priza observa urmatoarele:

- Rusia este o imensa forta militara, in stare sa declansez ultimul razboi al omenirii; cine se indoieste de asta poate ar face bine sa mai cugete putin

- de cand ne stim importam gaze naturale de la rusi; a spune ca "nu-i nimic, luam din alta parte" denota, in cel mai bun caz, teribilism atunci cand nu este vorba de ceva mai grav; ce parere ai tu, instalatiile de transport si distributie se pot modifica asa simplu nu? tzac pac si a doua zi luam din alta parte; nu mai vorbim despre contractele economice atacabile pe la tot felul de curti internationale unde Rusia sta mult mai bine decat noi (deh, e mai puternica)

- slavii reprezinta una dintre familiile europene de baza si ei stiu bine (ma refer in primul rand la conducatori) ca viitorul lor este in UE; acesta este si motivul pentru care acum o vreme, Putin a tatonat terenul in aceasta directie, prin niste convorbiri avute cu liderii UE; desigur, adversarii Uniunii si-au dat seama de faptul ca UE, beneficiara tehnologiei vestice si a bogatiilor rusesti ar bate la scor de maidat orice alta putere economica (si militara) din lume, asa ca au inceput sa bage biete in roate; nu vor reusi insa!

- faptul ca Putin a intrat cu coasa in mafia ruseasca nu inseamna ca este dictator; de fapt si pe la noi se petrece un fenomen asemanator: toti zbiara ca e dezordine dar cand li se impune legea, urla ca e dictatura :)

- si pentru noi si pentru UE ar fi o tampenie crasa renuntarea la piata ruseasca; in acest sens, deja, firmele (inclusiv cele românesti) au inceput sa se miste mai vioi

Concluzionand, vitorul Rusiei este in UE, in ciuda dusmanilor Uniunii. Pentru a afla cine sunt acesti dusmani, este suficient sa ne intrebam cine ar pierde daca s-ar forma o super putere economica, care sa insumeze tehnologia vestica si bogatiile naturale rusesti.
Peste niste ani de zile veti vedea cine a avut dreptate :)

later edit:
eu nu m-as baza prea tare pe nato. atunci cand un stat nato mic a avut o disputa diplomatica cu un stat ce nu era membru nato dar este o mare putere militara, "viteaza" organizatie s-a facut ca ploua. desigur, ma refer la situatia dintre România si Ucraina, pe tema acelui canal din Delta.

Edited by CapitanuPICARD, 19 July 2005 - 20:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate