Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

iegrasie ,micegai...

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
clausimo

clausimo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2010
am si eu aceiasi problema ca si cretu22,am construit casa cu 9 ani in urma si stau in ea de 2 ani am doar 2 camere terminate ,in urma cu 2 ani am turnat treptele si la baza lor a aparut pete albe ce sau lungit in jurul treptelor ca o linie,pe linga casa ,dar doar in zona unde sunt treptele ,si sau albit si observ ca atunci cind racai cu ceva metalic unde au aparut petele atunci cind iau in mina acel praf este ca o pudra fina si umeda ce se dizolva prin frecare dar care e solida in unele puncte......
este ca un zahar fin si umed ,ca sa zic asa....
este ciuperca? sau e din cauza betonului ce lam turnat la trepte?neavind o compozitie buna in el?inainte nu era si dupa ce am turnat treptele parca betonul din trepte afecteaza betonul fundatiei si apare albeata asta.....ca un virus.....
si observ ca atunci cind racai cu ceva se macina usor betonul albit....
ce este,si ce se poate face?
multumesc
ast rasp

#2
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010
Chestia atsa am observat si eu la mai multe case ce au betonul expus direct la intemperii. Nu sunt sigur dar petele de culoare alba au aparut dupa ninsoarea din iarna asta, care a fost destul de mare in anumite zone. Este posibil sa fi fost o reactie chimica (cine stie ce mai continea si zapada , doar e la moda ploile acide) si sa fi atacat betonul. Daca dai cu degetul se duce jos acel praf parca ar fi creta. Si mai grav este insa ca e destul de mult in profunzime, daca stai sa freci un pic in zonele albe apoi se tot duce chiar si pana la 1 cm in adancimea betonului. Eu banuiesc ca este de la zapada pentru ca pe o zona unde erau puse niste tabla peste beton nu a aparut fenomenul ci doar in zonele peste care a stat zapada. Chiar imi pare rau ca nu am luat mostre de zapada atunci in iarna sa le fac niste analize. Cine stie ce minuni mai descopeream :)  Probabil ca daca cureti bine si pe urma acoperi treptele cu piatra sau gresie ca sa fie protejate chimic ai scapa de problema.

PS: Se scrie  IGRASIE si MUCEGAI   ;)

Edited by fux, 10 July 2010 - 13:00.


#3
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postfux, on 10th July 2010, 13:56, said:

Chestia atsa am observat si eu la mai multe case ce au betonul expus direct la intemperii. Nu sunt sigur dar petele de culoare alba au aparut dupa ninsoarea din iarna asta, care a fost destul de mare in anumite zone. Este posibil sa fi fost o reactie chimica (cine stie ce mai continea si zapada , doar e la moda ploile acide) si sa fi atacat betonul. Daca dai cu degetul se duce jos acel praf parca ar fi creta. Si mai grav este insa ca e destul de mult in profunzime, daca stai sa freci un pic in zonele albe apoi se tot duce chiar si pana la 1 cm in adancimea betonului. Eu banuiesc ca este de la zapada pentru ca pe o zona unde erau puse niste tabla peste beton nu a aparut fenomenul ci doar in zonele peste care a stat zapada. Chiar imi pare rau ca nu am luat mostre de zapada atunci in iarna sa le fac niste analize. Cine stie ce minuni mai descopeream :)  Probabil ca daca cureti bine si pe urma acoperi treptele cu piatra sau gresie ca sa fie protejate chimic ai scapa de problema.

PS: Se scrie  IGRASIE si MUCEGAI   ;)
iegrasia iegrasa....
petele albe sunt saruri antrenate de apa din cauza capilaritatii betonului.Intretimp apa se evapora si raman doar sarurile si nu zaharul pudra.
Dupa cum se zice iegrascurcanu'da'e mort....

#4
clausimo

clausimo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2010
mersi pt rasp,dar faza tare e ca se cam macina betonul cind vrei sa cureti petele albe .....asta e ciudat ca mananca ca un virus ...
cineva spunea sa dau cu piatra vinata si dispare,sau cu solutii fitosanitare....parca asa se numea...este bine?sau nu are niciun efect......
intradevar casa nu e tencuita ...
mersi

#5
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postclausimo, on 10th July 2010, 17:40, said:

mersi pt rasp,dar faza tare e ca se cam macina betonul cind vrei sa cureti petele albe .....asta e ciudat ca mananca ca un virus ...
cineva spunea sa dau cu piatra vinata si dispare,sau cu solutii fitosanitare....parca asa se numea...este bine?sau nu are niciun efect......
intradevar casa nu e tencuita ...
mersi
Nu sunt vietati organice,, este sare formata cu ajutorul CaCO3 din beton poate CO3 din piatra vanata sa o inlocuiasca?,putin probabil.
numai o hidroizolatie a fundatiei te poate scapa si o asanare a soclului existent te poate scapa de fenomen.

#6
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
problemele pe care eu le-am avut cu acea albeata au disparut complet dupa turnarea trotuarelor, tencuire interioara si termosistem exterior.Anterior acestora am dat pe interior cu o solutie impotriva acelei albete.
Bafta

#7
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
Este vorba despre o cunostinta de-a mea, care are o camera igrasioasa la demisol, la fiecare cativa ani renoveaza, zugraveste, dar igrasia reapare dupa un timp.
Va rog sa-mi spuneti care sunt cele mai eficiente metode de a scapa de ea, daca nu de tot macar pentru o perioada cat mai lunga.
Precizez ca, din motive obiective, nu se poate face nimic in afara camerei, gen sapare pe langa fundatie, deci singurele operatiuni care pot fi facute sunt doar in camera.
Ar fi ok sa se puna faianta pe pereti ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#8
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postabacus70, on 24th September 2010, 11:37, said:

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
Este vorba despre o cunostinta de-a mea, care are o camera igrasioasa la demisol, la fiecare cativa ani renoveaza, zugraveste, dar igrasia reapare dupa un timp.
Va rog sa-mi spuneti care sunt cele mai eficiente metode de a scapa de ea, daca nu de tot macar pentru o perioada cat mai lunga.
Precizez ca, din motive obiective, nu se poate face nimic in afara camerei, gen sapare pe langa fundatie, deci singurele operatiuni care pot fi facute sunt doar in camera.
Ar fi ok sa se puna faianta pe pereti ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
exista aditivi ce se adauga in mortar care fac tencuiala sa fie cu porii deschisi ca umezeala ce provine din sol sa se evapore continuu si peretele sa ramana uscat.e singura varianta ,daca nu se pot face alte lucrari de asanare si izolare a fundatiei.
substanta se numeste(una din ele, pe care am folosit-o si eu) derpor si nici nu este f scumpa,ar trebui s-o gasesti cu goagle...

#9
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009
Merci mult pentru informatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate