Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ce parere aveti despre stilul POPCORN?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
vvr

vvr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2007
SALUT!

Ce parere aveti despre stilul POPCORN?

Eu personal,desi m-am cam saturat de el,trebuie sa apreciez faptul ca a facut cunoscuta Romania in lume pe plan muzical(citeam niste comment-uri apreciative pe YOUTUBE din toata EUROPA,si chiar CANADA si USA)

Pentru cei care creeaza muzica de pe aici:

Ati conceput vreo melodie in gen?

Care e secretul ritmului ala "ciudat"?(Ma chinui in FRUITY LOOPS 9 de ceva timp si nu reusesc,desi am gasit sinth-ul corespunzator si chiar asa se numeste:POPCORN)

Ce mi se pare interesant este ca si alte melodii dance romanesti,desi nu au sinth-ul ala specific,pastreaza aceeasi structura a ritmului pe care nu am reusit inca sa o inteleg si sa o reproduc(sunt mai greu de cap :confuzzled: )

#2
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Ce stil mai e si asta?
Pune un link ceva catre o melodie ca nici nu stiu ce sa scriu pe google. Chiar sunt curios

#3
vvr

vvr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDoubleV, on 6th July 2010, 17:18, said:

Ce stil mai e si asta?
Pune un link ceva catre o melodie ca nici nu stiu ce sa scriu pe google. Chiar sunt curios


Nici eu nu stiam ca asa se numeste pana nu am cautat pe net.

Este stilul "inventat de DAVID DEEJAY acum vreo 2 ani (daca nu ma insel) cu melodia"SEXY THING"(iarasi daca nu ma insel).Dupa el au inceput cam toti pe care ii vedem la televizor:Inna(cu muzica compusa de Play and Win),Play and Win,Morris,David Deejay feat.Dony,Sunrise inc,etc.si mai nou pana si Andreea Balan si Elena Gheorghe.

Afara este numit "dance romanesc"...sau "house romanesc"(asa am vazut)

Cateva link-uri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wT8BEa5liBI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ShDEEGcV4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/talPOyOfrvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

SI MAI NOI:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OtmAItbShCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QoQ_T61UqQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

SI UNA IN CARE VA SPUNEAM CA NU APARE SUNETUL ALA DE POPCORN DAR ARE ACELASI GEN  DE RITM:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RYt9XUTYeE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
levator

levator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.07.2010

View Postvvr, on 6th July 2010, 17:33, said:

Nici eu nu stiam ca asa se numeste pana nu am cautat pe net.

Este stilul "inventat de DAVID DEEJAY acum vreo 2 ani (daca nu ma insel) cu melodia"SEXY THING"(iarasi daca nu ma insel).


Nu poti inventa un stil cu o singura melodie si cu un singur "artist"(in cazul nostru cuvantul artist e cat se poate de superficial).Da bine la liceenii ce merg vara prin Costinesti,la megadiscoteca.Si cu asta cred ca am spus totul. :)

#5
vvr

vvr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlevator, on 6th July 2010, 18:23, said:

Nu poti inventa un stil cu o singura melodie si cu un singur "artist"(in cazul nostru cuvantul artist e cat se poate de superficial).Da bine la liceenii ce merg vara prin Costinesti,la megadiscoteca.Si cu asta cred ca am spus totul. :)

De acord cu tine.Ce am scris mai sus nu reprezinta concluziile mele,am citit in presa ,net,(cauta si in  wikipedia).Este adevarat ca cei care au spus asta(inclusiv reprezentanti ai caselor de discuri si alti "oameni de muzica")nu stiau ca asa-zisul stil POPCORN are origini mult mai indepartate in timp(1960-70 vezi wikipedia).De fapt inseamna sunete scurte,ciupite:STACCATO pentru cunoscatori..Ca exemplu "un pic"mai recent:"CRAZY FROG"(daca va mai aduceti aminte)

DAR,totodata observ clar(SI NU NUMAI EU) o diferenta de sound intre CRAZY FROG-ul de atunci,DANCE-ul actual international pe de o parte si DANCE-ul romanesc de astazi.Nu seamana cu nimic  de afara,singurul pacat al genului ar fi ca seamana melodiile intre ele:).

Ok deci nu e un stil nou(daca asta deranjeaza)este dance romanesc sau numiti-l cum vreti....dar oricum e altfel decat tot ce s-a facut si se face in lume,iar succes are,MAI ALES AFARA.

desi sunt de acord cu ce spui,totusi stiu clar ca David Deejay a fost primul in 2008 care,hai sa spunem: "a abordat" muzica dance in felul asta(si asta incepand cu melodia "SEXY THING")

Edited by vvr, 06 July 2010 - 18:38.


#6
levator

levator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.07.2010
Devine din ce in ce mai enervant pentru ca apar melodiile ca ciupercile dupa ploaie.Din fericire dispar in negura timpului la fel de repede cum au aparut,asta fiind o dovada incontestabila a valorii lor.

#7
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Interesant, nu stiam ca acestui stil ii spune asa. Mie personal imi place, chiar foarte mult.
De exemplu avem aici una bucata Eduard Maya cu vreo 51 de milioane de vizualizari.

#8
vvr

vvr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDoubleV, on 7th July 2010, 00:46, said:

Interesant, nu stiam ca acestui stil ii spune asa. Mie personal imi place, chiar foarte mult.
De exemplu avem aici una bucata Eduard Maya cu vreo 51 de milioane de vizualizari.


Da,asa-i spune.Totusi mi se pare ciudat ca nu stie nimeni de denumire(nu reprosez nimic si nu vreau sa fiu ironic)pentru ca s-a simtit totusi o schimbare clara in 2008 cand de la obisnuitul dance-pop romanesc gen:DJ PROJECT,MORANDI,3SUDEST,AKCENT,SIMPLU,SMILEY,CONNECT-R.......s-a trecut la un stil diferit de dance-pop si la nume diferite DAVID DEEJAY,INNA,PLAY AND WIN s.a.m.d.(bine ca multi de atunci : CONNECT-R,AKCENT s.a.m.d. sau adaptat si scot melodii in noul gen....TOATA LUMEA DE FAPT(daca am ajuns si la Andreea Balan si Elena Gheorghe-check out ultimele melodii ale lor)s-a adaptat,mi-e si frica sa-i spun mamei sa-mi faca niste floricele(popcorn)ca mi-e ca semneaza vreun contract inaintea mea :D

#9
pitch_legend

pitch_legend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.11.2006
Ce dracu' cauta discutia asta la MUZICA ELECTRONICA? Bai baieti, mutati-o naibii in alta parte ca nu ne intereseaza pe noi rahaturile astea de melodii care apar cu sutele si sunt absolut identice, cu vocile alea scremute de gay. Au facut cunoscuta muzica romaneasca in afara? Asta pentru ca au si ei retardatii lor, ca de obicei in numar mai mare decat oamenii destepti si astea sunt limitele lor in perceptia muzicii. Ce sa ceri mai mult de la niste creiere limitate?
Speram ca subiectul asta sa nu apara vreodata aici. Salvati aria "MUZICA ELECTRONICA" !!!

#10
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
@vvr, la adoptat toata lumea pentru ca acest stil este foarte popular. Pana si Andra este difuzata la radio 24 din 24 cu noul ei single Abelia, de Laurentiu Duta numai zic, cu a sa Pearls of Summer

Edited by DoubleV, 07 July 2010 - 11:41.


#11
vvr

vvr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpitch_legend, on 7th July 2010, 09:50, said:

Ce dracu' cauta discutia asta la MUZICA ELECTRONICA? Bai baieti, mutati-o naibii in alta parte ca nu ne intereseaza pe noi rahaturile astea de melodii care apar cu sutele si sunt absolut identice, cu vocile alea scremute de gay. Au facut cunoscuta muzica romaneasca in afara? Asta pentru ca au si ei retardatii lor, ca de obicei in numar mai mare decat oamenii destepti si astea sunt limitele lor in perceptia muzicii. Ce sa ceri mai mult de la niste creiere limitate?
Speram ca subiectul asta sa nu apara vreodata aici. Salvati aria "MUZICA ELECTRONICA" !!!

Stai domle calm ca-ti pocneste naibii vreun ochi in cap :) .Stiu ca muzica electronica adevarata inseamna altceva,dar pana la urma si asta tot pe PC e facuta,fara real instruments,deci tot ELECTRONICA este.Daca te basici la subiect atunci de ce intri,ba baiatule,n-ai vazut titlul subiectului sau ce....

Si nu te grabi sa ma injuri ca poate la alt subiect(mai serios)am fost de acord.....

#12
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Postvvr, on 7th July 2010, 13:45, said:

fara real instruments,deci tot ELECTRONICA
Pai ce un sintetizator(hardware) nu e un instrument real?

#13
vvr

vvr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2007

View PostNightm4re, on 7th July 2010, 13:52, said:

Pai ce un sintetizator(hardware) nu e un instrument real?


OOPS!Aici m-ai prins..M-am exprimat gresit.(Ma refeream la tobe,chitara,vioara,etc)Tot pe PC le fac baietii........Mai are cate unu vreo clapa dar doar atat..

View Postpitch_legend, on 7th July 2010, 09:50, said:

cu vocile alea scremute de gay.

Pai pana si vocile tot pe PC le fac.E un preset in Fruity Loops unde scrie:"IF YOU WANT YOUR VOICE TO SOUND LIKE A GAY'S SQUIZZED VOICE,PLEASE PRESS THIS BUTTON" :D
Lasand gluma la o parte,cam tot muzica electronica e si asta.
Aa...daca vrei sa discuti despre lucruri mai serioase intra si tu la:MUZICA ELECTRONICA ADEVARATA" sau deschide un subiect de genu':"MUZICA ELECTRONICA BUNA",si ne discutam si pe acolo...

Edited by vvr, 07 July 2010 - 13:30.


#14
pitch_legend

pitch_legend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.11.2006

View Postvvr, on 7th July 2010, 13:45, said:

Stai domle calm ca-ti pocneste naibii vreun ochi in cap :) .Stiu ca muzica electronica adevarata inseamna altceva,dar pana la urma si asta tot pe PC e facuta,fara real instruments,deci tot ELECTRONICA este.Daca te basici la subiect atunci de ce intri,ba baiatule,n-ai vazut titlul subiectului sau ce....

Si nu te grabi sa ma injuri ca poate la alt subiect(mai serios)am fost de acord.....

Pe PC, fara instrumente reale, in mod sigur iti spun, poti sa faci si muzica rock, si muzica hip hop, si muzica clasica. Asta inseamna ca genurile astea fac parte din muzica electronica? In concluzie, stilul 'popcorn', pentru mine (si pentru ascultatorii de muzica electronica), nu face parte din muzica electronica. Si nu poti sa ma contrazici, fiindca nu a definit nicio autoritate muzicala stilul asta pentru a fi incadrat aici.
Cat despre 'de ce intri, ba baiatule'... intru fiindca titlul subiectului are semnul intrebarii la sfarsit. Ne pui o intrebare, iar eu iti dau raspunsul meu: am o parere incredibil de proasta despre acest 'stil' muzical lipsit de originalitate... atat de proasta incat nu pot sa mi-o exprim in cuvinte...


PS: completare: voci scremute de gay, ale caror posesori sunt niste urati cu freze si haine identice... practic acesti 'artisti' copiaza tot unul de la celalalt.

Toate cele bune.

Edited by pitch_legend, 08 July 2010 - 13:16.


#15
vvr

vvr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpitch_legend, on 8th July 2010, 14:10, said:

Pe PC, fara instrumente reale, in mod sigur iti spun, poti sa faci si muzica rock, si muzica hip hop, si muzica clasica. Asta inseamna ca genurile astea fac parte din muzica electronica? In concluzie, stilul 'popcorn', pentru mine (si pentru ascultatorii de muzica electronica), nu face parte din muzica electronica. Si nu poti sa ma contrazici, fiindca nu a definit nicio autoritate muzicala stilul asta pentru a fi incadrat aici.
Cat despre 'de ce intri, ba baiatule'... intru fiindca titlul subiectului are semnul intrebarii la sfarsit. Ne pui o intrebare, iar eu iti dau raspunsul meu: am o parere incredibil de proasta despre acest 'stil' muzical lipsit de originalitate... atat de proasta incat nu pot sa mi-o exprim in cuvinte...
Salutari.

Ai dreptate,dar m-ai luat repede si m-am speriat :)

Salut!

#16
vvr

vvr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpitch_legend, on 8th July 2010, 14:10, said:

Pe PC, fara instrumente reale, in mod sigur iti spun, poti sa faci si muzica rock, si muzica hip hop, si muzica clasica. Asta inseamna ca genurile astea fac parte din muzica electronica? In concluzie, stilul 'popcorn', pentru mine (si pentru ascultatorii de muzica electronica), nu face parte din muzica electronica. Si nu poti sa ma contrazici, fiindca nu a definit nicio autoritate muzicala stilul asta pentru a fi incadrat aici.
Cat despre 'de ce intri, ba baiatule'... intru fiindca titlul subiectului are semnul intrebarii la sfarsit. Ne pui o intrebare, iar eu iti dau raspunsul meu: am o parere incredibil de proasta despre acest 'stil' muzical lipsit de originalitate... atat de proasta incat nu pot sa mi-o exprim in cuvinte...


PS: completare: voci scremute de gay, ale caror posesori sunt niste urati cu freze si haine identice... practic acesti 'artisti' copiaza tot unul de la celalalt.

Toate cele bune.

Bine,ai dreptate in parte...:
-poti face tot felul de muzica cu pc-ul
-asa sunt,intradevar,posesorii de voci gay(bine aici s-ar putea supara pe noi,gay-i care nu au legatura cu fenomenul pocorn)
-la partea cu incadrarea stilului asta,s-ar putea sa ai dreptate,nu sunt destul de informat
-cu lipsa de originalitate,ai dreptate pe jumatate,seamana exagerat in ultima perioada melodiile intre ele(aici e vorba de "foamea de bani" a producatorilor)
dar la inceput era o chestie originala si placuta pentru multi(si nu neaparat prosti)

Ai tot dreptul sa nu-ti placa un fel de muzica,dar........

Nu sunt de acord cu abordarea problemei,cu mentalitatea(si o intalnesti pe la toate subiectele)de "galerie"(ca la fotbal),cum era pe vremuri cu "depesarii" si "rockerii".Chestia aia care te face sa spui:"CE ASCULT EU ESTE FRUMOS SI ORIGINAL,DACA ASCULTI SI ALTCEVA TREBUIE SA MORRRIII!"sau:"HAIDETI SA NE UNIM CEI CARE ASCULTA BENONE SINULESCU SI S-AI NIMICIM PE CEI CARE ASCULTA RADIOHEAD!!!URAAAA!!"

Genul asta de gandire ar trebui sa se repare odata cu varsta,daca nu inseamna ca sunt probleme..

Nu inteleg de ce pentru multi  muzica e ceva atat de intim,de personal(in sensul rau).Sunt unii care prefera sa-i injuri de mama dar sa nu te iei de formatia lor preferata..
Sa spui ca ai o parere"atat de proasta incat nu pot sa mi-o exprim in cuvinte" e o exagerare,denota ura si nervi nejustificati..Sa ai ura si nervi pe niste insiruiri de note pe care le auzi la tv sau radio(culmea,nu te obliga nimeni sa le asculti)e cel putin ciudat....

EXTREMISMUL,IN ORICE DIRECTIE, E DAUNATOR!

In concluzie,aici este un forum,iar pe forum lumea discuta si diseca un subiect,cu scopul de afla lucruri interesante de la ceilalti,chiar si exemple de genul"Asta nu-mi place,dar uite aici ceva ce-mi place" .E bine sa intelegi un fenomen,chiar daca nu-ti place,ca mai tarziu sa stii ce sa nu faci,la randul tau.Iti construiesti un sistem de valori(muzicale in cazul nostru)

Ce dracu' mai fratilor,daca te uiti pe forum,la sectiunea"MUZICA" sunt mai multe scandaluri decat la "RELIGIE" sau"POLITICA"....

Hai c-o sa fie bine!

Edited by vvr, 08 July 2010 - 14:41.


#17
Midland B.

Midland B.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 30.01.2006

View Postvvr, on 8th July 2010, 15:40, said:

Bine,ai dreptate in parte...:
-poti face tot felul de muzica cu pc-ul
-asa sunt,intradevar,posesorii de voci gay(bine aici s-ar putea supara pe noi,gay-i care nu au legatura cu fenomenul pocorn)
-la partea cu incadrarea stilului asta,s-ar putea sa ai dreptate,nu sunt destul de informat
-cu lipsa de originalitate,ai dreptate pe jumatate,seamana exagerat in ultima perioada melodiile intre ele(aici e vorba de "foamea de bani" a producatorilor)
dar la inceput era o chestie originala si placuta pentru multi(si nu neaparat prosti)

Ai tot dreptul sa nu-ti placa un fel de muzica,dar........

Nu sunt de acord cu abordarea problemei,cu mentalitatea(si o intalnesti pe la toate subiectele)de "galerie"(ca la fotbal),cum era pe vremuri cu "depesarii" si "rockerii".Chestia aia care te face sa spui:"CE ASCULT EU ESTE FRUMOS SI ORIGINAL,DACA ASCULTI SI ALTCEVA TREBUIE SA MORRRIII!"sau:"HAIDETI SA NE UNIM CEI CARE ASCULTA BENONE SINULESCU SI S-AI NIMICIM PE CEI CARE ASCULTA RADIOHEAD!!!URAAAA!!"

Genul asta de gandire ar trebui sa se repare odata cu varsta,daca nu inseamna ca sunt probleme..

Nu inteleg de ce pentru multi  muzica e ceva atat de intim,de personal(in sensul rau).Sunt unii care prefera sa-i injuri de mama dar sa nu te iei de formatia lor preferata..
Sa spui ca ai o parere"atat de proasta incat nu pot sa mi-o exprim in cuvinte" e o exagerare,denota ura si nervi nejustificati..Sa ai ura si nervi pe niste insiruiri de note pe care le auzi la tv sau radio(culmea,nu te obliga nimeni sa le asculti)e cel putin ciudat....

EXTREMISMUL,IN ORICE DIRECTIE, E DAUNATOR!

In concluzie,aici este un forum,iar pe forum lumea discuta si diseca un subiect,cu scopul de afla lucruri interesante de la ceilalti,chiar si exemple de genul"Asta nu-mi place,dar uite aici ceva ce-mi place" .E bine sa intelegi un fenomen,chiar daca nu-ti place,ca mai tarziu sa stii ce sa nu faci,la randul tau.Iti construiesti un sistem de valori(muzicale in cazul nostru)

Ce dracu' mai fratilor,daca te uiti pe forum,la sectiunea"MUZICA" sunt mai multe scandaluri decat la "RELIGIE" sau"POLITICA"....

Hai c-o sa fie bine!



fara suparare, dar cred ca aici o iei pe aratura.

#18
vvr

vvr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMidland B., on 9th July 2010, 18:00, said:

fara suparare, dar cred ca aici o iei pe aratura.


Pai...de ce?Ca mesajul este pacifist....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate