Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

moara furaje uz gospodaresc

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#91
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013
Revin cu o solicitare catre posesorii sau vanzatorii acestor mori, care sunt comercializate in serie.
Ma intereseaza dimensiunile standard ale sitelor, care sa fie in jurul valorilor de 600mm (maxim 700) lungime si 200mm (maxim 230) latime. Doresc sa folosesc dimensiuni standardizate, pentru a cumpara site diverse.
Va rog, daca se poate, sa-mi trimiteti in mesagerie (PM) si modelul / marca morii, ori vreo oferta pt. site (in special pt. faina si malai).
Va multumesc.

#92
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Iata si jucaria mea.Initial a fost gindita pentru montat pe o lada cu capac .Asta este o improvizatie pina fac lada.....

Attached Files



#93
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013
Arata extrem de bine.Imi place mult. M-as bucura sa iasa si a mea asemantor. Scrie-ne, te rog si cateva detalii (putere motor, productivitate/ora, grosime ciocanele, flanse...) Multumesc Maraschinos.

Eu am facut flansele si rectificarile la alt strungar, cu doar 35 lei. Vreau s-o termin anul asta daca, vremea si timpul imi permit.I-am facut si cutite din foi de arc, sa toc si crengi cu ea. Poze pot sa fac, dar inca nu-s relevante...nu-i nimic montat, inca...doar "organe" imprastiate.

#94
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Jucaria asta este gindita cu multi ani in urma, dupa ce am vazut si am inteles principiul de functionare al acestora.Acum nu-mi mai amintesc dimensiunile exacte dar ...citeva luni in urma ,incercind sa fac curatenie intr-un sertar cu acte ,am gasit desenele cu care am mers la strungar,la frezor sa-mi faca piesele componente .Din pacate nu sunt in tara pina prin martie ,aprilie  si nu va pot pune desenele sa va puteti face o idee exacta despre dimensiuni .Nici pozele postate nu sunt foarte concludente pentruca nu m-am gindit ca va avea cineva nevoie de asa ceva.Pentru cei care vor avea nevoie, din primavara viitoare promit ca voi pune si desenele si poze cu detalii constructive.Ce pot spune acum sunt urmatoarele:motorul a fost modificat din trifazic in monofazic prin rebobinare (trifazic 3 kw ,monofazic a iesit in jur de 2 kw la 2860 rpm). Pentru nevoile dintr-o gospodarie este ,cred eu,suficient.,,Morisca'' a fost gindita sa faca trei operatiuni(nu ca drujba...): sa sparga boabe,sa faca faina de lucerna si sa macine stiuleti intregi.Porumbul il sparge dupa nevoi...de la ,,spartura'' grosiera pina la faina de porumb.Asta depinde atit de dimensiunea gaurilor sitei cit si de turatie.Sita cu care lucrez de obicei este cu gauri de 4mm iar pentru modificarea granulatiei prefer sa modific turatia prin schimbarea curelei pe fulii.Am fulii duble cu diametre diferite atit la moara cit si la motor.Pentru stiuleti i-am pus si un cutit (se vede in poza) si un contracutit (ambele tratate) pentru situatia ca as baga stiuleti intregi.Gura de acces(vopsita in gri) este din tabla, prinsa in 4 prezoane cu piulite fluture iar pentru celelalte doua operatiuni am doua placi din tabla , identice cu cea din poza dar care are... una un jgheab de forma trapezoidala (fentru lucerna,fin) si cealalta o teava inclinata sudate de placile de prindere in cele 4 prezoane.Am facut si faina de lucerna si am bagat si stiuleti intregi dar ...la lucerna randamentul nu este foarte bun deoarece ,,toba''avind un diametru destul de mic si fanta dreptunghiulara din capac este mica si nu poti face cantitate iar la stiuleti intregi functioneaza foarte bine dar am ajuns la concluzia ca nu se merita.Cu ,,stiuletii intregi'' era pe vremea lui ceasca cind se baga un sac de stiuleti si un camion de ciocalai.Cu stiuletii intregi ,,minti'' animalele si te pacalesti pe tine....asta daca nu faci pentru vinzare.Ca randament fac un sac de 3 duble in 10-12 min macinat fin.Ce ar trebui sa aveti in vedere sunt urmatoarele:cutitele se pot face si din platbanda dar daca aveti posibilitate sa le faceti dintr-un otel mai tare ar fi de preferat si cu gauri la ambele capete pentru a le schimba pozitia pe masura ce se uzeaza colturile active.Veti avea astfel patru posibilitati de schimbare.Axurile cutitelor bine dimensionate si cu posibilitate de demontare (de preferat cu filet si piulita).Daca folositi ,,morisca ''la porumb si alte seminte nu faceti cilindrul morii prea mare in diametru .Cred ca 300-350mm in diametru este suficient .Marind diametru veti avea nevoie de putere mai mare sau daca vreti un diametru mai mare reduceti generatoarea tobei .La mine cred ca generatoarea la interior este de 100mm iar diametrul cred ca 350mm.Sita este cam o treime din circumferinta ,,tobei''.Cutitele sunt prinse pe doua cruci, sudate pe un butuc filetat, prin intermediul a 4 suruburi cu piulita iar la capete i-am dat la fiecare cite 3-4 chernere sa nu se desfaca.Eu m-am complicat putin cu cele doua cruci dar la vremea cind am facut eu jucaria nu era o problema sa frezezi asa ceva sau sa gasesti un otel mai bun la preturi mici..Merg si discuri si patrate dar sa fie cit de cit echilibrate.Inainte de a monta cutitele faceti o proba doar cu cele doua patrate si daca nu aveti vibratii mari puteti sa mai jonglati si din cutite daca sunt taiate de voi din platbanda.In cazul in care piesele in miscare nu sunt suficient de bine echilibrate veti avea vibratii la o anumita turatie de regula mult mai mica de cit la cea de functionare (2000-3000 rpm) .Toate astea sunt pentru cei carora le place sa fie ...,,minitehnicus''.Pentru cei care nu vor asemenea complicatii sau mai putin priceputi in ale fierataniilor,gasit in comert o varietate de astfel de jucarii.In postarea de la pag 5 a lui radar5 sunt doua poze cu o scula pe care eu as recomanda-o pentru amatorii de ,,bricolaj''.SUCCES!

Edited by maraskinos, 22 November 2013 - 22:13.


#95
ms18jan

ms18jan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.10.2011
daca de exemplu am o moara  si vreau sa o leg prin cardan la tractor(fiat 450) cam care ar trebui sa fie raportul de turatie (marime fulii) tinanad cont ca moara are 16 ciocane si vreau sa macin cu ea si stiuleti? va multumesc

#96
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In principiu ,priza de putere are cam 54o rot/min la o turatie a motorului de 1500-2000 rot/min.
Te poti uita pe cadranul turometrului care sunt turatiile prizei ,raportate la turatiile motorului;in functie de asta faci raportul de transformare,insa eu as recomanda sa nu depasesti 1200-1500 rot/min la motor(tractor)

#97
ms18jan

ms18jan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.10.2011
iata moara despre care va vorbeam, ce parere aveti, legata prin cardan la tractor printr-un ax cu fulie ar merge tinand cont ca vreau sa macin si stiuleti?

Attached Files



#98
raiderkw

raiderkw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.05.2012
Buna,poate functiona dar trebuie ancorata bine de tot moara aia e facuta sa mearga cu motor  electric .Daca reusesti sa o legi de tractor sa o centrezi ca aia rosie de mai sus merge,de acord cu gcom61 nu-i da mai mult de 1400/min ca-si ia zborul cat despre bagatul stiuletilor o sa cam sara in afara neavad ceva care sa ii opreasca

Uite pun doua poze cu moara care o am eu sa vezi cum e facuta prinderea 079080poate te ajuta cu ceva(de mentionat ca asta e grea si sta singura nu trebuie ancorata)

nu stiu de le-am incarcat bine

Attached Files

  • Attached File  080.JPG   343.73K   170 downloads
  • Attached File  079.JPG   297.01K   171 downloads


#99
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@ms18jan... o observatie; cutitele la moara ta sunt foarte groase;acest lucru va face ca motorul sa traga de 2 ori mai greu decat daca ai avea cutite de 4-6mm grosime.Eu,la moara mea (motor 15KW/3000rot/min) am cutite de 4 mm grosime iar motorul trage in plin(cca 25-27A in sarcina,fata de max 25 nominal).
Daca intentionezi ca faci cuplarea si multiplicarea turatiei pe curea,atunci foloseste fulii cu cel putin 2 curele  si posibilitatea de intindere usoara,eventual cu un arcsi intinzator.
...referitor la [ancorare] ,o poti fixa pe tiranti.
@raiderkw... observ ca ai dubla multiplicare;din poze se pare ca raportul intre fulii este de 1:~2,5. nu iti era suficient turatia rezultata?
Cu ce turatie mergi la tractor?

Edited by gcom61, 19 December 2013 - 19:23.


#100
raiderkw

raiderkw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.05.2012
Eu o folosesc la 1200-1300 de rotatii nu am facut-o eu( nici nu as fi in gradul sa o fac) am luat-o din Italia e lucru vechi  de fabrica.Macin cu un 45 de cai care cred ca e cam mic pt ea dar asta e mai cu grija fara sa deschid toata trapa de la boabe merge.

#101
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
CRACIUN FERICIT!SARBATORI FERICITE!UN AN NOU CU BUCURII!...PENTRU TOTI COLEGII DE PE ACEST FORUM...Posted Image

Edited by maraskinos, 24 December 2013 - 21:21.


#102
sorinursubv

sorinursubv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2008

 gcom61, on 12 iulie 2013 - 11:57, said:

@Blaser
Schita expuse se preteaza pt motoare mai mari.Este preferabil sa distribui ciocanelele pe  4  bolturi si nu pe 3;am avut eu cu 3 bolturi si avea vibratie puternica;dupa ce am trecut la flansele cu 4 bolturi,folosind aceleasi ciocanele,vibratia a disparut.De mentionat ca pt flansele cu 3 bolturi,greutatea ciocanelelor a fost cu toleranta de 1 gram  iar la flansa cu 4 bolturi ''la ochi''.
Pt a nu suprasolicita motorul este preferabil ca sa nu calce 2 sau mai multe ciocane pe aceeasi urma(se monteaza intercalate).Daca doresti sa [macini]stiuleti,atunci trebuie sa folosesti alta abordare pt fixarea ciocanelelor,iar alimentarea cu stiuleti o faci prin capat.
Practic  se fixeaza ciocanelele direct pe axul motorului si pe lateral,fixat de 2 bolturi opuse se monteaza un cutit,care sa taie progresiv din stiulete.
Am incercat sa desenez in timp ce scriam acest raspuns pt a putea vizualiza exact ce spun (scuze de calitate).
Eu am o moara ,dupa desenul tau(aproximativ) si in momentul cand multi stiuleti cad in carcasa morii pt a fi zdrobiti ,motorul trage foarte greu(specificatii:11kw/3000rot/min,diametru [semisita]=400mm,latime carcasa=200mm,24 ciocanele 110x45mm cu gauri de 20 mmdispuse alternativ pe 4 bolturi.
La un numar mai mare de ciocanele(48) motorul declaseaza si cu 10 stiuleti in carcasa.


Trebuie sa schimb sita de 5mm grosime si nu stiu ce material sa folosesc. Puteti sa imi dati cateva idei de material din care sa confectionez sita?
Attached File  moara ciocanele.jpg   256.89K   271 downloads

Edited by sorinursubv, 02 January 2014 - 23:36.


#103
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Tabla ordinara de 3mm grosime,cateva spirale si ...multa rabdare.Sau cauta sita.

http://www.indpower....oratii-rotunde/

Edited by gcom61, 03 January 2014 - 10:54.


#104
danielalexandru1986

danielalexandru1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2014
Salutare   tuturor. La multi ani!!!!
De aproape 2 luni caut pe net ,  pe youtube mori de furaje cu ciocanele....as achizitiona una....am vazut fel si fel de mori cu ciocanele am bugetul cam limitat (~ 600 ron ) si nu stiu la care sa ma opresc ,  de ex
http://www.tocmai.ro...e-13942887.html
http://www.tocmai.ro...-1-5302500.html
unele sunt din Rusia altele din Ucraina altele vad ca sunt din Romania....nici nu stii care sunt mai bune dupa ce sa ma orientez :
- turatia sa fie mare ( peste 3000 , e de ajuns 3000 )
- puterea ( peste 1700 w )
- numarul de cutite . nr de ciocanele
Poate cineva sa ma ajunte  sugestii, exemple de mori cu ciocanele daca ati cumparat modele similare  daca dau randament   !!!??????
Specific ca o sa folosesc pt uz gospodaresc ma intereseaza sa fie si pt boabe si stiuleti  pentru animale ( gen :  100 de gaini  , 2 porci )
Multumesc!

#105
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cauta una cu motor minim 2,2kw si la care sa ai posibilitatea sa macini stiuleti.

#106
danielalexandru1986

danielalexandru1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2014

 gcom61, on 07 ianuarie 2014 - 06:27, said:

Cauta una cu motor minim 2,2kw si la care sa ai posibilitatea sa macini stiuleti.

Am cautat toata ziua si am gasit modele si pentru boabe si pentru stiuleti si am gasit cu Motor 2,5kW 230 V50Hz, 3000 rpm (BOBINAJ CUPRU)  exemple
http://mercador.ro/o...html#4ad3a6fa14
http://mercador.ro/o...html#94b9add429

Acum nu stiu ce sa mai cred ca vad ca astea sunt mai IEFTINE  decat cele de 1,7 w care e faza astea sunt romanesti si alea sunt rusesti , ucrainiene...la motoare ma refer....
Ce ma sfatuiti sa fac sa iau d-astea cum motor de 2,5 w sau din acelea rusesti , ucrainiene  sunt putin bulversat.

#107
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Personal cred ca ar fi ok una din cele expuse;de fapt este acelasi model,doar pretul diferasi eventual sitele

#108
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Din octombrie am cumparat o moara din aia cu motor de 2.5kw la 400 lei.Ce pot sa-ti e spun e ca randamentul este mult mai mic ca cel declarat de ei, la sita de 2,5 nu treci de 70-80kg pe ora , partea buna e ca are protectie la incalzire.Ia-ti gandul de la macinat stulei , am incercat sa macin cativa si parca se rupea moara in doua.
Iti faci treba cu ea si cam atat , ai nevoie de multa rabdare daca ai mult de macinat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate