Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

moara furaje uz gospodaresc

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#235
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
A ramas in stand bye.....momentan nu am mai avut timp,o sa va tin la curent ok👍?

#236
ViorelSato

ViorelSato

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.04.2016
Wow,nasoala treaba,si la mine cand am bagat stuleti am zis ca se rupe,dar din fericire nu a patit nimic,nu am mai repetat figura.
Si eu am pus o platbanda pe capac,pe conturul sitei,asta pt ca sita nu e etansa pe capac,ramane 5 mm intre ea si capac.Platbanda am sudato cu electrod de 1.6 si aparatul(homemade) dat la minim.

#237
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Cu 2-3 zile in urma am nevoie de ceva urluiala pentru pasari ......si din lipsa de timp am testat o varianta la viteza inspirata de pe Yoyube cu materiale de pe linga casa-ceva deseuri de tabla de 2-3mm , o galeata recuperata de la un aspirator defect,ceva suruburi si ceva unelte :un polizor unghiular o masina de gaurit si un aparat de sudura iar rezultatul este foarte bun !
Attached File  PB260455.JPG   79.86K   91 downloadsAttached File  PB260456.JPG   77.26K   94 downloadsAttached File  PB260457.JPG   79.21K   88 downloadsAttached File  PB260458.JPG   78.03K   93 downloadsAttached File  PB260459.JPG   79.04K   88 downloads
Singura problema consta in faptul ca trebuie sa montez/demontez de fiecare data polizorul unghiular deoarece am nevoie de el uneori.

Edited by cristian68n, 26 November 2016 - 18:20.


#238
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Ingenioasa moara cu flex😀 dar grija mari la sanatatea proprie ..apoi a flexului...nu am avut nevoie se moara si nici chef...trebuie sa iau electrozi cat mai mici pt.sudura...ma gandisem si la niste suruvuri mai lungi in loc de sudura..mai studiez , mai caut solutii

#239
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Am folosit aceasta metoda deoarece  am avut si alte mori pentru furaje facute home made dar sau dus..(rude,prieteni etc.) !
Oricum va trebui sa folosesc o caseta cu rulmenti si un ax facut la un capat cu filet dupa modelul flexului pentru prinderea lamei metalice.Iar la celalalt capat o sa fie montata o fulie pentru curea pentru antrenare cu motor electric de la o masina de spalat-deja este pregatit ;
Attached File  M2.JPG   77.62K   55 downloads
Referitor la modificarile(reparatie) la moara chinezeasca pe care o detii va trebui sa faci o sita metalica din tabla mai groasa si fixata pe extrior cu suruburi de 8 sau 10 in functie de spatiu ( am schimbat asa ceva la un vecin)

Edited by cristian68n, 27 November 2016 - 11:24.


#240
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Motorasul ala e de la seria AlbaLux 6,7?
Nu`i prea slabut? nu cred ca depaseste 450W

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 27 November 2016 - 12:13.


#241
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Felicitari pentru adaptarea polizorului unghiular
la moara de furaje construita cu forte proprii , in gospodarie .


In privinta motoarelor monofazate folosite in vechile masini
de spalat rufe din seria Alba Lux, in atasamente se gasesc citeva
informatii tehnice , care arata ca desi puterea nominala este una
modesta (100 W) comparativ cu consumul (450 W) motoarele
de acest tip sunt robuste si usor adaptabile nevoilor gospodaresti.

Attached Files


Edited by bowpack14, 27 November 2016 - 12:55.


#242
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Buna ziua.
Imi permit sa dezgrop acest topic cu o rugaminte: puteti recomanda o moara pentru uz familial, pentru faina/malai de uz uman si urluiala pentru pasari?
Pret mediu 400-500 lei, daca se poate si cu garantie.
Tocat stiuleti nu este un musai.
Multumesc.

#243
pcv

pcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.11.2014
Eu am o moara ruseasca verde(vezi cateva pagini in urma modelul) ,am luat-o prin decembrie 2015,merge bine,nu am tocat stuleti,nici nu recomand,probleme docamdata nu am avut cu ea,am avut grija sa las motorul sa se raceasca si  am curatat depunerile de praf periodic.

#244
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Este ceva asemanator cu asta vanduta prin Emag de alt distribuitor: "Moara electrica cu ciocanele pentru uruiala din cereale si stiuleti porumb ruseasca, 2.5KW, 200kg/ora, 220V, 2017"Poti face cu ea si faina sau malai pt uz uman?

Adica asta https://m.emag.ro/mo...rch-Action=view

Edited by fisman, 06 September 2017 - 14:48.


#245
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Poti face si faina pentru mamaliga. Atat ca trebuie cernuta ca orice faina de mamaliga macinata la moara.

#246
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Orice moara poate face asta, doar schimband sitele?
Asta nu scrie nicăieri in descrierile de produs..


#247
pcv

pcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.11.2014
Eu modelul asta il am,dar l-am luat de la rusi/basarabeni din bazar:
https://www.generalm...0-r-min-7755201
Cred ca sunt cam la fel,posibil difera doar culoarea.Da merge sa faci si malai cu sita de doi,dar trebuie adusa o mica modificare,pt ca intre capacul din fata si sita ramane cam 4 milimetri lberi si dc vrei sa faci malai acolo trebuie facuta o tabla prinsa pe capac,ca sa astupi acel spatiu.In rest golul ala nu deranjeaza!
Dar se poate lasa si asa,ca bucatile mari se indeparteaza la cernut si folosite la uruala!

Edited by pcv, 06 September 2017 - 15:56.


#248
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Ok. Multumesc.
Ma gandeam sa iau de la un magazin specializat, sa aiba si garantie...
De la obor.. mai putin.

#249
pcv

pcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.11.2014
Na,acum,tu decizi de unde o cumperi,eu doar am spus de unde am luat-o eu,iar link-ul este pur informativ!

#250
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Sunt bune morile astea gen Micul gospodar,gen Ruris? Eu am una veche, teapana, o folosesc pe un suport si o invarte un motor din ala tip robot de 1,8 kw, pe care il mai folosesc si la circular, dar in ultimul timp motorul da semne de oboseala. As vrea sa-mi iau o moara din asta, dar un prieten mia zis ca is slabe, is chinezerii...  mai degraba parca mi-as lua un motor nou de 2,5 sau 3 kw ca sa-l pot folosi incontinuare la moara si circular, Prietenul al meu a zis sa nu iau ca el a avut unul si sa ars imediat, cica bobinajul nu e din cupru, la dus la reparat si mesterul a zis sa se fereasca de motoare din astea... Ce pareri aveti? Sunt fiabile?

#251
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Sint motoare bobinate cu cupru rominesti foarte bune dar si scumpe in draci umul de 3kw ajunge  in jur de 1200 ron

#252
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
daa, aia stiu, dar eu intrebam de alea chinezesti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate