Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

moara furaje uz gospodaresc

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#199
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Eu nu pot sa-ti zic care e productivitatea acestui tip de moara la stiuleti deoarece eu le folosesc pt a macina la pasari si porci si nu macin stiuleti decat ocazional toamna catva cucuruzi (stiuleti mai mici )...
Depinde mult de dimensiunile sitei pe care o folosesti, viteza de lucru a celui care incarca manual stiuleti pe acea teava, cred ca mai e nevoie de o persoana care sa te ajute la aprovizionarea cu stiuleti aproape de moara ...etc.. in mare cred ca e posibil sa macini 250 kg...
Poze cu o parte din morile pe care le detin...

Attached Files



#200
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am o nelamurire...de ce ai mai multe (in aceeasi gospodarie oare)?!
As fi inteles daca erau mai multe  sisteme (cu valturi sau cicloane) de exemplu...

Edited by gcom61, 22 March 2015 - 18:24.


#201
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postragabader, on 20 martie 2015 - 22:34, said:

Cu care sita?? Poate tu faci faina cu granulatie mai mare.Cum am zis folosesc a doua sita ca marime din cele 4 primite, face faina uruiala pt porci normala nici prea mare nici prea marunta.Ca si comparatie faina de mamaliga e mai marunta.Nu am cronometrat exact  da nu cred sa faca nici 50kg pe ora.Ca sa faca 60kg pe ora ar trebui minutul si kilogramul, da la cum curge ..nici vorba.Oricum cand am timp o sa-i dau un test de 5 minute.Sita cea marunta nici nu am curajul s-o folosesc Posted Image sau stiuleti intregi.

Sita a doua ca marime...adica nu cea mai fina ci urmatoarea...acuma depinde cum nimeresti moara ca nu toate sunt asa "reusite"

#202
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View Postgcom61, on 22 martie 2015 - 18:23, said:

Am o nelamurire...de ce ai mai multe (in aceeasi gospodarie oare)?!
As fi inteles daca erau mai multe  sisteme (cu valturi sau cicloane) de exemplu...
Pana acum vreo doi ani, m-am ocupat cu adusul de mori si alte fiare din Italia.Posted Image si mai am cate ceva pe stoc...

#203
VMAHU

VMAHU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.11.2007
Buna ziua.
Sint in cautarea unei mori cu ciocanele care sa macine si lucerna.
Ce parere aveti de urmatoarele:
http://www.magazinru...ospodar-a2.html
http://piesesiunelte...l-nou-2015-1836
http://lagala.allsho...Elikor 1-5.html
As cumpara Elikor(pret mult mai mic...) dar nu o mai gasesc pe stoc.
Nu prea gasesc referinte pentru moara de la Ruris in schimb gasesc multe pareri negatuve despre alte produse din portofoliul lor.
Multumesc anticipat.

#204
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Nu stiu din ce zona esti da in bazarul din sv e plin de asa ceva,pret negociabil..de ce nu cauti si in zona ta?

#205
VMAHU

VMAHU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.11.2007
Sint din Vrancea.
Prin bazare nu am cautat.
Am cautat doar pe internet(e mai comod)...sint multe modele de mori cu ciocanele care macina tot felul de boabe...dar putine(din cele low cost) au in specificatii ca ar macina lucerna...
Vreo parere despre moarile de la RURIS. Sau o parere despre utilajele de la RURIS in general...

#206
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pretul ,mi se pare cam piperat la ruris...Mai bine mergi in bazar,targ si te orientezi la fata locului.Practic,toate morile cu motoare de 2,2kw pot macina orice,diferenta facand-o cantitatea/unitatea de timp.Oricum,mergi pe mori cu ciocanele rabatabile si cat mai subtiri ca si material.Cele cu sita circulara au un plus de productivitate...

#207
danielalexandru1986

danielalexandru1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2014
si cu morile astea.... cu motor de 2.2....sau cu motor de 2,5kw....m-am lamurit.... Nu se merita sa le achizitionezi....sincer....am fost in Doraly....Dragon  am vazut mori si motoare facute pe" vapor"... Trebuie sa iei una ruseasca originala care am vazut-o din aceea 3 in 1....la 7 mil....si motor de 1.7 kw ( vanzatorul mi-a spus ca nu e motorul mai mare de 1.7 dar schimba ei eticheta - nu stiu daca este adevarat )
A cumparat vecinu meu una la 350 ron cu motor de cica " 2,5 kw " si daca pui sita de 4.....te plictisesti langa ea....de stiuleti nici nu mai vorbim....
Cauta un motor romanesc " vezi in postarile mele " si roaga un strungar sa iti faca....te costa mai mult nitel dar se merita... iti spun din proprie initiativa...

#208
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009
Buna seara. Am si eu o moara de uruiala si o mica problema. Am sita de 4 mm si se infunda. Motorul este de 2800 ture dar fuliile scad turatia cam la jumatate.
Am incercat si cu sita de 8mm si merge perfect. Ceva sugestii? Daca se poate

#209
danielalexandru1986

danielalexandru1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2014
Motorul de cati kw este? Incearca sa pui fulii la fel si la motor si la moara sa ramana aceeasi turatie....nu stiu ce sa zic....

#210
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009
motorul cica ar fi de 2,2 kw. De macinat imi macina dar se blocheaza sita cu praf si nu mai curge.

#211
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postprof_silviu, on 21 aprilie 2015 - 10:32, said:

motorul cica ar fi de 2,2 kw. De macinat imi macina dar se blocheaza sita cu praf si nu mai curge.

De obicei se intampla asta cand umiditatea in boabe este mare...ce bagi in ea?

#212
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009
porumb sticlos. Dar cred ca este prea tare si am turatia mica. Cam 1400 rpm dupa calculele mele. Am sa incerc cu o sita de 6mm sa vad cum se comporta

#213
pcv

pcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.11.2014
Nu s-a mai scris de mult pe aici,dar am si eu nevoie de opinii privind moara asta:
http://www.generalmo...0-r-min-7755201
asta dc are cineva.Mie imi trebuie sa fac uruiala la gaini,rate si o capra,deci nu foarte multa.Si de ar fi motorul pe aluminiu nu cred ca se duce prea repede.

#214
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pt ceea ce doresti ...este ok.Daca mai ai si un aparat se sudura in gospodarie este si mai bine...

#215
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
credeti ca o moara cu ciocanele este potrivita pentru tocarea unor deseuri de polistiren?

#216
pcv

pcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.11.2014

View Postpcv, on 07 decembrie 2015 - 13:07, said:

Nu s-a mai scris de mult pe aici,dar am si eu nevoie de opinii privind moara asta:
http://www.generalmo...0-r-min-7755201
asta dc are cineva.Mie imi trebuie sa fac uruiala la gaini,rate si o capra,deci nu foarte multa.Si de ar fi motorul pe aluminiu nu cred ca se duce prea repede.
Ca sa revin cu niste impresii:am luat moara asta si o folosesc cu spor de prin 15 dec.;merge bine,destul de buna calitativ,poate tabla ar fi fost buna dc era mai groasa la capacul din fata;iti trebuie capac pt cuva,la sfarsit iti scoate ochii ca arunca boabe in sus dc nu ai capac;nu stiu dc e pe cupru sau aluminiu,nu am desfacut motorul(vanzatorul zice ca e pe cupru motorul);
Per ansamblu isi merita bani;singurul lucru care nu-l face sunt cei 200 kg pe ora de uruiala,ci doar 100kg.
Nu recomand sa se macine stuletii intregi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate