Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

moara furaje uz gospodaresc

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#163
danielalexandru1986

danielalexandru1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2014
Multumesc frumos !!!
O sa ma duc la strungar saptamana viitoare.cu desenul si cotele la axul motorului lungime si diametru. distanta " l "   o am cam mica cam 40mm cred ca o sa imi intre cam 2 ciocanele. Ma gandeam sa pun 2 ciocanele pe bolt apoi 1 apoi 2 apoi 1 intercalate.....(grosimea ciocanelului sa fie cam de 5 mm )
Care sa fie grosimea ciocanelului.....sa folosesc ca  la morile rusesti mai subtirele si mai multe sau sa pun mai groase gen 5mm si mai putine....si distantierele dintre ciocanele trebuie facute dintr-uun material anume ?????

#164
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cu cat ciocanelele sunt mai subtiri cu atat sparg mai usor cerealele.Eu,la prima moara ,asemanatoare cu a ta am folosit ciocanele din panza de fierastrau mecanic pt debitat metale-asazisele panze de rococo,de culoare gri (poloneze sau cehesti);cele albastre(chinezesti),desi erau mult mai tari ,erau foarte casante;practic un ciocanel care cadea de la 2m inaltime avea mari sanse sa se sparga;altfel,foarte bune si nu se decaleau la polizare puternica(inrosire) fata de cele gri.
Recomandarea mea,ciocanele mai subtiri si intercalate,in acelasi numar pe fiecare bolt opus,pt echilibrare.

#165
matei-avram

matei-avram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2014

View Postgcom61, on 23 iunie 2013 - 08:40, said:

O idee... depinde foarte mult de puterea motorului;ciocanelele ar trebuii rabatabile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HLhZvAEICGs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#166
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
va salut, vreau sa fac si eu o moara pentru uruiala, dar care sa toace si stiuletii de porumb, si boabe de grau / floarea soarelui. momentan am una care macina doar boabe, insa e cam slaba din punct de vedere al productivitatii si nici nu macina stiuleti.

am citit acum forumul insa nu prea m-a convins niciun model. mai stiti si alte modele? mentionez ca vreau s-o leg cu fulie si curea, nu vreau sa-i pun motor direct.

#167
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
De ce putere ,a motorului,dispui?La morile de putere mica macinarea stiuletilor este dificila.Alege un model cu alimentare frontala cu stiuleti(cate unul).Celelalte conditii,ciocane rabatabile si subtiri raman valabile...Ceva de genul din anuntul asta  http://olx.ro/oferta...it-ID1jMy5.html

#168
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
dispun de un motor de 2.2 KW 3000 rpm si inca unul de 1.5KW la 1500 rpm.
Banuiesc ca nu e destul de puternic pentru stiuleti, insa cu putin efort, cred ca ar face fata. Daca nu, mai am unul pe benzina de 6.5 CP :)

Am vazut aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0bdgyc54Xeo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
un utilaj in care nu baga stiuletii pe rand, insa nu vad cum arata inauntru.

Am vazut pe OLX o moara: http://olx.ro/oferta...ca-ID1q6IH.html

insa ma gandesc ca daca o fac eu, nu ma costa 2000 de lei... ce parere aveti?

#169
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Nu te costa atat,insa te rog sa tii cont de un singur lucru,atunci cand faci omoara:ciocanelele sa fie cat mai subtiri posibil.
Eu am o moara cu motor de 11kw/3000rot/min  alimentata la trifazic  si am ciocanele din foaie de arc de 4 mm grosime.Cu numai 24 ciocanele pot spune ca motorul este solicitat la maxim.Inainte am avut ciocanele groase de 8 mm iar debitul de macinare era la jumatate fata de acum ,pt ca altfel se incalzea motorul si sarea termicul...Foloseste un nr. de 4 randuri de ciocane(pe 4 axe) cu ciocanele intercalate astfel incat la o rotatie sa acopere ~toata suprafata(toata latimea),chiar daca acestea nu ar fi unul langa celalalt....

#170
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
cred ca daca sunt mai subtiri, se si tocesc mai repede, mai ales daca bag stiuleti intregi, insa sunt de acord ca va fi motorul solicitat mai putin.

Cam cate rotatii ai la cutite?

#171
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
La un diametru de 400mm am 2850rot/min.Productivitatea:boabe~1000kg/h;stiuleti~300kg/h
Conteaza foarte mult calitatea otelului cutitelor.Prima data am avut cutite din panza ferastrau mecanic(tip rococo)~5cm latime si 2,5mm grosime;m-au tinut 10 ani;pot spune ca productivitatea la stiuleti era mai mult decat dublu.
Dupa aia am avut cutite din foaie de arc groasa de~8mm si acum am de 4 mm.
Cat despre moara cu ax vertical din video,interesanta.Am vazut ceva de genul ,ce avea un disc,invartit orizontal, cu doua platbande sudate vertical iar peretii erau de fapt o dantura de reductor planetar cu diametrul interior de 35cm.La vremea aia nu ma gandeam ca-mi va trebuii o asemenea moara si am facut una clasica in urma cu 15 ani...

Edited by gcom61, 16 January 2015 - 16:06.


#172
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Ca tot vorbim de mori , de una de macinat oase stiti ceva ? Inafara de aia de la art-m ... Ma refer la sistem daca aveti habar cum vine , banuiesc ca nu e cu ciocanele la fel ca asta de uruiala.

#173
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Crezi ca nu ar merge?!...cu o sita fina(2-3mm) si oase bine uscate cred ca merge rapid .In general astea cu ciocanele nu sunt mofturoase  decat la umiditate,pentru ca se infunda sita.

#174
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
gcom - din ce am mai vazut, cel mai folosit model de moara care sa macine si stiuleti ar fi una cu 2 alimentari. una pentru boabe, si boabele curg direct in ciocanele, si una pentru stiuleti, unde stiuleti intra si intai sunt tocati in bucati mai mici de un disc cu cutit(e) si abia apoi intra in ciocanele unde sunt maruntiti mai mult.

adica ceva de genul asta: [ http://images8.bizoo.eu/image/img360/sale/2013/9/25/Moara-cu-ciocanele-A5-electric_664602_1380089098.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img27.olx.ro/images_mercadorro/20589309_2_644x461_moara-macinat-cu-ciocanele-italia-fotografii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar sincer sa fiu mi se pare mai greu de realizat una din asta, e si mai complicat de facut, si mai complicat de folosit ca tre sa bagi stiuletii pe rand.

chiar cred ca o moara simpla cu ciocanele ar face fata (bineinteles, folosita corespunzator) [ http://img34.olx.ro/images_mercadorro/22667477_1_644x461_moara-cu-ciocane-electrica-cluj-napoca_rev011.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dar ramane problema puterii motorului....

Edited by niqn102, 19 January 2015 - 11:22.


#175
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...si nu in ultimul rand al cuplajului dintre motor si moara.Eu avand motor alimentat la trifazic ,pe langa cereale mai macinam si...curele.Si asta in conditiile in care erau 2 buc in paralel 17x11x1400,iar fuliile  erau aliniate la zecime de mm.In final am recurs la cuplaj direct(elastic)

#176
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

View Postgcom61, on 17 ianuarie 2015 - 22:14, said:

Crezi ca nu ar merge?!...cu o sita fina(2-3mm) si oase bine uscate cred ca merge rapid .In general astea cu ciocanele nu sunt mofturoase  decat la umiditate,pentru ca se infunda sita.

gcom 61 eu la asta me refeream [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gktWVev-0Hs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sa macine oase de vita nu de pui sau peste.Am un abator pe langa mine si ma gandeam ca ar merge la niste pui, curcani de carne,porci sa le suplimentez cate putin proteina din concentrat :D

#177
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009
Buna ziua. Vrea sa cumpar si eu un motor pentru o moara micuta. Am gasit unul la 2,2 kw dar are 1500 rot. Ma gandeam sa ii pun fulie mare ca sa  maresc turatia dar ma gandesc ca ii scad din putere mult. Va intreb si eu: sa iau motor de 2,2kw cu 1500rot sau motor de 1,8kw cu 3000rot?

#178
danielalexandru1986

danielalexandru1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2014

View Postprof_silviu, on 28 ianuarie 2015 - 06:53, said:

Buna ziua. Vrea sa cumpar si eu un motor pentru o moara micuta. Am gasit unul la 2,2 kw dar are 1500 rot. Ma gandeam sa ii pun fulie mare ca sa  maresc turatia dar ma gandesc ca ii scad din putere mult. Va intreb si eu: sa iau motor de 2,2kw cu 1500rot sau motor de 1,8kw cu 3000rot?

Buna dimineata!
Va recomand acest tip de motor http://olx.ro/oferta...fa    detin un model similar e mai scump  nitel dar merita. Evita cele din " Rusia Ucraina " etc

#179
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009
La acel motor nu este specificata turatia. Am de unde alege motoare, si de calitate nu rusesti. Dar nu stiu ce turatie sa aleg. Cele de 1500 sau cele de 3000.

#180
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
pai, cu cat ai turatia mai mare, cu atat mai bine. daca iti trebuie turatie mai mica, creste puterea (din raportul de fulii). daca iti trebuie turatie mai mare, nu se pierde atat de mult din putere. Deci.. eu te-as sfatui sa iei pe cel cu turatia mai mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate