Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

boxe si specificatii

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
brunno

brunno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.07.2002
Am si eu vreo doua intrebari la care va rog sa ma ajutati !
1.Ma intereseaza  sa stiu ce semnificatie au valorile raspunsului in frecventa la sistemele de sunet, care sunt cele mai bune valori pe care trebuie sa le aiba acestea, etc. (poate link-uri catre site-uri cu ceva documentatie).
2.Vreau sa-mi cumpar un sistem audio 2.1 de calitate si din cate am citit, as avea de ales intre TEAC PowerMax 500/B, CREATIVE SoundWorks CSW320 si ALTEC AVS 300. Voi ce parere aveti despre ele ? Ar mai fi si alte variante, cu pretul in jur de 50$ ?

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Valorile mici ale raspunsului de frecventa(15-50 Hz) sunt basii pe care ii redau incintele acustice,valorile mari(35-50000 Hz) sunt inaltele redate de tweeter-ele incintelor!
Cu cat valorile raspunsului de frecventa ce caracterizeaza niste boxe sunt mai mici,cu atat bass-ul este redat mult mai jos si mai profund(cunoscatorii ma inteleg cand spun mai profund)!
Acum depinde,am vazut niste boxe 5.1 pt calculator care aveau raspuns intre 25 Hz-40 KHz(200 W DIN) si incintele Sony ss-mf 600 pe care le am eu,de aceeasi putere, au raspuns de frecventa intre 38 Hz-50 KHz!Acum vreau sa spun ca nu se compara bass-ul redat de boxele mele si cel redat de acel sistem!
Oricum,daca as fi in locul tau,mi-as lua un sitem Altec!

#3
brunno

brunno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.07.2002
Dar boxele de la Altec (AVS 300) au un raspuns in frecventa de 70Hz - 18kHz, iar modelele cu specificatii mai bune (in sensul calitatii bass-ului , nu ?) sunt cam scumpe. Din ce ai spus tu, am inteles ca nu neaparat cifrele sunt totul, asa ca o sa incerc sa aud cum suna intai si apoi ma decid.Merci pt. sfat!

#4
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Vreau sa vad si eu DE CURIOZITATE specificatiile tehnice la boxa aia de scoate 50 KHz.

( Sigur e pentru oameni? Nu pentru pisici, caini sau lilieci ? )

Multumesc.

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

Quote

Originally posted by djlyon
Vreau sa vad si eu DE CURIOZITATE specificatiile tehnice la boxa aia de scoate 50 KHz.

( Sigur e pentru oameni? Nu pentru pisici, caini sau lilieci ? )

Multumesc.
aici

Nu,mosule,e pentru oameni! :cya:

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

Quote

Originally posted by brunno
Dar boxele de la Altec (AVS 300) au un raspuns in frecventa de 70Hz - 18kHz, iar modelele cu specificatii mai bune (in sensul calitatii bass-ului , nu ?) sunt cam scumpe. Din ce ai spus tu, am inteles ca nu neaparat cifrele sunt totul, asa ca o sa incerc sa aud cum suna intai si apoi ma decid.Merci pt. sfat!

Ai inteles perfect ce am vrut sa spun!Cel mai bine este sa vezi cum se aud fiecare,apoi decide-te pe care sa le cumperi!

P.S. Tu ai spus ca vrei un sitsem in jur de 50 $.

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Mda, daca nu e greseala de scriere acolo,  atunci trebuie ca tot lantul audio, de la captarea sunetului, stocare,  si pana la redarea prin boxele alea, sa suporte 50 KHz.
Si chiar daca s-ar gasi asa ceva, ce om aude 50 KHz ?

... !

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Urechea umana percepe pana la 22 KHz!
Daca ai sti ce-i ala un DVD(nici nu ma indoiesc ca nu stii),ai sti ca pe el se pot imprima sunte de frecventa pana la 180 KHz la 24 biti,
20 db si din aceasta cauza s-a ajuns la fabricarea de boxe mult mai performante!
Technologia care sta la baza fabricaraii acelor tweeter-re de la incintele alea sony ss-mf 600,este pe baza de particule de siliciu,tweeter-ul numindu-se Balance Dome!
Redarea acelor frecvente inalte,chiar daca urechea umana nu le percepe,produc un sunet mult mai placut, mai natural!

P.S. Nu e gresit ce au scris aia in specificatiile alea pt boxe!
       Daca vrei iti arat niste Technics care pot pana la 80 KHz,dar nu mai vad rostul!

#9
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
20 - 22 KHz auzi cand esti mic, cu cat imbatranesti, cu atat scade perceptia sunetelor inalte. Sunt exceptii, intr-adevar, dar foarte putine.

...

Succes !

#10
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Quote

Originally posted by ripper
Urechea umana percepe pana la 22 KHz!
Daca ai sti ce-i ala un DVD(nici nu ma indoiesc ca nu stii),ai sti ca pe el se pot imprima sunte de frecventa pana la 180 KHz la 24 biti,
20 db si din aceasta cauza s-a ajuns la fabricarea de boxe mult mai performante!

Man, pe DVD NU se pot imprima sunete de frecventa de 180 kHz! Ce ai auzit tu pe vreundeva dar ai inteles prost e ca specificatia DVD-A permite frecventa de sampling de 192 kHz, din care rezulta posibilitatea de a reproduce frecvente de ~ 96 kHz (conform teoriei lui Nyquist). O limita similara (un piculet mai mare) exista si pentru standardul SACD/DSD, care poate ajunge pana la 100 kHz. Chiar si aceasta limita superioara e teoretica, in realitate nici un complex de filtre A/D/A nu poate urmari perfect teoria, probabil specificatiile reale fiind (fara distorsiuni) undeva pe la 85-90 KHz in cel mai bun caz.

Presupun ca "20db" e o greseala si ai vrut sa spui 120 dB, dar cand spui astfel de lucruri in audio, ai grija sa mentionezi si despre ce fel de dB vorbesti tu acolo, pentru ca exista o gramada! Probabil ai vrut sa te referi la dinamica, I guess....

Marirea ratei de sampling NU s-a facut in principal pentru ca omul ar auzi atat de sus, ci pentru ca impinge distorsiunile rezultate din samplarea unor sunete care au componente armonice inalte in afara spectrului audibil. E adevarat, omul aude de exemplu frecvente inalte chiar si cu pielea, dar majoritatea pot percepe doar clasicul 20 Hz - 20 kHz si asta in copilarie, asa cum spune si djlyon.

Este foarte posibil ca un lant audio sa inceapa cu o componenta care poate sa captureze pana pe la 50 kHz (unele microfoane Neumann chiar pot), sa fie procesata in unitati cu largime de banda de 100 kHz (consolele analogice Neve pot si mai mult, la fel ca si inregistrarea pe banda magnetica 2 inch), dar [b]NU
exista boxe care sa reproduca corect sunete mai sus de 35kHz - 45 kHz. Daca scrie in specificatii mai mult, ori e o minciuna sfruntata, ori este data o cifra care nu tine cont de ce distorsiuni exista la reproducerea respectivelor frecvente, ori cineva iar a inventat o tampenie de genul boxe cu nitrogen lichid pentru audiofili care au prea multi bani de aruncat pe fereastra.

Salutari,
Andrei

#11
NickMihai

NickMihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.08.2003
Salut!
Am o problema, mi-am cumparat niste boxe, incintele sunt facute (home-made), sunt foarte bine inchegate.
Difuzoarele sunt de 180 diametru, si scrie pe ele 20VA(20W).
Oricum, le-am bagat 50w si nu au avut probleme,cred ca au fost modificate.
Cred ca-si merita banii (2.200.000) ala vroia 2.500.000.
Problema a dreaq e ca nu au filtre si incintele-chiar daca sunt bassrelflex la fel ca si dif-urile, nu sunt umplute cu nimic!

Va rog, ajutati-ma, cine stie cu adevarat !

Cu ce sa captusesc cel mai bine incintele?
Am desfacut niste boxe Sony pe 2 cai (150w) si in cutie am vazut un material !
Era pufos (ca cocolino  :P ) (era cumva vata de sticla?)

Treaba este, de unde sa-mi cumpar material din acela?
Are cineva de vanzare?
Stie cineva un loc?
E buna vata de sticla? Sau e bullshit?

Dar ce filtre sa-mi fac? Avezti vre-o schema sau vre-un link?

Cine poate sa ma ajute, ii multumesc anticipat!
Si e un mare adevarat - mai fac si rime !  :oK:

Cu respekt, Nick!

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am mai dat site-ul asta o data:
www.linkwitzlab.com

#13
aproapeom

aproapeom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.12.2003
mai peste tot depinde de firma si de alte alea. eu am o combina philips pe care am primit`o cadou ca am intrat la liceu (sa tot fie vreo 6 ani de atunci) si sunt foarte multumit de ea. pe vremea cand mi`au adus`o ai mei ascultam muzica la casete,ca gaseam cd`uri numai cu aberatii..
combina are dolby surround prologic.. abia acum un an am vazut ca surround`ul ( si sunetul ) la un film e mai marfa realizat la mine decat la un calculator cu un sistem 5.1....
in cartea ei scrie ceva de 18hz-30 kz, dar in zilele de azi..nu mai stii ce sa crezi. are un bass plin , melodios , moale ..adica nu e ca acela din discoteca, e mai mult ca atunci cand se aude muzica de la vecinul, sau de la o masina, mai de la distanta... mie`mi place f mult.

ca sa revin la topic ideea e ca mai bine sa vezi la cineva cum se aude, pentru ca in magazin difera sunetul de cum se aude la tine in casa.. eu am schimbat vreo 4 case pana acum si, spre exemplu,  intre pereti de caramida si pereti de bca e o mare diferenta.. conteaza si dimensiunea camerei..

eu zic sa iei multi bani la tine si sa iti cumperi ceva de firma ..adica de o firma cunoscuta in domeniul audio. si preferabil ar fi sa vezi daca exista la ei pe sait produsul respectiv

#14
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by aproapeom

combina are dolby surround prologic.. abia acum un an am vazut ca surround`ul ( si sunetul ) la un film e mai marfa realizat la mine decat la un calculator cu un sistem 5.1....  


E o aberație ce zici tu. Dolby Surround Pro-Logic are doar 2 canale suplimentare pe spate care sunt redate mono, pe când toate filmele recente sunt în sistem Dolby Digital / DTS care au 5+1 canale de sunet discrete. Astea înseamnă că și boxele din spate sunt stereo + că au canalul dedicat pentru bass. Deci nu are sens să zici că Dolby Pro-Logic e mai bun decât Dolby Digital / DTS

#15
aproapeom

aproapeom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.12.2003
acelasi lucru as putea sa spun si eu .  dar la majoritatea , boxele sunt asa, ca sa fie. e ca si cum ai avea 2X stereo + bass separat. in afara de jocurile care au thx, eu nu am vazut vazut ( auzit  ) la nici un joc surround pe bune.
si nici la filme. daca nu ma crezi, eu nu am cum sa te conving. tu te referi la teorie probabil, dar daca ne luam dupa teorie .. eu nu cred ca un sistem de 4-5 milioane are decodor dolby in el . daca tu crezi..

#16
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

Quote

Originally posted by aproapeom
acelasi lucru as putea sa spun si eu .  dar la majoritatea , boxele sunt asa, ca sa fie. e ca si cum ai avea 2X stereo + bass separat. in afara de jocurile care au thx, eu nu am vazut vazut ( auzit  ) la nici un joc surround pe bune.


inseamna ca nu ai auzit jocurile cu EAX2 sau 3... pe sistem 5.1
inseamna ca nu ai auzit Call of Duty pe un 5.1
mori... efectiv...

bafta.

#17
YO.nutz

YO.nutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2006
am si eu o mica pb...vreau sa imi fac boxe.
stiu ca cutia se face dupa difuzor, da' am deja 2 cutii la care vreu sa pun difuri noi si sa schimb fatza cu totul....
nu stiu insa ce difuri ar suna mai bine in cutiile alea care au cam 30 de litrii fiecare: 20 sau 25 cm...
sau nu conteaza?...
nu fac subwoofer, pun si inalte
initial, in cutie erau 4 difuri de vreo 10 cm si 8 w fiecare :P...
daca poate cineva, pls help :D...ms

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

 YO.nutz, on Dec 27 2006, 21:57, said:

am si eu o mica pb...vreau sa imi fac boxe.
stiu ca cutia se face dupa difuzor, da' am deja 2 cutii la care vreu sa pun difuri noi si sa schimb fatza cu totul....
nu stiu insa ce difuri ar suna mai bine in cutiile alea care au cam 30 de litrii fiecare: 20 sau 25 cm...
sau nu conteaza?...
nu fac subwoofer, pun si inalte
initial, in cutie erau 4 difuri de vreo 10 cm si 8 w fiecare :P...
daca poate cineva, pls help :D...ms
depinde si de calitatea difuzoarelor, cat de bine raspund in cutii mici, un difuzor bun de 8 inchi + un difuzor de inalte care sa mearga de pe la 2-3kHz incolo ar fi o combinatie buna pt cutiile alea (probabil vechile boxute de 30W de la Electronica Industriala, am ghicit?)
dar asta e doar parerea mea...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate