Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

publicare site gratis

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
BMariuss93

BMariuss93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.06.2010
Buna ziua! As dori sa stiu cum trebuie sa procedez pentru a publica un site fara niciun cost? Asta inseamna un domeniu si un host gratuit. Am realizat un site cu ajutorul lui "Web page maker" si as dori ajutorul vostru. Multumesc anticipat.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Poti lua un hosting gratuit (google ca sa gasesti) dar cat despre domeniu, no chance.

#3
BMariuss93

BMariuss93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.06.2010

 Ann0nyym0us, on 16th June 2010, 17:58, said:

Poti lua un hosting gratuit (google ca sa gasesti) dar cat despre domeniu, no chance.

am inteles ca se poate lua un subdomeniu gratuit nu domeniu... putin ma intereseaza ca apare www.site.numelefirmei.ro in loc de www.site.ro

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

 BMariuss93, on 16th June 2010, 18:00, said:

am inteles ca se poate lua un subdomeniu gratuit nu domeniu... putin ma intereseaza ca apare www.site.numelefirmei.ro in loc de www.site.ro

pai in cazul asta gasesti destul de multe. Insa nu stiu cum functioneaza Web Page maker, si daca te lasa sa uploadezi fisiere pe orice host vrei.

#5
BMariuss93

BMariuss93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.06.2010

 Ann0nyym0us, on 16th June 2010, 18:08, said:

pai in cazul asta gasesti destul de multe. Insa nu stiu cum functioneaza Web Page maker, si daca te lasa sa uploadezi fisiere pe orice host vrei.
web page maker foloseste doar codul html... e ca si cum as avea un fisier Notepad cu cod html in el... puteti sa imi spuneti pas cu pas cum sa il public?..raman dator.

#6
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
In legatura cu domeniul, poti sa iti iei unul gratuit de tipul numedomeniu.co.cc, de pe http://co.cc (sper ca nu se va considera publicitate)

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

 BMariuss93, on 16th June 2010, 18:19, said:

web page maker foloseste doar codul html... e ca si cum as avea un fisier Notepad cu cod html in el... puteti sa imi spuneti pas cu pas cum sa il public?..raman dator.

1. faci cont pe un hosting gratuit. vei primi date legate de ftp, login catre cont, date legate de mysql (nu te priveste daca folosesti doar html).
2. downloadezi un client de ftp gen Filezilla, si vei uploada fisierele din computerul tau catre serverul de hosting.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Sau daca adaugi continut nou periodic pe site ia in considerare blogspot.com sau wordpress.com

#9
BMariuss93

BMariuss93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.06.2010

 LensFlare, on 16th June 2010, 19:01, said:

Sau daca adaugi continut nou periodic pe site ia in considerare blogspot.com sau wordpress.com
nu vreau sa fac blog... ci site... dar puteti sa imi explicati mai in detaliu va rog?... procesez mai greu informatiile;))

#10
MPower

MPower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 23.11.2006

 BMariuss93, on 16th June 2010, 19:58, said:

nu vreau sa fac blog... ci site... dar puteti sa imi explicati mai in detaliu va rog?... procesez mai greu informatiile;))
Din ce ti-a zis Ann0nyym0us la care pas ai avut probleme?
Ca fapt divers, mai toate firmele de hosting, fie si gratuit, au macar un help sau o pagina ceva, unde iti povestesc cum iti uploadezi fisierele.

#11
BlackAngelic

BlackAngelic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.06.2010
In primul rand vei avea nevoie de un sub-domeniu dar din cate zici te descurci si singur cu asta.

Cauti un web hosting gratuit. Daca doresti sa fie in romana si nu te deranjeaza reclamele poti folosi si lx.ro, dar te sfatuiesc sa cauti altul. Uita'te la review-uri.

Descarca Filezilla ( este cel mai bun client FTP din punctul meu de vedere, atat al update-urilor saptamanale cat si al vitezei ). Il gasesti pe net gratis [google].

Deschide file zilla, creaza un nou site si introdu Hostname, Username si Password pe care leai primit pe mail cand te-ai inregistrat pe hosting-ul free sau platit (in cazul in care te-ai decis sa cumperi un hosting package ).

Si conecteaza-te. Uploadeaza siteul tau acolo in public_html (poate fi altfel pe alte hosturi, daca nu vezi niciun folder dupa conectare atunci uploadeaza siteul direct acolo ).

Daca ai nevoie si de alte detalii, da-mi un PM si iti voi trimite un tutorial complet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate