Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Costuri aproximative casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
As dori cateva sfaturi de la cei care au experienta in construirea unei case.

Imi poate spune cineva un pret aproximativ (accept marjele de eroare) pentru o casa de ~300 mp. locuibili?

Exclud costul cu terenul si si utilitatile, vreau doar niste marje aproximative de costuri pentru

- casa la rosu
- finisaje medii


Multumesc!

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Depinde. Ce intelegi tu prin finisaje medii? Tencuite si zugravite? Sau ... ce?
Iar pretul depinde mult de zona si de materiale. Una e sa ai casa din BCA in oras sau o casa din boltari la periferie. ;)

#3
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Buna
deci nu conteaza oras / periferie, eu ma refer strict la constructie.

Vreau doar niste marje de la cei care au trecut  prin asta.
Prefer caramida, nu BCA, iar finisaje medii inseamna chiar asta.

Daca vrei marmura in loc de gresie, sigur ca e alta discutie... si asa mai departe,  dar eu nu ma refer la lucruri de genul asta. Da, tencuite, zugravite, o casa in care sa te poti muta...



 reovel, on 15th June 2010, 00:14, said:

Depinde. Ce intelegi tu prin finisaje medii? Tencuite si zugravite? Sau ... ce?
Iar pretul depinde mult de zona si de materiale. Una e sa ai casa din BCA in oras sau o casa din boltari la periferie. ;)


#4
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Finisajele nu prea le poti cuantifica pentru ca difera destul de mult preturile (poti lua faianta de 15ron/mp sau de 55ron/mp, poti lua parchet masiv la 80ron/mp sau parchet laminat de 20ron/mp).
Buun, dar ca sa faci iti faci un buget, poti considera ca pretul la rosu 50% si finisajele celelalte 50% din pretul total.
Pretul la rosu il calculezi relativ usor. In proiect arhitecul trebuie sa iti calculeze un necesar de materiale (mc de pamant dislocat, cantitatea de fier, de beton si de caramida). Apoi incepi sa calculezi:
- o basculanta mica duce 10mc de pamant si era vreo 150 lei, una mare duce 20mc de pamant si era cca 200ron (nu mai stiu exact cam cat am dat, am dat exemple, acum e criza, poate au mai scazut preturile).
- excavatorul se inchiriaza la ora (firma cu care am facut casa la rosu nu m-a taxat aici, nu stiu cat costa ora de inchiriere exacavator). O basculnata de 20mc e incarcata in cca 30 de minute.
- un mc de beton e vreo 250-300ron (in functie de marca, dar pe acolo), o cifa de 9mc sau 10mc cu tot cu transport ajunge pe la 2500-3000ron (groso modo, mergi la statia de betoane pentru preturi exacte).
- pompa se inchiriaza la ora (700ron parca era), poti negocia sa ti-o trimita gratis daca ai mai multe cife
- un mc de caramida Porotherm era vreo 300ron prin 2009, habar n-am cat este acum. Daca iei de la un depozit toata carmida si sacii de Multibat (unul este vreo 19ron) transportul este gratuit. Atentie sa aibe si motostivuitor la descarcare (sau macara care cu brate pentru paleti).
- o masina de nisip e vreo 500-600ron (nu mai stiu cati mc, cred ca undeva pe la 100ron/mc de nisip pentru masinile mici de 5-7mc).
- fierul e 2.xx ron/kg acum (habar n-am cat), il inmultesti cu cantitatea estimata si mai pui o pierdere de 10%
- manopera o negociezi. Aici ai cam 2 variante (ti le prezint putin exagerat): ori mergi in regie proprie si poti ajunge sa cumepri drujba ta, rulota ta pentru muncitori, lemnul pentru cofraje, sa inchiriezi/cumperi popii sau alegi sa faci cu o firma (unde platesti dublu, dar vine cu baraca, excavatorul, popii si cofrajele la pachet).
In final, daca n-ai nicio treaba cu constructiile, manopera ajunge cam tot acolo ca ordin de marime in ambele cazuri (la prima optiune platesti jumatate pe mp, dar ai cheltuieli aditionale cu sculele si organizarea de santier, la a doua optiune platesti dublu la mp fata de regie proprie, dar nu te doare capul).

LE: Pretul final poate fi 500Eu/mp sau 1000Eu/mp, in functie de finisaje (de aici este foarte relativ calculul), dar sigur va sari de 200Eu/mp la rosu daca o construiesti pentru tine (adica sa aibe fundatie prezenta si fier prin grinzi si stalpi).

Edited by Dic1, 15 June 2010 - 21:00.


#5
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Multumesc, super explicatii, chiar prea detaliate.

Ce vreau sa fac e sa angajez pe cineva pentru constructie, nu ma pricep la detalii prea mult, si nici nu vreau bataie de cap.

Ce vreau sa stiu insa este sa zicem un pret la rosu de 300 euro / mp e acoperitor ?!

300 euro x 300 m.p. construiti ar inseamna 90.000 euro, cam asa e ok?


Finisajele, mda, sunt multe de luat in calcul... renunt la calcularea lor pe moment. Eu vroiam o medie (deci nu 15 ron si nici 55 ron pt. faianta, hai sa zicem 30 ron) ;). Ai inteles ideea...

Mai indrazniti sa sariti cu pareri...

Multumesc!




 Dic1, on 15th June 2010, 21:48, said:

Finisajele nu prea le poti cuantifica pentru ca difera destul de mult preturile (poti lua faianta de 15ron/mp sau de 55ron/mp, poti lua parchet masiv la 80ron/mp sau parchet laminat de 20ron/mp).
Buun, dar ca sa faci iti faci un buget, poti considera ca pretul la rosu 50% si finisajele celelalte 50% din pretul total.
Pretul la rosu il calculezi relativ usor. In proiect arhitecul trebuie sa iti calculeze un necesar de materiale (mc de pamant dislocat, cantitatea de fier, de beton si de caramida). Apoi incepi sa calculezi:
- o basculanta mica duce 10mc de pamant si era vreo 150 lei, una mare duce 20mc de pamant si era cca 200ron (nu mai stiu exact cam cat am dat, am dat exemple, acum e criza, poate au mai scazut preturile).
- excavatorul se inchiriaza la ora (firma cu care am facut casa la rosu nu m-a taxat aici, nu stiu cat costa ora de inchiriere exacavator). O basculnata de 20mc e incarcata in cca 30 de minute.
- un mc de beton e vreo 250-300ron (in functie de marca, dar pe acolo), o cifa de 9mc sau 10mc cu tot cu transport ajunge pe la 2500-3000ron (groso modo, mergi la statia de betoane pentru preturi exacte).
- pompa se inchiriaza la ora (700ron parca era), poti negocia sa ti-o trimita gratis daca ai mai multe cife
- un mc de caramida Porotherm era vreo 300ron prin 2009, habar n-am cat este acum. Daca iei de la un depozit toata carmida si sacii de Multibat (unul este vreo 19ron) transportul este gratuit. Atentie sa aibe si motostivuitor la descarcare (sau macara care cu brate pentru paleti).
- o masina de nisip e vreo 500-600ron (nu mai stiu cati mc, cred ca undeva pe la 100ron/mc de nisip pentru masinile mici de 5-7mc).
- fierul e 2.xx ron/kg acum (habar n-am cat), il inmultesti cu cantitatea estimata si mai pui o pierdere de 10%
- manopera o negociezi. Aici ai cam 2 variante (ti le prezint putin exagerat): ori mergi in regie proprie si poti ajunge sa cumepri drujba ta, rulota ta pentru muncitori, lemnul pentru cofraje, sa inchiriezi/cumperi popii sau alegi sa faci cu o firma (unde platesti dublu, dar vine cu baraca, excavatorul, popii si cofrajele la pachet).
In final, daca n-ai nicio treaba cu constructiile, manopera ajunge cam tot acolo ca ordin de marime in ambele cazuri (la prima optiune platesti jumatate pe mp, dar ai cheltuieli aditionale cu sculele si organizarea de santier, la a doua optiune platesti dublu la mp fata de regie proprie, dar nu te doare capul).

LE: Pretul final poate fi 500Eu/mp sau 1000Eu/mp, in functie de finisaje (de aici este foarte relativ calculul), dar sigur va sari de 200Eu/mp la rosu daca o construiesti pentru tine (adica sa aibe fundatie prezenta si fier prin grinzi si stalpi).


#6
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Ajungi la pretul de 300Eu/mp la rosu doar daca din cei 300mp, 100mp sunt subsol. :) Cred ca e mai jos e la rosu (poate spre 250Eu/mp).
Calculul la mp se face de la caz la caz. Iei necesarul de materiale din proiect (ar trebui sa ai), sa studiezi putin oferta de fier, beton (de statie), caramida si mortar si ai un pret in mare. Pompa de betoane o calculezi ca vine la fiecare placa plus fundatii. Transportul la cifa il poti calcula la 7mc pentru o rotunjire (o cifa are 9 sau 10mc, dar la fiecare turnare vei avea ultima cifa cu mai putin beton, de ex numai cu 1-2mc; transportul se plateste separat).
Conteaza la cati km ai statia de betoane, cat costa transportul si daca poti negocia ceva pentru pompa.
Oricum, daca iti mai raman niste bani dupa ce ridici casa la rosu, faci cat mai mult din ei: pui invelitoarea si jgheburile pe acoperis, faci canalizarea prin curte, pui ferestrele, etc.

#7
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
daca te ocupi tu de materiale..poti iesi "la rosu" la 170 euro /mp...fara nici un fel de rabat la calitate ..partea cu finisajele..abia acum imi bat capul,nu pot emite pareri..se mai adauga si costul utilitatilor(care nu este de neglijat) in cazul in care nu exista deja..

#8
Iwishahouse

Iwishahouse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2009
ACO9 are perfecta dreptate. poti ajunge la preturi mult mai mici daca te ocupi personal de aprovizionarea cu materiale si stricta supraveghere a meseriasilor. Noi am avut noroc de o echipa relativ buna. am avut posibilitatea sa facem acte si prin firma dar am renuntat (plateam 10000 euro manopera fata de 8000 euro, asta anul trecut. acum preturile la manopera fiind mult mai mici). Bun, deci pretul la manopera 8000 euro si costul total de 32000 la 200mp, numai cu astereala, Pentru invelitoare am optat pentru tigla B''''', costul fiind de aprox 5000 euro, asta pentru ca este un acoperis complicat, La finisaje, alta poveste, trebuie avut in vedere: incalzirea - prin pardoseala sau clasica cu radiatoare, instalatia sanitara, fosa, sapa, termopanele (pretul difera de la o firma la alta, in functie de culoare, geam, feronerie, etc), tencuiala, gletul, usile interioare+glafurile, etc. Sunt foarte multe aspecte pe care nu le iei in calcul decat cand ajungi la etapa respectiva.
Iti doresc multa bafta si nervi de otel.

#9
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
10k e bine...eu tot caut si sub 16k nu gasesc...parca s-au vorbit toti....

#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 AC09, on 18th June 2010, 23:01, said:

daca te ocupi tu de materiale..poti iesi "la rosu" la 170 euro /mp...fara nici un fel de rabat la calitate ..partea cu finisajele..abia acum imi bat capul,nu pot emite pareri..se mai adauga si costul utilitatilor(care nu este de neglijat) in cazul in care nu exista deja..

Daca se ocupa el, iese sigur la 120 euro/mp la rosu (manopera si materiale), calitate peste medie. Am mai discutat despre asta, daca ai dat 170e/mp cred ca ai iesit cam cu 50% mai scump.

 Iwishahouse, on 23rd June 2010, 20:53, said:

ACO9 are perfecta dreptate. poti ajunge la preturi mult mai mici daca te ocupi personal de aprovizionarea cu materiale si stricta supraveghere a meseriasilor. Noi am avut noroc de o echipa relativ buna. am avut posibilitatea sa facem acte si prin firma dar am renuntat (plateam 10000 euro manopera fata de 8000 euro, asta anul trecut. acum preturile la manopera fiind mult mai mici). Bun, deci pretul la manopera 8000 euro si costul total de 32000 la 200mp, numai cu astereala, Pentru invelitoare am optat pentru tigla B''''', costul fiind de aprox 5000 euro, asta pentru ca este un acoperis complicat, La finisaje, alta poveste, trebuie avut in vedere: incalzirea - prin pardoseala sau clasica cu radiatoare, instalatia sanitara, fosa, sapa, termopanele (pretul difera de la o firma la alta, in functie de culoare, geam, feronerie, etc), tencuiala, gletul, usile interioare+glafurile, etc. Sunt foarte multe aspecte pe care nu le iei in calcul decat cand ajungi la etapa respectiva.
Iti doresc multa bafta si nervi de otel.

32000 la 200 mp construiti? Doar cu astereala? Mi se pare cam mult.

#11
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
As vrea sa ridic si eu o casuta la tara vreo 80 mp amprenta, doar parter, o sufragerie, un dormitor, bucatarie, baie, hol si o mica incapere pentru scule, si as dori sa fac si un beci de vreo 10 mp la subsol, pe un teren putin inclinat, o fac din BCA, ies mai ieftin? oare la cat ma va ajunge per/mp sau in total la rosu? asa in mare, as vrea sa fac cat mai ieftin posibil.

#12
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 Costy-is, on 20th August 2010, 21:21, said:

As vrea sa ridic si eu o casuta la tara vreo 80 mp amprenta, doar parter, o sufragerie, un dormitor, bucatarie, baie, hol si o mica incapere pentru scule, si as dori sa fac si un beci de vreo 10 mp la subsol, pe un teren putin inclinat, o fac din BCA, ies mai ieftin? oare la cat ma va ajunge per/mp sau in total la rosu? asa in mare, as vrea sa fac cat mai ieftin posibil.
Nu stiu de ce se opteaza pt BCA,pretul/mp e mai mare decat al caramizii
eu pe caramada poroton am dat 180 lei/mp,bca era 250/mp

#13
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002

 Costy-is, on 20th August 2010, 22:21, said:

As vrea sa ridic si eu o casuta la tara vreo 80 mp amprenta, doar parter, o sufragerie, un dormitor, bucatarie, baie, hol si o mica incapere pentru scule, si as dori sa fac si un beci de vreo 10 mp la subsol, pe un teren putin inclinat, o fac din BCA, ies mai ieftin? oare la cat ma va ajunge per/mp sau in total la rosu? asa in mare, as vrea sa fac cat mai ieftin posibil.

sunt si eu in constructie cu ceva asemanator. Amprenta casei era de 81 dar am ridicat-o odata cu garajul, ca sa fie sub acelasi acoperis, garajul fiind la nord, si s-au facut cam 102 mp. Am facut-o din BCA, elevatie de vreo 60cm, acoperis simplu 4 ape (constructia e un dreptunghi) cu tigla de beton, 2 cosuri si 2 sobe de teracota. Acum ma aflu cu ea tencuita la interior, geamuri si usi puse (toate tamplarie pvc+termopan) urmeaza tinci pentru finisat tencuiala la interior si placat cu polistiren la exterior, materiale si manopera care sunt achitate; dupa care rigips pe tavan, glet, lavabila etc. Ma costat toata afacerea, incluzand sobele, bransatul la curent si apa, finisaje medii ce voi face, gresie faianta parcheturi, cam 21.000 euro. Mentionez ca nu e gata, nici la curent nu sunt bransat, dar am alocat pentru el un 5000 de lei, deajuns cred eu, dar atat estimez eu la ce mai am de facut. Ca nu mi-o mai ajunge sa iau un aragaz nou ceva, asta e. Deci se poate si cu bani putini, dar am meseriasul de incredere.

#14
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Un sfat: nu luati ca marja pentru finisaje 50% din bugetul total, pentru ca o sa ramaneti fara bani si cu casa neterminata. Poate doar pentru finisaje minime, ceea ce eu unul nu as face insa.
Casa mea are 217mp construiti (P+E+M, amprenta 71mp, cadre, caramida PTH 25cm) + inca vreo 40mp terase. La rosu m-a costat 43500 EUR in 2008-2009, doar constructia efectiva. Pentru proiect, autorizatii, utiliatati, curte, gard, finisaje interioare P+E (deci fara mansarda) + mobila P+E, am mai scos din buzunar vreo 90.000 EUR aproape (deci > x 2 pretul la rosu). Iar la exterior nu am inca termosistem, am doar casa tencuita! Si sanu va imaginati ca am lux, am doar finisaje medii, normale.
Iar ma interior la mansarda acum lucrez: am mai bagat inca aproape 3000 EUR si nu sunt gata (mai am g+f+p + lavabila).
Deci retineti un lucru: finisajele iti toaca bani pe banda rulanta.
Singurul lucru bun pe vremurile acestea este ca manopera este mica fata de acum 2 ani. La materiale nu e mare diferenta, putine s-au ieftenit, iar impresia mea este ca si mai multe s-au scumpit..

Edited by CristiALF, 21 August 2010 - 13:47.


#15
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 CristiALF, on 21st August 2010, 13:46, said:

Un sfat: nu luati ca marja pentru finisaje 50% din bugetul total, pentru ca o sa ramaneti fara bani si cu casa neterminata. Poate doar pentru finisaje minime, ceea ce eu unul nu as face insa.
Casa mea are 217mp construiti (P+E+M, amprenta 71mp, cadre, caramida PTH 25cm) + inca vreo 40mp terase. La rosu m-a costat 43500 EUR in 2008-2009, doar constructia efectiva. Pentru proiect, autorizatii, utiliatati, curte, gard, finisaje interioare P+E (deci fara mansarda) + mobila P+E, am mai scos din buzunar vreo 90.000 EUR aproape (deci > x 2 pretul la rosu). Iar la exterior nu am inca termosistem, am doar casa tencuita! Si sanu va imaginati ca am lux, am doar finisaje medii, normale.
Iar ma interior la mansarda acum lucrez: am mai bagat inca aproape 3000 EUR si nu sunt gata (mai am g+f+p + lavabila).
Deci retineti un lucru: finisajele iti toaca bani pe banda rulanta.
Singurul lucru bun pe vremurile acestea este ca manopera este mica fata de acum 2 ani. La materiale nu e mare diferenta, putine s-au ieftenit, iar impresia mea este ca si mai multe s-au scumpit..
o sa vad la cat ajungem noi,ar ce ai postat e prea mult

#16
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
CristiALF, subscriu la ce  spune anonima. Nu e relevant ce spui tu. Scade din costurile tare gardul, curtea, mobila. Vorbim de costurile casei. Poate ai mobila din Ikea, sau ceva super-scump, din lemn masiv. La fel, utilitatile, care difera de la caz la caz. Unii au gazul si curentul la poarta, altii le trag de la zeci-sute de metri, costurile pot diferi mult.

#17
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Daaa, am numai lemn masiv prin casa. Iar peste el am aur si diamante..
Toata mobila din casa face maxim 4000 EUR, electrocasnicele inca 3000 EUR maxim. Utilitatile (apa, gaz, curent, canalizare) max 7000 EUR (n-am facut un calcul exact, s-ar putea sa fie mai putin). Gardul aproape 2000 EUR, curtea nu stiu inca...2500 EUR sa zicem.. Deci se strange ceva, dar sa stii ca o parte din bani nu sunt contorizati in calcul anterior, deci in realitate diferenta e mai mica (la cheltuieli am tot adaugat mereu niste bani in plus de pe carduri, etc...chestii necontorizate neaparat).
Dar casa la cheie include si gardul si utilitatile (care oricum se stranga la 2-3000 EUR si daca esti in buricul Bucurestiului si le ai la poarta) si ceva din curte macar (gen alei).
Oricum...succes! :)

#18
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Eu am terminat fundatia plus elevatia plus placa.M-a costat 265.000.000 lei vechi , in regie proprie. Fara cheltuieli personale, adica aprovizionare facuta de mine la toate materialele(motorina +munca mea).La rosu , un calcul aproximativ ar fi de 10-12000 euro materialele+ manopera cam 5000 euro.
Suprafete: amprenta la sol 147mp , desfasurata 223mp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate