Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2899
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 sov, on 30 noiembrie 2016 - 15:19, said:

Am si eu 3 intrebari:
1) De ce toata lumea de pe acest forum spune de tubulatura albastra Valrom, cand vad acum la mine in oras Apa Serv trage apa intr-un cartier, si foloseste teava portocalie, parca tot Valrom scria pe ea. Adica aia portocalie nu e buna?
2) Dca se foreaza un put si cei de la firma respectiva iti dau fisa forajului, aceasta fisa poate tine locul unui studiu geo necesar atunci cand construiesti o casa?
3) ce preturi mai sint la foraje, la acele foraje care iti dau si fisa, si garantie, adica la forajele executate cu  utilaje specifice, nu chestia aia manuala unde invart cativa de zor
1) Teava albastra este pentru montaj vertical la adincimi cuprinse intre 20-200m si trebuie sa suporte greutatea coloanei de teava si forta de apasare din lateral a pamintului;
Coloana este rigida fiind facuta din segmente de 4m lungime care se imbina intre ele prin filete la capatul tevii si etansare cu garnituri de cauciuc;
    Teava portocalie este mai flexibila si se monteaza orizontal la 1-2m adincime;
2) Fisa forajului are 1-2 pagini iar studiul geo 20-50 pagini; Fisa forajului nu poate tine loc de studio geo;
3) Nu stiu preturi.

#2900
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.05.2016

 geopalade, on 30 noiembrie 2016 - 18:31, said:


1) Teava albastra este pentru montaj vertical la adincimi cuprinse intre 20-200m si trebuie sa suporte greutatea coloanei de teava si forta de apasare din lateral a pamintului;
     Coloana este rigida fiind facuta din segmente de 4m lungime care se imbina intre ele prin filete la capatul tevii si etansare cu garnituri de cauciuc;
    Teava portocalie este mai flexibila si se monteaza orizontal la 1-2m adincime;
2) Fisa forajului are 1-2 pagini iar studiul geo 20-50 pagini; Fisa forajului nu poate tine loc de studio geo;
3) Nu stiu preturi.

1. Teava albastra -teava exclusiv pentru apa potabila. Ca si grosime -implicit rezistenta difera- pana in 60 m se pune teava albastra Valrom R8, peste 60 m se pune R 10, adica mai groasa.
Teava portocalie are ALTA COMPOZITIE CHIMICA si se preteaza pentru CANALIZARE !!! Stiu personal cazuri cand s-a folosit teava portocalie, iar peste un an apa a inceput sa miroase urat !!!
Si inca ceva, teava albastra are 6 m, nu 4 !!!
2. Fisa forajului nu presupune analiza solului, deci nu este un studiu geo. In fisa se deseneaza(fie chiar si de maina) coloana, adancimea filtrelor si pozitionarea pompei, recomandari. Atat.
3.pretul pe piata este in jur de 50 eur m.liniar. Care oricum e supraevaluat. Ca sa te convingi, du-te la la Valrom si vezi cat costa materialele pentru un put de 60 m - adica 6 tevi pentru tubaj, 2 tevi filtre, cu fante, inca 2 tevi tubaj pentru decantor si un dop de teava ))). Tu in afara de 50 eur va trebui sa asiguri retea electrica de 380 v, care pentru un put de 60m, forat cu un utilaj electric cu 2 motoare de 7 kv fiecare, te va costa maxim 300 de ron per lucrare. Deci daca  calculezi...)))

Edited by Anonim1800, 30 November 2016 - 18:52.


#2901
mariangiuglea

mariangiuglea

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2016
Buna ziua, Imi cer scuze pentru deraj dar poate reusesc sa imi fac o idee pentru costuri la un foraj pentru apa potabila pe parcele de teren si care ar fi debitul de apa. Sa incepem cu inceputul.  Cei de la https://terenuri-de-vânzare.ro promoveaa un proiectul de ladumbrava.ro unde sunt peste 200 de parcele de teren intravilan si care nu au utilitatiile necesare. La apa am inteles ca se pot fora mai multe puturi si sa se lege cate 10 parcele la un foraj sau cv de genul. pentru a putea sa estimati costul va transcriu si studiul geotehnic. Avem vegetatie apoi de la 0.5 m agancime la 2m avem 1.5 m de argila cafenie apoi de la 2m la 5m avem argila nisipoasa. Credeti ca se poate aplica vrun tipar de la alte foraje si sa ma ajutati cu un cost si debitul apei?

Edited by mariangiuglea, 30 November 2016 - 21:52.


#2902
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.05.2016

 mariangiuglea, on 30 noiembrie 2016 - 21:50, said:

Buna ziua, Imi cer scuze pentru deraj dar poate reusesc sa imi fac o idee pentru costuri la un foraj pentru apa potabila pe parcele de teren si care ar fi debitul de apa. Sa incepem cu inceputul.  Cei de la https://terenuri-de-...e-vânzare.ro promoveaa un proiectul de ladumbrava.ro unde sunt peste 200 de parcele de teren intravilan si care nu au utilitatiile necesare. La apa am inteles ca se pot fora mai multe puturi si sa se lege cate 10 parcele la un foraj sau cv de genul. pentru a putea sa estimati costul va transcriu si studiul geotehnic. Avem vegetatie apoi de la 0.5 m agancime la 2m avem 1.5 m de argila cafenie apoi de la 2m la 5m avem argila nisipoasa. Credeti ca se poate aplica vrun tipar de la alte foraje si sa ma ajutati cu un cost si debitul apei?

Cum va avea loc gestionarea apei la 10 parcele? ))))
O parcela inseamna sa zicem o casa. Cate persoane vor locui in casa respectiva? La ce adancime se va fora? Indiferent de teren, una e sa existe un foraj, cu apa, si alta e sa faci 20 foraje, pe o suprafata relativ nu foarte mare ))).

#2903
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006

 Anonim1800, on 30 noiembrie 2016 - 18:48, said:

Tu in afara de 50 eur va trebui sa asiguri retea electrica de 380 v, care pentru un put de 60m, forat cu un utilaj electric cu 2 motoare de 7 kv fiecare, te va costa maxim 300 de ron per lucrare. Deci daca  calculezi...)))
Deci e obligatoriu sa am 380? Încă nu am tras lumina acolo, merita sa trag 380? Cam cat ma costa mai mult instalarea cu 380 decât 220 dacă știe cineva?

#2904
nelsson08

nelsson08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2014

 sov, on 01 decembrie 2016 - 11:22, said:

Deci e obligatoriu sa am 380? Încă nu am tras lumina acolo, merita sa trag 380? Cam cat ma costa mai mult instalarea cu 380 decât 220 dacă știe cineva?
Utilajele de forat pot functiona la 380V sau pe motorina. Depinde ce tip de "scula" are firma care-ti va realiza forajul.
Cat te costa ca sa-ti tragi 380 V la limita de proprietate nu-ti poate spune decat distribuitorul tau de curent (depinde de distanta de la tine pana la locul de unde se aduce 380). Trebuie sa depui o cerere la ei in vederea obtinerii ATR si in termen de 30 zile iti vor da raspunsul. Ca exemplu personal, mie mi-l trage de la vreo 22-25 m si ma costa 4600 lei.

#2905
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.05.2016

 sov, on 01 decembrie 2016 - 11:22, said:


Deci e obligatoriu sa am 380? Încă nu am tras lumina acolo, merita sa trag 380? Cam cat ma costa mai mult instalarea cu 380 decât 220 dacă știe cineva?

 sov, on 01 decembrie 2016 - 11:22, said:


Deci e obligatoriu sa am 380? Încă nu am tras lumina acolo, merita sa trag 380? Cam cat ma costa mai mult instalarea cu 380 decât 220 dacă știe cineva?
.


Daca suporta reteaua, diferenta nu este mare , e mai scump cu vre-o 300 ron. Deci merita investitia.
Daca nu poti asigura 380 kv, atunci insista cu tarie ca in 50 eur.m/liniar intra si generatorul electric al firmei de foraj - vei avea surprinderea ca vor accepta. Spun asta din proprie experienta. ))).

Personal, in Targoviste, avand stalpul la poarta, diferenta a fost de la 800 ron la 1300 ron , deci merita 380 kv.

Edited by Anonim1800, 01 December 2016 - 15:27.


#2906
popey1971

popey1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.05.2015

 mariangiuglea, on 30 noiembrie 2016 - 21:50, said:

Buna ziua, Imi cer scuze pentru deraj dar poate reusesc sa imi fac o idee pentru costuri la un foraj pentru apa potabila pe parcele de teren si care ar fi debitul de apa. Sa incepem cu inceputul.  Cei de la https://terenuri-de-vânzare.ro promoveaa un proiectul de ladumbrava.ro unde sunt peste 200 de parcele de teren intravilan si care nu au utilitatiile necesare. La apa am inteles ca se pot fora mai multe puturi si sa se lege cate 10 parcele la un foraj sau cv de genul. pentru a putea sa estimati costul va transcriu si studiul geotehnic. Avem vegetatie apoi de la 0.5 m agancime la 2m avem 1.5 m de argila cafenie apoi de la 2m la 5m avem argila nisipoasa. Credeti ca se poate aplica vrun tipar de la alte foraje si sa ma ajutati cu un cost si debitul apei?


Stimate domn ,
Am sa incerc sa raspund pe rind la intrebarile dvs.
In primul rind ideea dvs ca sa faceti un foraj la foecare 10 parcele nu stiu cit este de fezabila din mai multe motive :
1. cine va fi proprietarul relelei ?(cea de 10 case) ,
2. cine face alimentarea si distribuirea consumului de apa si implicit a cheltuielilor ?
3. stiti ca din punct de vedere legal cine distribuie apa , curent , gaze ( utilitati in general ) trebuie sa se declare si sa se autorizeze ca si distribuitor de utilitati , o procedura greoaie , birocratica facuta special sa nu poata  fi dusa la capat pentru a proteja interesele distribuitorilor care detin monopolul .
4. ce faceti cu apa uzata ?
5. in cazul autorizarii trebuie sa demonstrati ce faceti cu ea . (tratare , biogaz , evacuare )
Dat fiind faptul ca sunt o mare cantitate de terenuri in locul dvs as renunta la unul din el pentru a face 4 -6 foraje cu diametre mai mari( de ex 330 ) cu tubaj de 200 mm si adincime mai mare , apa o stocati intr-un bazin de cca 100 mc de preferinta subteran( dat fiind conditiile atmosferice) Bazinul poate fi ingriopat din fibra de sticla tratata pentru uz alimentar sau din beton la fel tratat pentru uz alimentar . de acolo o statie de pompare va asigura presiunea necesara pentru tot cartierul .
Deasemeni apa uzata poate fi colectata intr-o statie de tratare a apei iar partea solida o puteti introduce intr-un digestor ce ar produce biogaz ce ar putea fi utilizat ca sursa de energie primara pentru citeva case. Deasemeni veti obtine mai usor avizele de  mediu si veti avea si dvs . sufletul impacat . Digestatul poate fi livrat agricultorilor din zona drept ingrasamint bio.  
Pentru dimensionarea statiei de pompare aveti nevoie de cel putin 2mc/h pentru fiecare proprietate pentru a putea sa acoperiti si virfurile de consum vara cind toti vor uda gazonul.
Din punct de vedere foraje si noi executam foraje dar in zona constanta  iar pretul este de 180 lei pentru pamint si 280 lei la forajul in piatra . Asta pentru foraj cu diametrul de 215 mm . Utilajul este antrenat de un motor diesel si motopompele sunt pe benzina . Deci consumurile sunt incluse in pret .
Dar in ceea ce priveste alimentarea cu energie electrica a cartierului nu se va putea face cu tensiune de 220 v pentru ca dupa ce se va construi cartierul consumul va fi enorm si nu va putea fi asigurat cu monofazic . deci in functie de ATR (la recomandarea inginerului de zona al Enel) ori va va cere sa trageti tensiune de 6 kV pina la cartier si acolo sa construiti un punct de transformare in 400 V iar de acolo sa alimentati tot cartierul.
cu stima si sper ca v-au fost de ajutor opiniile mele .
Daca doriti mai multe detalii in privat .

#2907
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

 Anonim1800, on 01 decembrie 2016 - 15:21, said:

Daca nu poti asigura 380 kv,
deci merita 380 kv.
Te rog eu, nu te mai juca cu kv, este destul de periculos, e mai bine sa ramanem la 380 V, mai corect ar fi de fapt 400 V.

#2908
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.05.2016

 corsica, on 01 decembrie 2016 - 21:16, said:


Te rog eu, nu te mai juca cu kv, este destul de periculos, e mai bine sa ramanem la 380 V, mai corect ar fi de fapt 400 V.

))))
Asa e, mia culpa. Ramanem la 380 v.

#2909
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
O intrebare : cand iti vine omul sau firma pt a fora un put, sint metode de a afla cam pe unde vor trebui sa sape pt a da de apa? Sau se foreaza pe principiul " Cu D-zeu inainte"?

#2910
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Dar tu nu ai vecini ? ,care au fintina, au foraj facut,pompe batute... sa te interesezi?
Ori forezi pe cimp si nu ai vecini,ori esti certat cu toti dintre ei...

#2911
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Ba am. E și o fântână la vreo 30 m distanta, iar puțuri nu.
Și dacă vecinii au apa, automat înseamnă că voi avea și eu? Și chiar asa sa fie, pământul nu sta pe o mare de apa ca sa găsești oriunde ai fora. Întrebarea era dacă sint metode de a afla exact unde sa sape oamenii.

Edited by marxsovignon, 04 December 2016 - 19:01.


#2912
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Posted Image la 30 de metri?Posted Image ...?,nu era mai bine sa stii la ce adincime este apa in acea fintina?
Vezi la ce adincime este si probabil,dar nu sigur o sa gasesti si tu apa tot pe la aceeasi adincime.
Evident ca nu sta pamintul pe o "mare de apa" ,apa este "amestecata cu nisip,pietris .....conteaza sa gasesti zona de pietris cu apa sa poti sa o captezi si sa o aduci la suprafata.Asta asa...simplu explicat.
Succes!

#2913
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 XTH, on 04 decembrie 2016 - 20:09, said:

.Asta asa...simplu explicat.
Succes!
Recitește postul 2888 , l-am scris atunci special pentru tine. Dacă tot nu înțelegi,  iti fac o poza.

#2914
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Stii....."ce usor a scrie versuri,
  cind nimic nu ai a spune"....
Atunci te-am neglijat,vad ca persisti,nu as vrea sa mai continui daca nu ai nimic a spune.Posted Image
Poate nu intelegi limba romana, sa citesti,iti subliniez ca sa nu mai faci confuzie si sa intelegi alta ceva
.....este si probabil,dar nu sigur o sa gasesti si tu apa...
Posted Image

Edited by XTH, 04 December 2016 - 22:08.


#2915
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016

 XTH, on 04 decembrie 2016 - 20:09, said:

.conteaza sa gasesti zona de pietris cu apa sa poti sa o captezi si sa o aduci la suprafata.Asta asa...simplu explicat.
Pai asta am intrebat si eu, dar nu ai inteles: Exista metode stiintifice ( sau nu) , de a gasi exact zona unde se afla apa sub pamant?

#2916
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 Anonim1800, on 03 decembrie 2016 - 16:27, said:

))))
Asa e, mia culpa. Ramanem la 380 v.
Cred ca mai corect este 3x240 v

 marxsovignon, on 06 decembrie 2016 - 22:17, said:

Pai asta am intrebat si eu, dar nu ai inteles: Exista metode stiintifice ( sau nu) , de a gasi exact zona unde se afla apa sub pamant?
Straturile de pamant , nisip , pietris , huma , nu s-au depus asa netede ca in palma ci mai degraba ca valurile marii . Uneori o deplasare de de cativa metrii intr-o directie sau alta poate face diferenta intre un foraj sec si  o fantana arteziana ( exagerez un pic ) .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

blackbeer

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate