Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2881
nelsson08

nelsson08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2014
Sunt convins ca orice firma cu acest obiect de activitate investeste in utilaje, consumabile si forta de munca.
Dar la fel de mult sunt convins ca toti incearca sa-si recupereze investitia in cel mai scurt timp (pe principiul : daca se poate, maine)
Asa cum am mai scris, nu mi se pare normal ca un put forat in care materialele necesare nu depasesc 6000 lei (teava, centrori, pietris margaritar, etc) sa coste la fel de mult ca executia fundatiei casei (beton, fier beton, cofraje,etc). Nici nu are rost sa analizam costurile cu forta de munca intre un caz si celalalt.
Cu stima.

Edited by florin71_skoda, 10 October 2016 - 14:20.


#2882
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

View Postsov, on 05 octombrie 2016 - 12:01, said:

Cand te hotaresti sa iti faci un put si vin baietii sa sape (ma gandesc la o firma cu utilaje mecanizate) , de unde stii daca pe terenul tau e apa sau nu?
Deci exista vreo metoda de a afla daca este apa pe teren?

#2883
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Exista....Posted Image

#2884
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Salutare, prin Constanta sau imprejurimi, executa cineva puturi?As fi interesat....Am mai vorbit cu cineva prin primavara si mi-a zis ca aduce baietii pentru foraj manual, dar, daca nu gaseste apa sau e vreun strat mai dur, cine plateste baietii?Nu cred ca de asa ceva am nevoie.

#2885
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Cum cine-i plateste? Evident ca TU,nu la tine se face lucrarea?,nu pentru binele tau lucreaza baietii respectivi?
Ce intrebari timpite pot lansa unii....Posted Image
Cind te vede asa circotas, nu o sa vina nimeni sa-ti foreze,iar daca vin o sa te arda si la bani pe masuraPosted Image

Edited by XTH, 23 October 2016 - 10:54.


#2886
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Aici adevarul e undeva la mijloc. Cei ce fac forajul ar trebui sa fie expertii care sa stie cel mai bine care sunt riscurile pentru fiecare zona in parte. Nu mi se pare normal ca tot riscul sa fie asumat de client care de multe ori e un necunoscator in domeniu, la fel cum nu e corect sa fie asumat in intregime de catre cel ce face forajul. Daca tot riscul e asumat de client cel ce face forajul nu e motivat sa faca tot ce-i sta in putinta sa duca lucrarea la bun sfarsit ... In orice domeniu daca prestezi un serviciu iti asumi unele riscuri care pot fi gestionate in mai multe feluri.

#2887
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Asa este, dar pentru cei ce fac FORAJ sa fie experti, dar nu ai pretentie la 2-3 oameni care se invirt in jurul tevii si se roaga la D-zeu permanent sa nu dea de vreo roca , sau ceva dur ca ...s-a terminat smecheria.Raducut 123 s-a referit la foraj manual, na,.. ca-i mai ieftin, ..si ce pretentii sa mai emiti,initial poate crezi ca te ajunge mai putin, dar in final o sa coste mai mult,dar daca nu risti....bingo!

#2888
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View PostXTH, on 05 octombrie 2016 - 19:39, said:

Pai cum adica?...aia fac munca manuala gratis?...ce dr...cu de intrebari mai pun uniiPosted Image
Dar tu, nu intrebi prin vecini, daca a mai forat cineva, o fintina prin apropiere, la ce adincime este apa,ceva informatii??/,te arunci asa ca broasca in cimentPosted Image
No comment....Posted Image
Mooama,  ce dastept ești .

Caz concret:
La circa 70 m de terenul meu, apa aproape la nivelul solului.
La vecinul meu, deci la aproximativ 15 m de gardul meu,  juraminte si promisiuni de cea mai cea apa, ca "uite vecinu' câtă apa are",
s-a forat pana la 10 m. Apa ? Doar cât au băgat ei. Deoarece era sâmbătă,  au cerut bani cu promisiunea ca revin lunea următoare. Vecina s-a înduplecat și,  de atunci , ... nu a mai venit ziua de luni.

#2889
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
EU am văzut un caz unde s-a surpat o fantana.  Avea cam 12 m adancime si au decis sa sape alta la 1m distanta..Au trecut de 15-16m si n-au mai dat de apa.

Is pretențioase izvoarele astea sau pânzele freatice de "suprafața".

I-am întrebat si eu cand am facut fantana mea la 17m parcă..cat ma costa daca nu dau de apa...ei muncind cam 2 zile la fantana fiindcă au fost 2 straturi de piatra decente ca grosime si mi-au zis: doar manopera, sa plătească ziua de munca a oamenilor.  

Mi se pare decent, doar nu vin aia sa-mi faca munca de caritate acolo. Cerința mea inițială, in caz ca nu găseam apa (deși a apărut la 9-10m) a fost sa-mi arunce pamantul înapoi in groapa. .sa nu raman cu o "capcana" in curte.

Edited by manghels, 29 October 2016 - 06:48.


#2890
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
O intrebare: daca avem un deal cu o inaltime de 20 m față de restul terenului,  pe acel deal apa va fi gasita la o adancime de 20 m+ X metri sub nivelul terenului din jurul dealului?  Sau acviferele pot fi si pina in 20 m  adincime din varful dealului?

#2891
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

View Postsov, on 06 noiembrie 2016 - 08:33, said:

O intrebare: daca avem un deal cu o inaltime de 20 m faţă de restul terenului,  pe acel deal apa va fi gasita la o adancime de 20 m+ X metri sub nivelul terenului din jurul dealului?  Sau acviferele pot fi si pina in 20 m  adincime din varful dealului?
Nu este neaparat o regula 20m + X;
Pot exista si foraje arteziene (la care apa izvoraste singura fara sa mai pui pompa de put);
Doar cineva cu experienta si care cunoaste zona ta se poate pronunta;
Eu am avut informatii ca apa este la 20-24m, am comandat put de 32m si nu am gasit apa; In final am sapat alt put la 4m distanta de primul cu adincimea de 70m si asa am gasit apa;
Oricum ia in calcul intotdeauna un risc, respectiv sa sapi putul si sa nu fie apa deloc iar tu sa trebuiasca sa suporti costurile cu sapatura (asta daca nu gasesti pe cineva dispus sa sape pe gratis daca nu gaseste apa).

#2892
stefan335

stefan335

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.08.2015
Buna ziua,

As vrea sa fac un foraj pana la a doua panza freatica  in zona Unguriu , judetul Buzau. Diametrul de tubaj vreau sa fie 140.
Daca ma poate ajuta cineva, va rog PM

Multumesc!

#2893
MACRONUNIT07

MACRONUNIT07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.10.2011
Buna seara,
De curand am cumparat o casa cu un put forat la 80m cu un diametru al tevii de 13-14 cm in care e bagata (la aprox 50m) o pompa Pedrollo 2/13 care scoate 3.6mc/h (asa scrie in cartea tehnica).
Am denisipat putul dar continua sa scoata nisip (sunt 4 filtre montate in serie unde se vede nisipul).
Mentionez ca scoate nisip chiar si printr-un furtun de 1/2 (care teoretic ar trebui sa scada debitul).
E posibil sa fie pompa prea puternica?
Ceva idei?

#2894
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

View PostMACRONUNIT07, on 17 noiembrie 2016 - 17:48, said:

Buna seara,
De curand am cumparat o casa cu un put forat la 80m cu un diametru al tevii de 13-14 cm in care e bagata (la aprox 50m) o pompa Pedrollo 2/13 care scoate 3.6mc/h (asa scrie in cartea tehnica).
Am denisipat putul dar continua sa scoata nisip (sunt 4 filtre montate in serie unde se vede nisipul).
Mentionez ca scoate nisip chiar si printr-un furtun de 1/2 (care teoretic ar trebui sa scada debitul).
E posibil sa fie pompa prea puternica?
Ceva idei?
Ai nevoie de fisa forajului;
Acolo scrie la ce adincime sint filtrele (pompa nu se va amplasa in dreptul filtrelor) precum si debitul de exploatare al putului (debit care nu trebuie depasit pentru ca astfel curgerea apei va fi turbulenta si va antrena mult nisip).

#2895
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Deci cum spuneam mai cu vreo 3 luni in urma,am sapat o fantana cu buldo la 5m si nu am gasit decat 5-6 firicele de apa la vreo 3.5m.in rest spoiala la greu.tot vorbind cu unul cu altul,un coleg imi zice ca asa a patit si el tot ca mine exact.de undeva a dat de unul cu un utilaj de forat adus din germanica si i-a forat la 6m in fundul fantanii, gasind 2 izvoare pe traseu.cu teava de 110.acuma are permanent in fantana 2m de apa.am cerut si eu numarul de telefon si o sa-l contactez.pretul a fost 100 lei/m

#2896
MACRONUNIT07

MACRONUNIT07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.10.2011

View Postgeopalade, on 18 noiembrie 2016 - 06:59, said:

Ai nevoie de fisa forajului;
Acolo scrie la ce adincime sint filtrele (pompa nu se va amplasa in dreptul filtrelor) precum si debitul de exploatare al putului (debit care nu trebuie depasit pentru ca astfel curgerea apei va fi turbulenta si va antrena mult nisip).
din pacate fisa forajului nu o am, nici fostii proprietari nu o au (cred ca nici au primit).
Pompa e la adancimea la care am gasit-o (in urma denisiparii am pus-o la vreo 5 metri sub nivelul apei dar la acel nivel apa nu s-a limpezit niciodata asa ca am bagat-o inapoi la adancimea la care am gasit-o).
De asemenea daca nu consum prea multa apa, e normal ca la 1-1.5 sapt apa sa se murdareasca? --daca ii dau drumul in curte vreo 2-3 ore se limpezeste iar.

#2897
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

View PostMACRONUNIT07, on 20 noiembrie 2016 - 17:38, said:

din pacate fisa forajului nu o am, nici fostii proprietari nu o au (cred ca nici au primit).
Pompa e la adancimea la care am gasit-o (in urma denisiparii am pus-o la vreo 5 metri sub nivelul apei dar la acel nivel apa nu s-a limpezit niciodata asa ca am bagat-o inapoi la adancimea la care am gasit-o).
De asemenea daca nu consum prea multa apa, e normal ca la 1-1.5 sapt apa sa se murdareasca? --daca ii dau drumul in curte vreo 2-3 ore se limpezeste iar.
Daca la 5m sub nivelul apei nu s-a limpezit deloc este posibil ca filtrele (din put) sa fie pe acea portiune de 5m;
Incearca sa reduci debitul pompei la circa 600-900 l/h (debit arhisuficient pentru o locuinta unifamiliala) si sa o tii cit mai departe de filtrele cu fante de pe tubulatura putului;
Reducerea debitului se face prin intercalarea unui robinet de reglaj pe teava de refulare a pompei la iesirea din put;
Ideea este ca pompa nu trebuie sa 'tulbure apa'; Curgerea apei trebuie sa fie cit mai lina posibil;
Acele fante de pe tubulatura putului se astupa cu un nisip fin care formeaza un filtru natural invers;
De aceea debitul trebuie sa fie mic ca sa nu deranjeze acel filtru natural;
Nu am experienta, dar nu cred ca exista puturi care sa nu scoata nisip absolut deloc.

#2898
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am si eu 3 intrebari:
1) De ce toata lumea de pe acest forum spune de tubulatura albastra Valrom, cand vad acum la mine in oras Apa Serv trage apa intr-un cartier, si foloseste teava portocalie, parca tot Valrom scria pe ea. Adica aia portocalie nu e buna?
2) Dca se foreaza un put si cei de la firma respectiva iti dau fisa forajului, aceasta fisa poate tine locul unui studiu geo necesar atunci cand construiesti o casa?
3) ce preturi mai sint la foraje, la acele foraje care iti dau si fisa, si garantie, adica la forajele executate cu  utilaje specifice, nu chestia aia manuala unde invart cativa de zor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate