Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2773
comanu

comanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.10.2010
pe 2 metri si gauri de 6 si 8

#2774
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
In zona mea sorbul il facem de 80 - 90 cm si gaurile de 4 mm.

#2775
comanu

comanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.10.2010
am bagat alta teava sorbul de 90 cm si gauri numai de 6 apa in teava este de 1,3m dar pompa nu o aduce sus

Edited by comanu, 08 July 2016 - 21:38.


#2776
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Foloseste pompa manuala,pina iese cit de cit apa fara prea mult nisip.
Sorb de 90cm, consider ca este prea mare,probabil,stratul de piatra este subtire si se colmateaza imediat.Foloseste un sorb de max 40cm,gauri de 4...5mm si in momentul cind observi ca apa bagata pe teava se duce destul de lejer(in pamint) incerci sa tragi cu pompa(manual) si apoi incerci cu motor.Pina se denisipeaza zona este bine sa folosesti o pompa care are paleti,gen pompa de apa de Raba, aia nu se infunda cu prima mina de nisip din apa.Sau o motopompa,pe care din cind in cind o mai accelerezi/lasi mai usor/accelerare si tot asa sa poata "smulge nisipul din jurul pietrelor din zona de izvor.
Succes!

#2777
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Buna ziua,scuze daca s-a mai postat,insa am o nelamurire.Daca forez un put de mare adancime si apoi am ghinionul sa vina cei de la apa canal sa-mi puna apometru,cat costa m cub de apa in aceste conditii?Multumesc

#2778
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Am un vecin in situatia ta, cu apometru montat pe teava de apa pentru locuinta si plateste apa care ajunge la canal. Pretul difera de la o societate la alta. Apa care o foloseste din fantana pentru udat in gradina nu este contorizata.

#2779
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Salut,
Ce se poate face daca la foratul unei fantani traditionale (tuburi de 70 cm) in prima panza freatica 10-15m adancime...se ajunge intr-un strat de nisip..care risca sa se surpe..daca se continua cu foratul.
Ideea e ca s-a ajuns in prima panza pe la ~8m adancime..s-a continuat foratul inca vreo 2m si ceva..pana in stratul asta de nisip..iar de acolo..nu scoate decat nisip..si cred ca risca sa se surpe daca continua foratul..

Care-i solutia sa se poata sapa inca vreo 5m de ex?

#2780
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Multumesc de raspuns corsica.

#2781
comanu

comanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.10.2010
Foloseste pompa manuala,pina iese cit de cit apa fara prea mult nisip.
Sorb de 90cm, consider ca este prea mare,probabil,stratul de piatra este subtire si se colmateaza imediat.Foloseste un sorb de max 40cm,gauri de 4...5mm si in momentul cind observi ca apa bagata pe teava se duce destul de lejer(in pamint) incerci sa tragi cu pompa(manual) si apoi incerci cu motor.Pina se denisipeaza zona este bine sa folosesti o pompa care are paleti,gen pompa de apa de Raba, aia nu se infunda cu prima mina de nisip din apa.Sau o motopompa,pe care din cind in cind o mai accelerezi/lasi mai usor/accelerare si tot asa sa poata "smulge nisipul din jurul pietrelor din zona de izvor.
Succes!

am tras cu o pompa manuala si iese apa cu f multa argila nisipoasa si apoi se infunda teava.Si apoi bag putina apa cu furtunul inapoi pe teava si iarasi scot cam o roaba de 85 l de apa f murdara maronie ca si cacao cu lapte si apoi su infunda din nou teava.dupa de golesc roaba de apa cam 20%di roaba e plina cu nisip di lut ce e de facut? apa este pe teava in jur de 1,3m

ca asa ii

Attached Files


Edited by comanu, 16 July 2016 - 12:07.


#2782
ionicaminel

ionicaminel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2009

View Postmanghels, on 14 iulie 2016 - 12:17, said:

Salut,
Ce se poate face daca la foratul unei fantani traditionale (tuburi de 70 cm) in prima panza freatica 10-15m adancime...se ajunge intr-un strat de nisip..care risca sa se surpe..daca se continua cu foratul.
Ideea e ca s-a ajuns in prima panza pe la ~8m adancime..s-a continuat foratul inca vreo 2m si ceva..pana in stratul asta de nisip..iar de acolo..nu scoate decat nisip..si cred ca risca sa se surpe daca continua foratul..

Care-i solutia sa se poata sapa inca vreo 5m de ex?
tubezi si continui forajul pe interior ,cat este stratul de nisip o sa coboare din greutatea proprie tuburile mai ales ca ai greutate mare pe tuburi la diametrul tau

#2783
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Asta asa e..Am scos apa si a iesit si ceva nisip..apoi au cazut tuburile vreo 30 cm mai jos. Tre sa vina putzarul sa vedem ce-i de făcut. .sa sape pe interior..

#2784
amicull

amicull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 30.11.2013
pentru un foraj necesar unei case (o familie) la adandime ~20 metri ce diametru recomandati? e prea ingust tub de 125 mm?

#2785
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Daca e la prima panza freatica, este prea putin.
Daca e la a 2-a panza freatica este suficient.

#2786
ionicaminel

ionicaminel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2009
are cineva o schita cu un cap de spalare pt prajini 2,3/8 ?

#2787
amicull

amicull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 30.11.2013

View PostElcapoMafia, on 18 iulie 2016 - 18:40, said:

Daca e la prima panza freatica, este prea putin.
Daca e la a 2-a panza freatica este suficient.

prima panza se afla undeva in jur de 8-10 metri iar a 2a habar nu am ca lumea in jur a forat doar pana la stratu de balastru cu tub de beton de 40 cm si in acest caz au intampinat probleme in sensu ca au ramas uneori fara apa

eu ma gandesc ca daca forez pana la 20 metri sa ajung la a2a panaza. ce parere aveti?
ma gandeam ca 125mm e cam putin ca sunt conditionat apoi sa aleg pompa sumersibila una foarte ingusta

Edited by amicull, 18 July 2016 - 21:49.


#2788
mortodox

mortodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.05.2011

View Postmortodox, on 26 iunie 2016 - 11:39, said:

Se pare ca putem face injectie Posted Image


Revin acum, dupa finalizarea lucrarii.

Locatie: Tamadau Mare, Calarasi, la cca 1km de Mostistea

Apa s-a gasit intre 30-54 m (3 panzulite unite) si la 60 m o panza mai mare.

Adancime tubata = 75m cu valrom R8 pana la 45 m si apoi cu R10. (fi 140 mm)
Pret 140lei/m pana la 45m si 163 lei/m de la 45 pana la 75m.
Filtre intre 60 si 70 m (valrom de 0,5mm fanta)
Forare cu noroi.

Izolarea a fost un semi esec - baietii nu s-au descurcat cu injectarea betonului dar am mai bagat si turte de bentonita.
Apa inca nu a fost analizata dar nu are nisip sau suspensii iar la gust este vag salcie (comparata cu borsec plata).
Eu o consider buna. Am baut 3-4 litri si nici n-am murit nici nu m-am cufurit :)
Sper ca nu se infiltreaza apa din panzele de sus.

Debitul maxim este necunoscut deoarece nu am reusit sa golim putul nici cu pompa de 6 mc/ora.
Pompa actuala este chinezeasca, a costat 200 lei, are 1,8 mc/ora, pretinde ca urca apa 100m si este plasata pe la 15m asa ca nu avem probleme aici.

Staticul este la 12,8 m.

Din partea mea lucrarea primeste 4 stele din 5.

Deznisiparea a fost facuta cu aer-lift vreo cateva ore. Limpezirea a durat si ea vreo 6 ore, cu pompa de 6 mc/ora.
2 saptamani putul nu a fost atins. Ieri am montat pompa de 1,8 mc/ora si apa a venit limpede din prima.
Totul pare ok.


Va multumest tuturor pentru informatiile postate in acest topic.

#2789
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postmortodox, on 24 iulie 2016 - 14:33, said:

Debitul maxim este necunoscut deoarece nu am reusit sa golim putul nici cu pompa de 6 mc/ora.
Pompa actuala este chinezeasca, a costat 200 lei, are 1,8 mc/ora, pretinde ca urca apa 100m si este plasata pe la 15m asa ca nu avem probleme aici.

Staticul este la 12,8 m.

Ai spus ca NHS este la 12,8 m, dar NHD la cat a fost cu pompa de 6 mc/h si cu cea de 1,8 mc/h?
Aceste debite sunt cele de pe eticheta pompei sau au fost masurate?

#2790
mortodox

mortodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.05.2011

View Postcorsica, on 24 iulie 2016 - 16:19, said:

Ai spus ca NHS este la 12,8 m, dar NHD la cat a fost cu pompa de 6 mc/h si cu cea de 1,8 mc/h?
Aceste debite sunt cele de pe eticheta pompei sau au fost masurate?


Nu a fost determinat. Initial au pus pompa de 6 mc la 15 m si, apoi, au coborat-o pana cand nu au reusit sa mai goleasca putul. Ei ziceau de 30 m. Recomandarea lor a fost sa amplasez pompa mea la 40 m (ca sa fie asigurator).
Avand in vedere ca pompa mea a costat 200 lei, mi-am permis sa experimentez. Asa ca pompa mea (cu debitul ei minuscul) este amplasata pe la aprox. 15 m (sau mai putin). In 3 ore de functionare continua nu am reusit sa scad nivelul putului asa ca nu am mai umblat la pompa. Daca voi folosi pompa mai mult si va fi cazul, o voi mai cobori si eu tot asa, din metru in metru.

Mentionez ca debitele nu au fost masurate - pur si simplu cantitatea este suficienta.

Edited by mortodox, 27 July 2016 - 16:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate