Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2683
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Daca nu l-a scos cu magnet de neodim, magnetul de difuzor e nul.

#2684
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Multumesc de sfaturi, tubul pe care intentionez sa-l plasez in primul strat pina trec de nisip ,poate nici sa intre in ce este sub startul de nisip macar sa nu  se colmateze putul in zona nisipoasa ; apoi o sa incerc sa sap cu diametru mai mic .
Nu am incercat doar analizez si cam asa cred ca o sa fac. Putul respectiv destinat exclusiv agriculturii!!

#2685
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

 Gabosu, on 20 aprilie 2016 - 14:08, said:

Sigur este fier(un cuțit de plug) .O sa încerc cu in magnet mai mare.
M-a gândeam ca exista o cange,ceva special pentru așa ceva.
Odata ce s-a interpus intre magnet si fierul scapat ,ceva mal,nu v-a avea niciodata putere s-al scoata ,fie el si neodynyum ,pe acest principiu bazanduse sistemele de apucare pe baza de magneti,cu o parghie departeza magnetul fata de piesa 20-30 de milimetri si gata iese din campul de influenta al magnetului.Un fier de plug este greu de apucat,dar, cu ingeniozitate construiti o scula apucatoare care sa o prinda.Ca idee cautati un capat de tub la diametrul putului ,puneti in el un fier de plug aproximatv la ceeasi forma si construiti diferite scule(la suprafata,ca sa nu v-a chinuititi pe nevazute.

 aghet, on 20 aprilie 2016 - 20:00, said:

Multumesc de sfaturi, tubul pe care intentionez sa-l plasez in primul strat pina trec de nisip ,poate nici sa intre in ce este sub startul de nisip macar sa nu  se colmateze putul in zona nisipoasa ; apoi o sa incerc sa sap cu diametru mai mic .
Nu am incercat doar analizez si cam asa cred ca o sa fac. Putul respectiv destinat exclusiv agriculturii!!
O fi el exclusiv destinat agriculturii ,DAR,daca intra nisip,se duce pompa,ori de care ar fi ea.

#2686
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Salut,

detin o casa (jumatate de duplex) in Domnesti Ilfov cu alimentarea cu apa din putul situat in cealalta jumatate a parcelei de teren pe care e construita casa. Am luat decizia ca pentru a preveni orice fel de dispute si constrangeri ce ar putea rezulta in viitor din exploatarea la comun a acestui put (cu o singura pompa submersibila conectata la instalatia electrica a vecinului) sa demarez forarea unui put propriu.
Putul actual cred ca are undeva in jurul a 20m, un alt vecin are la 24m, un al treilea tocmai ce si-a facut unul pe la 17m, banuiesc ca toate astea se alimenteaza din primul strat acvifer care "cred" ca e inca ok fiind vorba de un grup de 4 case situate la mare distanta de alte constructii
Eu as dori sa forez in stratul 2, fiind constient ca stratul 1 va fi compromis pe masura ce vor aparea si alte contructii in zona. Intre timp sunt in cautarea unor meseriasi care sa execute lucrarea; pana acum am doua numere de telefon, unul de la meseriasul care a sapat puturile de 17 si 24 m, "in timp record" conform spuselor celui de la care am numarul si cu teava prtocalie conform observatiilor proprii.
Ma poate ajuta cineva cu recomandari suplimentare si deasemenea ce intrebari as putea pune pentru a-mi da seama daca lucrarea va fi calitativa sau nu? Aveti informatii despre asezarea straturilor acvifere in zona Domnesti in apropierea terenurilor de fotbal unde se antreneaza FCSB, partea dinspre Centura?

Edited by marcone, 21 April 2016 - 13:52.


#2687
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

 marcone, on 21 aprilie 2016 - 13:47, said:

Salut,

detin o casa (jumatate de duplex) in Domnesti Ilfov cu alimentarea cu apa din putul situat in cealalta jumatate a parcelei de teren pe care e construita casa. Am luat decizia ca pentru a preveni orice fel de dispute si constrangeri ce ar putea rezulta in viitor din exploatarea la comun a acestui put (cu o singura pompa submersibila conectata la instalatia electrica a vecinului) sa demarez forarea unui put propriu.
Putul actual cred ca are undeva in jurul a 20m, un alt vecin are la 24m, un al treilea tocmai ce si-a facut unul pe la 17m, banuiesc ca toate astea se alimenteaza din primul strat acvifer care "cred" ca e inca ok fiind vorba de un grup de 4 case situate la mare distanta de alte constructii
Eu as dori sa forez in stratul 2, fiind constient ca stratul 1 va fi compromis pe masura ce vor aparea si alte contructii in zona. Intre timp sunt in cautarea unor meseriasi care sa execute lucrarea; pana acum am doua numere de telefon, unul de la meseriasul care a sapat puturile de 17 si 24 m, "in timp record" conform spuselor celui de la care am numarul si cu teava prtocalie conform observatiilor proprii.
Ma poate ajuta cineva cu recomandari suplimentare si deasemenea ce intrebari as putea pune pentru a-mi da seama daca lucrarea va fi calitativa sau nu? Aveti informatii despre asezarea straturilor acvifere in zona Domnesti in apropierea terenurilor de fotbal unde se antreneaza FCSB, partea dinspre Centura?
Acolo sunt azotati este un fost teren agrcol,s-ar putea sa gasesti apa curata mai jos.(LA PESTE 60 DE METRI).

#2688
gapetrei2005

gapetrei2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.07.2009
Buna ziua,

Am un put sapat la 15 cu tuburi din beton diametru exterior fiind de 800 mm.
Am probleme cu apa, pompa trage dar este nisipoasa si foarte dura.Nivelul apei este de 0.5m iar cand a fost sapat putul, nivelul apei era de 2.5m
Locatia : Veresti, Suceava.
Daca este cineva pe forum care ma poate indruma ce se poate face sau sa-mi recomande niste meseriasi, as fi recunoscator.

Multumesc

#2689
adioan

adioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2008
Salutare tuturor,
As avea nevoie de un sfat legat de fantana mea.
Locatia: sat Dudu, com. Chiajna, Ilfov.
Distanta pana la luciul apei: 7.5 m
Distanta pana pe fundul putului: 15 m
Fantana este pe tuburi de beton 30 cm (interior), iar mai jos sunt tuburi de beton de 20 cm (interior).
Fantana a fost construita undeva prin anul 2004-2005 si, din cate imi amintesc avea o adancime initiala de ~25 metri. Nu stiu, dar mai mult ca sigur nu s-au folosit filtre, margaritar si nici nu cred ca s-au izolat panzele freatice. Nici macar nu sunt sigur ca au ajuns cu forajul in a doua panza :(
Pana anul acesta, apa era limpede si clara. Nu m-a interesat calitatea ei, fiind folosita strict in scopuri menajere.
Acum o luna, am instalat un sistem de irigatii (pentru o curte de ~250 mp). Vechea pompa nu facea fata debitului solicitat de aspersoare, astfel incat am fost nevoit sa o schimb. Mi-am luat o pompa de la Wasserkonig ce poate scoate pana la 6000 l/ora, cu o putere de 1800W.
Inaltimea de instalare a pompei a fost aceeasi ca la cea veche, undeva la 4 metri sub luciul apei. Tot atunci am schimbat si vasul de expansiune si am luat unul de 100l. Toate bune si frumose...apa venea cu o presiune foarte mare, aspersoare functionau foarte bine.
Din pacate am observat ca apa a inceput sa vina cu un nisip fin (sau argila fina), iar cand am lasat ambele circuite de aspersoare sa mearga simultan, a fost de a dreptul tulbure. Cand pompa functioneaza pentru sistemul de irigatii, apa din fantana nu scade mai mult de 1.5 m
Dupa ce s-au oprit aspersoarele, in fantana, am auzit cum curge apa (probabil din prima panza freatica).
Exista vreo solutie pentru a scapa de nisipul/argila fina? O denisipare ar rezolva problema?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va rog sa-mi iertati nepriceperea in expunerea problemei...

#2690
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Pana vei face denisiparea care speram ca va rezolva problema, trebuie sa reduci debitul pompei actuale, treptat pana cand apa nu mai este tulbure si nivelul apei ramane constant. Daca spui ca initial fantana avea adancimea de 25 m si acum numai 15 m, e clar, denisipare si dupa aceea atentie la debitul pompei care nu trebuie sa depaseasca debitul fantanei.

#2691
popey1971

popey1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.05.2015
ASA CUM A COMENTAT SI COLEGUL CORSICA ESTE IMPERATIV SA FACI O DENISIPARE SI SA DAI DRUMUL SI LA IZVOARELE CE SUNT ASTUPATE .
DIN CITE AM INTELES TU AI O FINTINA SAU MAI BINE ZIS PUT AMERICAN SI ACESTEA NU AU FILTRE AR FI TREBUIT SA SE FORMEZE INTRE GAURA SI TUBURILE DE BETON . CUNOSC BINE ZONA . ESTE FOARTE MULT CHISAI ACOLO (NISIP FOARTE FIN SI GALBUI . FAPTUL CA AI BAGAT O POMPA ASA DE MARE AI TRECUT DE LA CURGEREA LAMINARA LA CURGERE TURBULENTA , DEBIT AI IN PUT DAR FAPTUL CA TRAGI CU DEBIT MARE TULBURA ACEL CHUSAI SI SE ANTRENEAZA IN APA CARE O TRAGI.ACESTA ESTE SI MOTIVUL PENTRU CARE S-A NISIPAT PUTUL  INCEARCA SA FACI O DENISIPARE SI LA POMPA CUMPARA-I UN ROBINET CU SCAUN (DIN CELE MODEL VECHI CU OBERTAIN SI ATENTIE LA SENSUL DE CURGERE , IL MONTEZI DESCHIS LA MAXIM SI INCHIZI INCET DE EL PINA NU MAI IESE APA TULBURE. POTI SA-L LASI ASA DACA ASPERSOARELE FUNCTIONEAZA CORECT. DACA NU ASTA ESTE . ORI FACI ALT PUT PENTRU CONSUM FACUT PROFESIONAL IN ZONA CAM LA 50-55 GASESTI APA BUNA SI FARA CHISAI SI IL FOLOSESTI CU CE POMPA VREI TU SI OBLIGATORIU IZOLARE LA STRATURILE SUPERIOARE SA NU-TI MAI INTRE APA CONTAMINATA SI CHISAI IN ZONA FILTRELOR.

#2692
alec

alec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.02.2004
Salut,

Tocmai am trecut printr-o experineta negativa legata de forarea unui put pentru o viitoare constructie in apropierea orasului Targoviste si ma gandesc ca e important sa impartasesc pataniile mele si altor doritori.
Dupa ce am rasfoit internetul si forumurile am facut o lista cu ce e important si am ales cateva firme de foraj. Am avut discutii cu fiecare dintre ei si am incercat sa fac un mic profil dupa informatiile obtinute on-line. Una dintre aceste firme are o reputatie buna on-line si respectiv detaliaza bine operatiunile si materialele folosite, atragand atentia atat pe site cat si in oferta asupra aspectelor importante care deosebesc un foraj "casnic" de unul profesional" ( 57 eur/m daca se tubeaza < 100m, 55 eur/m daca se tubeaza > = 100 m) . Gandindu-ma ca am gasit profesionisti de care aveam nevoie am inceput discutiile si mai putin de o saptamana au venit sa vada locul, ocazie cu care am platit un avans. Necesarul de apa in urma discutiilor pentru o casa cu 6 dormitoare si o mica gradina este de max 1litru/sec, aspect care era clar dinainte. Un aspect care l-am neglijat a fost recomandarea lor de a fora cu prima sapa pana la 115m, foraj pe care nu trebuie sa-l platesc, de platit se plateste doar ce se tubeaza. (nu e chiar asa vedeti mai jos).  In urmatoarele 3 zile au venit au montat instalatia pe pozitie si au inceput forajul si problemele:
1) Dezastru ecologic, au dat drumul la apa imbibata cu argila pe tot pamantul pe care urmeaza sa construiesc. Daca erau profesionisti adoptau o solutie de genul unui furtun (de pompieri) cu care sa pompeze apa in sant.
2) Informatiile primite la cald (in timpul forajului) au fost ca avem apa la 85m si respectiv  94m. Ulterior inginerul de foraj ma informat ca avem straturile de apa doar la 85 si 110  de cate 4m fiecare si ca trebuiesc captate ambele daca vreau sa am cu siguranta apa (costurile au crescut cu peste 1000 Euro). Abia atunci am inteles de ce vroiau ei sa coboare pana la 115m desi gasise apa mai sus.
3) Cand a venit vremea tevilor am fost informat ca voi primi tevi valrom sau valplast negre.
4) Nisipul adus pentru filtre a fost nisip de rau sortat, nu pietris margaritar filrant cuartos.
5) Centrori pe zona filtrelor au fost incropiti manual din niste tevi taiate in fasii si incalzite(arse), montate cu holsuruburi in filtre.
6) 3 inele de izolare a fost de fapt unul, care dupa rugamintile mele au binevoit sa mai monteze unul la 30m.
7) Mizeria lasata in urma lor am strans-o in 6 saci, iar din gradina ( cel mai indepartat punct de foraj)am gasit excremente desi langa foraj la 3m este o zona de desis.

Pentru a obtine teava albastra si o tona de nisip margaritar cuartos a fost nevoie sa ma cert cu inginerul de foraj si sa ajung la discutii inclusiv cu patronul firmei, care a incercat sa-mi explice ca nu am nevoie de tevi albastre, ca sunt acelasi lucru cu cele negre si nici de nisip margaritar cuartos care nu este indicat pentru zona mea.

Acum sunt in faza in care am platiti aproximativ 4000 Euro din cei 6000, trebuie sa platesc diferenta insa am mari dubii legate de anumite aspecte.
In momentul introduceri tubajului din calculele mele (am avut un om care a stat langa ei la introducerea tevilor) sa introdus pana la 110m, probabil din cauza surpari fundului. Explicatia lor a fost ca a mai fost o teava pe care nu am vazut-o. Problema mea nu sunt cei 5 m ci faptul ca daca sa surpat fundul sunt decalate filtrele fata de straturile de apa.
In oferta era trecuta limpezirea cu submersibile, lucru care nu sa facut.
Pe scurt simt ca am lucrat cu o firma care de la inceput pana la sfarsit ma jecmanit si care nici nu a facut o lucrarepe care sa ma pot baza!

P.S. Colac peste pupaza am primit si oferta pentru pompa recomadata pedrollo cu un discount promis de firma de foraj de 40% care de fapt e un discount de maxim 5% la o scurta cautare pe net.

Edited by alec, 03 May 2016 - 08:21.


#2693
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Soarta, prietene,esti in Romania si totul este posibil.Inclusiv informatiile pe care le-ai obtinut incet incet de pe net te-au determinat sa "fugi" catre firma de "specialitate",crezind ca faci o treaba ca la carte.Acum consoleaza-te si roaga-te ca apa sa fie potabila, poate si aici ti-au dat garantia ca este strong?.?.
Poti da numele firmei sa poata sa se fereasca si altii de minunatii astia cu discount de 40% real 5%??

Edited by XTH, 03 May 2016 - 15:07.


#2694
popey1971

popey1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.05.2015

 alec, on 03 mai 2016 - 08:16, said:

Salut,

Tocmai am trecut printr-o experineta negativa legata de forarea unui put pentru o viitoare constructie in apropierea orasului Targoviste si ma gandesc ca e important sa impartasesc pataniile mele si altor doritori.
Dupa ce am rasfoit internetul si forumurile am facut o lista cu ce e important si am ales cateva firme de foraj. Am avut discutii cu fiecare dintre ei si am incercat sa fac un mic profil dupa informatiile obtinute on-line. Una dintre aceste firme are o reputatie buna on-line si respectiv detaliaza bine operatiunile si materialele folosite, atragand atentia atat pe site cat si in oferta asupra aspectelor importante care deosebesc un foraj "casnic" de unul profesional" ( 57 eur/m daca se tubeaza < 100m, 55 eur/m daca se tubeaza > = 100 m) . Gandindu-ma ca am gasit profesionisti de care aveam nevoie am inceput discutiile si mai putin de o saptamana au venit sa vada locul, ocazie cu care am platit un avans. Necesarul de apa in urma discutiilor pentru o casa cu 6 dormitoare si o mica gradina este de max 1litru/sec, aspect care era clar dinainte. Un aspect care l-am neglijat a fost recomandarea lor de a fora cu prima sapa pana la 115m, foraj pe care nu trebuie sa-l platesc, de platit se plateste doar ce se tubeaza. (nu e chiar asa vedeti mai jos).  In urmatoarele 3 zile au venit au montat instalatia pe pozitie si au inceput forajul si problemele:
1) Dezastru ecologic, au dat drumul la apa imbibata cu argila pe tot pamantul pe care urmeaza sa construiesc. Daca erau profesionisti adoptau o solutie de genul unui furtun (de pompieri) cu care sa pompeze apa in sant.
2) Informatiile primite la cald (in timpul forajului) au fost ca avem apa la 85m si respectiv  94m. Ulterior inginerul de foraj ma informat ca avem straturile de apa doar la 85 si 110  de cate 4m fiecare si ca trebuiesc captate ambele daca vreau sa am cu siguranta apa (costurile au crescut cu peste 1000 Euro). Abia atunci am inteles de ce vroiau ei sa coboare pana la 115m desi gasise apa mai sus.
3) Cand a venit vremea tevilor am fost informat ca voi primi tevi valrom sau valplast negre.
4) Nisipul adus pentru filtre a fost nisip de rau sortat, nu pietris margaritar filrant cuartos.
5) Centrori pe zona filtrelor au fost incropiti manual din niste tevi taiate in fasii si incalzite(arse), montate cu holsuruburi in filtre.
6) 3 inele de izolare a fost de fapt unul, care dupa rugamintile mele au binevoit sa mai monteze unul la 30m.
7) Mizeria lasata in urma lor am strans-o in 6 saci, iar din gradina ( cel mai indepartat punct de foraj)am gasit excremente desi langa foraj la 3m este o zona de desis.

Pentru a obtine teava albastra si o tona de nisip margaritar cuartos a fost nevoie sa ma cert cu inginerul de foraj si sa ajung la discutii inclusiv cu patronul firmei, care a incercat sa-mi explice ca nu am nevoie de tevi albastre, ca sunt acelasi lucru cu cele negre si nici de nisip margaritar cuartos care nu este indicat pentru zona mea.

Acum sunt in faza in care am platiti aproximativ 4000 Euro din cei 6000, trebuie sa platesc diferenta insa am mari dubii legate de anumite aspecte.
In momentul introduceri tubajului din calculele mele (am avut un om care a stat langa ei la introducerea tevilor) sa introdus pana la 110m, probabil din cauza surpari fundului. Explicatia lor a fost ca a mai fost o teava pe care nu am vazut-o. Problema mea nu sunt cei 5 m ci faptul ca daca sa surpat fundul sunt decalate filtrele fata de straturile de apa.
In oferta era trecuta limpezirea cu submersibile, lucru care nu sa facut.
Pe scurt simt ca am lucrat cu o firma care de la inceput pana la sfarsit ma jecmanit si care nici nu a facut o lucrarepe care sa ma pot baza!

P.S. Colac peste pupaza am primit si oferta pentru pompa recomadata pedrollo cu un discount promis de firma de foraj de 40% care de fapt e un discount de maxim 5% la o scurta cautare pe net.


STIMATE DOMN,

Si eu sunt constructor de puturi profesionale si drept urmare am ceva idee de cum se fac puturile .
pentru inceput trebuie sa facem citeva precizari .
1. puturile profesionale se fac cu masini hidraulice puternice, mai ales ca la dvs. in zona aveti multa gresie. nu cu crivac ,nu cu riciitori cu motor de drujba
2. nisipul margaritar este nisipul de riu cernut cu diferite granulatii ( pt zona dvs. 1-3 mm sau 2-4 mm ) si costa cam 25 lei tone transportat la santier.nisipul cuartos este cu totul altceva se extrage doar di sisturi cuartoase ce se macina in concasor si costa cam 120 euro /to deci o mare diferenta.
3.faptul ca v-ati informat de pe net este un lucru laudabil ca sa nu dati citeva mii de euro pe o gaura in pamint, DAR pe net sunt o groaza de neaveniti care pot scrie ce le trece prin cap si prin virful degetelor, deci o informatie corecta nu este prima gasita ci cea care este venita din cel utin 3 surse.
4. va rog sa nu ma judecati ca as fi partinitor sau ca as tine partea putarilor, incerc sa fi obiectiv pentru ca nu am nimic de pierdut sau de cistigat iar pe putari nu ii cunosc.
Odata stabilite acestea , am sa revin la povestea dumneavoastra si sa comentez un pic de pe margine ca la fotbal .
Faptul ca v-ati informat este super bine , faptul ca a-ti cerut contract este iarasi ok. ca a-ti platit avans este iarasi ok
La procedeul de foraj nu sunt de acord ce a-ti spus vis a-vis de acel dezastru ecologic , ok ei au gresit ca nu au sapat santul destul de adinc ca noroiul de foraj sa se scurga in batal dar aceasta au facut-o pe banii lor pentru ca noroiul de foraj( bentonita) costa dar pe alta parte este o argila amorfa fara produse chimice in compozitie iar detritusul (pamintul forat este ideal de pus in gradina ca este un bun ingrasamint , urit este daca au lasat la santier alte tipuri de gunoaie gen peturi de bere sau mai rau votca. ca sa nu mai vorbim de plocoanele din fundul curtii.
Faptul ca s-a gasit apa la 85 si 94 de m in strat de cite 4 m fiecare este un fapt bun , asta inseamna ca veti avea un debit mai mare decit debitul pompei pedrolo de 6mc/h daca straturile erau mai jos trebuia forat cel putin inca 8-10 m sub ultimul strat de apa ca sa nu fie foarte afectat de prabusiri iar daca nu intra bine teava putea sa bage mamutul sa scoata nisip in timp ce impingea ultimii metri de teava. Nu trebuie sa va impacientati ca straturile nu sunt in dreptul filtrelor , poate sa puna o bara de teava plina cu rol de decantor si de acolo 3 bari de filtre adica 15 m si astfel ar fi colectat ambele straturi. Oricum nivelul stati va fi pe la 50 - 55 m adincime sau mai sus deci daca filtrele se fac bine apa se infiltreaza perfect .
In ceea ce priveste tipul de teava foarte bine ca nu a-ti acceptat teava neagra ( aceea este teava de protectie pentru subtraversari si are in compozitie negru de fum ce ii da duritate plus de aceasta nu are nici un component sau tehnologie care sa o recomande pentru uz alimentar ) Acum sa vorbim din punct de vedere economic teava albastra de 140 mm r10 costa 64 lei/m si filtrele 78lei/m pe cind teava neagra costa 68lei/bara de 5 m , ei deci avem o mica mare diferenta . Asta inseamna ca ori dumneavoastra a-ti negociat un pret prea mic pentru ce doreati sa primiti ori putarul este un jegos nesatul si trebuie publicat numele lui ca sa stie si altii de cine sa se fereasca ca de cirpaci e tara plina , poate asa mai scapam si noi de ei , nu acesta este scopul forumului ?
Cu nisipul am lamurit cumva problema doar ca mai trebuie sa precizez ca nisipul cuartos se foloseste doar cind straturile sunt in chisai (nisip foarte fin ce nu se opreste in filtru din margaritar , se pare ca nu este cazul in zona dvs.si la adincimea la care a-ti forat , dar asta hotaraste inginerul de foraj la fata locului.
In ceea ce priveste spalarea , daca dupa limpezirea cu mamutul apa a iesit clara fara depuneri nu este obligatoriu sa se traga apa cu pompa submersibila . Important este ca apa sa fie clara si fara depuneri., calitatea apei insa nu o poate garanta nimeni cu toate ca la aceasta adincime sunteti in frontul 1 si 2 din acviferul Fratesti care contine apa minerala la debite foarte mari aceasta insa nu elimina obligativitatea de a face o analiza completa a apei la un laborator independent gen Laborex ,in nici un caz la laboratorul distribuitorului de apa ( suntem in Romania si sigur analiza va iesi perfecta ) .
Nu a-ti specificat daca vi s-a emis o fisa a forajului , un document foarte important la punerea in functiune a forajului si operatiunile de exploatare si intretinere in timp , ma gindesc ca daca a-ti platit atita vreti sa folositi putul cel putin 50 ani.
Deasemeni nu a-ti specificat cu ce diametru s-a sapat si ce diametru s-a tubat.
Mai am inca o nelamurire , de ce vreti un debit de 6 mc/h  pentru o casa cu max 10-15 persoane si "o gradina mica " ?
in ceea ce priveste pompele pedrolo sunt intradevar de calitate , si noi lucram de ceva timp cu ele si sunt ok.
In ceea ce priveste reducerile comerciale ca sunt de 40 ca sunt de 5% puteti alege de unde vreti , nu cred ca va obliga cineva sa cumparati pompa de la ei dar 5% di 3000 sa tot fie vreo 150 lei , oare la 6000 euro mai conteaza 150 lei plus minus? Haideti totusi sa nu numaram foile din placinta ca murim de inanitie.
Si acum ca o incheiere va specific ca eu nu negociez pretul iar daca primesc cerinte de a reduce pretul si a folosi materiale mai proaste (gen teava portocalie etc.)
Scuze am uitat sa va clarific cu centrorii , aici este o mare problema pe piata romaneasca pentru ca doar valplastul fabrica din cind in cind , atunci cind au rebuturi multe le toaca si toarna centrori dar de cind au adus linia materplast rebuturile apar extrem de rar si deci si centrorii sunt foarte rari. De exemplu anul trecut au turnat centrori in luna martie si in luna noiembrie in jur de 7-8 sute de fiecare data , deci solutia este sa ne descurcam singuri cum am inteles ca s-a procedat si la dvs. , oricum rolul centrorilor este de a tine teava centrata pe gaura cind se introduce margaritarul, dupa aceea sunt inutili si nu mai au nici un rost. Asa ca decit sa nu bage centrori mai bine au facut ca au bagat aceeia facuti de ei.
In ceea ce priveste inelul de izolare este deajuns unul de cca 30-40 cm grosime cu 20 m deasupra filtrelor
In speranta ca opinia mea va fost de folos va multumesc de atentie si astept cu nerabdare sa publicati epilogul povestii dvs. si numele firmei de foraj.
CU STIMA

#2695
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Frumos explicat ,practic si la obiect.
Felicitari!...si  pentru rabdarea de a scrie!
Posted Image

Edited by XTH, 03 May 2016 - 19:38.


#2696
alec

alec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.02.2004
Buna seara,

Incerc sa concentrez observatiile mai jos, scuze pentru incoerenta..

Debitul cerut este sub 1l/s respectiv max 3,6mc/ora nu am pomenit nicaieri  de 6mc/ora
Forajul sa facut cu sapa de 215mm si tubajul cu diametrul de 125 mm. Materialul in care sa forat este o argila alba (nu ma pricep la compozitii)
Odata ce stii ca ai un sant de colectare la 50m de gaura forajului, cred ca e de bun simt sa nu imprastii argila rezultata peste tot si sa o directionezi spre sant, cu furtun cu alt sant etc.... Probabil ca argila este un bun ingrasamant eu nu stiu asta.
Au fost montate doua filtre unul e la 110m si unul la 85m.
Inca nu am primit fisa forajului, probabil la plata ultimei transe adica joi.
Au fost mirati cand am zis ca vreau sa duc apa la un laborator, motivul: calitatea apei nu o da firma de foraj.

Pretul de vanzare al pompei de catre firma de foraj catre mine era de 2300RON avand inclus un discount de 40% . Asta inseamna un pret brut la importator de 3800Ron insa la  importator pretul era tot de 2400 Posted Image


Si eu lucrez in servicii de 12 ani si cred ca daca scrii pe site, in oferta si in contract anumite aspecte, ele trebuiesc respectate cu sfintenie.
Altfel eu sincer nu vad diferenta intre un profesionist si un neprofesionist, mai ales ca toti spun ca sunt cei mai buni.

Probabil proba timplului este cea mai importanta, dar daca intre timp firma dispare sau trebuie sa ma judec cu ei pentru garantia lucrari?

Edited by alec, 03 May 2016 - 19:40.


#2697
popey1971

popey1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.05.2015
STIMATE DOMN
Argila aceea alba este gresie care este un produs amorf cu continut mare de fosfat, calciu si sodiu, produse naturale foarte bune pentru ingrasarea solului , era de bun simt sa va informeze si sa pornesca pompa sa o depoziteze undeva de unde o puteati utiliza cind doriti,
Despre filtre ei stiu unde le-au pus , se determina la foraj , eu nu pot comenta pozitionarea .
Despre garantie , firma este obligata sa va ofere 2 ani , dar fisa de foraj trebuie sa o lasati mostenire odata cu casa.
Analiza apei nu trebuie sa-i intereseze pe ei ca dvs. o luati, dvs. o platiti si aveti tot dreptul sa stiti ce apa folositi.
Sper sa nu aveti probleme cu putul , sa apelati la garantie din cite vad eu putul este cit de cit corect si nu ar trebui sa fie probleme, mai ales la dvs in zona .
Apropo ce duritate are teava de tubaj ( este un indicator care incepe  cu R ; R8 R10, R 16)
Cit despre ce scrie in site si ce fac in teren , stati linistit ca nu sunt singurii de pe net pentru care marketingul inseamna teapa ambalata frumos .

SI REVIN CU INTREBAREA , NU PENTRU MINE CI PENTRU CEILALTI CA DVS CARE INCEARCA SA NU ARUNCE PE GEAM CITEVA MII DE EURO CI SE INFORMEAZA INAINTE.
AR FI BINE DE STIUT NUMELE FIRMEI.

SI INCA CEVA IMPORTANT . H POMPEI ADICA INALTIMEA DE POMPARE , AR FI BINE SA ALEGETI MODELUL DE POMPA DUPA CURBA DE PUTERE A POMPEI SI CONFORM DEBITULUI CALCULAT LA PUT.
PLUS DE ASTA  NIVELUL STATIC SI DINAMIC SUNT IMPORTANTE DAR ACESTEA TREBUIESC SPECIFICATE IN FISA FORAJULUI.
CU STIMA

#2698
alec

alec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.02.2004
Multumesc pentru clarificari

Pompa recomandata de ei firma de foraj este Pedrollo  4SR2M/27
Maine primesc fisa forajului si revin cu detalii legate de nivelul static si dinamic.

Nu am citit tot regulamentul forumului si nu stiu daca e ok sa postez numele firmei....

#2699
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.05.2016
Cunosc asa zisa firma ))))
Mi-au sapat si mie, imediat dupa ce au sapat lui Alec (apropo, Alec, se pare ca ne cunoastem telefonic, sunt din domeniu si am colaborat in trecut destul de bine).
De sapat si tubat - in 2 zile, cu teava R10, la 60 m adancime, au injectat dop de ciment pr la 30 m. Filtrul l-au pus la 53-58 m, apoi 2 m de decantor.  Mi-au lasat pompa lor si de 8 zile pompeaza practic incontinuu, am un debit  in jur de 1.8 - 2 m3 pe ora. In ultimele zile opresc pompa noaptea si o pornesc ziua, pentru a spala coloana de tubaj, dar apa este deja limpede. Referitor la pompa de foraj, Alec, iti pot recomanda un producator din Polonia -Ibo- care fac pompe bune, eu vreau sa comand una in Polonia direct, rezistenta la nisip(maxim 500 gr/m3), au si in Romania reprezentanta, dar pretul e de doua ori mai mare!
In rest ce a zis Alec ref echipa -mie nu mi -au facut mizerie,  - am insistat sa faca batalul de 1 m3 ))) si am avut WC cu apa in curte, deci fara ...urme)))). Argila din put mi-au depozitat-o langa gard, oricum nu a fost prea multa. Pietris au folosit 4-8, au zis ca au gasit strat acvifer de pietris si nisip si nu necesita cuartos - si eu am fost de fata si mi-au aratat proba din foraj la cald, ca sa zic asa.
Banii nu le-am dat inca toti, dupa ce imi monteaza pompa mea am sa le dau si diferenta.

Inca ceva, ei au montat pompa lor pe la 50 m, mai sus de filtre, pompa lor e de 3 m3/h, dar mi-au recomandat pompa de 1.8 m3/h. Mi-au recomandat perdollo 4block 2-10,  bineinteles ca am verificat discountul promis de 40% si sunt povesti )))). In timpul functionarii pompei lor uneori mai trage si apa cu aer, e bine sau rau pentru put acum, cand fac limpezirea? De fapt apa deja e cristalina, pornesc pompa ziua si opresc noaptea.

#2700
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
DRagi colegi forumisti,

Apelez la voi pentru a-mi recomanda o echipa serioasa pentru efectuarea unui put pentru apa potabila in zona Lehliu.
Din cate am inteles sunt 2 echipe prin zona care fac puturi de 25 metri adancime scriptic si de 17 fizic.. :).
M-ar interesa sa ajung undeva la 30 de metri adancime intr-un sol extrem de nisipos.

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate