Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2593
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Pai daca firma declara ca foreaza doar mai adanc de 50 m (MINIM 50 m), asta inseamna ca NU foreaza la 30 m . Dar veti gasi alte firme care foreaza MAXIM 50 m de exemplu.
Faptul ca acviferul freatic (primul ) e la 7-10 m nu da NIICi o informatie despre unde este al 2-lea. Poate sa fie la 15 ...30...150..300 etc m adancime. Difera de la locatie la locatie.
Si mai conteaza si ce fel de roci sunt traversate de foraj. Daca citeati un pic vedeati ca Locatia viitorului foraj este cel mai important lucru care trebuie sa-l furnizati pt a primii o oferta. La d-voastra scrie "etajul 3"  Posted Image

#2594
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
E vorba de soluri moi si medii

Edited by sov, 20 November 2015 - 14:02.


#2595
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

View PostVODAFONUL, on 19 noiembrie 2015 - 15:51, said:

Dar veti gasi alte firme care foreaza MAXIM 50 m de exemplu.
In aceleasi conditii tehnice de calitate(aparatura specifica, tuburi albastre, etc) , sau care foreaza manual cum am vazut recent la cineva, invarteau 2-3 insi in jurul unei instalatii manuale.

#2596
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Sapatul GAURII in pamant e cea mai NEIMPORTANTA faza a forajului de alimentare cu apa. Nu conteaza ce utilaj se foloseste, cat de mare sau ce culoare etc. Conteaza sa sape gaura aia (diametru /adancime) . Diferenta intre foraje este data de ce se face DUPA saparea gaurii : materiale, operatii, inginerii, etc.

#2597
djclaus2006

djclaus2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2007
Bună. Am o problema si doar voi ma puteti ajuta. S-a forat 31m, prima panza la 4m dupa care doar argila gri. S-a curatat putul cu pompa mamuth fara tubare si din noroc pot sa zic, apa a inceput sa curga singura, asa numita arteziana. Cine a forat a primit utilajul si nu stie foarte multe, am forat 31 deoarece atatea prajini are. Debit de 5l/min, masurat de mine. Problema e ca nu stiu cum sa tubez, unde sa pun filtrele, etc si mi-ar parea rau sa o stric, mai ales ca e arteziana. Sunt cam la 100km de timisoara, daca se poate cineva din apropiere sa tubeze sau sa imi dea un sfat, contracost bineinteles, sau, din ce am citit, e nevoie de un carotaj electric. Numai bine.

#2598
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Stie vreun coleg cum se procedeaza pt a obtine apa prin cadere? E un izvor undeva in varful dealului , locuinta e cam la 250 m mai in vale, si panta cam de 15 grd. Adica care sint pasii necesari si ce materiale presupune treaba asta. Multumesc.

#2599
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Sov, asta e o gluma? Serios acum, una bucata teava si ai apa. Daca vrei si debit bagi o pompa....

De cand tot intrebi pe aici. Daca luai 2 tevi de 6 metri si o foreza manuala sapai singur putul...

#2600
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Intreb pt ca sint afon in domeniul asta. Ma gandeam ca trebuie ceva anume pt a avea presiune suficientã pt masina de spalat si altele.

#2601
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Facand un calcul pentru aflarea inaltimii la care ar putea fi izvorul/ barajul de stocare a apei rezulta ca:
sinus de alfa = cateta opusa / ipotenuza. =>

cateta opusa (inaltimea) = sinus de alfa (ungliu pantei, in grade) * ipotenuza (lungimea dealului) =>
inaltimea = sinus de 15 grade * 250
inaltimea = aproximativ 0,25 * 250 =>
inatimea = 62,5 m
Ceea ce inseamna aproximativ 6,2 atm.   Este mai mult decat satisfacator aceasta presiune atat pentru bateriile de chiuveta, baie, cat si pentru masina de spalat.

#2602
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Multumesc mult grifonul_alb! Si aceasta presiune depinde doar de elementele enumerate( inaltime, ipotenuza) sau conteaza si cata apa este in punctul in care se monteaza teava, sus in izor?Sau de diametrul tevii? Si cam care e  presiunea minima pt chiuvete, baie, masina de spalat?

Edited by sov, 27 November 2015 - 10:57.


#2603
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Presiunea depinde de acesta inaltime si cat de mare este bazinul de acumulare de la izvor (cata apa este acumulata acolo pentru a face fata consumului).

Presiunera minima:
- la masina de spalat = 1 atm.
- la baterie baie/bucatarie = cam 1 atm, dar sunt unele baterii care functioneaza si la presiune mai mica.

Debitul depinde de diametrul tevii dintre izvor/bazin de acumulare si zona de distributie din vale, de langa casa. Diametrul minim ar putea fi mai mic daca se va face langa casa inca un bazin de acumulare (50 - 100 litri) sub presiune , precum cele de la hidrofoare.
Daca am calculat bine si presiunea rezultata este de 6 atm, atunci , eu cred ca poti folosi o teava valrom de 1 tol, pe care v-a trebui sa o ingropi pentru protectia la inghet.

#2604
shark20

shark20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 24.01.2012
Salut
Vin si eu cu o intrebare ridicola poate pentru uni si anume la sfarsitu verii am inceput a fora un put diametru 230mm la 10m am dat de apa am mai forat aproximativ 2 m mai mult nu merge deoarece se tot incarca freza cu pamant si nu se adanceste. Timp de 2 zile am incercat sa forez dar nu se adancea. De fiecare data cand incepeam sa forez, freza ajungea pana la 10.5 m apoi se afana in mal. Ce trebuie sa fac pentru a ma putea duce in adancime?

#2605
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Sa forezi cu o echipa profesionista.

#2606
doberman533

doberman533

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2015

View Postshark20, on 10 decembrie 2015 - 01:09, said:

Salut
Vin si eu cu o intrebare ridicola poate pentru uni si anume la sfarsitu verii am inceput a fora un put diametru 230mm la 10m am dat de apa am mai forat aproximativ 2 m mai mult nu merge deoarece se tot incarca freza cu pamant si nu se adanceste. Timp de 2 zile am incercat sa forez dar nu se adancea. De fiecare data cand incepeam sa forez, freza ajungea pana la 10.5 m apoi se afana in mal. Ce trebuie sa fac pentru a ma putea duce in adancime?
poate te ajuta asta.    https://www.youtube....ZCVZ0ofVm0.   .

#2607
shark20

shark20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 24.01.2012
multumesc pentru sfat doberman533, am sa reiau treaba dupa sarbatori intre timp am tubat putul pentru a nu se surpa sper sa reusesc sa scot tuburile si sa reiau procesul. Daca are cineva sfaturi pentru a scoate tubul sunt binevenite.

#2608
milisor

milisor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.12.2015
Buna seara,
ma intereseaza... doresc o recomandare pentru o firma care executa fantani cu diametru de 80,...90 sau 100 la interior, cu Instalatii ultrausoare de foraj puturi apa ...din Suceava.
am o fantana, dar din cauza secetei, si a lucrarilor la infrastructura drumului + executarea unui podet la un parau din apropiere a scazut f mult nivelul apei,...posibil si colmatat partial.
Orice sfat, experienta, e binevenita.
Multumesc.

Edited by milisor, 22 December 2015 - 20:26.


#2609
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
@Vodafonul : Daca la mine lucrarea de executare a putului se face profesional, insa la vecini sau in apropiere nu s-au izolat acviferele cum trebuie unele de altele, asta inseamna ca degeaba cheltui o gramada de bani, nu? Adica degeaba am ajuns eu la stratul 3 si le-am izolat bine pe primele doua, daca in apropiere (si nu numai) cei ce au ajuns tot la acviferul 3, dar nu l-au izolat de primele 2 , l-au contaminat cu nitriti si altele din primele 2 acvifere.

#2610
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
DA sau NU. Depinde de f multe. Depinde de directia de curgere a acviferelor, depinde de presiunea din fiecare acvifer, depinde de regimul de exploatare.Se pot face masuratori complexe ,complicate, scumpute (in special pt ca e nevoie sa se repete in timp ) , analize ale apei la diverse debite /denivelari etc de unde se pot trage anumite concluzii. Daca scriai aici locatia cel putin si ce inseamna (adancime) al 2-lea . al 3-lea acvifer posibil pe baza datelor / arhivei pe care le am sa dau un raspuns mai clar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate