Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2377
elfix

elfix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010
Buna ziua,

Va trebui sa forez un put in a doua panza freatica in zona Bragadiru - Bucuresti.

Aveti cunostinta la  ce adancime ar trebui sapat ?

Multumesc anticipat.

Edited by elfix, 17 February 2015 - 10:37.


#2378
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu l-as face la 40-45m daca se doreste apa posibil potabila. Al meu (tot in Bragadiru) e la 43m si in afara de calcar si fier nu am de tratat nimic.

#2379
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

Vizualizare mesajelfix, pe 17 februarie 2015 - 10:37, a scris:

Buna ziua,

Va trebui sa forez un put in a doua panza freatica in zona Bragadiru - Bucuresti.

Aveti cunostinta la  ce adancime ar trebui sapat ?

Multumesc anticipat.

60..70 m . Mai jos e sulf si amoniu. Mai sus nitriti nitrati si duritate mare.

#2380
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013

Vizualizare mesajVODAFONUL, pe 18 februarie 2015 - 22:07, a scris:


60..70 m . Mai jos e sulf si amoniu. Mai sus nitriti nitrati si duritate mare.

Dar in Bucuresti, zona Titan, care este adancimea optima?
Multumesc.

#2381
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Vedeti asta http://www.apanovabu...cismea-publica/
In zona acviferul de Frtesti orizontul A se gasestie in jur de 130..150 m si are apa potabila din toate pdv
Nu exista probleme cu sulf sau amoniu nici mai sus.
Pana la 70..80 m pot fi probleme cu duritate nitriti nitrati.

#2382
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Multumesc!

#2383
mindimarius

mindimarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2014
Buna seara am si eu o rugaminte ma poate ajuta cineva cu un model de sapa de foraj manual ce material se foloseste etc
vreau sa fac un foraj la 17-18 m  sau daca poate cineva sami dea o schita mai exact sau sa imi confectioneze  va multumesc

Edited by mindimarius, 21 February 2015 - 22:51.


#2384
cata_uk005

cata_uk005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.05.2012
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.Am ridicat casa la rosu anul trecut si acum vreau sa fac o fantana ca sa continui lucrarile,..pana acum am luat apa de la un vecin.Apa vreau sa o folosesc pt toate utilitatile casnice,inclusiv de baut.Ce imi recomandati:sa forez un put in care sa bag teava de pvc de 20-25cm sau sa sap o fantana in care sa bag tuburi de beton cu diametru interior de 80cm?Teava de pvc care se foloseste la un put nu este prea mica in diametru existand riscul sa raman fara apa sau sa se infunde?Iar cu referire la fantana din tuburile de beton,apa este buna de baut?oare nu-i schimba betonul gustul si compozitia?Specific ca vecinii au fantani cu tuburi din beton sapate la o adancimi intre 8 si 16 metri.Va multumesc

#2385
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am teava de 140mm si ud gradina de legume, facem 2-3 dusuri si spalam vase fara sa ramanem fara apa. Toate astea in interval de 3-4ore. Nu diametrul tevii face putul mai bun ci debitul acviferului captat si calitatea realizarii lucrarii.

#2386
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am emotii cu fântânile astea de 10-12-15m. Ai mei au o fântână de asta cu tuburi de 40 adancime 12m. In anii mai secretoși scade nivelul apei pana la un nivel critic.. incat pt o perioada nu o mai folosesc decât pt apa potabila si spălat vase... Deci mare grija. Acu.. e clar ca depinde si ce panza freatica prinzi pe acolo..

#2387
cata_uk005

cata_uk005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.05.2012

Vizualizare mesajcamsonat, pe 26 februarie 2015 - 20:12, a scris:

Eu am teava de 140mm si ud gradina de legume, facem 2-3 dusuri si spalam vase fara sa ramanem fara apa. Toate astea in interval de 3-4ore. Nu diametrul tevii face putul mai bun ci debitul acviferului captat si calitatea realizarii lucrarii.

Cam cati metri liniari de teava aveti plini de apa?si ce adancime are fantana?

Vizualizare mesajmanghels, pe 26 februarie 2015 - 22:00, a scris:

Eu am emotii cu fântânile astea de 10-12-15m. Ai mei au o fântână de asta cu tuburi de 40 adancime 12m. In anii mai secretoși scade nivelul apei pana la un nivel critic.. incat pt o perioada nu o mai folosesc decât pt apa potabila si spălat vase... Deci mare grija. Acu.. e clar ca depinde si ce panza freatica prinzi pe acolo..

Tocmai din acest motiv ma gandeam si la tuburi de beton de 80cm diametru interior pt ca nu stiu ce izvor gasesc(in anii secetosi sa nu raman fara apa,),dar nu stiu cat de buna(sanatoasa) este apa pentru baut.Acum,citesc pe net ca majoritatea fac puturi cu tevi din PVC si preturile sunt cam aceleasi cu fantanele din tuburi din beton si nu stiu ce sa alegPosted image

#2388
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Oameni buni, putul nu e un vas in care acumulezi apa....putul e o teava gaurita bagata intr-un butoi care jos are apa iar deasupra are pamant, sau cozi de struguri, sau varza murata....n-ati tras niciodata mustul din putina, n-ati suflat varza?
Forajele astea simple asta sunt...ce sa sapi 50 cm sau 80? Ca sa ce?

Sa ai jos un butoi gaurit in care ai 200l apa in loc de 20?
Pai ala nu e put, e o gluma,  voi oricum trebuie sa ajungeti la o punga de apa stabila, care nu seaca, etc...

Edited by parintele, 28 February 2015 - 12:42.


#2389
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
La mine in cartier tocmai s-a forat un put de 200m+ in stratul Fratesti.

A durat o vesnicie sa luam autorizatie, iata cateva poze.

Pret 33360 EUR (TVA Inclus) - foraj, tubaj, punere in folosinta.

Attached Files



#2390
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013

Vizualizare mesajCourage, pe 03 martie 2015 - 11:00, a scris:

La mine in cartier tocmai s-a forat un put de 200m+ in stratul Fratesti.

A durat o vesnicie sa luam autorizatie, iata cateva poze.

Pret 33360 EUR (TVA Inclus) - foraj, tubaj, punere in folosinta.

ceva date tehnice? debit, localitate sediu firma foraj, durata executie, foraj ud/uscat, ?
eventual nume/contact firma in pm.multumesc

#2391
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Sa forat cu circulatie inversa . As fi curios de :
- Diametrul de sapare ?
- Cat a durat saparea
- Diagrafia geofizica sa vedem daca s-au oprit in orizontul A al acviferului de Fratesti. Altfel depasire amoniu va asteapta .
- Au folosit centrori ?
- Pietris cuartos ?  
- Nivel static, dinamic si debit ?

Pt tubare cu 180 mm pretul e corect daca si executia a fost completa si corecta (centrori, cimentari ;a adancime controlata, etc).

Negativ :
- NU era nevoie de 180 mm, acelasi debit se obtinea si din 125 mm , care ar fi fost cu circa 30..40 % mai ieftin
- AU gresit posibil fatal taind acele fante cu flexul (latime destul de mare in poza) in piesa de fund. Acolo greu ajunge margaritarul si poate sa dea nisip continuu forajul daca nu se implanta sanatos intr-un strat de argila. Au facut acele fante ca sa intre noroiul in timpul tubarii (sa nu existe fenomenul de plutire a tubulaturii) asta inseamna ca nu stiu sa conditioneze fluidul de foraj inainte de tubare pt ca acesta sa intre lejer chiar prin fantele filtrelor.

Baftaaa - sa aveti apa limpede si fara depasire la amoniu.

PS faptul ca forajul e corect executat (pozitie filtre , centrori, cimentari , etc) il vom deduce din aspectul apei si din static dinamic si debit.

#2392
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Chiar a stat cineva sa execute crestaturile alea cu flexul? Daca da, atunci e chinez sigur.

#2393
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Se referea la piesa de fund.

Pt fantele de la filtre, evident era chinez de la mama lui, de le-ar fi executat cu flexul... :D

Attached Files



#2394
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
@Vodafonul - nu am f multe detalii tehnice.
Au realizat mai multe foraje pt Primaria Volunatari, asa am ajuns la ei - SC AQUA  FORAJ SRL


Citat

executa foraje de medie si mare adincime (pina la 300 m) folosind instalatii cu circulatie inversa, cu noroi bentonitic si diametru sapare mai mare de 450 mm. Dupa executia forajului se face investigarea geofizica si se stabilesc intervalele poroase. Tubarea forajelor se face cu burlane din PVC - Valrom cu diametre cuprinse intre 140 mm si 250 mm sau daca beneficiarii o cer, cu burlane si filtre Johnson import.
Filtrul invers se face din cuart sort 1,5 -3 mm.
Stratele de suprafata poluate sau cu un potential redus sunt izolate cu dopuri de argila si ciment.
Curatirea forajului si limpezirea apei se face cu pompa mamuth din PHDE in sistem aer-lift folosind compresoare Atlas Copco.


EXECUTIE FORAJ  H = 225m, tubat  cu PVC ; Ø= 180mm; R-16 ;

Au folosit tot felul de tipuri de pietris/nisip si cred ca au folosit si centrori, din descrierea verbala a unui vecin Posted image

Totul a fost facut ca la carte ca studiu geo, autorizatii apele romane, certificat de urbanism etc.

Cred ca forajul in sine a durat cca 2 saptamani, dar nu bag mana in foc.
Inca se lucreaza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate