Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2287
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Sau descopera petrol, aur...

Comori dacice...

#2288
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
nu am idee cum se foloseste respectivul sistem si nici daca are rezultate..parca as vrea sa incerc ceva mai sigur :)

#2289
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Fostul proprietar nu ti-a spus daca fantana avea tuburi de ciment sau ghizduri de piatra ?

Daca erau tuburi poate ai da mai repede de unul daca te apuci de sapat la noroc...

Poti folosi si tijele recomandate mai sus dar...daca fantana a fost astupata cu pietris si deja s-a tasat nu stiu daca acele tije o sa mai intre in pamant.

Edited by CiureaDaniel, 29 August 2014 - 08:49.


#2290
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
http://en.wikipedia.org/wiki/Dowsing

#2291
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008

View Postciobimar, on 29 august 2014 - 09:06, said:


Am vrut sa dau si eu exemplul asta dar nu mai stiam cum se numeste.

#2292
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Si eu am fost la fel de reticent cand m-am interesat despre modalitatile de descoperire a panzei freatice.Am un coleg de servici,ceva de genul "stie tot",care mi-a descris procedeul pe care l-a postat si buntom.Normal ca am zambit,ras chiar,dar mi-a inghetat zambetul cand colegu' a indoit doi electrozi de sudura de 3,25 (exact ca-n poza de mai sus) si mi-a aratat exact traseul conductei de apa subterane de la servici.
    Distractia mare a inceput cand m-am deplasat la locul cu pricina (pe tarla) si m-am pus sa caut apa.Si am gasit apa!!!Exact ca-n filme.Doar ca aici e realitate.Oricat mi-am stors creierii nu am putut sa-mi explic fenomenul.Banuiesc ca este vorba de magnetism.
    "Procesul tehnologic" este foarte simplu:capetele scurte se tin libere in mainile facute caus cu partile lungi orientate spre fata.Cele doua capete lungi trebuie sa fie cel putin paralele intre ele ( daca se formeaza un unghi intre ele,cu atat mai bine).Dupa ce le-ai pozitionat ca mai sus o iei frumos pe unde doresti,si in momentul cand te afli deasupra unei surse de apa,capetele lungi ti se vor incrucisa in maini.Cu cat debitul este mai mare,cu atat viteza cu care se vor incrucisa este mai mare.

#2293
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

Quote

nu stiu daca acele tije o sa mai intre in pamant
In ce pamant sa intre bre?!?

#2294
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Poste_bulu, on 29 august 2014 - 11:26, said:

In ce pamant sa intre bre?!?
De asta am pus si eu acel linc....

#2295
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008

View Poste_bulu, on 29 august 2014 - 11:26, said:

In ce pamant sa intre bre?!?

greseala mea, nu stiam ca se folosesc aceste sarme tot pe principiul "drowsing"....eu vazusem la tv doar cu niste bețe de lemn.

#2296
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
nu mi-a zis cum era facuta..dar as presupune ca era pe piatra fiind veche.

uitec a o sa incerc si varianta cu vergele...ca nu ma costa nimic :)

#2297
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Kassel study[edit]
A 1990 double-blind study[29][30][31] was undertaken in Kassel, Germany, under the direction of the Gesellschaft zur Wissenschaftlichen Untersuchung von Parawissenschaften (Society for the Scientific Investigation of the Parasciences). James Randi offered a US$10,000 prize to any successful dowser. The three-day test of some 30 dowsers involved plastic pipes through which water flow could be controlled and directed. The pipes were buried 50 centimeters (19.7 in) under a level field, the position of each marked on the surface with a colored strip. The dowsers had to tell whether water was running through each pipe. All the dowsers signed a statement agreeing this was a fair test of their abilities and that they expected a 100 percent success rate. However, the results were no better than chance, thus no one was awarded the prize.

#2298
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010

View PostFlamiheva, on 28 august 2014 - 20:55, said:

buna seara

as dori si eu sa sap un put ,dar in zona unde locuiesc nu este canalizare si majoritatea vecinilor folosesc  fose septice
as avea cumva probleme cu apa adica cumva apa ce iese din fosele lor se poate infiltra in panza freatica?
multumesc

View PostFlamiheva, on 28 august 2014 - 21:26, said:

zona cozia  rm valcea as dori sa sap un put
multumesc

astept cu nerabdare raspunsurile

Edited by Flamiheva, 02 September 2014 - 21:06.


#2299
armypal

armypal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.02.2008
Întrucât omul cu care am săpat primul put este prea prins cu treaba ca sa răspundă la telefon, este cineva interesat de un put spre pânza a treia in Corbeanca? Rog PM daca este cineva interesat.

#2300
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009

View Postbicosu, on 29 august 2014 - 15:11, said:

Kassel study[edit]
A 1990 double-blind study[29][30][31] was undertaken in Kassel, Germany, under the direction of the Gesellschaft zur Wissenschaftlichen Untersuchung von Parawissenschaften (Society for the Scientific Investigation of the Parasciences). James Randi offered a US$10,000 prize to any successful dowser. The three-day test of some 30 dowsers involved plastic pipes through which water flow could be controlled and directed. The pipes were buried 50 centimeters (19.7 in) under a level field, the position of each marked on the surface with a colored strip. The dowsers had to tell whether water was running through each pipe. All the dowsers signed a statement agreeing this was a fair test of their abilities and that they expected a 100 percent success rate. However, the results were no better than chance, thus no one was awarded the prize.
Esti dus rau de tot daca ai uitat limba maternaPosted Image

#2301
lex131

lex131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.02.2005
Salutare,

Am si eu nevoie de ajutor.

Am luat o casa in Darza - Crevedia (langa studiourile Buftea). Putul este sapat la 14m adancime (masurat cu sfoara) + 1,5m adancimea caminului putului. Deci ar fi cam 15,5m total pana la fundul putului.
Teava este teava de canalizare portocalie de 200mm diametru. Caminul beton de 1,5m pe 1,5m.

Cand au fost ploile asta vara mi se inunda caminul putului in asa fel incat intr-una din zile am gasit dedurizatorul plutind efectiv, apa era la 20cm sub buza superioara a caminului. Era apa si in prize si peste tot.

Momentan sunt la a 3-a pompa cu plutitor care scoate apa peste gard din camin atunci cand se inunda caminul.

Din ce-am observat apa vine si din put efectiv si din peretii caminului, adica din pamantul din imprejurul caminului. La un moment dat am scos apa din camin cu pompa cu plutitor si apa din put cu pompa submersibila, concomitent pana a disparut apa din camin si vreo 3m din teava putului. Cand le-am oprit pe amandoua efectiv se vedea cum urca apa pe teava pana cand a dat pe-afara si-a umplut caminul.

Pe langa toate astea vecinii (10 la numar) au (cred ca toti, inclusiv eu) fose septice cu fundul jumate betonat, jumate pamant.

Va rog mult de tot, cei ce va pricepeti sau sunteti de meserie, spuneti-mi ce sa fac ca vin iar ploile si innebunesc iarasi.

Multumesc!

#2302
armypal

armypal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.02.2008

View Postparintele, on 27 august 2014 - 20:19, said:

Uda linistit, de adancit nici nu se oune problema..poti foosi linistit apa si ca apa menajera si pwntru irigat...bun, o fi plina de nitriti, crezi ca aia care produc legume pe care tu le cumperi fac macar analiza apei? Nici gand apa di. Straturile superioare e peste tot aproape la fel de toxica, a doua cel putin, la prima variatiile sunt mai mari..si 95% din puturi sunt la prima, oamenii o beau si totusi nu mor pe capete.. nu spun ca e buna, dimpotriva, spun doar ca nu e cazul sa ne panicam si sa nu spalam sau irigam cu astfel de apa.
De baut, pe cat posibil, trebuie filtrata pt ca si asa inhalam si bagam in noi toate mizeriile.

Deocamdată mai sap un put lângă cel vechi, urmând sa ma hotărăsc maine daca i-l îngrop pe cel vechi sau sa i-l țin pt udat, daca tot am dat banii pe el. O sa încerc sa stau lângă oameni maine cand sapa  si sa încerc sa urmăresc respectarea instructiunilor primite pe forum. Multumesc.

#2303
razvym76

razvym76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.08.2013
Salut,

Pentru instalarea unei pompe de caldura apa-apa, am nevoie de doua puturi (unul de admisie si unul de refulare) pentru un debit de aproximativ 4mc/h.
Cam la ce adancime trebuiesc sapate puturile? Locatia este Stupini, langa Brasov, unde se stie ca panza freatica este foarte sus.
Stiti pe cineva din Brasov care poate face lucrarea?

Multumesc.

#2304
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Am forat chiar in cartierul d-voastra exact pt acelasi tip de pompa de caldura PDC si am obtinut debitul dorit si la admisie si la refulare. 2 foraje de 50 m. Avem chiar si masuratori de termometrie in cele 2 foraje . Daca deschideti freaticul (f sus in zona d-voastra) veti avea surpriza sa descoperiti ca temperatura lui scade mult iarna, exact cand d-voastra aveti nevoie de PDC mai mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate