Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#1639
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostViorelsolar, on 30th July 2012, 16:03, said:

Pompa submersibilă de 12V cc. am cumpărat-o de AICI [...]
Te rog, poți spune ce altceva ai mai achitat (în afară de prețul pompei) și care au fost valorile? Mulțumesc anticipat.  :worthy:

#1640
paunanton

paunanton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.12.2011

View PostViorelsolar, on 30th July 2012, 16:03, said:

Pompa submersibilă de 12V cc. am cumpărat-o de AICI,iar panouri fotovoltaice se găsesc pe toate gardurile cu un search pe „gogu”,este suficient pentru această pompă de un panou fotovoltaic de 70-100w max.și un regulator MPPT sau liniar de 3-5A pentru încărcarea unei baterii de cca.50Ah.Nu este indicat alimentarea pompei direct din panoul fotovoltaic,deși acest lucru este testat de mine câteva zile pe o pompă Geo-Duplo-Plus pe care am ars-o din neglijență cauza fiind tensiunea mai mare pe care o livrează panoul fotovoltaic,cât și fluctuația de curent pe timpul zilei :confuzzled: .Deci pompa submersibila de cca.175 grame greutate „Comet Ocean Plus” este o „jucărie” utilă în călătorii în locuri unde nu există rețea electrică de 220~ așa cum și în zona mea unde dețin terenul cu grădina,din păcate îmi lipsește această rețea electrică de curent alternativ,dar musai această pompă trebuie alimentată numai de pe bateria de 12V și folosită max. 3-4 ore zilnic în regim să zicem „non stop”. :peacefingers:
multumesc ptr. raspuns.... :coolspeak:

#1641
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postraduk, on 30th July 2012, 20:28, said:

Te rog, poți spune ce altceva ai mai achitat (în afară de prețul pompei) și care au fost valorile? Mulțumesc anticipat.  :worthy:

Nu am achitat decât transportul cu DHL,adică vreo 15 euro,plus prețul a două pompe cca.55 de euro amândouă,cu tot cu transport vreo 70 de euro total.Fac afaceri mai des pe ebay-uri când găsesc câte ceva interesant de cumpărat cu plata prin metoda PayPal.Pompele le-am primit în 4 zile din Germania și puteam să comand până la 20 de pompe în același pachet,pentru că prețul pe transport internațional per/kg cu firma DHL tot 14,90 euro m-ar fi costat :peacefingers: ,dar mi-am comandat doar 2 bucăți (una de rezervă),pentru că în „românica” pe motorhome.ro,costul unei pompe este dublu și pe lângă asta nu au la vânzare modelul „Comet Ocean Plus” de 21 lt/min :confuzzled: .Ce este interesant la această pompă este faptul că în caz de ardere sau consumul contacților de cărbune la motor,personal eu cred că se poate schimba motorașul cu unul identic sau chiar mai puternic de aceeași grosime procurat de pe la o mașină de găurit cu acumulatori,prin dezlipirea atentă a capacelor pompei de la extremități și folosirea corpului pompei,semeringului și al turbinei pe axul unui alt motoraș de cc.,trebuie doar ca totul să fie sigilat,eventual motorul îmbrăcat într-o peliculă de silicon. :notangel:

#1642
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
salutari,

o recomandare ptr forarea unui put cca 40 m(pret si firma daca se poate pe  PM)?

multam fain

#1643
blondegal

blondegal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.07.2012
Vodafonule, am increcat sa scot apa din put cu pompa cum ai zis tu si se umple filtrul cu nisip. Ce trebuie sa fac? Sa fac eu o denisipare? Multumesc.

#1644
mangelescu

mangelescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.10.2011
Buna ziua!

Ma intereseaza si pe mine un foraj de mare adancime in zona Lilieci (jud. Ialomita - zona Sinesti).
Ceea ce caut este o firma care se ocupa de asa ceva si o oferta de pret.
Multumesc frumos

Mircea

#1645
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
www.ondrill.ro/blog/category/foraje-apa/

Edited by scheleton, 02 August 2012 - 18:43.


#1646
mangelescu

mangelescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.10.2011
Multumesc.
O sa incerc si la adresa asta.....

#1647
moshu28

moshu28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.03.2009
Buna ziua
O cunostinta ma rugat sa ma informez pentru el pe net cu privire la problema pe care  a intampinato dupa ce a batut teava de 1.1/2 toli in pamant si a dat de apa .Mi-a spus ca dupa ce a conectat pompa manuala a observat ca apa nu urca
a dat la pompa a amorsat-o dar nu urca pana sus apa .A intrebat pe unde a putut si a primit raspunsul ,,ca pompa manuala nu trage apa daca e mai jos de 8 metri deoarece  vidul facut nu sustine greutatea apei pe o distanta mai inalta de acesti metri  ,, tin sa precizez ca el are teava batuta 12 metri . exista vreo solutie  care sa permita sa tragi apa cu nisip (prima apa ) in situatia  data .gaurile pe teava sunt de 4 mm  si sunt aprox 500 pana la un metru inaltime .

Edited by moshu28, 05 August 2012 - 06:30.


#1648
Juuly

Juuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.07.2012
prima pompa sa fie mai veche sau cea mai ieftina posibil, datorita impuritatilor, se va infunda.
e pacat sa strici o pompa scumpa, din prima.
sunteti siguri ca furtunul ajunge pe fundul tevii?
daca da, acesta sigur s-a infundat.

#1649
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmoshu28, on 5th August 2012, 07:29, said:

Buna ziua
O cunostinta ma rugat sa ma informez pentru el pe net cu privire la problema pe care  a intampinato dupa ce a batut teava de 1.1/2 toli in pamant si a dat de apa .Mi-a spus ca dupa ce a conectat pompa manuala a observat ca apa nu urca
a dat la pompa a amorsat-o dar nu urca pana sus apa .A intrebat pe unde a putut si a primit raspunsul ,,ca pompa manuala nu trage apa daca e mai jos de 8 metri deoarece  vidul facut nu sustine greutatea apei pe o distanta mai inalta de acesti metri  ,, tin sa precizez ca el are teava batuta 12 metri . exista vreo solutie  care sa permita sa tragi apa cu nisip (prima apa ) in situatia  data .gaurile pe teava sunt de 4 mm  si sunt aprox 500 pana la un metru inaltime .

Daca-s 12m e prea mult, nu poate sa traga. Trebuie sa faci o pompa ingusta, care  intra pe teava de 1,5 toli si sa o cobori mai aproape de apa.

#1650
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am văzut  niște filmulețe cu pompe de apă manuale construite de un tip din București,cu care am luat legătura.Aș fi vrut să încerc o pompă manuală de acest tip,dar țeava mea de 1 țol bătută cu barosul într-o veche fântână colmatată și care se termină pe la 8 m adâncime, are un filtru de PVC îmbrăcat într-o sită de inox în interiorul țevii de 1 țol (52 mm interior) pe o lungime de 3 m în capăt,care nu mă lasă să pătrund până la capăt cu o astfel de pompă manuală din cauza diametrului interior PVC de doar 38 mm.Dacă aș fi optat de la început pentru o țeavă de 1,5 țol nu aș fi avut probleme,dar acum folosesc pentru tras apa o pompă submersibilă de 12V model Comet-Ocean-Plus cu care pot urca apa într-un bazin de 2000 litri la cca. 3,5 m înălțime pentru irigat grădina de legume,dar nu folosesc această apă la consumul propriu pentru că este încărcată cu oxid de fier și devine ușor maronie după ce stă un pic la soare.Doresc să-mi fac un foraj de mare adâncime pentru a 3-a pânză freatică,dar deocamdată aștept să fiu branșat la rețeaua națională de electricitate,deși aceasta se află la doar 200 de metri distanță de ultimul punct branșat,dar problema este la băieții șmecheri de la CEZ care mi-au cerut 250 mil lei vechi pentru 6 stâlpi,spun ei că aceștia îmi aparțin timp de 5 ani,după care intră în patrimoniul lor !.Aștept ca primăria să branșeze această zonă în 2013,pe care s-au grăbit să o declare intravilan pentru a culege taxe, altfel nu le dau șmecherilor de la CEZ nici un șfanț. :nonobad: Filmul cu pompa manuală

#1651
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Viorel, un tol si jumatate este fix 38,1mm https://www.google.r...=1.5 inch in mm

#1652
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postblimpyway, on 5th August 2012, 11:35, said:

Viorel, un tol si jumatate este fix 38,1mm https://www.google.r...=1.5 inch in mm

Nu știu ce draq am avut în cap,deși lucrez cu inch tot timpul la sonda mea,scuze țeava mea are 2 inch,nu un inch iar diametrul interior este de 52 mm :worthy:  :worthy:  :worthy: ,problema mea este filtrul de PVC care are pe interior 38 mm și asta pe o lungime de 3 m în capătul țevii,iar nivelul apei este undeva pe la 4,70-5 metri,dar pe timpul verii coboară și la 6 metri din cauza faptului că sunt în concordanță cu nivelul râului Motru care se află la cca 150 m distanță și cu care mă învecinez pe o lățime de 40 metri,practic lungimea terenul meu se termină la malul râului. :notangel:

#1653
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostViorelsolar, on 5th August 2012, 12:42, said:

[...] sunt în concordanță cu nivelul râului Motru care se află la cca 150 m distanță și cu care mă învecinez pe o lățime de 40 metri,practic lungimea terenul meu se termină la malul râului. :notangel:
Nu pot să-mi dau seama de situația de la fața locului, dar nu cumva ai avea condiții pentru o "ram pump"? :scratchchin:

#1654
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

View Postmoshu28, on 5th August 2012, 06:29, said:

Buna ziua
O cunostinta ma rugat sa ma informez pentru el pe net cu privire la problema pe care  a intampinato dupa ce a batut teava de 1.1/2 toli in pamant si a dat de apa .Mi-a spus ca dupa ce a conectat pompa manuala a observat ca apa nu urca
a dat la pompa a amorsat-o dar nu urca pana sus apa .A intrebat pe unde a putut si a primit raspunsul ,,ca pompa manuala nu trage apa daca e mai jos de 8 metri deoarece  vidul facut nu sustine greutatea apei pe o distanta mai inalta de acesti metri  ,, tin sa precizez ca el are teava batuta 12 metri . exista vreo solutie  care sa permita sa tragi apa cu nisip (prima apa ) in situatia  data .gaurile pe teava sunt de 4 mm  si sunt aprox 500 pana la un metru inaltime .

Acele gauri in teava, care formeaza un filtru, s-ar putea sa fie infundate cu nisip.
a. Daca, dupa ce a fost batuta teava , cunostinta ta a folosit un compresor pentru a "forma" izvorul putului si apoi a montat imediat (in maxim 1-3 zile) pompa manuala si a si "folosit-o"  atunci pompa s-ar putea sa aiba probleme sau teava batuta nu a fost de calitate buna si s-a fisurat/ rupt  pe undeva.
b. Daca nu a folosit compresorul pentru formarea izvorului, cred ca intuiesti ca acea teava batuta este infundata cu nisip/sare (daca a bagat sare in teava inainte sa inceapa baterea tevii).

Solutii:
a. Daca teava este fisurata se poate baga o teava de PVC (Valrom) de diametru mai mic in cea de fier si folosi aceasta pentru tragerea apei.
    Daca se presupune ca pompa este defecta se poate imprumuta una pentru 1-5 ore de la un vecin pentru a face probe.

b. Bine-nteles compresorul sau Posted Image pompa mamut a cuiva de p-aici de pe forum.

#1655
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postraduk, on 5th August 2012, 15:53, said:

Nu pot să-mi dau seama de situația de la fața locului, dar nu cumva ai avea condiții pentru o "ram pump"? :scratchchin:

Am condiții pentru ram pump,pentru că pot folosi cca.40 de metri de râu care curge la vale și care se află în dreptul suprafeței mele de teren,dar problema cea mai gravă cu care mă confrunt sunt hoții fără scrupule,cei din rasa „păsărilor migratoare” care efectiv m-au distrus și mi-au sustras în decurs de 3 ani bunuri de peste 80 mil.lei vechi,din spargeri de barăci unde trebuia să mai țin câte ceva de care aveam strictă necesitate,acum sunt nevoit să duc toate lucrurile și sculele de fiecare dată după ce îmi termin treaba la un prieten din sat,pentru a nu fi furate.Astăzi am fost la teren și am constatat cu stupoare că mi-au rupt efectiv 2 șpalieri de beton cu armătură metalică care susțineau gardul de plasă de sârmă,nu mai spun de câte ori m-am trezit fără porțiuni de gard de plasă,pe care l-au dus la fier vechi,închipuiește-ți dacă pun o conductă,fie ea și de PVC pentru ram pump pe cursul apei,cum o șparlesc imediat aceste jigodii penale,pe care eu personal i-aș împușca fără milă dacă aș avea cu ce ,iar legea mi- ar permite și ar fi mai îngăduitoare cu cei care-și apără propietatea personală și bunurile dobândite cu sacrificii și sudoarea frunții :thumbdown: .

#1656
moshu28

moshu28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.03.2009

View Postgrifonul_alb, on 5th August 2012, 21:31, said:

Acele gauri in teava, care formeaza un filtru, s-ar putea sa fie infundate cu nisip.
a. Daca, dupa ce a fost batuta teava , cunostinta ta a folosit un compresor pentru a "forma" izvorul putului si apoi a montat imediat (in maxim 1-3 zile) pompa manuala si a si "folosit-o"  atunci pompa s-ar putea sa aiba probleme sau teava batuta nu a fost de calitate buna si s-a fisurat/ rupt  pe undeva.
b. Daca nu a folosit compresorul pentru formarea izvorului, cred ca intuiesti ca acea teava batuta este infundata cu nisip/sare (daca a bagat sare in teava inainte sa inceapa baterea tevii).

Solutii:
a. Daca teava este fisurata se poate baga o teava de PVC (Valrom) de diametru mai mic in cea de fier si folosi aceasta pentru tragerea apei.
    Daca se presupune ca pompa este defecta se poate imprumuta una pentru 1-5 ore de la un vecin pentru a face probe.

b. Bine-nteles compresorul sau Posted Image pompa mamut a cuiva de p-aici de pe forum.
  
Nu am inteles ...deci cunostinta mea a bagat sare care ulterior sa topit el a incercat sa traga apa care urca dar probabil ca
pompa nu facea mult vid ,,totusi era noua ,,si apa cobora pe teava inapoi DAR ce vreti sa spuneti cu compresorul ?
compresorul cum formeaza putul banuiesc ca cel mult desfunda gaurile ,,nu si in acest caz  fiind sare pe teava ..
Intrebarea mea este ,,,,cu ce tip de pompa poate trage apa cu nisip pana se formeaza bazinul langa teava ??
daca adancimea este de 12 metri .si manuala nu face fata sa traga de la adancimea aia .?
poate sa introduca pe teava un furtun pana jos si sa traga direct cu pompa ??Dar sorbul nu permite aspiratia de nisip si nu se formeaza  bazinul ....fara sorb se strica pompa .
dar exista posibilitatea ca teava sa fie fisurata sau pe la vreo sudura sa traga aer dar e minima aceasta posibilitate ce ii recomandati sa faca prima data in situatia data .?



MULTUMESC  ANTICIPAT

Edited by moshu28, 06 August 2012 - 07:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate