Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#1513
dacianaloga

dacianaloga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.10.2011
Buna seara. as vrea sa stiu cum ar trebui sa fie capacul la o fantana  de 11 m adincime cu diametrul de 90 de cm , care este facuta la nivelul solului sa poti trece peste ea. Unii sunt de parere sa fac un capac direct pe marginea de beton a fantanii prins in balamale si inchis cu lacat,altii zic ca BA,ca nu intra aer si se fac melci, si ca ar trebui sa fac acoperis mai inalt sa intre aer. Cine are dreptate? ce ar fi corect si stiintific de facut. Multumesc.

#1514
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pentru aerisire -ventilare poti sa tragi subteran o teava (110) cu care sa iesi undeva intr-o zona necirculata, iar capacul sa-l faci inchis cat mai bine pentru a nu cadea mizerii in fantana. Daca treci cu ceva mai greu peste cred ca ar trebui facut mai solid si consolidat in betontrnat pe margine. (cum se face la caminele de canalizare)

#1515
dacianaloga

dacianaloga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.10.2011
Buna seara d-nu Keta. Multumesc mult pentru raspuns. Asa am sa fac.

#1516
covasco

covasco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2009
buna ziua,
recunosc ca sunt o novice in aceasta materie dar pentru ca am o casa batraneasca la tara unde parintii mei intentioneaza sa isi petreaca  o parte din vara urmatoare trebuie sa gasesc o metoda de a face functionabil vechiul put din curte: pe scurt din ce spune bunicul(care are 91 ani), putul a fost facut acum 40 ani la o adancime de 28 metri--au mai sapat inca 2 metri dar au dat de piatra si au renuntat; au fost introduse tuburi de ciment cu diametru de 200mm si lungime 1m in total 28.
nu se stie cati metri de apa a avunt initial fantana dar banuiesc ca nu mai mult de 2m..
acum mai sunt doar 22/23 tuburi restul este nisip/piatra iar apa este doar 1,5 m care se scoate cu o pompa submersibila in aprox. 3minute dupa care seaca fantana si trebuie lasata cam 3-4 ore sa se umple.
Tata a incercat sa scoata nisipul dar dupa o munca de sisif --a scos cam 40 kg, nu a observat nici o imbunatatire.
A chemat un fantanar din zona care a sugerat ca s-ar putea sa fie un tub fisurat ce trebuie inlocuit si care a spus ca trebuie scos tot nisipul, s-a oferit chiar sa faca asta..
Acum eu nu stiu ce e mai bine de facut...in afara de a face un nou put (nu am banii necesari)
Poate ma puteti ajuta cu ceva idei..

multumesc aniticpat

#1517
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
sigur sunt 28 de tuburi?
aia inseamna 28 de metri, mi se pare enorm de mult.
trebuie curatata ca alta sansa nu ai

#1518
Tech_GPS

Tech_GPS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.05.2009
Daca e o zona deluroasa 28m nu e mult, bunicii din Teleorman au put cu adincime asemanatoare !

Probabil ca o decolmatare ar face minuni daca pinza freatica nu a suferit modificari majore, poti vb cu vecinii sa vezi cita apa pot scoate ei din put.

#1519
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Tatal meu langa Turnu Magurele are put de 400 mm la adancime de 38 m. Nu poate sa scoata mai mult de 250 litri odata. Apa se reface intr-o ora.

Edited by keta, 15 December 2011 - 16:49.


#1520
Ovis67

Ovis67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2010
Sarbatori Fericite la toti administratorii si utilizatorii acestui site!

Va rog sa-mi spuneti din experienta voastra care ar fi problema si o solutie posibila la fantana mea!

Din considerente de teren, bani, zona, am optat pentru o fantana din tuburi de beton de 600 diametru. Fantanaru care are executate la vecini alte cateva, s-a oprit la cca 8.5 m spunandu-mi ca mai jos este huma si a dat deja de 2 izvoare (am o rezerva de cca 600 l apa). Intr-adevar fantana vecinului la cca 10 m distanta de a mea nu poate fi folosita. Analiza la apa a fost in parametrii de potabilitate (oxidantii cam mari dar cica nu era inca spalata fantana). Am pus o pompa submersibila si toate bune din 2009 pana anul asta, dupa iarna. Consumul de apa a fost si inca este foarte redus pentru ca inca nu locuim acolo. Daca se scoteau 10-20 l pe zi. In momentul de fata, daca scot cu galeata apa este clara, limpede fara miros si gust cu analiza de saptamana trecuta perfecta pentru baut. Cand scot cu pompa este clara dar de culoare galbena si cu miros de balta chiar dupa ce trece printr-o baterie de filtre (carbon+filtru de 5 microni). Analiza da prezenta "uriasa - de 7 ori peste limita" de saruri si oxidanti care o scoate din domeniul de potabilitate. Pompa este introdusa intr-un tub de PVC le 250 mm cu capac etans la partea de jos si care asigura o garda de 1m de la fundul fantanii, tocmai pentru a nu crea turbulente si a antrena suspensii. Problema e ca si scoasa de la adancime cu galeata este tot galbena si cu miros.
Am scos apa din fantana vreo cateva zile la rand, dar aceiasi problema buna la suprafata si galbena in adancime.

Solutiile cu put forat la mare adancime ar insemna probabil peste 50 m, adancime la care s-a oprit un alt vecin dar tot in huma.

Multumesc anticipat.

#1521
frsamuelofro

frsamuelofro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2011
Ce fel de pompa ai? Daca nu ai o pompa rotativa atunci poate sa fie si pompa de vina. Cat ai scos cel mai mult? Daca ai o pompa buna (care nu face vibratii, sa tulbure mai tare) si daca ai debit mare de apa in fantana, o solutie ar fi sa scoti foarte multa apa in regim continuu, ca sa speli izvoarele. Nu stiu daca metoda asta va functiona la fantana ta, dar am curatat multe foraje prin metoda asta. Ca sa poti curata in felul asta este obligatoriu ca fantana sa aiba un debit mai mare decat scoate pompa ca sa scoti apa constant mai multe ore. Forajul nostru l-am curatat asa scotand apa cate 8-12 ore pe zi, vreo 4 zile.

Edited by scheleton, 30 December 2011 - 00:15.


#1522
Ovis67

Ovis67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2010
Pompa a fost (pt ca se pare s-a ars) una din bazar, dar cu corp de inox. Am scos-o acum 2 zile si era "imbracata" intr-un strat de cca 1 mm de mal ruginiu. Rugina a provenit, la prima vedere, din bratarile de agatare care erau extrem de corodate si un cui scapat in tub. Posibil si ceva din corpul pompei; inca nu am desfacut-o.
Nu am un debit asa de mare la izvoare încât sa scot continuu. Am o pompa de apa uzata cu care scot toata apa (~ 600 l) in cca 15 minute; se reface in maxim 24 ore (nu am vazut decat a doua zi ca era la loc).
Faptul ca in tubul de PVC in care am introdus pompa (pt a nu produce turbulente) erau 3-4 cm de mal cenusiu, poate fi explicat prin existenta unor suspensii in apa la peste 1 m de fundul fântânii? Pot fi asa de mari turbulentele si curentii creati de pompa incat sa tulbure apa pe cca 1 m inaltime, si asta dintr-un tub de PVC de 250 mm diametru?
Acum incerc sa scot apa in fiecare zi si sa spal fundul fantanii cu presiune timp de cateva zile. Problema este cum sa scap de culoarea galbena a apei, dupa limpezire.

Multumesc pentru orice idee.

#1523
ionutscarlat1964

ionutscarlat1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.12.2010
Salut.Ma poate ajuta cineva cu informatii?Am un put cu tub pvc 130 mm albastru la o adincime de 40 ml.In el am oo pompa submersibila bagata la 37 m care da apa intr-un vas tampon de 300 l din care apoi trage hidroforul...Apa ajunge la 37 ml coloana deci pina la gura lui de la nivelul solului mai sunt 3-4 ml.Am pus o pompa manuala din fonta si o alta pompa micuta la suprafata ptr a uda gradina.Sorbul pompelor de la suprafata este bagat in apa avind o adincime de 8 ml.Intrebare:de ce apa care o trag cu pompa manuala si pompa de suprafata are miros urit ca de noroi.Ce trebuie sa fac?Stie cineva?Am vazut ca toate puturile ce au astfel de adincime au problema asta atit in zona mea cit si in alte zone.

#1524
tnt_si_rom

tnt_si_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.02.2009

 florentin18doi, on 16th November 2011, 11:37, said:

Salutare tuturor ! Eu am o teava batuta in pamant ( efectiv batuta cu barosul ) , are 1 toll si un sfert si cam 5 metrii in pamant . De vre-o doua saptamani nu mai am apa aproape deloc , am demontat hidroforu pe motiv ca trage prea mult si repede in timp scurt , am pus o pompa manuala - tip ciusmea - si abia mai trag si cu ea : vine apa murdara , cu nisip si miros urat si la suprafata galetii se vede ca pelicula de benzina . Oare daca o prelungesc si o bat mai jos ( daca merge ) voi ajunge la panza freatica ????? Nu am stiut pana acu' ce-i seceta si nici nu m-a interesat cati mc de apa scoteam - fara numar   :deadtongue:  Ati mai patit careva asa  ? Sugestii ?? Multumesc anticipat ! :thumbup:

fa un capac filetat la teava si baga presiune cu compresorul poate sa infundat sorbul
daca nici asha nu merge mai adauga teava si o bati pana dai de urmatoarea panza freatica...

bafta

Edited by tnt_si_rom, 07 January 2012 - 17:01.


#1525
rqnu

rqnu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.05.2010
Buna ziua!Am facut zilele astea un put cu niste tigani smecheri din Buftea.Am stabilit sa bage teava de 200mm.Au bagat pana au dat de huma la 12m si dupa aceea au mai bagat o teava de 160mm. in huma si asa l-au lasat.Au spus ca nu stie cat de jos este a doua panza,ca poate fi si dupa 40m si nu au scule sa ajunga acolo.Vreau sa stiu daca exista izvoare de apa si unde  in stratul de huma sau au bagat teava de 160 numai ca sa mai ia niste baniOricum am platito la acelas pret ca si cea de 200mm.
:rolleyes:

#1526
ilincarazvan

ilincarazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2012
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat daca ati avut o experienta similara.
Am o centrala Immergas montata in casa si de cateva saptamani apa calda a inceput sa miroasa foarte urat. Am facut o denisipare putului crezand ca asta este problema. Timp de doua saptamani nu a mai mirosit dar acum a revenit mirosul care devine insuportabil. Apa are aspect curat, nu e colorata. Miroase doar cea calda, cea rece nu miroase. De asemenea, am incercat sa incalzesc la aragaz apa rece sa vad daca miroase dar nu capata niciun miros prin incalzire pe aragaz.
Multumesc!

#1527
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
In acest caz, ar trebui spalata centrala.

#1528
iou

iou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.06.2005
Am citit cu interes jumatate din ce s-a scris aici.
M-au ajutat mult informatiile, dar mai am cateva nelamuriri:
Vreau sa fac un put pt apa potabila in comuna Harman, langa Brasov. Toti vecinii mei au puturi si fose pe o raza de 200 m sa zicem.
Din spusele lor prima data cand au dat de apa a fost la 18-20 m. Asta inseamna ca prima panza freatica e acolo?
Pana acolo solul e pietros. Asta inseamna ca lichidele din fose se vor infiltra pana acolo? Mentionez ca fosele lor sunt facute "artizanal" si din cate am citit aici si majoritatea puturilor sunt facute de incepatori cu conducta de canalizare.
De unde va stii cel care va fora putul la ce adancime e a doua sau a treia panza freatica? Unde banuiesc ca e apa buna de baut. Si cum va stii unde sa cimenteze?
Inca o nelamurire: Ce sunt filtrele acelea de care ziceti ca sunt facute cu flexul pt conducte care nu sunt speciale de put?
Multumesc anticipat.

#1529
chriss_dreams

chriss_dreams

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.05.2008
Buna ziua. caut pe cineva care sa foreze un put in judetul neamt, pe un deal. e foarte posibil ca la o anumita adancime sa gaseasca stanca si de asta vreau pe cineva cu utilaje speciale ca sa nu ma lase cu ochii-n soare. Nu se stie adancimea la care se poate ajunge. Am vecini care au fantana la 35m si e greu cu apa cand e seceta. In zona este si un lac de acumulare, facut pe cursul unui rau care e cu 100m mai jos decat unde vreau eu sa fac putul. Deasemenea mai sunt si cateva paraie in apropiere. Ma intereseaza si daca se poate recupera si cara noroiul care iese din forare, deoarece nu am destul spatiu pentru a acumula prea mult Accept orice sfat si idee.Multumesc

#1530
frsamuelofro

frsamuelofro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2011

 Ovis67, on 30th December 2011, 09:15, said:

Pompa a fost (pt ca se pare s-a ars) una din bazar, dar cu corp de inox. Am scos-o acum 2 zile si era "imbracata" intr-un strat de cca 1 mm de mal ruginiu. Rugina a provenit, la prima vedere, din bratarile de agatare care erau extrem de corodate si un cui scapat in tub. Posibil si ceva din corpul pompei; inca nu am desfacut-o.
Nu am un debit asa de mare la izvoare încât sa scot continuu. Am o pompa de apa uzata cu care scot toata apa (~ 600 l) in cca 15 minute; se reface in maxim 24 ore (nu am vazut decat a doua zi ca era la loc).
Faptul ca in tubul de PVC in care am introdus pompa (pt a nu produce turbulente) erau 3-4 cm de mal cenusiu, poate fi explicat prin existenta unor suspensii in apa la peste 1 m de fundul fântânii? Pot fi asa de mari turbulentele si curentii creati de pompa incat sa tulbure apa pe cca 1 m inaltime, si asta dintr-un tub de PVC de 250 mm diametru?
Acum incerc sa scot apa in fiecare zi si sa spal fundul fantanii cu presiune timp de cateva zile. Problema este cum sa scap de culoarea galbena a apei, dupa limpezire.

Multumesc pentru orice idee.

        Apa din fantana ta nu este apa din strat acvatic si nici din izvor subteran, este doar apa de ploaie care se scurge prin strat de lut galben. Nu ai cum sa rezolvi problema cu aceasta fantana. Parintii mei au patit la fel si pana n-au facut un foraj de adancime intr-un strat adevarat n-au facut nimic (si chiar au incercat toate variantele posibile!). :(

 ionutscarlat1964, on 6th January 2012, 14:42, said:

Salut.Ma poate ajuta cineva cu informatii?Am un put cu tub pvc 130 mm albastru la o adincime de 40 ml.In el am oo pompa submersibila bagata la 37 m care da apa intr-un vas tampon de 300 l din care apoi trage hidroforul...Apa ajunge la 37 ml coloana deci pina la gura lui de la nivelul solului mai sunt 3-4 ml.Am pus o pompa manuala din fonta si o alta pompa micuta la suprafata ptr a uda gradina.Sorbul pompelor de la suprafata este bagat in apa avind o adincime de 8 ml.Intrebare:de ce apa care o trag cu pompa manuala si pompa de suprafata are miros urit ca de noroi.Ce trebuie sa fac?Stie cineva?Am vazut ca toate puturile ce au astfel de adincime au problema asta atit in zona mea cit si in alte zone.

Este posibil sa s fi adunat o cultura de bacterii mai spre suprafata apei deoarece nu a circulat asa de mult. Este posibil sa ajute o curatare cu cloramina!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate