Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Tutorial subtitrare Sony Bravia KDL-26EX302

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008
Desi am incercat de cateva ori pana sa imi iasa, in final am reusit..... si functioneaza beton. thnks ;)

#20
vlad2005

vlad2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 16.01.2009

View Posts4rgiulica, on 17th December 2010, 19:17, said:

am si eu o intrebare pt sony modelul 32" ii valabil programul pt subtitrare pt k mie mi se blocheaza televizorul cand vreau sa ii dau play
Trebuie să meargă.Chiar spunea cineva mai sus ca ii merge. Am patit si eu odata cu un filmulet să se blocheze tv-ul. Nu mi-am dat seama exact, dar am deschis filmul cu AviDemux si dadea ceva probleme. Cred ca era encodat sunetul aiurea. Incearca sa deschizi cu Virtualdub sau avidemux si vezi daca iti spune ca este ok. Incearca sa reencodezi intr-un format standard (video xvid, audio cbr mp3 sau ac3).
Foloseste filme encodate cum trebuie. Am postat mai inainte cativa autori cunoscuti: noir, maxspeed, fxg, axxo. Citeste comentariile utilizatorilor care au downloadat filmul. Daca se pomeneste de ceva probleme nu mai lua filmul.

Edited by vlad2005, 19 December 2010 - 11:12.


#21
drag_vic

drag_vic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.12.2010
Multumim pentru efort ,MERGE FOARTE BINE .Am un SONY led 32 ex600 si in afara de instructiunile date a mai trebuit sa apas pe butonul pt subtitrare de pe telecomanda(cel cu 4 puncte de sub tasta 9). SARBATORI FERICITE :thumbup:

#22
vlad2005

vlad2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 16.01.2009

View Postdrag_vic, on 27th December 2010, 21:38, said:

Multumim pentru efort ,MERGE FOARTE BINE .Am un SONY led 32 ex600 si in afara de instructiunile date a mai trebuit sa apas pe butonul pt subtitrare de pe telecomanda(cel cu 4 puncte de sub tasta 9). SARBATORI FERICITE :thumbup:

Sărbători fericite!
Nu înteleg ce vrei să spui cu "in afara de instructiunile date a mai trebuit sa apas pe butonul pt subtitrare de pe telecomanda". Asta era precizat în instructiuni (Pas 3). Citeste cu atentie.

Edited by vlad2005, 27 December 2010 - 21:52.


#23
SiuleaR

SiuleaR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2009
eu am KDL 32BX300, am urmat pasii si merge perfect !!! Multumesc !!!

#24
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
fara suparare, dar voi v-ati luat TV HD ca sa vedeti DivX-uri ? De ce ?
Am incercat un mkv, nu merge, am incercat un m2t, nu merge, deci tot PC-ul sa traiasca si sa-i dea TV-ului prin HDMI, TV-ul este ca sa se vada si se vede excelent cand are semnal 1080p, dar nu este un videoplayer.

Edited by rvic77, 03 January 2011 - 10:36.


#25
vlad2005

vlad2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 16.01.2009
Modelul KDL-26EX302, diagonala de 66 cm, nu este HD, este HD Ready. La aceasta diagonala nu se justifica un film HD, diferenta este nesemnificativa fata de un dvd-rip, decat daca esti foarte pretentios. Pentru cei cu tv-uri cu diagonala mai mare, devine importanta rezolutia. Oricum rezolutie mare, inseamna dimensiune mare si automat flux de date de procesat mult mai mare. Nu cred ca un stick USB face fata cu brio chiar daca face fata tv-ul. In aceste conditii este evident ca o solutie mai buna este un mediaplayer care sa dea semnal tv-ului prin HDMI.
In concluzie, pana la 80 cm diagonala, un film encodat cum trebuie (dvd-rip sau bd-rip) se vede ok. Pentru diagonala mai mari, daca sunteti pretentiosi si va permiteti, achizionati un mediaplayer dedicat.
Personal, pc-ul ma streseaza sa il tin deschis cand ma uit la un film.

Edited by Ravy, 26 April 2011 - 17:58.


#26
danco

danco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 17.04.2006
Vlad, multumiri si de la mine. Azi mi-a venit - 32EX600.

#27
klk13klk13

klk13klk13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2011
la mine nu merge, tot rezolutie nepotrivita imi spune

#28
vlad2005

vlad2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 16.01.2009

View Postklk13klk13, on 29th January 2011, 20:13, said:

la mine nu merge, tot rezolutie nepotrivita imi spune
Ce rezolutie are filmul? Vezi cu gspot.

#29
klk13klk13

klk13klk13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2011
nu stiu sa-l folosesc!!!

#30
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009
Salut.Pentru filmele cu extensia mkv sau mp4 cum introduc subtitrarea in film?Exista un program?

#31
vlad2005

vlad2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 16.01.2009

View Postnarciso, on 21st April 2011, 15:06, said:

Salut.Pentru filmele cu extensia mkv sau mp4 cum introduc subtitrarea in film?Exista un program?
In primul rand verifica daca sunt formate suportate de TV. Formatul mp4 merge la tv-ul meu. Mkv parca nu mergea.
In esenta pentru fiecare situatie iti trebuie un program (de obicei in comanda) si un GUI (graphic user interface), ca sa lucrezi mai usor cu acel program.

Tutorial pentru adaugare subtitarea la un mp4 gasesti aici. Se folosesc MP4Box (programul) si Yamb (GUI)

Pentru mkv se foloseste un tool numit MKVtoolnix. Google si gasesti mai multe informatii si tutoriale.

In majoritatea cazurilor iti trebuie subtitrare in format .srt. Nu sunt sigur daca la mp4 nu se face reencodare. La mkv se pare ca nu.
Testeaza si da-ne de veste sa stim si noi cum sta treaba.

#32
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009

View Postvlad2005, on 23rd April 2011, 13:47, said:

Miltumesc. O sa revin dupa ce o sa incerc programele.

Edited by Ravy, 27 April 2011 - 11:41.


#33
andrei_dv1

andrei_dv1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.04.2007
Salut.Eu am un sony 32ex600 si cand pun de pe stick un film sau videoclip in format mp4 imi scrie rezolutia nu este suportata.Ma puteti ajuta va rog?Multumesc!

#34
mmpfe

mmpfe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2011
Buna ziua,
Eu am un Sony 40ex600-am incercat sa vad aseara un film de pe usb, n-a mers si asa am descoperit acest forum.Am downloadat programelul si am facut toate setarile necesare dar, cu toate astea, imi da mereu eroare ("MuxXSubs:(RT) Attempt to read uninitialised field (TIME_INC_BITS).Assign a value first-line 686").Am incercat pe doua calculatoare, raspunsul a fost acelasi. Unde gresesc?

#35
dode56ro

dode56ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.07.2006
Aveti grija la HDMI tras din placa video in TV, au fost cazuri cand au prajit tunerul televizorului.
Eu am un tv LCD Sony KDL-40BX400

Caracteristici speciale:

Teletext 1000 Pagini
Meniu OSD
Sincronizare BRAVIA
AFD (Auto Format Detect)
EPG
XrossMediaBar
Blocare selectiva pentru copii
USB: MULTIMEDIA - JPEG, MP3, MPEG1, DIVIX, MPEG4
Denumire automata

Player multimedia integrat: Da

Inca nu am reusit sa vad un film de pe stick USB

Momentan vad filmele de pe PS3 transformate cu MkvTools i MP4 cu tot cu sub. De obicei dureaza cam 4-5 ore la un mkv de 5 GB :(
Este foarte greu dar sunt multumit atunci cand vad un film la calitate foarte buna.

#36
siven01

siven01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2003
Sal , daca se poate as vrea sa mi spuneti si mie , unul din utilizatorii de sony xxBXxxx , ce se apasa pe telecomanda ca sa afiseze ultimul post TV vizionat
Am un 32Bx300 de vreo 3 zile si inca nu am descoperit cum se poate reveni la ultimul post vizionat .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate