Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

IERBICIDE

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
MIKY-MIKY

MIKY-MIKY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.11.2008
Am o gradina de vreo 60mp si nu stiu cum sa scap de iarba din ea si de buruieni .am sapat-o ,am pus ceapa si rosii si intre rasaduri iese o buruiana care se intinde precum iedera .Nu pot sa scap de ea nicicum. Am smuls-o dar este adanc infipta in pamant .Astept pe cineva sa-mi dea niste sfaturi ,mai ales ca am si ceva braduti in gradina ,niste tuia si yuca .NU  vreau sa-i omor cu cine stie ce ierbicide .

Edited by MIKY-MIKY, 04 June 2010 - 16:19.


#2
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008

View PostMIKY-MIKY, on 4th June 2010, 17:17, said:

Am o gradina de vreo 60mp si nu stiu cum sa scap de iarba din ea si de buruieni .am sapat-o ,am pus ceapa si rosii si intre rasaduri iese o buruiana care se intinde precum iedera .Nu pot sa scap de ea nicicum. Am smuls-o dar este adanc infipta in pamant .Astept pe cineva sa-mi dea niste sfaturi ,mai ales ca am si ceva braduti in gradina ,niste tuia si yuca .NU  vreau sa-i omor cu cine stie ce ierbicide .
cred ca ai putea utiliza asa zisa folie de mulcire. nu ma pricep foarte bine insa cred ca este singura solutie de a scapa de buruieni fara ierbicide

#3
Maran

Maran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2010

View PostMIKY-MIKY, on 4th June 2010, 17:17, said:

Am o gradina de vreo 60mp si nu stiu cum sa scap de iarba din ea si de buruieni .am sapat-o ,am pus ceapa si rosii si intre rasaduri iese o buruiana care se intinde precum iedera .Nu pot sa scap de ea nicicum. Am smuls-o dar este adanc infipta in pamant .Astept pe cineva sa-mi dea niste sfaturi ,mai ales ca am si ceva braduti in gradina ,niste tuia si yuca .NU  vreau sa-i omor cu cine stie ce ierbicide .


Sapa, tata, e de baza, asa ca spor la treaba!

#4
MIKY-MIKY

MIKY-MIKY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.11.2008

View PostMaran, on 8th June 2010, 08:49, said:

Sapa, tata, e de baza, asa ca spor la treaba!
As sapa eu dar nu prea am pe unde ,pentru ca am deja ceapa in gradina + rosii +25 braduti mici +ceva tuia si yuca ,asa ca nu vrei sa vii sa ma inveti cum sa sap printre ei ?? ca eu am incercat si mi-e frica ca stric brazii si cu restul plantelor  ,nu de ceapa si rosii este vorba aici .

Edited by horia66, 08 June 2010 - 18:24.


#5
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostMIKY-MIKY, on 8th June 2010, 18:08, said:

As sapa eu dar nu prea am pe unde ,pentru ca am deja ceapa in gradina + rosii +25 braduti mici +ceva tuia si yuca ,asa ca nu vrei sa vii sa ma inveti cum sa sap printre ei ?? ca eu am incercat si mi-e frica ca stric brazii si cu restul plantelor  ,nu de ceapa si rosii este vorba aici .

Hai sa-ti zic cum fac eu (1,78 m ... 1,2 kintale si ceva peste 50 ani ) ca sa starpesc buruienile.
Iti faci rost de ceva care sa semene cu un covoras de rugaciune ... ca la musulmani ... te asezi in genunchi pe marginea parcelei si incepi o munca de nebun linistit ... smulgi cu radacini cu tot FIECARE buruiana din pamant ... pentru asta e bine sa uzi abundent inainte pentru ca sa poti smulge mai usor buruienile. Asta este singura metoda eco si e si de viitor pentru ca peste o saptamana trebuie sa o iei de la cap. Poti si sapa printre ei  ... dar cu o sapaliga mica de mana cu maner scurt ... eu cu aia mare nu pot sa dau ca sunt cam chior si tai si bietele plantute utile.
Asta cred ca este cea mai sigura metoda de a elibera plantele de buruieni si creierul de orice gand ... in timpul operatiei astea cred ca ti-ar iesi o encefalograma ... dreapta fara nici un fel de deranj.

#6
MIKY-MIKY

MIKY-MIKY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.11.2008
munca asta de nebun linistit o fac in fiecare saptamana ,asteptam ceva sfaturi privind curatarea terenului cu ceva ierbicide ,dar care sa nu afecteze bradutii si restul plantelor de care am nevoie.adica tuia si yuca .

#7
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Genuncherele de plastic (alea pentru skate) sunt mai eficiente decat covorasul, protejeaza mai bine genunchii... asa ca ar trebui sa le confisti pe cele ale copilului...

#8
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Degeaba ai primi sfaturi daca ierbicidele postemergente care se gaseau odata in comert, acum nu se mai vand. Promedonul a fost retras mai demult, afalonul mai recent, probabil si altele au fost retrase, singura solutie pentru a avea buruieni mai putine raman ierbicidele preemergente, dar cum deja nu mai e cazul, raman cele doua metode de baza: plivitul si prasitul.

#9
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
O solutie de eliminat  trifoiul din gazon poate cineva sa-mi dea ? Un timp l-am ignorat ( trifoiul) dar acum se intinde ingrijorator ....

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
periculos trifoiul asta, o sa fixeze azotul in sol si n-o sa mai ai nevoie de ingrasaminte.

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
:lol:  :band:

ai dreptate, e foarte periculos!
lasa frate trifoiul in pace!, ce ai cu el!?

poti sa incerci sa stropesti cu icedin....dar este cam urat mirositor

#12
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pai da' in loc de gazon am trifoi ! Si vad ca  se intinde galopant . Am retinut  bine : ICEDIN . Cum se da ,  e lichid, de unde se cumpara? La magazine tip Bricostore nu au .

Edited by ggelu, 13 July 2010 - 16:58.


#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mergi la un magazin de pesticide
mi se pare ca doza e un litru la hectar in 300 l de apa.

#14
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.06.2010
da eu matica a sî caut sămînță sa îmbogațesc solul

#15
AnaMara

AnaMara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.10.2007

View PostMIKY-MIKY, on 4th June 2010, 17:17, said:

Am o gradina de vreo 60mp si nu stiu cum sa scap de iarba din ea si de buruieni .am sapat-o ,am pus ceapa si rosii si intre rasaduri iese o buruiana care se intinde precum iedera .Nu pot sa scap de ea nicicum. Am smuls-o dar este adanc infipta in pamant .Astept pe cineva sa-mi dea niste sfaturi ,mai ales ca am si ceva braduti in gradina ,niste tuia si yuca .NU  vreau sa-i omor cu cine stie ce ierbicide .
Daca face niste floricele albe, e volbura. Daca nu are decat frunze si niste tulpini in care iti rupi mainile, e pir. Eu am si d-aia, si d-aia. Numai ca la mine e gradina mult mai mare. Ma lupt de 4 ani cu ele, si ma incapatanez, nu vreau ierbicide la mine in curte. Atat pirul cat si volbura au radacini fooarte profunde. Anul trecut sotul meu s-a suparat pe niste vetre mai obraznice de pir, si a sapat pana la 1 m adancime cu cazmaua, a scos rizomii fir cu fir. Ai grija ca daca ii maruntesti cu sapa sau alte unelte nu faci decat sa ii inmultesti. Eu plivesc de zor manual, si am rezultate mai mult in ceea ce priveste silueta, ca am slabit 16 kile. Am dat cross-trainerul de suflet, ca nu mai am ce face cu el :-) Mi s-a sugerat ca daca plantez dovleci s-ar 'sufoca' pirul. Am semant anul asta, sa vad ce se intampla pana in toamna. Cu folie de mulcire cred ca e bine, dar n-am incercat, suprafata pe care ar trebui sa o acopar e de vreo 1000 mp. Am mai citit ca apa in care fierbi cartofii este un bun ierbicid - inca nu am incercat. Oricum, la suprafata pe care o am eu, ar trebui sa fierb vreo 2 tone de cartofi, cred. Sa ai mare grija cand prasesti/jumulesti. Sa nu pui pirul in gramada de compost, ca il inmultesti. Eu il adun si il ard. Pe de alta parte, am inceput sa accept prezenta nedoritelor buruieni la mine in curte. In primavara mi-am ales cea mai bogata vatra de pir, am prasit-o superficial (adica am jumulit ce a fost la suprafata, nu am mai sapat la 1 m, si am semanat fasole oloaga (fideluta galbena). In afara de 2-3 udari pana a rasarit si s-a ridicat putin, nu am mai bagat-o in seama. Si pirul s-a facut cat ea, bineinteles. Dar vreau sa-ti spun ca am cules o gramada de fasole, am pus si 12 borcane mari pt iarna, desi suprafata semanata a fost de vreo 4 mp. Si n-a atacat-o nici un daunator. In schimb ceapa care a fost napadita de pir nu s-a dezvoltat suficient. Si nici nu prea se poate plivi, pentru ca odata cu pirul se smulge si ceapa. Am mai citit intr-o carte a lui Rudolf Steiner o metoda, ar trebui sa adun seminte ale plantei de care vreau sa scap, sa le ard, si 'piperul' astfel rezultat sa il presar in gradina. Se pare ca se transmite o informatie genetica si in 3-4 ani, gradual, scapti de buruiana respectiva. Am de gand sa incerc si chestia asta, numai ca n-am reusit inca sa identific floarea si samanta pirului :-) A, si inca ceva, am citit ca mulcirea nu se recomanda la ceapa, parerile sunt impartite insa...

#16
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostAnaMara, on 16th July 2010, 08:51, said:

Daca face niste floricele albe, e volbura. Daca nu are decat frunze si niste tulpini in care iti rupi mainile, e pir. Eu am si d-aia, si d-aia. Numai ca la mine e gradina mult mai mare. Ma lupt de 4 ani cu ele, si ma incapatanez, nu vreau ierbicide la mine in curte. Atat pirul cat si volbura au radacini fooarte profunde. Anul trecut sotul meu s-a suparat pe niste vetre mai obraznice de pir, si a sapat pana la 1 m adancime cu cazmaua, a scos rizomii fir cu fir. Ai grija ca daca ii maruntesti cu sapa sau alte unelte nu faci decat sa ii inmultesti. Eu plivesc de zor manual, si am rezultate mai mult in ceea ce priveste silueta, ca am slabit 16 kile. Am dat cross-trainerul de suflet, ca nu mai am ce face cu el :-) Mi s-a sugerat ca daca plantez dovleci s-ar 'sufoca' pirul. Am semant anul asta, sa vad ce se intampla pana in toamna. Cu folie de mulcire cred ca e bine, dar n-am incercat, suprafata pe care ar trebui sa o acopar e de vreo 1000 mp. Am mai citit ca apa in care fierbi cartofii este un bun ierbicid - inca nu am incercat. Oricum, la suprafata pe care o am eu, ar trebui sa fierb vreo 2 tone de cartofi, cred. Sa ai mare grija cand prasesti/jumulesti. Sa nu pui pirul in gramada de compost, ca il inmultesti. Eu il adun si il ard. Pe de alta parte, am inceput sa accept prezenta nedoritelor buruieni la mine in curte. In primavara mi-am ales cea mai bogata vatra de pir, am prasit-o superficial (adica am jumulit ce a fost la suprafata, nu am mai sapat la 1 m, si am semanat fasole oloaga (fideluta galbena). In afara de 2-3 udari pana a rasarit si s-a ridicat putin, nu am mai bagat-o in seama. Si pirul s-a facut cat ea, bineinteles. Dar vreau sa-ti spun ca am cules o gramada de fasole, am pus si 12 borcane mari pt iarna, desi suprafata semanata a fost de vreo 4 mp. Si n-a atacat-o nici un daunator. In schimb ceapa care a fost napadita de pir nu s-a dezvoltat suficient. Si nici nu prea se poate plivi, pentru ca odata cu pirul se smulge si ceapa. Am mai citit intr-o carte a lui Rudolf Steiner o metoda, ar trebui sa adun seminte ale plantei de care vreau sa scap, sa le ard, si 'piperul' astfel rezultat sa il presar in gradina. Se pare ca se transmite o informatie genetica si in 3-4 ani, gradual, scapti de buruiana respectiva. Am de gand sa incerc si chestia asta, numai ca n-am reusit inca sa identific floarea si samanta pirului :-) A, si inca ceva, am citit ca mulcirea nu se recomanda la ceapa, parerile sunt impartite insa...

Pirul, volbura, palamida sunt politicienii legumiculturii ... nu scapi de ei cu nimic ... eu incerc anul asta o abordare mai relaxata, care a functionat in cazul politicienilor ... ignor buruienile si incerc sa ingrijesc cat mai bine plantele folositoare ... de exemplu ... castravetii, rosiile, ardeii, vinetele si mazarea imburuienate masiv au dat productii multumitoare cu munca putina sau deloc ... la ceapa, verdeturi, salata ... etc ... ce-i de talie mica ... nu merge. La mazare am avut doua randuri de vre-o 20 m si am cules mazare pentru mine, familie, congelator si ambele soacre ... la fel la capsuni.
Cu mulcirea e poveste complicata ... nu merge decat daca ai irigatie prin picurare ... sau dai apa la greu prin santurile dintre biloane. Iar verdeata asta marunta cum s-o mulcesti ?

#17
AnaMara

AnaMara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.10.2007

View Postmasterd6ib6, on 18th July 2010, 07:29, said:

Pirul, volbura, palamida sunt politicienii legumiculturii ... nu scapi de ei cu nimic ...
Ai grija la volbura, am citit pe un site american ca ar transmite o boala la tomate. Din pacate pc-ul in care aveam salvat siteul in favorite este bolnavior, dar cum gasesc informatiile le postez. Cam la abordarea asta am ajuns si eu pana la urma, oricum :-), si tot asa, in afara de ceapa si usturoi, plantele mele au cam coabitat cu buruienile dar au dat productii satisfacatoare.

#18
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Terenul meu este invadat de o specie de morcovi salbatici (buruiana foarte rezistenta, adanc infipta in pamant)
Anul asta am zis ca nu se mai poate asa, deci am cosit ce se putea cosi, am dat foc la miriste, etc.
Toamna tarziu voi ara pamantul, insa daca nu iau in continuare masuri eficiente, la anul figura se va repeta.
Sunt inconjurat practic de o mare de morcovi salbatici, a caror samanta este purtata pretutindeni de vant si se inmultesc cu o viteza inimaginabila.

Am inteles ca trifoiul ar elimina cu succes orice buruiana.
Sa plantez in primavara trifoi ? Am si alte solutii ?
Fara ierbicide.

Multumesc anticipat. Salvati-ma !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate