Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#20485
burdy

burdy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.05.2007
Buna, va solicit si eu ajutorul.
Am un perus, baietel, in varsta de 10 ani. Nu a zburat niciodata.
Incepand de aprox. 2-3 luni si-a pierdut treptat mobilitatea la un piciorus. Il tine strans si ridicat. Nu are semne de umflatura sau schimbata culoarea la acesta. Nu mai poate sta si merge cu piciorusul.
Are scaunul normal si ciripeste la fel.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat privind cauza si remediul?
Multumesc anticipat.

#20486
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postburdy, on 26 martie 2016 - 21:22, said:

Buna, va solicit si eu ajutorul.
Am un perus, baietel, in varsta de 10 ani. Nu a zburat niciodata.
Incepand de aprox. 2-3 luni si-a pierdut treptat mobilitatea la un piciorus. Il tine strans si ridicat. Nu are semne de umflatura sau schimbata culoarea la acesta. Nu mai poate sta si merge cu piciorusul.
Are scaunul normal si ciripeste la fel.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat privind cauza si remediul?
Multumesc anticipat.

du-l la veterinar,
daca nu s-a lovit ca sa si-l rupa poate fi o problema neuronala.
la 10 ani este un veteran... se mai paradesc si ei ca si noi la batranete...

View Posttakecare, on 12 martie 2016 - 10:12, said:

salut forumisti si iubitori de perusi. imi recomandati cateva magazine online de unde cumparati mancare buna pt pasari? mersi fain

o combinatie de seminte naturale din supermarket. gen naturalMix.
si o gramada de legume, fructe si verzituri: salata, morcov, patrunjel, spanac, mere, frunze de papadie (sau rucolla cum ii zice in limbaj hipsteresc), crengute de salcie cu frunze, mazare, porumb, din cand in cand o bucata de capsuna, sfecla rosie (cruda, nefiarta).

http://www.birds-onl.../nahrung_en.htm

#20487
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Buna ziua, va rog sa-mi dati si mie niste sfaturi in legatura cu perusii pe care i-am primit cadou la sfirsitul lunii Februarie.
Attached File  IMG-20160412-WA0001.jpg   201.37K   49 downloads Lili impreuna cu Coco
I-am primit deja maturi nu stiu ce virsta au, la citeva zile am cumparat si un cuib pe care l-am atasat in exterior si Lili (ea) a inceput sa intre in el si sa il inspecteze.
Pe data de 7 Martie a facut deja primul ou Posted Image , dupa care din 2 in 2 zile a facut 6 oua. Pe data de 31 Martie, (era Joi) a iesit primul puiut, dar nu stiu ce s-a intimplat ca nu a trait, a doua zi(Vineri) l-am vazut Attached File  IMG_20160331_183925712.jpg   264.68K   47 downloads
Simbata era pielea trasa si uscata asa ca l-am scos afara din cuib. Mai erau inca 5 oua, dar nu stiu de ce nu a mai iesit nici un pui, iar ouale se vedeau ca nu erau toate fertile asa ca am apucat un moment cind Lili era iesita sa bea apa, si am controlat (m-am miscat f. repede) din 5 oua trei erau limpezi si doua erau inchise la culoare (parca era puiul mare in ele) pe aceste doua le-am pus inapoi in cuib si pe celelalte trei le-am aruncat Posted Image
Dupa o saptamina, Simbata 9 Aprilie a spart singura ouale si le-a dat afara din cuib, puii erau morti in oua dar erau mari ca si cum nu reusisera sa sparga ouale si sa iasa singuri.
Duminica Lili era din nou in cuib si se pregatea din nou, dar auzind ca dupa mai bine de o luna de clocire se streseaza tare, am luat cuibul de pe colivie sa o las macar citeva zile( o luna) sa-si revina. Ce pot sa va spun, toata ziua de ieri nu a fost in apele ei, iar de dimineata am gasit un ou jos in colivie, era spart cum a cazut de la inaltimePosted Image  
Sotia mea a luat cuibul si la atasat din nou la colivie, in momentul acela sa fi vazut bucurie pe Lili si Coco.
Am procedat bine sa punem cuibul din nou pentru o alta perioada de clocire?
Am procedat gresit sa il luam?

#20488
lights35

lights35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.01.2008
Va salut, dupa parerea voastra, acest papagal are cativa ani sau cateva luni? Multumesc. (cred ca este mascul)

Attached Files


Edited by lights35, 12 April 2016 - 15:15.


#20489
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postamami, on 12 aprilie 2016 - 09:24, said:

Buna ziua, va rog sa-mi dati si mie niste sfaturi in legatura cu perusii pe care i-am primit cadou la sfirsitul lunii Februarie.
Attachment IMG-20160412-WA0001.jpg Lili impreuna cu Coco
I-am primit deja maturi nu stiu ce virsta au, la citeva zile am cumparat si un cuib pe care l-am atasat in exterior si Lili (ea) a inceput sa intre in el si sa il inspecteze.
Pe data de 7 Martie a facut deja primul ou Posted Image , dupa care din 2 in 2 zile a facut 6 oua. Pe data de 31 Martie, (era Joi) a iesit primul puiut, dar nu stiu ce s-a intimplat ca nu a trait, a doua zi(Vineri) l-am vazut Attachment IMG_20160331_183925712.jpg
Simbata era pielea trasa si uscata asa ca l-am scos afara din cuib. Mai erau inca 5 oua, dar nu stiu de ce nu a mai iesit nici un pui, iar ouale se vedeau ca nu erau toate fertile asa ca am apucat un moment cind Lili era iesita sa bea apa, si am controlat (m-am miscat f. repede) din 5 oua trei erau limpezi si doua erau inchise la culoare (parca era puiul mare in ele) pe aceste doua le-am pus inapoi in cuib si pe celelalte trei le-am aruncat Posted Image
Dupa o saptamina, Simbata 9 Aprilie a spart singura ouale si le-a dat afara din cuib, puii erau morti in oua dar erau mari ca si cum nu reusisera sa sparga ouale si sa iasa singuri.
Duminica Lili era din nou in cuib si se pregatea din nou, dar auzind ca dupa mai bine de o luna de clocire se streseaza tare, am luat cuibul de pe colivie sa o las macar citeva zile( o luna) sa-si revina. Ce pot sa va spun, toata ziua de ieri nu a fost in apele ei, iar de dimineata am gasit un ou jos in colivie, era spart cum a cazut de la inaltimePosted Image  
Sotia mea a luat cuibul si la atasat din nou la colivie, in momentul acela sa fi vazut bucurie pe Lili si Coco.
Am procedat bine sa punem cuibul din nou pentru o alta perioada de clocire?
Am procedat gresit sa il luam?

pune niste poze mai aproape cu perusii, sa se vada ceromul.
in prima poza mie nu mi se par maturi.
in general nu este bine sa le pui cuib mai devreme de varsta de 12 luni.
iar daca sunt pentru prima data parinti se poate ca closca sa nu prea stie sa se ocupe de pui. de asemenea se intampla ca ouale sa fie infertile.

#20490
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
Ma poate ajuta cineva?? Gimmy  (cel verde) îl am de 5 luni..știu ca este băiețel. O aveam și pe "soția " lui, zuza, dar ea l-a părăsit ieri  (am scăpat-o��). Aseară am i-am adus alta zuza(cea galbena), dar nu sunt foarte sigura ca este fetiță.

ma poate ajuta cineva? Cel verde (gimmy) știu că  este  băiețel. Dar cea galbena (zuza) o am de ieri și as vrea sa știu dacă este sigur fetiță.  Va mulțumesc

Attached Files


Edited by lucifer76, 14 May 2016 - 18:07.


#20491
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostAndrika, on 14 mai 2016 - 12:33, said:

Ma poate ajuta cineva?? Gimmy  (cel verde) îl am de 5 luni..știu ca este băiețel. O aveam și pe "soția " lui, zuza, dar ea l-a părăsit ieri  (am scăpat-o��). Aseară am i-am adus alta zuza(cea galbena), dar nu sunt foarte sigura ca este fetiță.

Attachment IMG-20160514-WA0001.jpeg ma poate ajuta cineva? Cel verde (gimmy) știu că  este  băiețel. Dar cea galbena (zuza) o am de ieri și as vrea sa știu dacă este sigur fetiță.  Va mulțumesc

pune o poza din prim plan cu ea/el sa se vada ceromul.
din prima poza as zice ca este un zuz, nu o zuza. iar din a doua nu se intelge nimic. dar nu pot fi foarte sigur...
in orice caz este puiut, in jur de 2 luni.

Edited by Pollux, 15 May 2016 - 19:30.


#20492
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
Aceasta este zuza sau zuzu

Attached Files



#20493
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
Am rezolvat problema.  Am mai luat un papagal 100% fetita. Cea albastra. Va mulțumesc!

Attached Files



#20494
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Este pericol ca masculul tata sa incerce sa se imperecheze cu puiul lui care in virsta de 5 saptamini a iesit din cuib in colivie?
Pentru ca tatal are un comportament "afectuos" cu puiul, comportament care m-a pus pe ginduri...
Pot ramane in aceeasi colivie puii cu parintii, pina cand?

#20495
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
Un băiat și 2 fetite?? Sau 2 baietei și o fetita??? Va mulțumesc

Pentru ca tatal are un comportament "afectuos" cu puiul, comportament care m-a pus pe ginduri...

În general băiețeii sunt foarte afectuoși...deci nu cred ca ar exista posibilitatea sa se imperrcheze cu puiutul

Attached Files



#20496
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
O întrebare as avea dacă poate cineva sa ma ajute. Am 3 papagali...unul dintre ei as tinde sa cred ca are raie (o coaja alba intre cioc și năsuc). Dacă el ar avea râie ar fi apărut imediat și la ceilalți doi? Multumesc

#20497
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009

View PostAndrika, on 30 august 2016 - 20:25, said:

O întrebare as avea dacă poate cineva sa ma ajute. Am 3 papagali...unul dintre ei as tinde sa cred ca are raie (o coaja alba intre cioc și năsuc). Dacă el ar avea râie ar fi apărut imediat și la ceilalți doi? Multumesc

Andrika, ce iti fac puii? Pune o poza sa vedem daca este raie sau nu.

#20498
SonataArctica

SonataArctica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.10.2016
Hello,

Am doi peruși. Băiețelul are o umflătură ciudată deasupra nasului de aproximativ o saptămână, i-au căzut și penele din acea zonă. Inițial am crezut că a năpârlit și îi vor crește penele la loc, însă din câte am observat în seara asta umflătura este mai proeminentă și parcă are o nuanță portocalie.

Am încercat să mă informez pe internet, însă nu reușesc să gasesc detalii relevante și nu știu ce ar putea fi. E posibil să se fi lovit sau să fi fost ciugulit de fetiță? El mai are obiceiul de a se scărpina în zona năsucului de colivie (menționez că le-am făcut departazitarea de două ori anul acesta, așa cum a fost recomandat de la farmacie) și sunt lăsați liberi sa zboare pe timpul zilei.

Are cineva idee despre ce ar putea fi vorba?

Revin și cu poze mâine.

Mulțumesc anticipat.

#20499
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
poate ca este unul dintre fulgi ce nu au reusit sa iasa...cam cum se intampa la oameni cand le creste parul sub piele, se formeaza un abces.
Daca ai gasi un doctor bun ar putea sa-I faca o incizie mica si sa-i cotata de acolo fulgul si ce mai este.

#20500
SonataArctica

SonataArctica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.10.2016
Multumesc pentru raspuns.

Am fost cu el la medic si mi-a confirmat ca era lovit micutul. Ei zboara liberi prin casa in timpul zilei si cine stie cum s-a lovit...

Ne-a recomandat doctorul o alifie pe care a trebuit sa o aplicam zilnic si acum e totul ok.

#20501
simonaz

simonaz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.12.2016
Buna ziua,

Am cumparat si eu acum o luna 2 perusi.Mi s-a spus ca cel verde e baietel si cea alba cu bleu e fetita si ca au aproximativ 5 luni.Mie mi se pare ca sunt amandoi baietei....se pupa,se iubesc,vocalizeaza amandoi;intr-adevar ea pare a fi mai autoritara si este mai precauta,nu vine inca pe deget,se fereste cand o inviti,ciupeste daca o prinzi in mana.
Le-am amenajat o colivie mare,am citit nopti intregi despre ei,incerc sa fac totul cum trebuie,copiii mei sunt disperati dupa ei.

Voi ce parere aveti? Au varsta si sexul spuse de vanzator?
Si mai am o intrebare si inca nu am gasit un raspuns din cat am citit pana acum:de ce se baga si scurma in cutia cu mancare? Fac efectiv ca gainile,desi spatiul e stramt acolo,asa se baga si scurma si imprastie tot.
Multumesc pentru toate informatiile postate!

View Postsimonaz, on 01 decembrie 2016 - 20:04, said:

Buna ziua,

Am cumparat si eu acum o luna 2 perusi.Mi s-a spus ca cel verde e baietel si cea alba cu bleu e fetita si ca au aproximativ 5 luni.Mie mi se pare ca sunt amandoi baietei....se pupa,se iubesc,vocalizeaza amandoi;intr-adevar ea pare a fi mai autoritara si este mai precauta,nu vine inca pe deget,se fereste cand o inviti,ciupeste daca o prinzi in mana.
Le-am amenajat o colivie mare,am citit nopti intregi despre ei,incerc sa fac totul cum trebuie,copiii mei sunt disperati dupa ei.

Voi ce parere aveti? Au varsta si sexul spuse de vanzator?
Si mai am o intrebare si inca nu am gasit un raspuns din cat am citit pana acum:de ce se baga si scurma in cutia cu mancare? Fac efectiv ca gainile,desi spatiul e stramt acolo,asa se baga si scurma si imprastie tot.
Multumesc pentru toate informatiile postate!

Nu stiu cum sa pun pozele...


Am reusit sa pun poze.Sper sa ma lamuresc cu sexul si varsta.

Multumesc!

Attached Files


Edited by simonaz, 01 December 2016 - 20:04.


#20502
simonaz

simonaz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.12.2016
Buna seara,

Cum eu am invatat multe de pe acest forum in cele 2 luni de cand am perusii,vreau sa va povestesc si eu din experienta mea,nefericita de altfel.
Baietelul Roco,a iesit intr-o zi la zbor si am observat ca nu prea are putere si mai mult planeaza.L-am bagat inapoi in colivie si am inceput sa il studiez.Atunci nu avea nici un simptom,dar chestia cu planarea nu imi dadea pace.Apoi am vazut ca era ciufulit si apatic,nu se juca,nu canta.A doua zi,a facut diaree,cu partea fecala verde si imprastiata.Asociind asta la simptomele din ziua precedenta,am inceput a doua zi sa caut in tot orasul o farmacie vet deschisa,de Craciun.
4 farmacii am gasit,cu 4 pareri,nici una care sa imi convina.Am cumparat enteroguard si am inceput sa ii dau,de Sf Stefan,nu am vrut sa risc.Apoi scaunele s-au facut cu inel verde si punct alb,usor voluminoase si pastoase,cand stergeam cu servetelul ramane o pasta ca de iarba.Din cand in cand urina era mai multa si partea alba era imprastiata,dar colacelul era legat.Cum articolul cu cele 3 parti ale scaunului nu il citisem inca,dupa 3 zile de enteroguard ma duc la medic si ii spun povestea,cum ca perusul are diaree in continuare.Nu m-a intrebat ce fel,nici eu nu i-am dus o mostra.Nu m-a intrebat daca perusul e murdar la fund,nici eu nu i-am spus ca nu.Dar am tinut-o una cu diareea.Mi-a dat intr-o seringa un antibiotic si dupa 2 administrari perusul era cand mai hine,cand mai rau,dar manca cate un pic,bea apa,se tinea de bare.Apoi a facut totul imprastiat,cu o balta de lichid verde.Fuga cu tot cu el la medic si imi schimba tratamentul cu o sulfamida.Zis si facut,ii da o doza si plecam acasa cu o seringa la pachet.Peste 10 minute,perusul vomita,nu se tine de bare,nu mananca,nu bea,nu are scaun deloc.Il iau in mana si mi se pare piele si os si ma intreb cum de nu am observat pana acum.Ma uit la funduletul lui si cand il palpam a iesit un lichid alb.I-am dat iaurt cu pipeta i apa cu vitamine,nici o schimbare.Ciocul s-a facut vinetiu si mi-am dat seama ca va muri.A murit in 7 ore in care l-am vegheat continuu.Copiii mei plang continuu.

Dand filmul inapoi,realizez ca perusul a murit din vina mea,ca nu am stiut unde sa ma opresc.Ar fi trebuit sa ma opresc la enteroguard,dar mi s-a parut ca totusi nu e o ok.Ar fi trebuit sa explic medicului mai bine,pentru ca probabil a fost ceva renal si tratamentul a fost gresit.Ar fi trebuit sa observ inainte de ultima seringa ca perusul a slabit si ar fi trebuit sa il palpez la timp.Ar fi trebuit sa il separ imediat de perusica pentru a observa exact cat mananca.

Off,poate cuiva ii foloseste experienta mea.Nu am vrut perusi,eu iubesc pisicile,dar e mai greu cu ele in apartament,ultima pe care am avut-o nu dormea noaptea si am daruit-o parintilor mei.Am luat perusii pentru baietii mei si m-am straduit sa invat cat mai mult despre ei.Au avut un confort foarte bun,cu tot ce e necesar si multa iubire.Azi perusica mea a stat agata de gratii si am decis cu baietii sa luam inca un baietel ca ea sa nu fie singura.Am mers toti 3 plangand la un crescator si am luat un perus mai maricel,de aprox 1 an,fetita are cam 6 luni.Dar acesta are scaunul galben apos,spre alb.Mi s-a spus sa il duc maine inapoi daca nu e in regula cu el.Deja nu mai inteleg.Ce pot face? L-am luat dintr-o colivie cam murdara,unde erau inghesuiti o gramada de perusi.El papa,e vioi,ce sa fac cu el? Cred ca mai bine il duc inapoi,copiii nu vor suporta o noua pierdere asa de curand....baiatul cel mare il striga pe Roco peste tot si plange si e un copil de 11 ani,intelege cat de cat.Imi vine sa ii dau pe toti altcuiva,dar fetita e a baiatului de 8 ani si nu vrea sa se desparta de ea.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate