Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#20449
oanaghe

oanaghe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2015
am si eu doi papagali si nu sunt sigura daca sunt fata si baiat cum mi sa spus de la pet shop...dar nu stiu cum sa atasez pozele Posted Image

#20450
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
In dreapta butonului Publica , apesi Mai multe optiuni de raspuns. Apare o fereastra noua. Acum jos in stanga ai ataseaza fisiere.

#20451
oanaghe

oanaghe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2015
Astia sunt salbatici mei Attached File  20150814_122041.jpg   209.1K   48 downloadsAttached File  20150814_122012.jpg   205.59K   48 downloads

#20452
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Salbaticutii tai sunt pereche, primul care are culoare clasica verde este baiatul, al doi-lea, are mutatie, este verde opalin, si este fetita.

#20453
oanaghe

oanaghe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2015

View Postsetris, on 18 august 2015 - 13:28, said:

Salbaticutii tai sunt pereche, primul care are culoare clasica verde este baiatul, al doi-lea, are mutatie, este verde opalin, si este fetita.
    


MUltumesc mult de tot

#20454
justrazvan

justrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.04.2007
Buna ziua, tuturor. Mi-am cumparat si eu un perus mascul tinerel, in urma cu 2-3 saptamani si nu stiu cum sa fac sa il imblanzesc. Ma ciupeste si fuge cand vreau sa il ating. Daca ii dau drumul prin casa se izbeste de toate cele si cu greu il pot pune inapoi in colivie.
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi in sensul asta.
Multumesc anticipat!

#20455
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
In primul rand Razvan de unde sti ca este tinerel si este mascul ? Cum ii dai drumul prin casa ? Il scoti tu cu mana din colivie sau ii deschizi portita sa iasa singur?
In primul rand trebuie sa-i castigi increderea, luindu-l in mana nu ai sa reusesesti. Perusii nu sunt pisicute sa fie tinuti in mana si mangaiati.
Vorbeste-i mult si calm, deschide-i portita si asteapta sa vina el in preg si incearca sa-l ademenesti cu cateva seminte sau orice alceva crezi tu ca mananca cu placere. Toate miscarile pe care le faci in jurul lui, incearca pe cat posibil sa nu fie bruste.

#20456
justrazvan

justrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.04.2007
Cel care mi l-a vandut mi-a spus ca e mascul tanar. La inceput il scoteam eu afara in mana, dar in ultimele tentative l-am ademenit cu mancare si a iesit singur.
Atasez o poza cu el poate imi poti confirma ca e baiat.

View Postsetris, on 19 august 2015 - 15:09, said:

In primul rand Razvan de unde sti ca este tinerel si este mascul ? Cum ii dai drumul prin casa ? Il scoti tu cu mana din colivie sau ii deschizi portita sa iasa singur?
In primul rand trebuie sa-i castigi increderea, luindu-l in mana nu ai sa reusesesti. Perusii nu sunt pisicute sa fie tinuti in mana si mangaiati.
Vorbeste-i mult si calm, deschide-i portita si asteapta sa vina el in preg si incearca sa-l ademenesti cu cateva seminte sau orice alceva crezi tu ca mananca cu placere. Toate miscarile pe care le faci in jurul lui, incearca pe cat posibil sa nu fie bruste.

Attached Files



#20457
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Da, din poza este puiut, si mascul, are pana in doua luni si nu a avut prima naparlire.
Ti-am zis, incearca sa nu-l mai prinzi in mana, este lucrul care le displace cel mai mult si nu o sa-l apropii niciodata asa. Cu timpul daca ai sa vorbesti cu el bland si ai sa-i oferi mancare si bunatati o sa vina sa stea el pe tine, pe umar sau pe cap si chiar pe deget.
Perusul meu care este crescut de mic ( doua saptamani ), hranit cu lingurita , super iubaret de altfel ,care mananca de la mine din gura si da pupici si vorbeste...pana si el nu suporta sa-l prind cu mana. O fac foarte rar, numai cand trebuie sa-i tai unghiutele si cioculetul, si atunci o fac vorbindu-i cu tonul de joaca, cu suflat pe burtica si pupacit maxim.
In timp ai sa-ti formezi singur un limbaj comun cu el. Mananca in fata lui, fructe, legume, paine...ofera-i din ce mananci prima data punand mancarica undeva aproape de el si mai tarziu oferindu-i direct din gura. Hranitul recipric este un semn de socializare important la perusi. Daca ai sa reusesti sa ti-l apropii nu o sa mai ai pace la masa, va fi ca scaiul dupa tine.

#20458
oanaghe

oanaghe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2015
Am si eu o intrebare fetita face caca moale cu apa ce sa ii fac si dc face asa ?

#20459
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postoanaghe, on 22 august 2015 - 11:00, said:

Am si eu o intrebare fetita face caca moale cu apa ce sa ii fac si dc face asa ?

poate sa fie o chestie de alimentatie? ce regim alimentar are?
sau poate fi una dintre numeroasele boli pe care le au perusii... de la boli de rinichi, pana la infectii ale gusei, sau chiar paraziti...
greu de spus.

http://www.birds-onl...katorkot_en.htm
http://www.mickaboo....r_Poopology.pdf

#20460
oanaghe

oanaghe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2015
Am desxoperit de la ce era de la apa...acm e  bn

#20461
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
^_^

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wGvnox-6J9A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20462
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015
Stie cineva vreun crescător serios de peruși din Cluj sau care are posibilitatea să ajungă un Cluj?

#20463
LaShto

LaShto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.05.2006
Salut. Am si eu un perus de 2 luni (dungile chiar sunt pana la cioc) si tot cautand pe net informatii si sfaturi am dat peste articolul asta: https://casacuperusi...-controversata/
Practic este desfiintat mitul necesitatii nisipului pentru perusi. As vrea sa stiu parerea expertilor in privinta aceasta.
Si inca ceva. Il hranesc cu Vitakraft junior. Am fiert un ou tare - 20 min, l-am decojit, coaja am pisat-o pana a devenit praf, am amestecat-o cu galbenusul facut pasta si jumatate de morcov ras marunt. Ii dau din acest amestec de 2 ori pe saptamana tavalit prin seminte si mananca. Este ok? Firma Vitakraft este si ea in regula? Nu conteaza ca e cu 10 lei mai scumpa, vreau sa fie papa buna. Fumez 15 lei/zi asa ca merita si el o punga buna de mancare.
Mai tarziu o sa incerc si alte legume din cele recomandate, dar momentan sunt de sera si nu vreau sa risc. In plus crescatorul de la care l-am luat nu i-a dat decat mei si ovaz asa ca o sa dureze pana se obisnuieste cu mancare noua si nu vreau sa-i schimb obiceiul culinar prea repede.

Edited by LaShto, 29 December 2015 - 19:34.


#20464
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostLaShto, on 29 decembrie 2015 - 19:29, said:

Salut. Am si eu un perus de 2 luni (dungile chiar sunt pana la cioc) si tot cautand pe net informatii si sfaturi am dat peste articolul asta: https://casacuperusi...-controversata/
Practic este desfiintat mitul necesitatii nisipului pentru perusi. As vrea sa stiu parerea expertilor in privinta aceasta.
Si inca ceva. Il hranesc cu Vitakraft junior. Am fiert un ou tare - 20 min, l-am decojit, coaja am pisat-o pana a devenit praf, am amestecat-o cu galbenusul facut pasta si jumatate de morcov ras marunt. Ii dau din acest amestec de 2 ori pe saptamana tavalit prin seminte si mananca. Este ok? Firma Vitakraft este si ea in regula? Nu conteaza ca e cu 10 lei mai scumpa, vreau sa fie papa buna. Fumez 15 lei/zi asa ca merita si el o punga buna de mancare.
Mai tarziu o sa incerc si alte legume din cele recomandate, dar momentan sunt de sera si nu vreau sa risc. In plus crescatorul de la care l-am luat nu i-a dat decat mei si ovaz asa ca o sa dureze pana se obisnuieste cu mancare noua si nu vreau sa-i schimb obiceiul culinar prea repede.

am cautat si eu mult despre nisip.
majoritatea crescatorilor si veterinarilor sunt de parere sa nu le dai. argumentul lor mi se pare logic: spre deosebire de alte pasari care inghit semintele intregi, perusii le sparg si inghit doar miezul care este moale (sau chiar praf in cazul ovazului), deci nisipul nu ii ajuta la nimic, dar poate sa le zgarie tractul digestiv. deci eu nu le dau nisip.


si eu le dau ou fiert, dar nu il amestec cu coaja. ai mei au os de sepie si bloc mineral ca sa isi ia calciu si minerale, deci nu stiu daca le mai trebuie inca un supliment de calciu. dar daca ai tai mananca asa... banuiesc ca nici rau nu are ce le face.

in privinta mancarii cred ca procedezi relativ corect.
eu le dau fructe si legume zilnic. adica au la discretie si seminte si vreo 2-3 tipuri de legume si fructe pe zi, si ei isi balanseaza dieta dupa cum simt. nu stiu daca este cea mai stiintifica strategie, dar eu ma bazez pe instinctul lor. :D
crescatorii din australia recomanda mai degraba o dieta bazata pe legume, iar semintele in plan secundar.
argumentul ar fi ca pentru pasarile cu nivel redus de activitate, adica astea de colivie, semintele de cereale contin prea multe lipide si ii predispun la obezitate, tumori de grasime si alte belele. si alt argument este ca semintele uscate nu pot asigura tot necesarul de vitamine pentru o fiinta vie.
crescatorii din romania recomanda o dieta bazata pe seminte cu legume si fructe doar ca supliment.
eu as paria mai degraba pe experienta australienilor...

in privinta tipului de seminte, iarasi parerile sunt impartite. eu le dau doar seminte Natural Mix, care sunt pur si simplu seminte de cereale (vreo 3 tipuri de mei si ovaz) fara alti aditivi.
suplimentele de vitamine si le iau din legumele si fructele pe care le primesc.
de asemenea le fac o cura de vitamine solubile in apa, 3 zile odata pe luna sau o luna si jumatate. nu sunt luate din pet-shop ci sunt unele mai de calitate luate de la un veterinar din bucuresti. (din pacate nu sunt acasa sa ma uit pe flacon sa vad cum se numesc.)
alti crescatori recomanda intr-adevar hrana aditivata cu tot felul de fructe uscate si vitamine, cum este si Vitakraft.
in realitate cred ca nu poate nimeni sa spuna precis cum este mai bine sa ii hranesti... cum perusii sunt pasari ieftine si foarte (re)productive nu prea a facut nimeni studii serioase pe ei sa stabileasca un regim de viata sanatos, cum exista la feline, canine sau cabaline...

alt tip pe care l-am invatat este referitor la digestie.
uneori perusii capata probleme digestive, fie datorita dietei fie unei infectii.
daca il duci la veterinar, cei mai multi o sa bage antibiotice in el. (in romania nu prea avem veterinari aviani, cu atat mai putin specializati pe pasari exotice...)
eu le-am comandat din anglia un flacon de probiotice de pasari. si asta reprezinta prima linie de atac in cazul unei probleme.
antibioticele trebuie sa fie mereu ultima linie, dupa ce ai incercat vitamine, probiotice... si aplicate de un veterinar cat de cat experiementat. (atentie insa ca pasarile salbatice nu arata simptome decat atunci cand este prea tarziu, din instinct de autoconservare pentru ca in salbaticie pasarile care arata mai bolnave sau batrane sunt primele atacate de pradatori. uneori, in cazul perusilor, chiar si membri aceluias stol pot ataca o pasare care este avident bolnava ca sa nu strice uniformitatea stolului. atunci se intelege de ce au adoptat strategia asta de ascundere a simptomelor.)

eu am intalnit un veterinar cu diplome multe si profesor universitar care imi dadea antibiotice intr-o seringa ca sa le dau eu pe cioc cate o picatura. bineinteles ca daca gresesti doza ii blochezi rinichii si il omori. iar sansele sa gresesti la o pasare de 40 de grame sunt maxime. eu mi-am omorat 3 pasari asa, pana m-am prins ca este ceva in neregula si am cautat alt veterinar.
acest veterinar, mai tanar si mai open-minded a facut un calcul metabolic prin care a stabilit o doza de antibiotic solubil in apa, astfel incat pasarea sa isi ia doza corecta si fara stresul handlingului. (care este un chin si pentru pasare si pentru om...)

pe facebook exista un grup moderat de 2 crescatoare australience: Budgie breeding, health and care. este un grup inchis dar poti cere membership.
acolo, la sectiunea Files o sa gasesti niste fisiere text cu guidelineuri despre hranire, retete gustoase pentru perusi, si kitul de prim ajutor. :)
urmeaza sfaturile de acolo cu incredere, cucoanele alea australiene chiar stiu despre ce vorbesc, o sa vezi in poze ca au stoluri de sute de pasari. o placere sa le privesti...


succes si sa te bucuri de pasaricile tale! :inlove:

P.S.: nu sunt crescator. tin maxim 2 papagali ca animalute de companie. deci ia sfaturile mele ca nota informativa, nu ca adevar absolut, ci compara-le si cu alte informatii pe care le citesti.

#20465
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Am o intrebare.

Cum se pot baga perusii la loc in cusca dupa ce le-ai dat drumul prin camera ? E vorba de 2 papagali, mascul si femela. Fara sa ii prinzi cu mana ca ma gandesc ca se streseaza. Inca nu urca pe deget.

Edited by BG_183, 10 January 2016 - 20:36.


#20466
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
stinge lumina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate