Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#20431
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Buna dimineata. Perusul meu se comporta ciudat azi. Pare slabit, nu mananca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/naWjWN1XPB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pare sa inghita in sec, si sta infoiat.
Are cineva vreo idee?

#20432
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 pyu, on 02 iunie 2015 - 07:33, said:

Buna dimineata. Perusul meu se comporta ciudat azi. Pare slabit, nu mananca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/naWjWN1XPB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pare sa inghita in sec, si sta infoiat.
Are cineva vreo idee?

are si diaree?

#20433
Ely75

Ely75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2015
Salut!tuturor membrilor.Sunt nou pe acest forum.Am si eu un perus Richy l-am cumparat din talcioc pentru fetita si sa renunte la acvariu care mi-a dat multa bataie de cap.Cand l-am luat avea pana in an ca nu se albastrise nasucul.La inceput eram cam rece fata de el gandindu-ma ca e doar o pasare dar cu timpul am prins toti ai casei drag de el si a devenit si el un membru al familiei.Acum are 6 ani e vioi ca la inceput.Nu i-am adus pana acum nici o fetita din teama sa nu se îndepãrteze de noi.Unii spun ca 6 ani este o varsta înaintatã eu sper sa ne mai bucuram multi ani de aici in colo,de aceea vreau sa va intreb are cineva un perus mai in varsta ca al meu?

Salut!tuturor membrilor.Sunt nou pe acest forum.Am si eu un perus Richy l-am cumparat din talcioc pentru fetita si sa renunte la acvariu care mi-a dat multa bataie de cap.Cand l-am luat avea pana in an ca nu se albastrise nasucul.La inceput eram cam rece fata de el gandindu-ma ca e doar o pasare dar cu timpul am prins toti ai casei drag de el si a devenit si el un membru al familiei.Acum are 6 ani e vioi ca la inceput.Nu i-am adus pana acum nici o fetita din teama sa nu se îndepãrteze de noi.Unii spun ca 6 ani este o varsta înaintatã eu sper sa ne mai bucuram multi ani de aici in colo,de aceea vreau sa va intreb are cineva un perus mai in varsta ca al meu?

#20434
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Ely75, on 10 iunie 2015 - 18:25, said:

Salut!tuturor membrilor.Sunt nou pe acest forum.Am si eu un perus Richy l-am cumparat din talcioc pentru fetita si sa renunte la acvariu care mi-a dat multa bataie de cap.Cand l-am luat avea pana in an ca nu se albastrise nasucul.La inceput eram cam rece fata de el gandindu-ma ca e doar o pasare dar cu timpul am prins toti ai casei drag de el si a devenit si el un membru al familiei.Acum are 6 ani e vioi ca la inceput.Nu i-am adus pana acum nici o fetita din teama sa nu se îndepărteze de noi.Unii spun ca 6 ani este o varsta înaintată eu sper sa ne mai bucuram multi ani de aici in colo,de aceea vreau sa va intreb are cineva un perus mai in varsta ca al meu?

un perus in mediul natural, in Australia, traieste cam 3 ani.
in captivitate varsta medie pana la care traiesc perusii este de 5 ani. deci al tau, la 6 ani, este un barbat realizat... :stickouttongue:
un perus bine ingrijit in captivitate poate sa ajunga la 9 ani. (eu am vazut perus de 9 ani. :yes: )

altii zic ca poate sa traiasca pana la 15 ani daca este bine ingrijit si are material genetic bun.

#20435
karum

karum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 12.04.2007
Perusi am avut si eu, insa deoarece faceau multa galagie, i-am dat.Posted Image

#20436
oanaghe

oanaghe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2015
buna ziua vreau sa iau si eu un perus si as vrea sa stiu la cat timp il pot muta di colivia parintilor? adica cand el este independent si ce mancare trebuie sa ii dau ? as vrea un baietel si mi-as dori tare mult sa il invat sa vorbeasca dar am inteles pe aici ca doar anumiti papagali vorbesc cei verzi ? este adevarat?

#20437
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009

 oanaghe, on 25 iunie 2015 - 08:37, said:

buna ziua vreau sa iau si eu un perus si as vrea sa stiu la cat timp il pot muta di colivia parintilor? adica cand el este independent si ce mancare trebuie sa ii dau ? as vrea un baietel si mi-as dori tare mult sa il invat sa vorbeasca dar am inteles pe aici ca doar anumiti papagali vorbesc cei verzi ? este adevarat?
  E plin internetul de perusi vorbitori, si verzi si galbeni si albastrii. Nu mai plecati urechea la prostiile debitate de unul si altul.
Un perus este idependent cand iese din cuib si incepe sa manance singur, adica pe la 4-5 saptamani.

#20438
elenaxx

elenaxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.05.2015
Buna azi se pare ca mi-am marit familia de perusi deoarece am gasit un perusel galben foarte frumos. Cred ca l-a pierdut cineva de curand poate o o zi doua. L-am prins fara mari probleme pentru ca era mort de somn dupa cate am vazut. L-am bagat in prima cusca a peruselului meu si a inceput sa manance cam dupa doua minute. Manca si dormea si tot asa. Dar sa vedeti chestie facea tumbe pe batul din colivie. O avea probleme? Si daca nu eram atenta deschidea usita de la cusca. Chiar a reusit sa bage capul pe sub usita din dreapta unde e suportul pentru mancare. Le-am prins pe toate trei cu niste carlige. Banuiesc ca asa a evadat si de acasa. Nu prea imi dau seama ce este ceromul este movuliu dupa pene pare batranica dar piele pe picioruse e rozalie si foarte bine ingrijita la penaj. Pe cap are o portiune mica fara pene ca si cum au fost smulse nu par ca au cazut de boala. A ciripit putin dar in mare parte a dormit cu cioculetul sub aripa. Am lasat-o in colivia mica si am dus-o momentan in alta camera. Nu e apatica banuiesc ca doar foarte obosita dar cam cand credeti ca i-as putea face cunostinta cu redtul turmei? Oricum va dati seama ca deja avem in plan pereche pentru ea sau el.



#20439
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 elenaxx, on 27 iunie 2015 - 23:30, said:

Buna azi se pare ca mi-am marit familia de perusi deoarece am gasit un perusel galben foarte frumos. Cred ca l-a pierdut cineva de curand poate o o zi doua. L-am prins fara mari probleme pentru ca era mort de somn dupa cate am vazut. L-am bagat in prima cusca a peruselului meu si a inceput sa manance cam dupa doua minute. Manca si dormea si tot asa. Dar sa vedeti chestie facea tumbe pe batul din colivie. O avea probleme? Si daca nu eram atenta deschidea usita de la cusca. Chiar a reusit sa bage capul pe sub usita din dreapta unde e suportul pentru mancare. Le-am prins pe toate trei cu niste carlige. Banuiesc ca asa a evadat si de acasa. Nu prea imi dau seama ce este ceromul este movuliu dupa pene pare batranica dar piele pe picioruse e rozalie si foarte bine ingrijita la penaj. Pe cap are o portiune mica fara pene ca si cum au fost smulse nu par ca au cazut de boala. A ciripit putin dar in mare parte a dormit cu cioculetul sub aripa. Am lasat-o in colivia mica si am dus-o momentan in alta camera. Nu e apatica banuiesc ca doar foarte obosita dar cam cand credeti ca i-as putea face cunostinta cu redtul turmei? Oricum va dati seama ca deja avem in plan pereche pentru ea sau el.

pe forumurile despre perusi recomanda sa il ti cam o luna sub observatie, ca sa te asiguri ca nu are boli. abia apoi sa ii faci cunostinta cu stolul.

#20440
elenaxx

elenaxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.05.2015
Multumesc pentru raspuns pollux. O sa pun si o poza poate ma lamuriti daca e fetita sau baietel. B

#20441
elenaxx

elenaxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.05.2015
si va prezint si noul membru sau membra:)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   440.58K   51 downloads


#20442
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
La prima vedere pare a fi membra.

#20443
elenaxx

elenaxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.05.2015
Cred ca este membra Goguletz este deja goga pe ea si o neglijeaza pe cealalta. Problema este ca cea mica il cam ciocane dar Fetitza este bosumflata. Nu am mai lasat-o pe Pufuletz in cusca mica si cum am deschis usita a zburat direct pe usita custii mari si a intrat ca si cum o cunostea de cand lumea. Maine ma duc sa mai iau un baietzel.

#20444
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Salutari de la noi!!!

As avea o intrebare...Bubulina mea si-a schimbat culoarea narii. Acum este un vinetiu-rosiatica ceva in genul, oricum diferita fata de cum o avea. Oare de ce?? Sper sa nu fie bolnava :(

#20445
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Andreia01, on 10 iulie 2015 - 13:18, said:

Salutari de la noi!!!

As avea o intrebare...Bubulina mea si-a schimbat culoarea narii. Acum este un vinetiu-rosiatica ceva in genul, oricum diferita fata de cum o avea. Oare de ce?? Sper sa nu fie bolnava Posted Image

probabil ca a mai imbatranit si ea... i s-a facut de... cocoş... :)

pune o poza ca sa vedem mai bine.

#20446
monilaza

monilaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.07.2007
Buna ziua.
Am un perus de vreo 8 ani.
Cu ceva timp in urma a inceput sa-i creasca burtica si sa-i apara o pata mai mare, de culoarea mucegaiului. Luni (27.07.)l-am dus la veterinar, l-a taiat si curatat, dar a zis ca este tumoare. Are tratament cu antibiotic ca sa nu se infecteze taietura.
Pe acea zona nu-i mai cresc pene si au mai aparut inca doua pete mai mici. Am atasat poze.
Mai precizez ca respira foarte repede. De mancat mananca, iar fecalele sunt ok.
Oare sigur este tumoare? Si ce pot fi acele pete?

#20447
monilaza

monilaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.07.2007
Nu stiu daca am atasat poza

Attached Files



#20448
ro_johnny

ro_johnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 28.03.2005
Saracutul..
Daca tot l-a taiat, cere sa se faca biopsia la ce a extirpat de acolo..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate