Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#20377
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
"Puiutul " tau drag, este o femela adulta ( tanara cei drept ) , are peste 8 luni, si ...ghici ce ? Este in calduri...asa ca in curand poate o sa apara si oute !
Este deosebit de frumoasa , sa va traiasca !
Sfatul meu este sa renuntati la betele de plastic din colivie, pentru binele ei viitor, inlocuieste-le cu bête din lemn .
...si "domni" de la pet-shop sunt comercianti interesati sa vanda,"marfa" lor este "exact" ce doreste clientul !

#20378
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Vai! In calduri? :)) Si eu ce ma fac? Nu am cuib,nu am casuta...sper sa nu faca oua! Este ft gingasa ce-i drept,ciripeste cat este ziua de lunga. Am sa-i cumpar o colivie mai mare, imi pare totusi prea mica..si voi schimba si betele :) Dar nu e batraioara la 8 luni,nu? Ma miram sa fie pui atat de bland...am avut unul mic primit de la prieteni ( papagalii lor facusera oua si aveau prea multi puisori) si era salbaticut, nu te puteai apropia de el. Pe mine nu poate decat sa ma bucure,baietelul meu are 3 ani si se cam sperie atunci cand face miscari bruste...dar sa-l mai fi si ciupit..Multumesc pt timpul acordat de a-mi raspunde la mesajul precedent!

Si daca ar fi sa fie oute..cum imi dau seama ca "sunt pe drum"? Ea se agita,isi cauta loc? Trebuie sa-mi dau seama cumva..sa fiu pregatita :))

Edited by Andreia01, 06 February 2015 - 20:15.


#20379
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Nu nu este batrana la 8 luni, faptul ca este blanda la varsta asta este o minune, deobicei puiutii de la 5-6 saptamani se imblanzesc. Cel mai probabil a fost crescuta de cineva care ulterior a renuntat la ea. Pasarile din crescatorii sunt greu de imblanzit pentru ca sunt multe, sunt numai impreuna si se salbaticesc.
Neavand pereche nu are sens sa-i pui cuib, pt. ca chiar daca sa zicem ca va face unul doua oute fertile, va fi greu pentru ea sa creasca puisorii singura.
Acordatii atentie si deacum inainte, daca va face oute, nu vor fi fertile , se va opri la un moment dat. Important este sa aiba posibilitatea sa faca baita. Un mediu uscat , o hranire neadecvata, poate duce la bocaj de ou, cazuri in care deobicei femelele ajung sa decedeze. Oricum, poate este doar prima perioada a iei de imperechere si nu se va solda cu oute.

#20380
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Buna dimineata!

Am citit in urma cate ceva despre alimentatie. Momentan i-am pus bobite de la Cocorite,mar si morcov. Doar bobite mananca. Morcovul si marul stau pana se stafidesc. Aveam o intrebare despre coaja de ou..o faramitez si i-o dau asa sau le pun in cuptor inainte? Citisem si despre mar si morcov date pe razatoare amestecate cu pesmet.Este ok pesmetul? Ea a ramas la fel de sociabila :) de cand mi-ati spus de baita mereu o duc la apa, la chiuveta dau drumul incet,dar nu prea vrea. Da putin cu ciocul si cam atat..e sperioasa.Stiu...cred ca trebuie sa am rabdare. Ahh...si mi-a ciugulit toate orhideele :))

Pe cusca nu vrea sa iasa singurica, doar daca o scot eu. Dar sta cumintica acolo, ciripeste...rare ori isi muta locul. De intrat la fel,nu intra singura. Va dura mult pana va iesi si intra singura?

[ http://i1238.photobucket.com/albums/ff500/Musette01/10981542_901261466572697_8879985735103435604_n_zpsef40d0cd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Andreia01, 10 February 2015 - 09:55.


#20381
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Cand va incepe ea sa exploreze va intra si iesi singura. Schimba-I plasticele din colivie cu bete de lemn, plasticul nu e bun la picioruse. Eu nu ma chinui cu cojile de ou, are os de sepie si bloc de minerale, cand simte nevoie isi ia singur.
Cu baita e ceva mai complicat, am avut perusei care cereau singuri  sa faca baie si acum am un porcusor puturos care nu vrea deloc baita...chestie de preferinta Posted Image .

Edited by setris, 10 February 2015 - 19:56.


#20382
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Am inteles. Nu am apucat sa schimb betele din plastic. Banuiesc ca cele din lemn le gasesc la petshop? Leaganul are bat din lemn dar rar se pune pe el.
Am mai observat ca atunci cand este in colivie si sta pe bara face ture dreapta-stanga incontinuu...are vreo problema? Posted Image Oare nu-i convine ceva sau din amuzament?
Astazi i-am dat galbenus de ou...cam ce se vede a facut cu el Posted Image)) doar l-a imprastiat...
Cam atat....sper ca nu stresez pe nimeni. Observ ca doar eu trancanesc Posted Image)

[ http://i1238.photobucket.com/albums/ff500/Musette01/10989028_901542903211220_91091979741750191_n_zps7148f0ec.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Andreia01, 10 February 2015 - 20:26.


#20383
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Am inteles. Nu am apucat sa schimb betele din plastic. Banuiesc ca cele din lemn le gasesc la petshop? Leaganul are bat din lemn dar rar se pune pe el.
Am mai observat ca atunci cand este in colivie si sta pe bara face ture dreapta-stanga incontinuu...are vreo problema? :) Oare nu-i convine ceva sau din amuzament?
Astazi i-am dat galbenus...cam ce se vede a facut cu el :))) doar l-a imprastiat...
Cam atat....sper ca nu stresez pe nimeni. Observ ca doar eu trancanesc :))


#20384
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
E bine ca a fost curioasa de galbenus. Din experienta mea, stiu ca ei prefera albusul, ai putea pe langa ce este in farfurie sa razi si putin morcov, din joaca ajunge sa dea si de gust. Faptul ca face ture probabil este doar din amuzament.
Nu-i nici o problema ca "trancanesti", asta este si tema topicului doar.

#20385
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Ok, multumesc! Urmatoarea data incerc albus.
Imi place ca s-a mai "aranjat". E mai grasunica si mai curata. Astept cu nerabdare sa naparleasca..sigur va fi si mai draguta. Cam cand ar trebui sa se intample asta? Naparlesc des?


#20386
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Naparlesc cam de patru ori pe an. Acum ar cam fi perioada lor de naparlire. Nu stiu ce sa zic, al meu este plin de tuleie.

#20387
starone_angel

starone_angel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.01.2007
Buna seara,
Am o mare problema cu perusul meu pe care il am de 8 ani si va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. De 5 luni face traba mare verde, cu multa apa. De o luna a inceput sa se umfle la fundulet, cred ca are o tumora. Am vazut ca sunt cazuri in care tumora s-a retras. Ce se poate face ca sa imi salvez puiutul?
Am fost la veterinar incepand din august 2014, aproape saptamanal. A bagat in bietul puiut tone de medicamente. I-a facut si radiografie, a zis ca totul este ok, probabil are probleme cu ficatul. Cu toate astea nu este bine. Nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata.
Va multumesc anticipat!

#20388
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Ce s-a vazut la radiografie?
Din pacate daca un veterinar nu a putut sa te ajute, mai greu o sa putem noi.
Este femela?...ar putea sa aiba un ou blocat, si in astfel de cazuri sansele de supravietuire sunt mici, la un moment dat ousorul se poate sparge.
Daca are o tumoare, atunci iar nu se poate face nimic...desi personal tind sa cred ca tumorile la animalutele de apartament apar din cauza alimentatiei de care tot noi suntem responsabili.
Tot din cauza alimentatiei ceea ce vezi tu ca umflatura poate fi un guguloi de grasime . Incearca sa supraveghezi ceea ce-I dai, in primul rand fara "renumitele" batoane de seminte pentru pasari, fara seminte cu ce stiu eu ce adaus de vitamine ( niste granule colorate frumos pline de chimicale ), fara verdeturi ude ( care duc la diaree )...si cu multa miscare, nu tine pasarea inchisa fara activitate doar cu hrana din belsug, din lipsa de ocupatie se poate ajunge si la obezitate.

#20389
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 starone_angel, on 26 februarie 2015 - 21:17, said:

Buna seara,
Am o mare problema cu perusul meu pe care il am de 8 ani si va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. De 5 luni face traba mare verde, cu multa apa. De o luna a inceput sa se umfle la fundulet, cred ca are o tumora. Am vazut ca sunt cazuri in care tumora s-a retras. Ce se poate face ca sa imi salvez puiutul?
Am fost la veterinar incepand din august 2014, aproape saptamanal. A bagat in bietul puiut tone de medicamente. I-a facut si radiografie, a zis ca totul este ok, probabil are probleme cu ficatul. Cu toate astea nu este bine. Nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata.
Va multumesc anticipat!

pot sa te intreb la ce medic mergi cu perusul tau?
daca face radiografie la perus pare un medic care chiar isi da interesul si m-ar interesa si pe mine...

#20390
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Bună dimineaţa!

Şi ... Posted Image

Mi-a intrat pe fereastra de la bucătărie un peruş. Acum CE SĂ FAC?
A ciugulit ca nesătulul firimituri de pâine (de salată şi morcov ras nu s-a atins), iar acum zburătăceşte prin cameră. Mi-e teamă să nu-l sperii, dar la fel de frică îmi este să nu se rănească el singur.
Afară iar nu mă îndur să-l las (dacă păţeşte ceva?). În afară de faptul că e musai să-i cumpăr o colivie şi mei, cât mai curând, ce altceva aş avea de făcut?

N-am speranţe prea mari să dau de stăpânul lui (care-o fi). Ar trebui să bănuiesc măcar dincotro a venit. Uf!

Ciripeşte. O fi de bine sau de rău?

Chiar am nevoie de ajutor. Posted Image

P.S. Să-l las liber cât mă duc la magazin? Dar unde-aş putea să-l ţin până-i aduc o colivie? Posted Image

Edited by Naoto, 28 March 2015 - 10:40.


#20391
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Naoto, on 28 martie 2015 - 10:16, said:

Bună dimineaţa!

Şi ... Posted Image

Mi-a intrat pe fereastra de la bucătărie un peruş. Acum CE SĂ FAC?
A ciugulit ca nesătulul firimituri de pâine (de salată şi morcov ras nu s-a atins), iar acum zburătăceşte prin cameră. Mi-e teamă să nu-l sperii, dar la fel de frică îmi este să nu se rănească el singur.
Afară iar nu mă îndur să-l las (dacă păţeşte ceva?). În afară de faptul că e musai să-i cumpăr o colivie şi mei, cât mai curând, ce altceva aş avea de făcut?

N-am speranţe prea mari să dau de stăpânul lui (care-o fi). Ar trebui să bănuiesc măcar dincotro a venit. Uf!

Ciripeşte. O fi de bine sau de rău?

Chiar am nevoie de ajutor. Posted Image

P.S. Să-l las liber cât mă duc la magazin? Dar unde-aş putea să-l ţin până-i aduc o colivie? Posted Image

sal. abia acum am vazut mesajul.
te-ai descurcat pana la urma?

#20392
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

 Pollux, on 09 aprilie 2015 - 10:22, said:

sal. abia acum am vazut mesajul.
te-ai descurcat pana la urma?

Îţi mulţumesc că mi-ai dat un semn. Pentru care mă simt datoare să-ţi răspund chiar dacă asta mă va face să plâng. Iarăşi.

În dimineaţa aia m-am dus la hipermarket şi am cumpărat tot ce citisem pe la alţii că trebuie: colivie, legănuş, oglinjoară, mei, clopoţei, os de sepie, nisip de scoici, vitamine, distribuitor de apă, cădiţă (pentru la vară, să se scalde) ...

Când m-am întors acasă, l-am găsit aciuit într-un ghiveci (la violetele de Parma). Nu mai zburătăcea. Cu ajutorul maică-mii l-am băgat în colivie (mama a pus o batistă peste el şi l-a luat uşurel în palmă). De atunci n-am mai avut ochi decât pentru el (cred că era un "el" după culoarea ciocului - iar asta-i tot din lecturi de pe net.)
Când a ajuns în colivie, primul lucru pe care l-a făcut a fost să bea apă. Mi-am zis: uite că-i deşteptăţel foc! Recunoaşte imediat că acolo e căsuţa lui şi e obişnuit cu ea - deci nu-l stresez. Apoi a început să ciugulească şi mei.
A ciripit uşurel toată ziua, se uita la noi şi cârâia cuminţel. Nu se agita, nu se zbătea, se admira în oglindă, ba a început să se joace şi cu clopoţelul. Toate astea mă bucurau: vioiciunea, faptul că mânca, se admira, se juca.

A doua zi, duminică, a părut la fel de vesel, nu s-a speriat când i-am curăţat colivia (deşi m-am ferit să pun mâna pe el, ca să nu-l sperii). Nu m-am apropiat prea mult cu faţa, îmi ziceam că mai întâi îl las să se obişnuiască în casă nouă, cu stăpâni noi. I-am verificat, "ca la carte", până şi consistenţa excrementelor. Totul arăta ok.

Seara a părut ceva mai agitat când am vrut să aşez pânza peste colivie (parcă mă certa). Pe urmă, când ne-am dus şi noi la somn, nu s-a mai împotrivit.

Luni dimineaţa m-am dus direct la el. Nu se mai vedea nicăieri. Când m-am apropiat, l-am văzut zăcând pe podeaua coliviei. Trupuşorul lui păstra încă un oarecare abur cald.

Nu-ţi pot spune cât m-a durut. Nu mi-am revenit nici acum, deşi a fost cu noi ceva mai puţin de 2 zile. M-am tot întrebat dacă am greşit sau unde am greşit? oare o fi din pricina mea?

Mama e de părere că a murit de pe urma frigului şi a ploii îndurate în noaptea aceea, mai înainte de a ni se arăta la fereastră. Cine poate şti de când fugise, sărmanul, spre o libertate care s-a dovedit moarte.

Pollux, tare mult m-a afectat.

P. S. I-am găsit un petec de pământ cu iarbă într-un parc, nu se putea altfel. Iar dacă am povestit toate astea e şi pentru ca alţii să poată lua aminte.

P.P.S. Nici măcar n-am apucat să-i fac o poză: nu bănuiam că nu va mai fi timp.

Edited by Naoto, 09 April 2015 - 17:14.


#20393
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum daca tot ai ustensilele, poti achizitiona alt perus. Cine stie cate a patimit cel care a murit :(. Afara nu e cel mai bun mediu pentru el, mai ales in frig si ploaie.

#20394
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

 lucifer76, on 09 aprilie 2015 - 17:18, said:

Acum daca tot ai ustensilele, poti achizitiona alt perus. Cine stie cate a patimit cel care a murit Posted Image. Afara nu e cel mai bun mediu pentru el, mai ales in frig si ploaie.

Nu sunt sigură că m-aş încumeta, de teamă Posted Image

Acum, uitându-mă la avatarul tău, declar solemn: iubirea mea cea mare a fost un mâtz, cu care am convieţuit vreme de 16 ani. Nu semăna cu "tine", nuuuuu, era roşcăţel.
După ..., mi-am zis că niciodată nu voi mai lua animăluţ în casă (drept care jinduiesc şi acum să-mi amintesc cum era). M-am ţinut tare. Posted Image

Peruşul ăsta a venit de nicăieri, când am deschis fereastra a dat buzna păşind peste marginea ferestrei de parcă era de-al casei. În clipa aia nu mai conta nimic, sosise în viaţa mea.
Poţi crede că sunt laşă, n-am să te contrazic.

Într-adevăr, m-am gândit şi eu că "multe a pătimit". Şi-mi imaginam ce jale o fi şi pe cei care l-au pierdut.

Edited by Naoto, 09 April 2015 - 17:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate