Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#20359
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Magdutza-Stefanuca, on 16 noiembrie 2014 - 16:23, said:

Buna ziua,

Avem 2 perusi (baietei: Tomita si Stelus) de doua luni si unul din este bolnavior, nu stim ce are. Se freaca de bara cu ochii, are penele ude pe cap si pe la ochisori, scuipa semintele la 15-20 de minute dupa ce le sparge, este slabit. L-am sters cu apa fiarta si racita pe la ochi si s-a simtit mai bine, dar nu si-a revenit complet.
Daca se poate sa ne ajutati cu ceva sfaturi pana ajungem la dr, sa-i mai calmam mancarimile.

Multumim.

este imposibil de dat un diagnostic pe net.
din poze eu nu vad nimic in neregula.
poti sa pui niste poze mai detaliate cu ochii?

de ce ii stergi cu apa la ochi? banuiesti ca ar avea eva cu ochii? mie nu mi se pare o idee buna... nu vad la ce ar ajuta daca nu ai un motiv bine intemeiat, si in plus sunt niste fiinte foarte delicate deci orice interventie asupra lor le poate dauna.

faptul ca se freaca de gratii cu capul poate insemna ca este intr-o perioada de naparlire. fulgii de pe cap sunt uzi? sau arata ca niste tepi? daca arata ca niste tepi nu este nimic grav, sunt fulgi noi in tecile de keratina.

faptul ca vomita este mai grav. si pot fi nenumarate cauze.

poti sa il duci la un veterinar? daca nu, macar du-i la crescatorul de la care i-ai luat. crescatorii mai stiu una, alta...

in bucuresti este doctorul Laurentiu Tudor specializat in pasari exotice. http://tetravetmilitari.ro/

#20360
alexys231

alexys231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.06.2013
Ma bucur sa vad ca sunt atat de multi iubitori de perusi si aici , o sa incerc sa nu deviez de la subiect si am sa va prezint si perusii mei, acum 3 ani dupa ce citisem cateva forumuri si cateva mii de pagini cu sfaturi / experiente placute neplacute din romania si din afara m-am hotarat sa cumpar 2 perusi , din fericire pentru mine erau mascul si femela , cateva luni mai tarziu le-am pus un cuib iar rezutlatele nu au intarziat sa apara.. au aparut cei 2 pui , primii
Inainte ca pici sa iasa din cuib le-am facut in primavara aia o voliera de 4"4 cu iesire afara.. sper sa pot pune si poze sa vedeti ce noroc am avut sa gasim un arhitect asa priceput , cei 2 din urma au fost si ei pereche iar un an mai tarziu m-am gandit sa le pun iar 2 cuiburi , rezultatele nu au intarziat si acum in prezent am 40 . de la 2 albastri acum am 40 de "modele" diferite de care nu m-as putea despartii insa din pacate nu le mai pot pune cuiburi pentru ca nu as avea cum sa pastrez atat de multi dar va zic sincer ca bucuria cand vezi atatia puisori micuti este enorma , cand stii ca tu ai avut grija de toti.. si cand ii inveti sa vina toti 40 pe tine , sa manance toti de la tine din mana ... luati-va perusi , luati'va orice papagal / animal de companie si daca il iubiti nici el nu va sta degeaba si va va inapoia dragostea inzecit , va garantez .
Sanatate!

#20361
Magdutza-Stefanuca

Magdutza-Stefanuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2014

 Pollux, on 16 noiembrie 2014 - 19:03, said:

este imposibil de dat un diagnostic pe net.
din poze eu nu vad nimic in neregula.
poti sa pui niste poze mai detaliate cu ochii?

de ce ii stergi cu apa la ochi? banuiesti ca ar avea eva cu ochii? mie nu mi se pare o idee buna... nu vad la ce ar ajuta daca nu ai un motiv bine intemeiat, si in plus sunt niste fiinte foarte delicate deci orice interventie asupra lor le poate dauna.

faptul ca se freaca de gratii cu capul poate insemna ca este intr-o perioada de naparlire. fulgii de pe cap sunt uzi? sau arata ca niste tepi? daca arata ca niste tepi nu este nimic grav, sunt fulgi noi in tecile de keratina.

faptul ca vomita este mai grav. si pot fi nenumarate cauze.

poti sa il duci la un veterinar? daca nu, macar du-i la crescatorul de la care i-ai luat. crescatorii mai stiu una, alta...

in bucuresti este doctorul Laurentiu Tudor specializat in pasari exotice. http://tetravetmilitari.ro/

Multumesc pentru raspuns Pollux. Ochii sunt mai umflati si penajul din jurul lor este umed spre ud si are o culoare mai galbui-maronie. El se freaca de barele pe care sta cu partea de cioc, ochi, nas. Penajul de pe cap si din jurul ciocului, nasului si chilor este mai turtit decat pe restul corpului. Banuim ca are ceva, doarece frecventa mancarimilor este mai mare dupa ce se trezeste din somn. Sper sa fie bine cat mai repede.
O sa incerc sa pun o poza mai concludenta. Ultima poza este inainte sa se imbolnaveasca.

Attached Files



#20362
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Magdutza-Stefanuca, on 16 noiembrie 2014 - 22:08, said:

Multumesc pentru raspuns Pollux. Ochii sunt mai umflati si penajul din jurul lor este umed spre ud si are o culoare mai galbui-maronie. El se freaca de barele pe care sta cu partea de cioc, ochi, nas. Penajul de pe cap si din jurul ciocului, nasului si chilor este mai turtit decat pe restul corpului. Banuim ca are ceva, doarece frecventa mancarimilor este mai mare dupa ce se trezeste din somn. Sper sa fie bine cat mai repede.
O sa incerc sa pun o poza mai concludenta. Ultima poza este inainte sa se imbolnaveasca.

s-ar putea sa aiba acarieni.
http://www.birds-onl...abmilben_en.htm
vezi la paragraful "scally face mites"

din cate stiu eu se trateaza, dar nu stiu exact cum. trebuie sa vorbesti cu un veterinar sau cu un crescator.

#20363
Magdutza-Stefanuca

Magdutza-Stefanuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2014

 Pollux, on 17 noiembrie 2014 - 08:20, said:


s-ar putea sa aiba acarieni.
http://www.birds-onl...abmilben_en.htm
vezi la paragraful "scally face mites"

din cate stiu eu se trateaza, dar nu stiu exact cum. trebuie sa vorbesti cu un veterinar sau cu un crescator.

Tocmai ne-am intors de la dr. Este mai bine, ne-a dat tratament cu antibiotic pe cioulet. Se pare ca a papat ceva de prin casa si noi nu am observat.
Multumesc.

#20364
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009

 alexys231, on 16 noiembrie 2014 - 20:48, said:

Ma bucur sa vad ca sunt atat de multi iubitori de perusi si aici , o sa incerc sa nu deviez de la subiect si am sa va prezint si perusii mei, acum 3 ani dupa ce citisem cateva forumuri si cateva mii de pagini cu sfaturi / experiente placute neplacute din romania si din afara m-am hotarat sa cumpar 2 perusi , din fericire pentru mine erau mascul si femela , cateva luni mai tarziu le-am pus un cuib iar rezutlatele nu au intarziat sa apara.. au aparut cei 2 pui , primii
Inainte ca pici sa iasa din cuib le-am facut in primavara aia o voliera de 4"4 cu iesire afara.. sper sa pot pune si poze sa vedeti ce noroc am avut sa gasim un arhitect asa priceput , cei 2 din urma au fost si ei pereche iar un an mai tarziu m-am gandit sa le pun iar 2 cuiburi , rezultatele nu au intarziat si acum in prezent am 40 . de la 2 albastri acum am 40 de "modele" diferite de care nu m-as putea despartii insa din pacate nu le mai pot pune cuiburi pentru ca nu as avea cum sa pastrez atat de multi dar va zic sincer ca bucuria cand vezi atatia puisori micuti este enorma , cand stii ca tu ai avut grija de toti.. si cand ii inveti sa vina toti 40 pe tine , sa manance toti de la tine din mana ... luati-va perusi , luati'va orice papagal / animal de companie si daca il iubiti nici el nu va sta degeaba si va va inapoia dragostea inzecit , va garantez .
Sanatate!

Ma bucura faptul ca ii indragesti asa de mult si ma intristeaza ca te joci de-a Adam si Eva. Nu mi se pare normal sa reproduci si sa scoti 40 de exemplare prin consangvinizare!!! Un lucru bun intradevar sa nu le mai pui cuiburi.

#20365
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
poze recente cu Ilie si Steluta: Attached File  DSC_0084.JPG   249.84K   13 downloadsAttached File  DSC_0085.JPG   229.37K   20 downloadsAttached File  DSC_0086.JPG   216.75K   18 downloads

Edited by Pollux, 24 November 2014 - 21:33.


#20366
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
:proud: Ilie si Steluta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qCGY4tHUpzE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20367
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010
Salutare! Ce poate avea un peruș care cade de pe leagăn ? Este normal?

#20368
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 cotzomyn, on 15 decembrie 2014 - 22:39, said:

Salutare! Ce poate avea un peruș care cade de pe leagăn ? Este normal?

nu este normal.
du-l sa-l vada un veterinar.

poti citi topicul asta: http://talkbudgies.c...-off-perch.html
dupa cum scriu oamenii pe-acolo ar putea fi ceva grav: atac de cord, otravire cu metale...

#20369
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010
Este cineva din Iasi care imi poate recomanda un veterinar ?

#20370
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Ilie si Steluta reloaded, in soarele bland al unei dimineti de iarna. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pbfsWSJ44P8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sa va uitati mai ales de la minutul 13 la minutul 15. Ilie face o demonstratie de maiestrie. Posted Image

Edited by Pollux, 17 December 2014 - 10:12.


#20371
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t-4IMaZxiRE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Kimmy ureaza pt. toata lumea !

Edited by setris, 28 January 2015 - 19:54.


#20372
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
ce tare:)) felicitari! sanatate si tie, blondule :))

#20373
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007

 Pollux, on 17 decembrie 2014 - 09:59, said:

Ilie si Steluta reloaded, in soarele bland al unei dimineti de iarna. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pbfsWSJ44P8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sa va uitati mai ales de la minutul 13 la minutul 15. Ilie face o demonstratie de maiestrie. Posted Image


afara din colivie, nu-i lasi deloc?

#20374
AS4CE

AS4CE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.12.2004
Salut! Am un perus care de 2 zile nu stiu ce a patit, era ok, si dintr-o data nu mai poate sa se tina pe picioare, daca il iau in mana tine capul intr-o parte spre spate si tremura, parca e paralizat. Starea i se mentine, dar asa cum e inca mananca. Ce-ar putea sa aiba? Mai am un perus cu care a stat in colivie, dar care e foarte bine.

#20375
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Nu stiu ce sa zic ! E posibil ca acesta sa se fi lovit la ureche, afectarea urechi poate duce la lipsa de coordonare si echilibru...sau mai exista posibilitatea ca acesta sa isi fi pierdut vederea la unul din ochi, pana la acomodarea cu vederea pe un singur ochi este dezorientat. Ceea ce spun eu sunt doar pareri, indicat este sa-l duci la un medic care sa aiba ceva habar despre pasarile exotice. Pana atunci sa nu faci schimbari de decor in colivie, pt. a-se putea orienta spre hranitoare si apa.

#20376
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Buna ziua,

Ieri i-am cumparat baietelului meu un perus, alb asa cum si-a dorit. Este ft bland si ne lasa sa-l mangaiem sau sa-l scoatem afara din colivie. Domnii de la pet-shop mi-au spus ca este pui (cred ca "toti" perusii de acolo sunt pui...), asa incat am o nedumerire in ceea ce priveste varsta si sexul. Imi pare prea bland pt a fi puiut. Imi puteti spuneti cate ceva despre el? Indiferent de "rezultat", noua tot drag ne este Posted Image Va multumesc!

[ http://i1238.photobucket.com/albums/ff500/Musette01/10374986_898652896833554_3113371124792970507_n_zps9d8ca177.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1238.photobucket.com/albums/ff500/Musette01/10009771_898652870166890_1853140573626212379_n_zpsed4cd086.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Andreia01, 06 February 2015 - 11:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate