Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#577
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ce nu inteleg e termenul extrem de scurt in care trebuiesc depuse documentele . Unele (de exemplu  certificatele de atestare fiscala )  le obtii  cam pe limita timpului disponibil.  O explicatie ar fi ca fondurile sunt limitate .

Edited by ggelu, 29 September 2016 - 16:24.


#578
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postggelu, on 29 septembrie 2016 - 10:30, said:

O explicatie ar fi ca fondurile sunt limitate .
Apropo de fonduri, astea-s sumele pe județe:
http://www.afm.ro/ma...e_judete_pf.pdf

#579
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
au publicat astia de la mediu sesiunea de depunere a dosarelor pt casa verde...
pe site scrie si despre ce se finanteaza:

http://www.afm.ro/ca...recvente_pf.php

la pct.3 scrie:

Care este cuantumul finanţării?
a.până la 3.000 lei, pentru instalarea panourilor solare nepresurizate;
b.pâna la 6.000 lei, pentru instalarea panourilor solare presurizate;
c.până la 8.000 lei, pentru instalarea pompelor de căldură, exclusiv pompele de căldură aer-aer.

deci NUMAI pompe de caldura aer-aer ? adica banale AC-uri ? eu nu inteleg, voi ce intelegeti ? eu ma tot uit dupa una aer-apa, ca de apa-apa nu am bani acum Posted Image
asa e exprimarea la bucuresti ? "exclusiv" inseamna "NUMAI" sau "EXCLUS" ??

pai de 8000 lei imi pun 4 AC-uri cu inverter sa-mi faca si caldura ?

Edited by Daco_Get, 29 September 2016 - 11:42.
Modificat link-acum e functional.


#580
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Fara aer-aer .

#581
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014

View Posttibi_dan, on 28 septembrie 2016 - 23:52, said:

Presurizate sunt cele fara bazinul de deasupra si care au nevoie de un pufer sau termoboiler pt a putea fi folosite. Pe langa asta mai este nevoie si de o pompa de circulatie intre captator si boiler, ceea ce impreuna cu alte angrenaje il face mai complicat si mai scump. Circuitul nu are contact cu aerul, el se aduce la o anumita presiune interna care trebuie mentinuta pt a functiona.
Cel nepresurizat are bazinul deasupra si este umplut prin presiunea de la retea si preluata apa calda prin cadere naturala. Ca apa sa curga, are un orificiu deasupra care inlocuieste apa cu aerul din mediul inconjurator. Si astea sunt de mai multe tipuri, dar pe scurt asta e diferenta dintre ele.
Cel nepresurizat e mai ecologic decat celalalt, nu vad de ce este subventionat mai putin. E o aiureala asta. Cu 3000 de lei iti pui unul ineficient pt o familie, iar cei 6000 pt presurizate nu-ti ajung pt sistemul complet.

Banuiam eu. Totusi, exista din alea cu boiler deasupra care sunt presurizate, adica apa din boiler e la presiunea retelei de apa rece, fara nicu un fel de contact cu aerul, si pe dos, la cele cu panou pe casa si boiler in casa se poate ca agentul termic care transfera caldura de la panouri in boiler sa nu fie sub presiune (drain-back). De asta intrebam mai mult, dar probabil ca nu s-au gandit pana acolo...

#582
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Stie cineva ce e cu certificatul fiscal de la punctul k? Eu unul nu am avut nevoie pana acum decat de cel mentionat la punctul j? Asta pentru bugetul de stat nu e cumva pentru persoane juridice si au uitat sa il scoata de la persoane fizice? Nici nu imi e clar de unde se poate obtine...

#583
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostM_ierdnA, on 29 septembrie 2016 - 15:18, said:

Stie cineva ce e cu certificatul fiscal de la punctul k? ... Asta pentru bugetul de stat nu e cumva pentru persoane juridice si au uitat sa il scoata de la persoane fizice?  
Nu sunt liste separate, sigur că tu ca persoană fizică n-ai de unde să duci așa ceva.

#584
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postalthea, on 29 septembrie 2016 - 11:07, said:

Apropo de fonduri, astea-s sumele pe județe:
http://www.afm.ro/ma...e_judete_pf.pdf
Mda, cam 30 de dosare. Posted Image

#585
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Care-i faza cu "coproprietarii"? Adica daca eu si nevasta-mea suntem coproprietari pe casa noastra trebuie sa semnam act notarial intre noi doi cum ca depunem o singura cerere de finantare? Ca asa scrie in ghid!

#586
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Asa par sa spuna. Si eu trebuie sa fac... Cred ca actele necesare duc usor la o zecime din suma minima pe care o dau, daca mai pui ca trebuie sa faci si cadastru ramai cu praful de pe toba pentru panouri.

View Postggelu, on 29 septembrie 2016 - 16:25, said:

Mda, cam 30 de dosare. Posted Image

Mie mi-a dat ceva mai mult, dar tot putin e.

View Postalthea, on 29 septembrie 2016 - 16:20, said:

Nu sunt liste separate, sigur că tu ca persoană fizică n-ai de unde să duci așa ceva.

Interesant, au facut economie si au facut lista comuna. Macar sa fi specificat explicit la alea care trebuie la firme. Am vrut si eu la un moment dat sa ma uit pe lista de la persoane juridice, insa cred ca le picase serverul ca nu am reusit sa intru. Dupa aia m-am lasat pagubas.

#587
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View PostM_ierdnA, on 29 septembrie 2016 - 15:18, said:

Stie cineva ce e cu certificatul fiscal de la punctul k? Eu unul nu am avut nevoie pana acum decat de cel mentionat la punctul j? Asta pentru bugetul de stat nu e cumva pentru persoane juridice si au uitat sa il scoata de la persoane fizice? Nici nu imi e clar de unde se poate obtine...

Certificatul de la punctul k se ia de la ANAF (administratia judeteana a finantelor publice sau serviciul fiscal orasenesc/municipal). Nu e numai pentru persoane juridice.
Cel de la punctul j se ia de la primarie.

#588
alyn_zecheru

alyn_zecheru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.05.2012
Daca sistemul este deja cumpărat si urmează instalarea ce trebuie făcut. Se mai pot obține fundurile?

#589
stefcori

stefcori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.06.2016
Daca sistemul este cumparat, factura de minus si refacturare dupa aprobare. Asta o poți discuta cu furnizorul.

#590
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
Salutare

Cum trebuie completat tabelul "Date privind instalaţiile pentru înlocuirea sau completarea..." sau cine il completeaza? Am vazut acolo ca cer tot felul de instalatii si preturi la ele? Tabelul se afla in cererea de finantare.

Merci

Edited by Kobra2602, 03 October 2016 - 13:42.


#591
TheCrow

TheCrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.11.2006
Luați legătura cu o firma cu care veți vrea sa colaborați pentru achiziție si montaj. Ei o sa va ajute sa completați acel tabel.

View Postgodaro, on 29 septembrie 2016 - 17:19, said:

Care-i faza cu "coproprietarii"? Adica daca eu si nevasta-mea suntem coproprietari pe casa noastra trebuie sa semnam act notarial intre noi doi cum ca depunem o singura cerere de finantare? Ca asa scrie in ghid!
Da, mergeți la un notar si faceți acea declarație . Ei vor sa se asigure ca doar unul din voi depune dosar pentru acel imobil

#592
andatoaca

andatoaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2013

View PostTheCrow, on 04 octombrie 2016 - 12:05, said:

Luați legătura cu o firma cu care veți vrea sa colaborați pentru achiziție si montaj. Ei o sa va ajute sa completați acel tabel.


Da, mergeți la un notar si faceți acea declarație . Ei vor sa se asigure ca doar unul din voi depune dosar pentru acel imobil

Cum se completează anexa 2?

Achiziția de panouri solare se va face de la o firma autorizata de casa verde? Care sunt aceste firme?

Edited by andatoaca, 04 October 2016 - 16:07.


#593
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014

View Postinu1711, on 30 septembrie 2016 - 21:13, said:


Am fost luni la anaf si azi m-au sunat deja ca e gata certificatul. Multumesc.

#594
ZOZ

ZOZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.12.2010
eu nu stiu daca la anexa 2 se scrie doar panou solar..cu pretul sau se trec si componentele instalatiei ( boiler, pompa tevi. automatizare etc )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate