Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#523
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nu cred ca vedem casa verde anul acesta sau daca vedem , undeva prin septembrie ... Am primit dimineata insfarsit un raspuns de la ei .

"Urmare a solicitarii dumneavoastra, adresata Ministerului Mediului, Apelor si Padurilor si directionata spre solutionare Administratiei, va aducem la cunostinta urmatoarele:

În prezent, nu sunt stabilite sesiuni de depunere a cererilor de finanțare
pentru "Programul Casa Verde" si "Programul Casa Verde PLUS".
După stabilirea acestora, pe site-ul www.afm.ro se vor publica Ghidurile de
finanțare a programelor, ce vor furniza date legate de condițiile de
depunere a dosarelor de finanțare."

Eu le-am cerut o data aproximativa dar nu mi-au raspuns la asta niciodata ...

Edited by ccristyan, 03 June 2016 - 13:00.


#524
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si cum cu casa verde nu prea cred ca se castiga voturi e foarte posibil ca declaratiile facute acum cateva luni sa fi fost o mare teapa. In plus, daca la toamna castiga cine se preconizeaza, probabil ca revenim pe aria asta de pe forum peste 4 ani. De ce m-oi fi stresat eu cu cadastrul? pentru 6mp in plus la o suprafata desfasurata de peste 200mp a trebuit sa umblu si sa schimb nu stiu cate hartii.

#525
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Eu sper sa se tina de cuvant ... mai astept 2 luni iar daca nu se aude nimic , ma pun si cheltuiesc banii :))

#526
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si eu cred ca o sa dau drumul la treaba daca nu mai spun nimic. Numai ca as fi pus tuburi cu casa verde, asa probabil ca o sa ma orientez pe un panou plan, fac o automaatizare mai din topor, o pompa de pe olx si gata ca boilerul il am deja.

#527
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Pina va aproba astia casa verde se amortizeaza toata instalatia daca te apuci de treaba acum.

#528
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nu cred ca se amortizeaza 15.000 lei asa repede :))

#529
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010
Daca esti un pic de mester ti-o faci cu 4-5000 de lei.

#530
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
O centrala buna este mult mai mult de 5000 :))

#531
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Sa ne pastram speranta:

http://www.agerpres....diului-11-19-34

#532
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Am citit cand a aparut articolul , nu inteleg de ce le este asa greu sa stabileasca o data exacta si sa o respecte ...

Imi poate explica cineva ce inseamna cele marcate cu rosu ?

b)este proprietar/coproprietar al imobilului pe/în care se implementează proiectul;
imobilul trebuie să nu facă obiectul unui litigiu în curs de soluţionare la instanţele
judecătoreşti, vreunei revendicări potrivit unei legi speciale sau dreptului comun, unei
proceduri de expropriere pentru cauză de utilitate publică;

e)copia cărţii funciare şi extras de carte funciară individuală, pentru proprietăţi comune,
pot fi maximum două unităţi individuale trecute pe aceeaşi carte funciară, care adunate
trebuie să fie egale cu 1 (un) întreg;


Eu detin 1/3 dintr-un imobil (1/3 case si 1/3 teren ) , pe acest teren am construit o casa noua , casa ce inca este in constructie , constructie ce imi apartine doar mie (autorizatie etc) . Inca 2 propietari detin cate 1/3 , nu este facuta iesirea din indiviziunea deci nu se stie cine ce bucata de teren are .
Mai am nevoie de carte funciara pe restul propietatii daca proiectul il implementez la constructia noua ?

Edited by ggelu, 06 June 2016 - 20:40.
folosirea culorii rosii


#533
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View Postccristyan, on 06 iunie 2016 - 18:21, said:

deci nu se stie cine ce bucata de teren are
Si tu ti-ai mai construit si casa pe un teren care nu stii daca-ti revine tie sau altei persoane?Posted Image Posted Image

constructie ce imi apartine doar mie = momentan....

Edited by XTH, 06 June 2016 - 20:54.


#534
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Detin o declarie la notar din partea celor 2 copropietari deci nu se pune problema + ca imi revine 1/3 dintr-un teren de 1500mp...
imi ia pamantul de sub casa a ?Posted Image))

Edited by ccristyan, 06 June 2016 - 21:07.


#535
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010

View Postccristyan, on 04 iunie 2016 - 21:49, said:

O centrala buna este mult mai mult de 5000 Posted Image)
Eu m-am referit la sistemul de apa calda. Centrala e intradevar scumpa. Daca ai gaz in zona, nu merita centrala cu gazeificare. Iti faci singur de treaba.

#536
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Racordul + tevi + proiect etc costa cam 10.000lei si am teava la poarta , centrala inca 4.000-5.000lei , cu 15000lei imi fac o centrala pe combustibil solid si primesc inapoi 6000lei .
As alege pe gaz doar daca ar costa bransarea foarte putin , mereu mi-a placut sa ma joc cu focul dar nu si cu gazele :)))

#537
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010

View Postccristyan, on 08 iunie 2016 - 13:15, said:

Racordul + tevi + proiect etc costa cam 10.000lei si am teava la poarta , centrala inca 4.000-5.000lei , cu 15000lei imi fac o centrala pe combustibil solid si primesc inapoi 6000lei .
As alege pe gaz doar daca ar costa bransarea foarte putin , mereu mi-a placut sa ma joc cu focul dar nu si cu gazele Posted Image))
Spun din patite, nu din auzite. Daca ai teava de gaz la poarta, nu te costa mai mult de 8000 de lei, inclusiv centrala in condensatie de 30KW. Taxa de bransare in jur de 1500 lei, proiectul cu realizare cu tot in jur de 3000 de lei, iar centrala 3000 lei.

Am proiect aprobat prin casa verde in 2011 pt apa calda, n-am vazut banii nici pana acum. Au trecut exact 5 ani. E posibil ca intr-o luna, doua, sa se rezolve si cu banii. Esti dispus sa astepti atat, cu o investitie de 15000 de lei?

Mai spunem si de faptul ca daca nu ai lemnele de anul trecut, centrala va functiona cu pierderi?
Securitatea la gaze e mai mare decat cea la lemne. In caz de avarie, gazul se opreste instant. Cand ai centrala plina cu lemne arzind si se intapla o avarie sau pica curentul, ala esti.

Centrala pe lemne face o gramada de cenusa, trebuie curatata si intretinuta, adica a doua ocupatie e cea de fochist.
Iti trebuie un spatiu mare de depozitare a lemnelor, cel putin 30mp, acoperit si cu pereti.

Parerea mea, dupa cativa ani de folosire a centralei pe lemne e ca, prea multa complicateala pt nimic.

#538
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Posttibi_dan, on 13 iunie 2016 - 23:55, said:


Am proiect aprobat prin casa verde in 2011 pt apa calda, n-am vazut banii nici pana acum. Au trecut exact 5 ani. E posibil ca intr-o luna, doua, sa se rezolve si cu banii. Esti dispus sa astepti atat, cu o investitie de 15000 de lei?


Exista undeva o lista cu oameni care trebuie sa isi mai primeasca banii din 2011 si eventual o estimare cand isi vor primi toti banii inapoi? Ma gandesc ca poate vor sa termine intai cu dosarele vechi si dupa aia sa scoata ghidul nou si eventual sa lanseze o noua sesiune de depunere.

#539
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010

View PostM_ierdnA, on 14 iunie 2016 - 08:53, said:


Exista undeva o lista cu oameni care trebuie sa isi mai primeasca banii din 2011 si eventual o estimare cand isi vor primi toti banii inapoi? Ma gandesc ca poate vor sa termine intai cu dosarele vechi si dupa aia sa scoata ghidul nou si eventual sa lanseze o noua sesiune de depunere.
Nu exista. Si nici nu te informeaza cineva. Suni la ei din doua in doua luni. Asa a fost la mine.

#540
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Tot nu se aude nimic? Oare ce se intampla ca totusi au zis ca au alocat niste bani pentru asta? In alta ordine de idei, mi-a zis cineva ca dosarele se cam dau pe sub mana si ca se atinge limita maxima inainte de deschiderea sesiunii, sau poate de ochii lumii repede dupa deschiderea sesiunii. A auzit cineva de astfel de lucruri? Inseamna ca practic trebuie sa te duci pentru depunerea dosarului in prima zi la prima ora ca altfel nu mai ai sanse sa prinzi nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate