Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#451
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 marsak, on 26 februarie 2013 - 11:52, said:

Bani intrati ieri 25.02.2013.
Documentele depuse in 20.09.2012.
Brasov


A mai fost programul Casa Verde in 2012?

#452
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008

 BodCasa, on 03 martie 2013 - 20:24, said:



A mai fost programul Casa Verde in 2012?
Nu. Ultimul an a fost 2011.

#453
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
deci sa ne luam gandu de la Casa Verde!

#454
marsak

marsak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.04.2007
Cica i-ar da drumul si in 2013.... dar nu stiu de unde fac astia rost de bani, ideal ar fi sa distribuie banii din taxa auto / taxa de timbru .... Sau cu aia mai fac 2 km de autostrada la 50 mil EUR / km :-(

#455
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008

 marsak, on 17 martie 2013 - 10:47, said:

Cica i-ar da drumul si in 2013.... dar nu stiu de unde fac astia rost de bani, ideal ar fi sa distribuie banii din taxa auto / taxa de timbru .... Sau cu aia mai fac 2 km de autostrada la 50 mil EUR / km :-(


La cum s-au desfasurat lucrurile in programul din 2011 , Casa Verde 2013 ar fi cam asa:
-Lansare program in 2014
-Depunere dosare in 2015
-Afisare dosare aprobate 2016
-Semnare contracte de finantare in 2017
-Decontare 2018 pana cel tarziu cand ne contacteaza extraterestrii

Posted Image)

Edited by sorryn81, 17 March 2013 - 18:37.


#456
smitey88

smitey88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.01.2007
Are cineva informatii/noutati legat de inceperea proiectului Casa Verde 2013 ?

#457
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
si eu vroiam sa intreb

#458
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008
Mi s-a decontat azi investitia in Casa Verde 2011 , dosar depus pe 8 noiembrie anul trecut.

#459
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
super tare..
Felicitari...
Si pentru 2013....nimic?

#460
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008

 BodCasa, on 03 aprilie 2013 - 13:18, said:

super tare..
Felicitari...
Si pentru 2013....nimic?

Parerea mea este ca atata timp cat inca mai sunt o gramada de plati de facut pt programul, din 2011, nu se va da drumul la un nou program.
Deci, prea curand nu cred sa se mai lanseze ceva, iar oficial e clar ca nimeni nu zice nimic inca. Dar in schimb avem timbre verzi la masini, taxe de mediu pt orice, accize la benzina, s.a.m.d, bani care cine stie prin ce buzunare ajung.

#461
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005
Ei....cum nu se stie unde ajung ! !  Posted Image  In buzunarele baietilor destepti. Nu e asa greu de aflat !!!
Am dat un email la ei si in raspunsul primit, sint asigurat ca in mod sigur,  in 2016 va fi reluat programul ! Posted Image
Daca mai traim pina atunci.....Posted Image

#462
cppuser

cppuser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2007
Buna ziua,

Am depus in ianuarie dosarul de decontare pentru Casa verde 2011. Inca n-am primit banii.
Intrebare: a primit cineva banii pentru Casa verde 2011?
Stie cineva ceva ?

#463
boby_77`

boby_77`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.01.2006
Ultimele noutati despre casa verde :
http://www.afm.ro/casa_verde_pf.php

#464
CorinaNana

CorinaNana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2014
Buna ziua

Corina, incantata !

Studenta in ultimul an de licenta, Facultatea de Turism… I NEED HELP, PLS !
Tema proiectului de diploma: « Satul romanesc traditional - produs ecoturistic. Crearea unei pensiuni turistice eco »

M-am impotmolit la capitolul : energie !

Am citit pe site-ul  Ministerului Mediului si Schimbarilor Climatice ca programul CASA VERDE functioneaza din nou in 2014.

As avea nevoie de informatii referitoare la sistemul de incalzire al unei case. Care ar fi costurile, durata lucrarilor, energia furnizata de panouri poate sa asigure in proportie de cat la suta consumul de energie al unui camin… orice detaliu pe care dumneavoastra il considerati important in acest sens. Mai ales daca totul este eco si cu respect fata de natura?

Multumesc tuturor celor care isi pot sacrifica din timpul lor pentru a-mi raspunde. Va sunt recunoscatoare si pentru brosuri, pliante si orice alta sursa de informatie care m-ar putea lamuri.
Celor care au putut beneficia de acest program in anii anteriori, care au fost costurile suportate de ei si care este suma primita de la stat ?

Multumesc.
Soare in panouri va urez tuturor !

#465
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 boby_77`, on 30 iunie 2014 - 09:38, said:

Ultimele noutati despre casa verde :
http://www.afm.ro/casa_verde_pf.php
sa mori, nu alta ! ... au ramas bani nefolositi ! ... d'aia avem finantare in 2014 !
http://www.afm.ro/ma...-07_07_2014.pdf
mutati-va in judetele: Bihor, Harghita, Bucuresti ! ... in fiecare se "distribuie" aprox 1 milion de "neuro" !

 CorinaNana, on 21 iulie 2014 - 13:11, said:

Buna ziua

Corina, incantata !

Studenta in ultimul an de licenta, Facultatea de Turism… I NEED HELP, PLS !
Tema proiectului de diploma: « Satul romanesc traditional - produs ecoturistic. Crearea unei pensiuni turistice eco »

M-am impotmolit la capitolul : energie !

Am citit pe site-ul  Ministerului Mediului si Schimbarilor Climatice ca programul CASA VERDE functioneaza din nou in 2014.

As avea nevoie de informatii referitoare la sistemul de incalzire al unei case. Care ar fi costurile, durata lucrarilor, energia furnizata de panouri poate sa asigure in proportie de cat la suta consumul de energie al unui camin… orice detaliu pe care dumneavoastra il considerati important in acest sens. Mai ales daca totul este eco si cu respect fata de natura?

Multumesc tuturor celor care isi pot sacrifica din timpul lor pentru a-mi raspunde. Va sunt recunoscatoare si pentru brosuri, pliante si orice alta sursa de informatie care m-ar putea lamuri.
Celor care au putut beneficia de acest program in anii anteriori, care au fost costurile suportate de ei si care este suma primita de la stat ?

Multumesc.
Soare in panouri va urez tuturor !
ai un buget ptr executie ? ... eco, este "o disciplina" care consuma resurse financiare ! ... in jurul sumei de 500.000 EUR, poti "incepe" executia unei pensiuni eco ! ... cu  enegie eco bineinteles !

Edited by 9victor, 21 July 2014 - 19:03.


#466
CorinaNana

CorinaNana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2014
@ 9victor
Nu am un buget fix, atat timp cat banii investiti in pensiune vor fi recuperati in urmatorii 3 - 4 ani.... cam asta ar trebui sa fie concluzia planului meu de afaceri.
500.000 ar fi o suma exagerata... Desi e vorba de crearea unei pensiuni in plan teoretic pentru care as putea sa inventez orice... trebuie sa ramana totusi un plan realist.

Sunt o fana a judetului Sibiu (de loc is din Galati)... planul vizeaza transformarea satului Albi din Sibiu (un sat abandonat in prezent) intr-un sat turistic autosuficient. (renovarea a 10 case)
Renovarea caselor si deci sistemul de energie ar trebui sa reprezinte cea mai mare investitie.
Din pacate nu cunosc nimic despre panouri solare, fotovoltaice, boilere, etc...

Exista 4546575 firme specializate in domeniu. Am trimis tot cam atatea mailuri, dar nici una nu a raspuns... au mai ramas voluntarii de pe forumuri... ultima speranta.


Multumesc!
Soare in panouri!

#467
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 CorinaNana, on 21 iulie 2014 - 21:05, said:

@ 9victor
Nu am un buget fix, atat timp cat banii investiti in pensiune vor fi recuperati in urmatorii 3 - 4 ani.... cam asta ar trebui sa fie concluzia planului meu de afaceri.
500.000 ar fi o suma exagerata... Desi e vorba de crearea unei pensiuni in plan teoretic pentru care as putea sa inventez orice... trebuie sa ramana totusi un plan realist.

Sunt o fana a judetului Sibiu (de loc is din Galati)... planul vizeaza transformarea satului Albi din Sibiu (un sat abandonat in prezent) intr-un sat turistic autosuficient. (renovarea a 10 case)
Renovarea caselor si deci sistemul de energie ar trebui sa reprezinte cea mai mare investitie.
Din pacate nu cunosc nimic despre panouri solare, fotovoltaice, boilere, etc...

Exista 4546575 firme specializate in domeniu. Am trimis tot cam atatea mailuri, dar nici una nu a raspuns... au mai ramas voluntarii de pe forumuri... ultima speranta.


Multumesc!
Soare in panouri!
si pe deasupra esti din Galati ! ... bataioasa adica ! ...
orice in viata se face prin perseverenta in primul rand si bani in al doilea rand ! ...
o intrebare din curiozitate: de ce crezi ca vei amortiza investitia in 3-4 ani intr-un sat abandonat? ...
daca ma "lamuresti", vorbim despre energie verde !

#468
asdrty3

asdrty3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.05.2006
S-a afisat pe site-ul AFM, lista cu contestatiile acceptate pentru Casa Verde 2011.
Din fericire figurez printre cei carora li s-a acceptat contestatia.
Intentionez sa achizitionez o centrala termica pentru casa de la tara, ma poate ajuta cineva care si-a pus deja centrala prin programul Casa verde?
Trebuie sa fie obligatoriu pe peleti?
Mixta nu se poate , adica peleti/brichete/lemne?

Multumesc anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate