Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rimini

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Buna seara

Anul acesta, dupa indelungi dezbateri am hotarat sa mergem in concediu in Italia la Rimini. In seara asta am cumparat si biletele la Wizz deci in 20 iunie decolam.
Daca a mai fost cineva in zona mi-ar prinde bine niste informatii:
- cu ce ajungem din Forli in Rimini
- ce se poate vizita in zona
- preturi la masini de inchiriat
- recomandari de hoteluri sau apartamente
- cat de scumpa e mancarea
- cum e vremea(daca a fost cineva in iunie, se poate face baie in mare?)
- orice alte informatii

#2
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Anul acesta, dupa indelungi dezbateri am hotarat sa mergem in concediu in Italia la Rimini. In seara asta am cumparat si biletele la Wizz deci in 20 iunie decolam.
Daca a mai fost cineva in zona mi-ar prinde bine niste informatii:
- cu ce ajungem din Forli in Rimini - bus, tren sau taxi de la aeroport. verifica pe site-ul aeroportului orarul busului.
- ce se poate vizita in zona - rimini, san marino, parcuri de distractie - mirabilandia, italia in miniatura si mai e unul dar i-am uitat numele. Se pot face fara probleme excursii de o zi in florenta si venetia.
- preturi la masini de inchiriat - aici nu stiu, dar transportul in comun e foarte bine pus la punct si pretul la un abonament pe o saptamana era in jur de 11 euro. circulatia e infernala acolo iar parcarile sunt scumpe, asa ca nu va recomand sub nici o forma sa inchiriati masina. exista si busuri de noapte care acopera o zona serioasa, asa ca nu aveti cum sa nu va descurcati fara probleme fara masina.
- recomandari de hoteluri sau apartamente eu am stat o data aici (http://www.hotelimpe...e&ID=70&macro=1). hotelul e un hotel bun de 4 stele, cu mic dejun bufet suedez consistent, direct pe plata. am mai stat si aici www.riminiresidence.com, la rezidenta Nautic. Eu ti-as recomanda-o cu conditia sa iei un apartament mare. Daca te intereseaza vreunul din ele, iti mai pot da detalii.
- cat de scumpa e mancarea. Cel mai avantajos e sa iei un apartament si sa iesiti doar la cina sau la pranz la masa. Preturile nu sunt foarte mari dar nici mici. Calculeaza intre 15 si 35 euro o masa de pers in functie de locatie, feluri de mancare si bautura. Ex, o cafea la malul marii mergea inspre 2 euro. Aceeasi cafea 3 strazi mai spre centru o beam cu 0,75 euro. Asta acum 4 ani.
- cum e vremea(daca a fost cineva in iunie, se poate face baie in mare?). Nu stiu, dar cred ca da.
- orice alte informatii

Edited by codruta, 03 June 2010 - 23:35.


#3
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Codruta, multumesc de informatii. La hotelul Imperial e prea mare pretul pt bugetul nostru dar apartamentele sunt interesante.
Mai am cateva intrebari despre apartamente:
- lenjerie de pat este acolo sau ati dus voi?
- sunt sezlonguri pe plaja?( gratis sau contracost?)
- sunt in zona ceva locuri de joaca pt copii?
- baia e ok?( mergem cu pitica asa ca avem pretentii de curatenie si functionalitate)
- de ce apartament mare? studiourile sunt foarte mici?

#4
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Codruta, multumesc de informatii. La hotelul Imperial e prea mare pretul pt bugetul nostru dar apartamentele sunt interesante.
Mai am cateva intrebari despre apartamente:
- lenjerie de pat este acolo sau ati dus voi? se inchiriaza separat, deci daca puteti luati cu voi.
- sunt sezlonguri pe plaja?( gratis sau contracost?) - unele rezidente de acolo ofera sezlongurile si umbrela gratuit - vezi la fiecare oferta spiaggia.
- sunt in zona ceva locuri de joaca pt copii? - toate plajele au locuri de joaca pentru copii de genul un tobogan, salteluta de sarit etc. Accesul la ele e gratuit pentru cei care platesc accesul pe plaja. Nu stiu daca m-am exprimat bine - sunt plaje private una langa alta, platesti accesul si pe langa cele 2 sezlonguri + umbrela + masuta ei mai ofera o serie de servicii: toaleta, dusuri, loc de joaca pentru copii, biblioteca, loc de picnic, cabina de schimb etc.
- baia e ok?( mergem cu pitica asa ca avem pretentii de curatenie si functionalitate) - apartamentele sunt nou noute si baile impecabile.
- de ce apartament mare? studiourile sunt foarte mici? - la rezidenta noastra o parte din studiouri se aflau la parter si nu prea aveai cine stie ce vedere. Noi am primit un apartament mare cu o terasa de vreo 40 mp de unde se vedea marea, deci lux. Cred ca poti ca atunci cand faci rezervarea sa suni dupa aceea si sa incerci sa spui ca vrei un studio la etaj daca se poate cu un pic de balcon.

#5
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Mersi Codruta inca o data de informatii.
Azi am rezervat la Espero residence la un pret bun zic eu si cu revieweuri foarte bune.
Cu detalii voi reveni dupa concediu.

#6
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare.Ai ales destinatia excelenta.Am multe rude la Forlimpopoli si Forli si am fost des, chiar de Craciun dar si de Paste.Nu prea pot sa iti dau multe informatii pentru ca am fost cu masina personala sau cu masina vreunei rude iar cazarea era asigurata tot la rude.
Uite cateva lucruri pe care le poti face sau vizita:
-Forli e un orasel foarte frumos, ce e drept si aglomerat mai ales in centru dar daca te duci cu autobuzul nu va fi problema cu parcarea :D
-Cesena iar este un orasel frumos.
- nu mai stiu exact zilele dar parca sambata e mercato(targ) la Forli si duminica la Cesena unde poti gasi multe lucruri, haine ieftine si frumoase dar si de firma.
-San Marino e superb si nu trebuie ratat.
-Plajele de la , Milano Maritimo etc sunt superbe, apa curata, liniste doar ca va fi problema cu traficul pe acolo.Ori pleci primul ori pleci ultimul daca vrei sa nu faci mult pana la hotel
-Ravenna iar un oras splendid plin de istorie.
-sa incerci neaparat piadina care este specifica zonei Emilia Romagna.Este o lipie cu prosciuto cotto(sunca de praga) sau carnati salsicia si diverse alte chestii.Eu mor dupa ea :D .In Forli si Forlimpopoli costa cam 1 euro.
-nu prea am mancat la restaurante dar stiu ca nu sunt chiar foarte ieftine.Daca ai noroc sa gasesti unul care nu e in centru poti manca si cu 16 euro (fel 1 si 2 desert si bautura)
-uitasem si de Cesenatico,multe magazine, discoteci, si o plaje frumoase

Daca mai imi aduc aminte o sa mai scriu

Attached Files



#7
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Vali, mersi mult de informatii. Neaparat vreau sa gust atunci piadina  ;)

Cat de departe e San Marino? Poti ajunge si altcumva decat cu masina?

Ai fost la parcurile din zona? Care merita si care nu?

Eu acum studiez parcurile si nu cred ca vom ajunge la toate asa ca m-ar ajuta parerea celor care le-au vazut ca sa fac o selectie.

AMR: 5 zile  :coolspeak:

#8
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Stiu ca sunt cam 25-30 km din Rimini la San Marino.Daca nu ma insel de la Forli la San Marino sunt cam 60 km.

Nu stiu cu ce se mai poate ajunge dar sigur exista autobuze(pullman) din Rimini la San Marino.

Rimini nu prea l-am vizitat , am fost doar la o plimbare pe plaja prin aprilie-mai anul trecut deci nu cunosc nici parcurile.

Chiar, exista si Parcul de distractii Mirabilandia-Ravenna.Eu nu am fost,dar cateva rude s-au dus si au spus ca e superb.

Data viitoare cand o sa ma mai duc o sa imi fac mai mult timp sa vizitez mai multe locuri.

Asteptam poze si impresii la intoarcere.Vacanta placuta.

#9
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
A fost frumos, dar scurt( ca toate lucrurile bune din viata )  :lol:

Cazarea a fost foarte buna,curat,la 50 de metri de plaja, cu minibucatarie utilata,aer conditionat, baie mare si balcon. La banii care i-am dat pe apartament am fost mai mult decat multumiti.

Mancare am cumparat din supermarketuri iar cina de obicei o luam la restaurant( m-am saturat si eu de scoici in sfarsit ). Berea mi s-a parut exagerat de scumpa in baruri: 4 euro halba . Inghetata era 1.7 euro dar era foarte mare si abia am putut manca una intreaga. Am mancat si piadina cu branza si rucola dar era 3.5 euro in Rimini.

De pe aeroport din Forli am luat taxi pana la gara( 11 euro), de acolo am luat un tren personal ( 3.8 euro de pers iar copii sub 4 ani nu platesc). Sa aveti grija sa validati biletele dupa cumparare. Sunt pe peron niste cutii galbene in care trebuie introdus biletul pe care se va imprima ziua si ora. Iar din gara din Rimini am luat autobuzul pana la apartament.

Din pacate doua zile ne-a plouat si acolo asa ca nexam plaja sau soare  :angry:  

Am vizitat si San Marino de unde daca ajungeti puteti cumpara parfumuri ieftine( nu au TVA). Se poate ajunge si cu autobuzul, nu doar cu masina. E drept ca am schimbat doua autobuze dar a fost bine. E o cetate foarte frumoasa dar cum noi eram cu pitica dupa noi nu prea ne-am putut intinde la cumparaturi.

Doua zile am fost la un parc de distractii la Fiabilandia unde a fost superb iar pitica noastra nu mai putea de incantare. E un parc foarte frumos mai ales pt copii mai mici. Am platit 20 de euro intrarea pt adulti, fetita nu a platit,si am avut acces doua zile in parc.

Iar doua zile jumate am reusit sa stam la plaja. Am facut si baie in mare desi nu era asa calda ca si in Turcia dar a fost ok. Pe plaja era extrem de curat, fara manele,mucuri de tigari sau seminte, si cu multe locuri de joaca pt copii.

Daca vreti sa mergeti la mare e o destinatie minunata dar as sugera o luna mai calda, iulie sau august. In zilele cu soare a fost foarte cald dar cred ca marea e si mai calda in iulie si riscul de precipitatii mai scazut.

#10
radudragota

radudragota

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.09.2005

 puisor, on 3rd July 2010, 19:23, said:

Am vizitat si San Marino de unde daca ajungeti puteti cumpara parfumuri ieftine( nu au TVA). Se poate ajunge si cu autobuzul, nu doar cu masina. E drept ca am schimbat doua autobuze dar a fost bine. E o cetate foarte frumoasa dar cum noi eram cu pitica dupa noi nu prea ne-am putut intinde la cumparaturi.

merg si eu in vacanta in rimini (rivazzura mai exact), f aproape de parcul fiabilandia.

am cateva "nelamuriri" si ma gandesc ca mi-ai putea oferi raspunsuri la unele intrebari:

1. exceptand taxiul, nu exista alta optiune de transport de la forli airport catre forli train station sau chiar rimini?

2. am gasit la urmatorul link: http://www.tramservi...ge/depliant.pdf
informatii prin care ei se lauda ca la 11 euro au bilete cu nr nelimitat de calatorii pe toata riviera (intra+extraurban).
biletul include si 2 euro reducere la parcurile tematice. pe mine m-ar tenta aquafun. btw, ai/ati fost acolo?

ati folosit astfel de bilete sau ati apelat la biletele clasice de 1 euro (atat am vazut pe net ca e pretul pt o calatorie)?
cu bagajele cum ati facut? am citit ca daca depasesc 10kg fie nu ai dreptul sa le transporti in bus fie platesti bilet suplimentar.

3. imi poti oferi mai multe detalii depre cum ati ajuns in san marino. bus/tren, locul de plecare?

merci anticipat.

#11
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
[quote name='radudragota' date='6th July 2010, 16:21' post='8456568']
merg si eu in vacanta in rimini (rivazzura mai exact), f aproape de parcul fiabilandia.

am cateva "nelamuriri" si ma gandesc ca mi-ai putea oferi raspunsuri la unele intrebari:

1. exceptand taxiul, nu exista alta optiune de transport de la forli airport catre forli train station sau chiar rimini?
sunt si busuri, uita-te aici [url="http://www.forliairport.com/main/index.php?id_pag=29"]http://www.forliairport.com/main/index.php?id_pag=29[/url] ptr orar

2. am gasit la urmatorul link: [url="http://www.tramservizi.it/orange/depliant.pdf"]http://www.tramservizi.it/orange/depliant.pdf[/url]
informatii prin care ei se lauda ca la 11 euro au bilete cu nr nelimitat de calatorii pe toata riviera (intra+extraurban).
biletul include si 2 euro reducere la parcurile tematice. pe mine m-ar tenta aquafun. btw, ai/ati fost acolo?
e super abonamentul ala si mult mai avantajos decat biletele. cel mai bine e sa il cumperi de cum ajungibde langa gara din rimini, traversezi si mergi drept inainte vreo 2oo m si ajungi la un soi de birou. acolo poti lua atat abonamentele cat si o cartulie cu toate liniile pe care e valabil si orarele. daca vrei doar abonamentul se cumpara chiar de langa gara, pe stanga cum iesi. de bagaje nu stiu ce sa zic, nu cred sa fie probleme.

3. imi poti oferi mai multe detalii depre cum ati ajuns in san marino. bus/tren, locul de plecare?
aici ai orarul cu locurile de plecare - [url="http://www.visitsanmarino.com/detail.asp?c=2&p=1&id=299"]http://www.visitsanmarino.com/detail.asp?c...;p=1&id=299[/url]

#12
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Oare in septembrie (înainte de 15) e vreme destul de buna?
Transportul cu wizair e ieftin din Timișoara, mai ales de miercuri până miercuri.
Ce hotel de *** ați recomanda pentru familie cu copii de 3 & 6 ani ? Prețuri am găsit cam de pe la 700 de euro in sus, majoritatea hotelurilor pentru doi copii sub 12 ani consideră un al treilea adult. Mă interesează facilitățile pt. copii, inclusiv dacă au parc de joacă (tobogan, etc.) sau dacă oferă reduceri, intrări gratuite la Mirabilandia/Fiabilandia/Italia în miniatură (de genul celor prezentate la http://www.riminirim...vert/parchi.php

#13
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
[quote name='satcodx2002' date='18th July 2010, 21:39' post='8515829']
Oare in septembrie (înainte de 15) e vreme destul de buna?


Eu am fost des in septembrie si am prins in general vreme foarte buna, calduroasa. Anul asta pare mai capricios, deci aveti sanse si de ceva furtuni, dar asa mai scurte. Si cand am prins vreme mai rea, tot am putut sta pe plaja macar jumatate de zi.
Cum am scris si mai sus, eu am stat in general in apartamente (www.riminiresidence.com). Ca si hotel iti pot recomanda www.hotelimperialbeach.it pe care il recomand cu toata caldura, e situat direct pe plaja, au mic dejun consistent si ofera si posibilitatea de a lua sistem pensiune completa sau all inclusive.
Uita-te la ei pe site si trimite-le un mail sa iti dea o calculatie pentru varianta de masa, ca eu am facut pentru el o simulare pe booking.com si zice ca o camera cvadrupla cu mic dejun inclus ar costa intre 4 si 11 septembrie 640 euro pentru toti, ceea ce mie mi se pare super moca. Pe booking mai sunt si alte hoteluri si pensiuni cu preturi incepand de la 420 euro, dar fara mancare. Mai verifica dertour.ro (eu am gasit oferte bune si la ei pe variante de pensiune completa).

#14
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 05.11.2009

 satcodx2002, on 18th July 2010, 22:39, said:

Oare in septembrie (înainte de 15) e vreme destul de buna?
Transportul cu wizair e ieftin din Timișoara, mai ales de miercuri până miercuri.
Ce hotel de *** ați recomanda pentru familie cu copii de 3 & 6 ani ? Prețuri am găsit cam de pe la 700 de euro in sus, majoritatea hotelurilor pentru doi copii sub 12 ani consideră un al treilea adult. Mă interesează facilitățile pt. copii, inclusiv dacă au parc de joacă (tobogan, etc.) sau dacă oferă reduceri, intrări gratuite la Mirabilandia/Fiabilandia/Italia în miniatură (de genul celor prezentate la http://www.riminirim...vert/parchi.php
cauta pe www.homelidays.com cazare in apartament. este mult mai ieftin, ai mai multa libertate pentru copii si poate gasesti ceva cu gradina.

#15
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 iogamac, on 16th August 2010, 20:42, said:


Stațiunea asta trăiește doar în august? Cum e în restul timpului? în aprilie, să zicem.
Aterizez la Forli și intenționez să vizitez Ravenna, Ferrara, Bologna și San Marino. Aș fi preferat să stau în Bologna dar n-am găsit nimic convenabil ca preț și aproape de gară, că în fiecare zi am de plecat/sosit cu trenul. Analizând celelalte posibilități, varianta cea mai convenabilă pare a fi Rimini, n-am verificat încă distanța, dar pare a fi aproape și de gară și de centru și de mare cazarea ce mi-am găsit-o acolo. Si ieftin, pe deasupra. Prin urmare, e ceva mișcare pe acolo prin aprilie, că seara când mă întorc, poate vreau să mă plimb pe plajă și parcă aș vrea să mai văd și alți bipezi pe acolo?

Edited by stlx, 16 February 2011 - 17:56.


#16
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 stlx, on 16th February 2011, 17:55, said:

poate vreau să mă plimb pe plajă și parcă aș vrea să mai văd și alți bipezi pe acolo?

Salutare !

Păi sigur o să vezi și alți bipezi. De exemplu ... pescăruși  :bouncey:  !

Lăsând gluma la o parte, te-ai gândit să vizitezi ceva chiar în Rimini ? De exemplu Museo della Citta (Giovanni Bellini, Domenico Ghirlandaio, Guercino etc.) !
Sau Tempio Malatestiano.

Nu am fost încă în Rimini, dar astea (și încă vreo câteva) sigur nu-mi vor scăpa, le-am găsit în ghid. Dacă vrei, îți mai enumăr și cauți tu direct pe net (deja știind ce cauți).

Sănătate și tcb !

#17
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 OvidiuNS, on 17th February 2011, 02:03, said:

... te-ai gândit să vizitezi ceva chiar în Rimini ?
N-am când...din păcate, excursiile mele în străinătate sunt mai toate fulger și de data asta plec vineri dimineata, ma întorc luni la prânz. Prin urmare, în nici 3 zile întregi trebuie înghesuite Ravenna, Ferrara, Bologna și San Marino. Mai pune și faptul că, fiind weekend, duminica obiectivele au un orar redus iar luni or fi închise. Ravenna e însă obiectivul principal, îi aloc o zi întreagă, probabil sâmbătă. Nu știu încă ce fac cu celelalte.
Aveam un ghid Fodor's făcut fâșii, dar mi-am rătăcit partea asta. Pt. genul ăsta de excursii merge un ghid de tipul top10 sau alte alea, în general însă nu le suport, ghidul preferat rămânând DK.

Prin urmare, dacă mă decid să dorm în Rimini, cel mult o plimbare seara, prin centru sau pe plajă...

#18
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Am greșit, se pare că m-am uitat dimineata pe altă rezervare, de fapt stau 5 zile. Prin urmare poate îmi fac timp și pt. Rimini, mai ales dacă dorm acolo. Mai vreau să ajung și în Modena, dacă e vorba de 5 zile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate