Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

asezare casa pe teren

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007
Salut

Tocmai mi-am cumparat un teren de vreo 2100 m. are deschidere la drum de 33 m - spre nord est - si lungime de 63,6 m pe axa nord est - sud vest.


Unde pozitionez casa? sunt niste principii generale de care trebuie sa tin seama?
- pozitionare fata de punctele cardinale
- pozitionare fata de axa vanturilor
- pozitionare fata de meridianele energetice

scuze daca intrebarile sunt de Giga oarecum dar nu am experienta in domeniu deloc. Multumesc anticipat celor care imi ofera ceva sfaturi.

#2
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 AlexCezar, on 30th May 2010, 15:50, said:

Salut

Tocmai mi-am cumparat un teren de vreo 2100 m. are deschidere la drum de 33 m - spre nord est - si lungime de 63,6 m pe axa nord est - sud vest.
  Daca nu iei de buna chestia cu campurile energetice sau faptul ca se spune ca e indicat sa ai dormitorul pe directia n-s si sa dormi cu capul spre snord atunci ramane doar dorinta personala de a vedea drumul sau curtea din living dormitor etc. Ar trebuii sa ceri un CU la primarie ca sa vezi ce retrageri iti impun ei fata de drum si marginile proprietatii.

#3
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010
salut!
trecand peste meridiane energetice si 2012, terenul e pozitionat bine...
casa s-ar putea face casa pe lungimea terenului, cu living, terasa, bucatarie spre partea E-S,vor fi luminate toata ziua,
iar pe acoperis-in doua ape, niste panouri solare vor avea o eficienta buna....parerea mea
bafta!

#4
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010
Eu as incerca sa evit ca dormitoarele sa aiba pereti la nord,pune acolo baile , camera tehnica ,garaj. In functie de nr. de camere si de marimea casei facand o schita chiar de mana ,iti dai seama cum vine pozitionata. Trebuie vazut cum zice si Septimiu :ce distanta fata de garduri trebuie sa lasi ? ce distanta fata de intrarea de la drumul de acces ?, ce case ai pe langa terenul tau ? Sunt multe lucruri ce pot influenta pozitia une case ,dar poti sa faci ceva poze cu imprejurimile si cei cu mai multa experienta iti vor da sugestii.
  Ai vreo idee de un proiect , cum vrei sa fie casa : Parter, Parter+Etaj, Parter+Mansarda,Parter+Etaj+Mansarda..etc ?

Edited by nt15bax, 30 May 2010 - 20:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate