Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ce se intampla dupa moarte?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
299 replies to this topic

#55
absenteist

absenteist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 19.04.2010
Cat tu traiesti, moartea nu exista, cand moartea exista, tu nu mai esti. So n-ai de ce sa te temi de ea.
Ce se intampla ? Incetezi sa existi si`atat

#56
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Cat tu traiesti, moartea nu exista, cand moartea exista, tu nu mai esti. So n-ai de ce sa te temi de ea.
Ce se intampla ? Incetezi sa existi si`atat

Smecheria e chiar invers ;"Cel care azi traieste ,este de fapt mort ,iar cel despre care tu crezi ca a murit este de fapt mai viu ca tine ." :naughty:

#57
absenteist

absenteist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 19.04.2010

View Postpamant, on 4th June 2010, 13:44, said:

Smecheria e chiar invers ;"Cel care azi traieste ,este de fapt mort ,iar cel despre care tu crezi ca a murit este de fapt mai viu ca tine ." :naughty:
Tu ma percepi ca traind. Io asijderea. Atunci n`am cum sa fiu mort.
Cand il vad teapan, e mort. Ori daca nu e, demonstreaza`mi. Io prin prisma logicii si medicinii asa`l vad.

Practic faci referire la ceva ce nu cunosti, n-ai vazut, nu intelegi si vrei sa ma convingi ca`i reala. Haios :lol:

#58
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postabsenteist, on 4th June 2010, 14:10, said:

Tu ma percepi ca traind. Io asijderea. Atunci n`am cum sa fiu mort.
Cand il vad teapan, e mort. Ori daca nu e, demonstreaza`mi. Io prin prisma logicii si medicinii asa`l vad.

Practic faci referire la ceva ce nu cunosti, n-ai vazut, nu intelegi si vrei sa ma convingi ca`i reala. Haios :lol:

Vezi nu avem aceeasi "viziune "asupra vietii si a mortii .....unul din noi doi este mort .Acuma nu stiu daca spiritual sau fizic ...poate meditezi mai profund ....cu conditia sa nu fi mort ! :roflmaofast:

PS ...si ca sa-ti dezvalui un secret ,eu sunt vesnic .....si implicit nu pot murii . :console:

Edited by pamant, 04 June 2010 - 13:45.


#59
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postpamant, on 4th June 2010, 14:43, said:

PS ...si ca sa-ti dezvalui un secret ,eu sunt vesnic .....si implicit nu pot murii . :console:
Abia astept sa vad un post de-al tau pe aici de prin anul 2110 :D

#60
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View PostEdy_S, on 4th June 2010, 15:46, said:

Abia astept sa vad un post de-al tau pe aici de prin anul 2110 :D

Nu are cum ...caci aceasta lume materiala e spre sfarsit ,mi-as dorii sa te vad dincolo de ce vezi si crezi ... :console:

#61
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Din punctul meu de vedere, eu cred ca pur si simplu se sfarseste totul, mori si gata. Cat despre religia crestina,care spune ca sufletul se desparte de trup, sufletul ajungand in rai sau iad, eu cred ca aceasta idee este doar un motiv ca sa practici aceasta religie. In mai toate religile, exista viata vesnica dupa moarte, altfel nu ai mai avea motiv sa crezi in acea religie. Ar mai face crestinii fapte bune daca ar sti ca dupa ce mor nu ajung in rai sau iad??? Sau daca ar sti ca nu exista judecata de apoi?? Evident ca putini si-ar pastra religia.

#62
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View Posterrai, on 5th June 2010, 22:21, said:

Din punctul meu de vedere, eu cred ca pur si simplu se sfarseste totul, mori si gata. Cat despre religia crestina,care spune ca sufletul se desparte de trup, sufletul ajungand in rai sau iad, eu cred ca aceasta idee este doar un motiv ca sa practici aceasta religie. In mai toate religile, exista viata vesnica dupa moarte, altfel nu ai mai avea motiv sa crezi in acea religie. Ar mai face crestinii fapte bune daca ar sti ca dupa ce mor nu ajung in rai sau iad??? Sau daca ar sti ca nu exista judecata de apoi?? Evident ca putini si-ar pastra religia.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ySQtmDtYZbQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bR-qm1miF_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EFvVldhgZ_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postpamant, on 6th June 2010, 00:02, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ySQtmDtYZbQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bR-qm1miF_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EFvVldhgZ_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sa-ti spun ce cred eu despre acesti oameni care tot vad suflete in moarte cerebrala.
1. sunt impostori
2.In mai toate religile sunt aceste idei, creierul uman se dezvolta crezand ca ele sunt adevarate. In acele momente, constiinta ta este intr-o stare de soc total, nu sti ce se intampla, daca esti mort sau nu ( in acel somn adanc de moarte cerebrala) si exista posibilitatea ca creierul uman doar sa-si imagineze acele lucruri, ele nefiind "reale". Arata-mi dovada ca o persoana care nu a auzit de zei, rai, lumina sfant, fantome si-a vazut sufletul iesit din trup.Sper ca intelegi la ce ma refer.

Edited by errai, 05 June 2010 - 23:40.


#64
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
Partea funny este ca ei descriu iadul ca fiind material.
Pai nene, iadul este material ori nu?

Atunci cum poate exista miros ca de sudura sau sulf?
Mirosul este o perceptie in creier, nu in suflet  :lol:

Pe satana nu l-a vazut nimeni pe acolo? Are coarne pana la urma? Ca nu m-am uitat cap-coada la filme :)

Cand auzi p-astia in moarte clinica, sunt doua lucruri interesante:
1. raiul - nimeni nu-l poate descrie de frumusete, ceva imaterial
2. iadul - toata lumea il descrie cu miros urat, flacari de foc, etc.
Funny... dar este o perceptie comuna a tuturor. Cu o astfel de impresie am fost crescuti.

In moarte clinica este activa glanda pineala ca in cazul somnului. Si ghici ce? glanda pinela cauzeaza visele ;)

Unii in moarte clinica mesteresc in propriul beci, altii zboara printre stele, altii se lupta cu monstrii, altii merg in rai si evident unii merg prin iad in vizita :)
Unii isi mai vad si corpul de deasupra.
Ohooo... de cate ori mi-am vazut si eu corpul de deasupra. Doar ca dormeam si visam, nimic mai mult.

Edited by Metallman, 06 June 2010 - 00:12.


#65
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Iadul, ca și raiul, nu este numai o modalitate de existență, ci și un loc foarte real. Este un loc unde cei nedrepți vor experimenta mânia lui Dumnezeu pentru eternitate. Ei vor avea parte de suferințe emoționale, mentale și fizice, fiind afectați de rușine, regret și dispreț.Viața pe pământ este un test – o pregătire pentru ceea ce va veni. Pentru cei credincioși, aceasta înseamnă viața veșnică în prezența apropiată a lui Dumnezeu.
Dupa Inviere ,Domnul Isus avea un trup asemanator celui fizic.
Luca 24:36
Pe când vorbeau ei astfel, însuși Isus a stat în mijlocul lor, și le-a zis: "Pace vouă!"
Marc 16.14; Ioan 20.19; 1Cor 15.5;
Luca 24:37
Plini de frică și de spaimă, ei credeau că văd un duh. :surprise:
Marc 6.49;
Luca 24:38
Dar El le-a zis: "Pentru ce sunteți tulburați? Și de ce vi se ridică astfel de gânduri în inimă?
Luca 24:39
Uitați-vă la mâinile și picioarele Mele, Eu sunt; pipăiți-Mă și vedeți: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeți că am Eu." :eek:
Ioan 20.20-27;
Luca 24:40
(Și după ce a zis aceste vorbe, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.)
Luca 24:41
Fiindcă ei, de bucurie, încă nu credeau, și se mirau, El le-a zis: "Aveți aici ceva de mâncare?"
Gen 45.26; Ioan 21.5;
Luca 24:42
I-au dat o bucată de pește fript și un fagur de miere.
Luca 24:43
El le-a luat, și a mâncat înaintea lor.

#66
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
@pamant, te inteleg.
Numai ca raiul si iadul nu ar trebui sa fie materiale.

Degeaba multi chicotesc pe ici-colo cum ca raiul va fi pe pamant.
Asa... ce sa faca un spirit vesnic, intr-un loc material finit?
Este total ilogic si fara sens.

Apoi trecand la corp, nu prea ar avea de unde sa existe, chiar si de ar fi asemanator cu cel al lui Iisus dupa inviere.
Corpul fizic (ce ar trebui sa devina oarecum "semi-fizic") este dus, terminat.
Sa nu uitam ca Dumnezeu pentru a face pe om, a depus efort, nu l-a facut pocnind din degete: l-a modelat din tarana.

Prin urmare, ca acest corp mort de ani de zile si descompus sa devina fizic sau semifizic, trebuie sa contina elemente materiale. Asa cum si Iisus si-a folosit corpul mort (material).

Eu stiu ca in biblie spune despre pamantul si marea ce va da mortii inapoi.

Insa cum se vor recompune acele corpuri? Ca in animatiile 3D din... nimic? :)
Pana si Iisus a folosit ceva: propriul crop mort. Nu si l-a lasat acolo in mormant.

Pentru a exista asa ceva, ar trebui sa existe o noua creatie in masa din care sa rezulte acele corpuri "semi-fizice" cum il avea Iisus. Ma rog, nu gasesc al cuvant decat "semi-fizic".
Si asta doar pentru a fi sustinuta teroria unui corp vesnic aici pe pamant unde absolut totul este material.

Biblia spune: "apoi am vazut un pamant nou si un cer nou". Ok, Dar tot mateterial. Este pamantul "refacut".

Si acum intrebarea: ce poti face o vesnicie intr-un loc finit (rai)?
Explorezi la inceput, admiri minunatia. Dar o vesnicie intreaga?
Intervine plictiseala. Este vorba de vesnicie, totusi...

Tare as vrea ca cineva sa-mi defineasca sau sa-mi faca o lista cu placerile unei vesnicii intr-un loc finit.

Edited by Metallman, 06 June 2010 - 08:45.


#67
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Ratiunea nu poate trece peste limita umana !Ratiunea e o facultate subiectivă care nu are legătură necesară cu .<<faptele>> pe care căutăm să le cunoastem. Ea se limitează la schitarea relatiilor dintre ideile noastre, ele însele fiind de două ori distantate de .<<realitate>>. Iar simturile noastre sunt la fel de subiective, căci nu pot nici odată să cunoască .<<lucrul în sine>>, ci doar o imagine a lui, ce nu are în ea elementul necesitătii si sigurantei - .<<contrarul oricărui fapt real este încă posibil>>.De îndată ce omul se încrede în ratiune ca dreptar al adevărului, este obligat s-o urmeze până la capăt pe calea să distructivă. Nu i se poate împotrivi.

#68
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postpamant, on 6th June 2010, 10:02, said:

Ratiunea nu poate trece peste limita umana !Ratiunea e o facultate subiectivă care nu are legătură necesară cu .<<faptele>> pe care căutăm să le cunoastem. Ea se limitează la schitarea relatiilor dintre ideile noastre, ele însele fiind de două ori distantate de .<<realitate>>. Iar simturile noastre sunt la fel de subiective, căci nu pot nici odată să cunoască .<<lucrul în sine>>, ci doar o imagine a lui, ce nu are în ea elementul necesitătii si sigurantei - .<<contrarul oricărui fapt real este încă posibil>>.De îndată ce omul se încrede în ratiune ca dreptar al adevărului, este obligat s-o urmeze până la capăt pe calea să distructivă. Nu i se poate împotrivi.
Din pacate sunt de acord cu tine. Suntem destul de limitati iar asta se vede in viata de zi cu zi.
Nu fac nicio aluzie, ci este un adevar.

Cel putin imi place ce ai spus aici. Nu are neaparat legatura biblica/religioasa.
Ci este un adevar al omenirii in orice domeniu... cam jalnic.

Edited by Metallman, 06 June 2010 - 09:11.


#69
utfor

utfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 28.05.2010

View Postpamant, on 6th June 2010, 08:53, said:

Iadul, ca și raiul, nu este numai o modalitate de existență, ci și un loc foarte real. Este un loc unde cei nedrepți vor experimenta mânia lui Dumnezeu pentru eternitate. Ei vor avea parte de suferințe emoționale, mentale și fizice, fiind afectați de rușine, regret și dispreț.

Probabil ca ati citit Biblia pe sarite si ati ales sa cititi doar versetele care confirma ideile Dvs! Asa mi se pare, deoarece daca ati fi citit toata Biblia, ati fi inteles ca Dumnezeu este iubire, din iubire ne-a creat si in continuare ne iubeste si doreste ca sa fim salvati.

Unele versete care ne arata ca Dumnezeu este iubire le gasim la:

1 Ioan 4:8 Cine nu iubește, n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru că Dumnezeu este dragoste.

Tefania 3:17 Domnul Dumnezeul tău este în mijlocul tău, ca un viteaz care poate ajuta; se va bucura de tine cu mare bucurie, va tăcea în dragostea Lui, și nu va mai putea de veselie pentru tine.

Osea 14:4 Le voi vindeca vătămarea adusă de neascultarea lor, îi voi iubi cu adevărat! Căci mânia Mea s-a abătut de la ei!

Osea 14:5 Voi fi ca roua pentru Israel; el va înflori ca crinul, și va da rădăcini ca Libanul.

Ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața veșnică.

Suntem cu toti pacatosi si Dumnezeu stie asta mai bine decat noi:

Geneza 8:21 Domnul a mirosit un miros plăcut; și Domnul a zis în inima Lui: "Nu voi mai blestema pământul, din pricina omului, pentru că întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tinerețea lui; și nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am făcut.

Ma mir cum de aveti curaj sa-l acuzati pe Dumnezeu ca el chinuieste oamenii dupa moarte!

Daca nu sunteti de acord, arati in Biblie unde scrie cuvintele iad, rai sau ca oamenii au  suferințe emoționale, mentale și fizice dupa moarte!

Edited by utfor, 06 June 2010 - 12:58.


#70
tina21

tina21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.05.2010

Quote

Ma mir cum de aveti curaj sa-l acuzati pe Dumnezeu ca el chinuieste oamenii dupa moarte!
Daca nu sunteti de acord, arati in Biblie unde scrie cuvintele iad, rai sau ca oamenii au suferințe emoționale, mentale și fizice dupa moarte!
Probabil tu ai citit, si spui din ce ai inteles tu.
Acum vin eu, si te intre pe tine, si daca tot nu ne pedepseste nimeni, si daca tot  primim  iubire dupa moarte,,,atunci de ce ne stresam sa facem bine?


Spune-mi tu, parerea ta. Ce se intampla dupa moarte?

#71
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostMetallman, on 6th June 2010, 09:33, said:

@pamant, te inteleg.
1. Numai ca raiul si iadul nu ar trebui sa fie materiale.

Degeaba multi chicotesc pe ici-colo cum ca raiul va fi pe pamant.
2. Asa... ce sa faca un spirit vesnic, intr-un loc material finit?
Este total ilogic si fara sens.

Apoi trecand la corp, nu prea ar avea de unde sa existe, chiar si de ar fi asemanator cu cel al lui Iisus dupa inviere.
Corpul fizic (ce ar trebui sa devina oarecum "semi-fizic") este dus, terminat.
Sa nu uitam ca Dumnezeu pentru a face pe om, a depus efort, nu l-a facut pocnind din degete: l-a modelat din tarana.

Prin urmare, ca acest corp mort de ani de zile si descompus sa devina fizic sau semifizic, trebuie sa contina elemente materiale. Asa cum si Iisus si-a folosit corpul mort (material).

Eu stiu ca in biblie spune despre pamantul si marea ce va da mortii inapoi.

3. Insa cum se vor recompune acele corpuri? Ca in animatiile 3D din... nimic? :)

Pentru a exista asa ceva, ar trebui sa existe o noua creatie in masa din care sa rezulte acele corpuri "semi-fizice" cum il avea Iisus. Ma rog, nu gasesc al cuvant decat "semi-fizic".
Si asta doar pentru a fi sustinuta teroria unui corp vesnic aici pe pamant unde absolut totul este material.

Biblia spune: "apoi am vazut un pamant nou si un cer nou". Ok, Dar tot mateterial. Este pamantul "refacut".

4. Si acum intrebarea: ce poti face o vesnicie intr-un loc finit (rai)?
Explorezi la inceput, admiri minunatia. Dar o vesnicie intreaga?
Intervine plictiseala. Este vorba de vesnicie, totusi...

5. Tare as vrea ca cineva sa-mi defineasca sau sa-mi faca o lista cu placerile unei vesnicii intr-un loc finit.

1. De ce nu ?
2. Cei salvati vor avea corpuri slavite, precum al Lui Iisus dupa inviere.
3. Cred ca e suficient Cuvantul Lui Dumnezeu. Ce spune El, se face.
4. Crezi ca nu ai ce face si te vei plictisi la un moment dat ?

5. Cred ca depinde de la persoana la persoana. Eu, daca ajung acolo, stiu ce vreau sa fac : explorez Universul.

View Posttina21, on 6th June 2010, 22:34, said:

Probabil tu ai citit, si spui din ce ai inteles tu.
Acum vin eu, si te intre pe tine, si daca tot nu ne pedepseste nimeni, si daca tot  primim  iubire dupa moarte,,,atunci de ce ne stresam sa facem bine?

Nu toti vor primi iubire la final. Depinde de faptele facute.

Edited by BlueSky2009, 06 June 2010 - 21:54.


#72
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Daca nu sunteti de acord, arati in Biblie unde scrie cuvintele iad, rai sau ca oamenii au suferințe emoționale, mentale și fizice dupa moarte!

Prietene nu eu am scris Biblia .
Uite ce spune Mantuitorul ;

Ioan 12:47
Dacă aude cineva cuvintele Mele și nu le păzește, nu Eu îl judec; căci Eu n-am venit să judec lumea, ci să mântuiesc lumea.
Ioan 5.45; Ioan 8.15-26; Ioan 3.17;
Ioan 12:48
Pe cine Mă nesocotește și nu primește cuvintele Mele, are cine-l osândi: Cuvântul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osândi în ziua de apoi.

Uite ce mai zice Cuvantul ;
Matei 25:41
Apoi va zice celor de la stânga Lui: ,Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate