Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce se intampla dupa moarte?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
299 replies to this topic

#37
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Posttani_slav, on 30th May 2010, 14:23, said:

Ha,ha,ha....
Metalule, daca moare si nevasta si vine menajera si da drumul pe closet la vale , cu cine mai joci table? :harhar:
Glumesc omu, sper sa nu te superi!!!!!!!!!!
Fratioareeee, nu-mi strica buna dispozitie, imi dai planurile peste cap :)
Uite ca la varianta asta nu m-am gandit.
E clar ca trebuie sa-mi scriu testamentul foarte bine... sa las si pe la vecini si la cine mai pot.
Trebuie sa ajung neaparat pe orbita sa joc table cu Gizas. De cate ori pierde... il trag de mustati  :lol:

View Postpamant, on 30th May 2010, 14:37, said:

Insuflata inseamna ;inspirata de catre Dumnezeu ,,,,asta nu inseamna dictata cuvant cu cuvant ,,,......oamenii erau calauziti de catre Duhul lui Dumnezeu .
Si asa de bine au fost calauziti de Duhul Lui Dumnezeu incat au scris lucruri TOTAL OPUSE.  :roflmaofast:

Deci vreau sa fiu cat se poate de clar:
Este vorba DE DUMNEZEUL NOSTRU CREATOR AICI PE PAMANT! Nu vorbim de o pocnitoare de om.
Vreau sa stiu cum gandea acest Dumnezeu in acele chinuri groaznice.
Insa am doua pareri TOTAL OPUSE IN BIBLIE.
Acum spune-mi in ce directie sa-mi spal creierul pantru a lua una din ele de buna?
Ori e alba ori e neagra?  :lol:

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 13:52.


#38
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Vreau sa stiu cum gandea acest Dumnezeu in acele chinuri groaznice.

Esenta este ca a suferit ,nu are atat de mare importanta ce a zis ,<esenta> trebuie crezuta ... caci Marcu ,Matei ,Luca sau Ioan nu erau cu reportofon la ei /.
Oricum ai incerca sa te amagesti ,faptele raman iar Cuvantul lui va ramane ca marturie ptr judecata de apoi/.

Edited by pamant, 30 May 2010 - 13:55.


#39
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postpamant, on 30th May 2010, 14:54, said:

Esenta este ca a suferit ,nu are atat de mare importanta ce a zis ,<esenta> trebuie crezuta ... caci Marcu ,Matei ,Luca sau Ioan nu erau cu reportofon la ei /.
Oricum ai incerca sa te amagesti ,faptele raman iar Cuvantul lui va ramane ca marturie ptr judecata de apoi/.
:rant:   :chair:
Nu are importanta ca asa spui tu? Tocmai am spus ca pentru mine are importanta.
Tot eu ma amagesc? Tu esti cala care-mi spune sa nu dau importanta la cuvintele lui Iisus pe cruce!
Care fapte raman mai baiete? Alea ca Iisus era descurajat sau alea ca Iisus era increzator in el?
Mergi la un control. Nu o spun de dragul de a o spune.

Hai sa fii sanatos. Multa bafta pe pajistea aia verde plina de oi unde se canta ode de lauda pe trei octave timp de o vesnicie.

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 14:18.


#40
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View PostMetallman, on 30th May 2010, 15:13, said:

:rant:   :chair:
Nu are importanta ca asa spui tu? Tocmai am spus ca pentru mine are importanta.

Hai sa fii sanatos. Multa bafta pe pajistea aia verde plina de oi unde se canta ode de lauda pe trei octave timp de o vesnicie.

Fiecare merge la "locul "lui predestinat. :confused:

2 Timotei 2:20
Într-o casă mare nu sunt numai vase de aur și de argint, ci și de lemn și de pământ. Unele sunt pentru o întrebuințare de cinste, iar altele pentru o întrebuințare de rusine.

#41
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postpamant, on 30th May 2010, 15:17, said:

Fiecare merge la "locul "lui predestinat. :confused:

2 Timotei 2:20
Într-o casă mare nu sunt numai vase de aur și de argint, ci și de lemn și de pământ. Unele sunt pentru o întrebuințare de cinste, iar altele pentru o întrebuințare de rusine.
Lasa versetele ca nu-s de tine.
Ai poze cu acele locuri de care vorbesti?

#42
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View PostMetallman, on 30th May 2010, 15:24, said:

Lasa versetele ca nu-s de tine.
Ai poze cu acele locuri de care vorbesti?

1 Corinteni 2:9
Dar, după cum este scris: "Lucruri, pe care ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit, și la inima omului nu s-au suit, așa sunt lucrurile, pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc."

2 Corinteni 4:18
Pentru că noi nu ne uităm la lucrurile care se văd, ci la cele ce nu se văd; căci lucrurile care se văd, sunt trecătoare, pe când cele ce nu se văd, sunt veșnice. :thumbup:

#43
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postpamant, on 30th May 2010, 14:17, said:

Biblia nu a fost verbal dictată. Scriitorii nu erau secretari ai Duhului Sfânt. Erau compozitori umani care-și întrebiunțau propriile stiluri literare si particularități. Acesti autori umani, cateodată au folosit resurse umane pentru materialele lor.

Deci lasa-ma cu operele literare - sunt cuvintele tale.

Poze, dovezi, nu basme!

#44
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View PostMetallman, on 30th May 2010, 15:49, said:

Deci lasa-ma cu operele literare - sunt cuvintele tale.

Poze, dovezi, nu basme!

"Dacă nu ascultă pe Moise și pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morți."

#45
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postpamant, on 30th May 2010, 16:00, said:

"Dacă nu ascultă pe Moise și pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morți."

Ei na! Ia sa vad eu ce mort invie si apoi ai cuvantul meu ca o sa cred.
Dar mortul il aduc eu :)

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 16:46.


#46
tani_slav

tani_slav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 30.03.2010

View PostMetallman, on 30th May 2010, 14:44, said:

Fratioareeee, nu-mi strica buna dispozitie, imi dai planurile peste cap :)
Uite ca la varianta asta nu m-am gandit.
E clar ca trebuie sa-mi scriu testamentul foarte bine... sa las si pe la vecini si la cine mai pot.
Trebuie sa ajung neaparat pe orbita sa joc table cu Gizas. De cate ori pierde... il trag de mustati  :lol:

Metalu', acum serios! Ai trecut vreodata pe langa baba cu coasa?? Mie mi s-a intamplat si i-ti garantez ca mi-au clantanit dintii-n gura si mi s-au batut genunchii unu' de altu' de era sa-mi sara rotulele....
Nu stiu cum sa spun ,da' numa' de table cu Gizas nu-mi ardea !
Stiu ca atunci am devenit constient de singurul lucru pentru care - sa mor io daca nu - bag mana in foc, ca o sa mi se intample. Garantat !!!

#47
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Posttani_slav, on 30th May 2010, 17:51, said:

Metalu', acum serios! Ai trecut vreodata pe langa baba cu coasa?? Mie mi s-a intamplat si i-ti garantez ca mi-au clantanit dintii-n gura si mi s-au batut genunchii unu' de altu' de era sa-mi sara rotulele....
Baba cu coasa... adica sa am moartea in ochi?
Da, am trecut si eu odata printr-o patanie nasoala rau (in caz ca la asta te referi).
Imi duceam cel mai bun prieten cu masina pana in Fagaras (eu sunt din Brasov). Era cu viitoarea lui sotie... vroiau sa dea de veste parintilor fetei ca se logodesc - motiv pentru care m-am oferit eu sa-i duc pana acolo.
Desi era destul de aglomerat, un idiot de pe contrasens mi-a aparut in fata de ziceai ca s-a teleportat.
L-am vazut pur si simplu in ultimul moment. Iar in afara localitatii iti dai seama ca majoritatea merg cu mult peste viteza legala.
Initial am zis ca s-a terminat, nu am ce sa mai fac. M-a luat un fior greu de descris. Toata tensiunea existenta in lumea asta ziceai ca s-a adunat in capul meu si incepe sa fiarba. Vreau sa zic ca imi pulsa capul in asa fel, incat practic imi pulsa si imaginea. Greu de descris oricum.

Nu puteam trage direct pe dreapta pentru ca era banda ocupata si intram in altii impigandu-i in rapa. Insa am pus o frana brusca de m-am dus putin spre lateral astfel incat sa incap aproape milimetric intre cel din partea dreapta si unghiul cu care intrase idiotul de pe contrasens pe banda mea. Luand pur si simplu viraj nu aveam cum - era o pozitie a dracu de nasoala si intra ala din contrasens direct in usa mea in felul asta.
Era singura mea varianta de a face o manevra tip "spectacol" in ultimul moment sau intram direct frontal (eu aveam cam 130Km/h).
In acele 2-3 secunde cat a trebuit sa am viteza de reactie (pe langa panica aia instantanee), am spus ca la un moment dat o sa scap dar o sa fac terci tot ce este in jur daca ma agat... doar ca-mi era sa nu fiu apoi impins pe contrasens.

Imi este foarte greu sa-ti explic ce manevre a trebuit sa fac pe acolo astfel incat chiar nu am atins pe nimeni... ziceai ca sunt la Fast and Furious doar ca manevrele alea le faceam din disperare si incercam din rasputeri sa raman calm.
De obicei conduc oricum ca idiotul si sunt obisnuit cu "adrenalina" dar atunci a fost ceva mult prea brusc, instantaneu.
Am avut noroc chior ca eram cu masina mea si o cunosteam ca in palma (a fost modificata de manuta mea). Daca eram cu o alta masina, acolo imi ramaneau dintii mei si a celor din masina pe care-i duceam.

Tot ce pot sa zic este ca dupa ce am trecut de magaria asta, am oprit undeva pe dreapta si eram moale din cap pana-n picioare.
Daca-mi dadeai o palma putin mai zdravana, eram atat de moale ca picam ca o bucata de plastilina :)

Atunci pot sa zic ca mi-am vazut moartea cu ochii. Si NU, NU am scapat printr-o minune. Ca daca nu aveam agilitatea capatata in urma experientei, in baza lui Dumnezeu... acum imi canta Ilie din fluier la portile iadului :)


Cam asta a fost experienta mea. Alte experiente in care sa vad babe cu coase... nu am avut :)
Dar dupa aceasta experienta, sunt atat de atent incat observ si pasarile pe cer incat iti zic cate sunt la numar :)

View Posttani_slav, on 30th May 2010, 17:51, said:

Stiu ca atunci am devenit constient de singurul lucru pentru care - sa mor io daca nu - bag mana in foc, ca o sa mi se intample. Garantat !!!
Ce anume sa ti se intample?
Chiar nu am inteles ce vroiai sa spui si prefer sa nu-mi dau cu presupusul :)

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 18:30.


#48
tani_slav

tani_slav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 30.03.2010

View PostMetallman, on 30th May 2010, 19:02, said:

Ce anume sa ti se intample?
Chiar nu am inteles ce vroiai sa spui si prefer sa nu-mi dau cu presupusul

Ma refeream la moarte !!   Eram atat de preocupat de baba cu coasa ca  am uitat sa-ti spun ca sunt sigur ca voi muri !!!!!  :lol:

Mai, da si tu te-ai inmuiat rau ! Mie mi s-a intamplat mai demult si de doua ori - la vreo doi ani distanta. N-a fost accident rutier , dar s-a lasat cu morti, mutilati si nenorociti pe viata. Atunci am vazut prima data un om rupt in doua... daca tu ai fost moale, atunci imagineaza-ti cum am fost eu!!! Dupa vreo cinci ore de la intamplare inca-mi mai tremurau genunchii si mi se bateau dintii . A fost mai greu cand am inceput sa constientizez ca am fost la doar 15 cm de a fi facut bucati !! A doua oara n-a patit nimeni nimic, numai eu era sa trec in lumea " dreptilor".  Poate o sa-ti povestesc odata!
Evenimentul ala mi-a schimbat viata in mod decisiv...

Edited by tani_slav, 30 May 2010 - 19:15.


#49
tani_slav

tani_slav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 30.03.2010

View Posttina21, on 27th May 2010, 20:03, said:

Exista reancarnare?
Exista viata dupa moarte? [/i][/b]

Nici una ,nici alta nu poate fi probata ! Daca s-ar putea proba asa ceva , lumea s-ar intoarce cu susul in jos.
Pot fi doar crezute, sau nu , diferite conceptii despre viata de dupa moarte.
In crestinism, dupa stiinta mea, sunt doua cazuri despre reintoarcerea din moarte la viata. Cazul lui  Hristos si cel al lui Lazar . Interesant ca in relatarea NT,  lui Lazar i s-a redat pur si simplu acelasi fel de viata de care s-a bucurat inainte ,pe cand Hristos apare " intr-un trup de slava " ce are  proprietatea de a se "teleporta" ( cum am spune noi cei mai avansati in stiinta !!!)
Incerc sa-mi imaginez cum ar fi daca astazi s-ar intampla realmente un caz ca cel al lui Lazar din NT !! Adica dupa ce a inceput sa puta, te trezesti cu el umbland pe strada .....

#50
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Posttani_slav, on 30th May 2010, 19:55, said:

Ma refeream la moarte !!   Eram atat de preocupat de baba cu coasa ca  am uitat sa-ti spun ca sunt sigur ca voi muri !!!!!  :lol:
Banuiam eu ca la asta te referi dar am zis ca mai bine tac... cum sa bagi mana in foc ca vei muri dupa ce ai spus ca ai vazut-o pe "baba cu coasa"?
Eram in ceata rau... incat nici nu stiam daca te referi la un eveniment care sa te puna la un pas de moarte :)
Imi imaginam doar baba aia din filme cu o gluga pe cap neagra si o coasa in mana.


Ai grija cu autosugestia asta ca nu este deloc buna. Creierul asta e cu vaca de fel :)
Banuiesc ca stii de experimentele de autosugestie cum este cel cu pastila:
1. se da unui bolnav o pastila de cap. Bolnavul stie ca mereu acea pastila i-a alinat durerea de cap. Insa pastila nu contine nimic analgezic ci o simpla vitamina.
Bolnavul se insanatoseste fara sa stie ce pastila a luat de fapt.
2. se da unui bolnav aceeasi pastila dar de aceasta data i se spune ce este de fapt.
Evident ca bolnavul nu se mai insanatoseste.

Asa ca mai bine incetezi cu ideea ca "esti sigur ca vei muri".  
Adica pana la urma oricum toti o sa murim. Nu ai vazut ce a spus "pamant"?
Ne asteapta cu placere - avem pile in domeniu ;)

Ma rog... pana la urma cand ai spus de "baba cu coasa" la ce te refereai?
In adevaratul sens al cuvantului... la o baba cu o coasa, ca in filme? :)
Ca altfel nu-mi explic de ce spui ca ai fi asa sigur ca vei muri :)

Inca mai sunt putin in ceata :)

View Posttani_slav, on 30th May 2010, 19:55, said:

Mai, da si tu te-ai inmuiat rau ! Mie mi s-a intamplat mai demult si de doua ori - la vreo doi ani distanta. N-a fost accident rutier , dar s-a lasat cu morti, mutilati si nenorociti pe viata. Atunci am vazut prima data un om rupt in doua... daca tu ai fost moale, atunci imagineaza-ti cum am fost eu!!! Dupa vreo cinci ore de la intamplare inca-mi mai tremurau genunchii si mi se bateau dintii . A fost mai greu cand am inceput sa constientizez ca am fost la doar 15 cm de a fi facut bucati !! A doua oara n-a patit nimeni nimic, numai eu era sa trec in lumea " dreptilor".  Poate o sa-ti povestesc odata!
Evenimentul ala mi-a schimbat viata in mod decisiv...
Urat! Nu-mi plac deloc accidentele astea. Nici la stiri nu ma uit cand e vorba de accidente.

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 20:18.


#51
tani_slav

tani_slav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 30.03.2010

View PostMetallman, on 30th May 2010, 21:11, said:

Ma rog... pana la urma cand ai spus de "baba cu coasa" la ce te refereai?
In adevaratul sens al cuvantului... la o baba cu o coasa, ca in filme? :)
Ca altfel nu-mi explic de ce spui ca ai fi asa sigur ca vei muri :)
Inca mai sunt putin in ceata :)
Urat! Nu-mi plac deloc accidentele astea. Nici la stiri nu ma uit cand e vorba de accidente.

Pai Metale, "baba cu coasa" era o figura de stil... Ma refeream la un eveniment care sa te aduca la un pas de moarte, si cand spuneam ca sunt sigur ca voi muri ma refeream pur si simplu la faptul ca moartea e cel mai sigur lucru care ni se va intampla in ... viata. Nu e vorba de autosugestie ci de o constatare pur si simplu. De exemplu, sunt foarte sigur ca tu , intr-o zi, mai devreme sau mai tarziu , vei muri sau ca mainile care acum scriu pe tastatura din fata mea ,intr-o zi vor fi un schelet.  
Moartea e cel mai sigur lucru care ni se va intampla, numai ca nu ne place sa ne gandim la asta....
Iar cand treci pe langa moarte sau constientizezi realmente asta  - poate - incepi sa gandesti altfel...
Mie asta mi s-a intamplat ! Mi s-a schimbat viata... in bine.

Edited by tani_slav, 30 May 2010 - 20:36.


#52
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
Nu avem decat marturiile celor care au fost in moarte clinica si ce ne-a zis Hristos cand a trait pe Pamant.Si am mai avea ca plan secundar ce spun Sf.Parinti.Oricum,un lucru e cert,fiecare ne vom convinge ce se intampla dupa moarte.Multa sanatate tuturor!

#53
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Posttani_slav, on 30th May 2010, 21:33, said:

Pai Metale, "baba cu coasa" era o figura de stil... Ma refeream la un eveniment care sa te aduca la un pas de moarte, si cand spuneam ca sunt sigur ca voi muri ma refeream pur si simplu la faptul ca moartea e cel mai sigur lucru care ni se va intampla in ... viata. Nu e vorba de autosugestie ci de o constatare pur si simplu. De exemplu, sunt foarte sigur ca tu , intr-o zi, mai devreme sau mai tarziu , vei muri sau ca mainile care acum scriu pe tastatura din fata mea ,intr-o zi vor fi un schelet.  
Moartea e cel mai sigur lucru care ni se va intampla, numai ca nu ne place sa ne gandim la asta....
Iar cand treci pe langa moarte sau constientizezi realmente asta  - poate - incepi sa gandesti altfel...
Mie asta mi s-a intamplat ! Mi s-a schimbat viata... in bine.

Initial asta ma gandeam ca ai vrea sa spui. Dar m-a bagat de tot in ceata cand ai spus "sunt sigur ca voi muri".
Cel putin a sunat ca si cum esti sigur ca intr-un viitor apropriat vei muri, fara a face referire la moartea naturala sau accident.
La un moment dat ma gandeam ca faci referire la o boala gen cancer (Doamne fereste) sau ceva de genul.
Am mai auzit chestii de genul... tip viziuni. Ma rog...

Adevarul este ca dupa ce vezi oameni rupti in doua si cranagiu de o astfel de natura... brrrr.
Nu stiu cate nopti la rand nu as mai putea dormi. Cu siguranta ca si eu as fi avut in cap doar moarte si nimic altceva.
Partea nasoala este ca lucrurile astea iesite din comun te fac sa te inchizi in tine, vezi totul cu alti ochi, realitatea parca este alta. Nasol rau...
Sincer sa fiu, nu mi-as dori sa fiu martor la un asemenea eveniment cum l-ai descris tu. Scena reala de groaza...

View PostAihaoAvaloh9, on 30th May 2010, 21:48, said:

Nu avem decat marturiile celor care au fost in moarte clinica si ce ne-a zis Hristos cand a trait pe Pamant.
Si Hristos cum era in viziunile lor?
Cu parul lung, putina barba si cu o haina alba pe el? :)

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 21:20.


#54
tani_slav

tani_slav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 30.03.2010

View PostMetallman, on 30th May 2010, 22:00, said:

Adevarul este ca dupa ce vezi oameni rupti in doua si cranagiu de o astfel de natura... brrrr.
Nu stiu cate nopti la rand nu as mai putea dormi. Cu siguranta ca si eu as fi avut in cap doar moarte si nimic altceva.

Nu reusesc sa inteleg de ce numai in astfel de situatii , cand vine " baba cu coasa" si ne zgandare putin pe sira spinarii, - de ne clantane dintii si ne ingheata sangele - ne gandim ca suntem vremelnici?
Nu ti se pare alarmant faptul ca omul ,cel mai adesea, nu e capabil sa constientizeze cel mai sigur lucru care i se va intampla - moartea ??
  Pana sa mi se intample evenimentul acela nici nu constientizam cum trec zilele.... Acum mi se pare, daca viata isi urmeza cursul ei normal, ca mai am atat de putin de trait incat nu pot sa nu ma intreb aproape panicat, - ce are sens cu adevarat sa fac in acest timp ingrozitor de scurt?

Poate ca dupa ce treci pe langa moarte, abia atunci incepi sa faci lucruri cu sens !
Care or fi alea !? Ma tem ca nu prea pot da un raspuns sigur !

Edited by tani_slav, 04 June 2010 - 11:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate