Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Ce se intampla dupa moarte?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
299 replies to this topic

#19
tina21

tina21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.05.2010

Quote

"Transformare"
Destul de greu de inteles, atunci cand

Quote

]La 2m sub pamant[/b] te descompui pur si simplu - te tranformi in cu totul altceva.
In hrana pentru viermisorii :naughty:

#20
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 tina21, on 27th May 2010, 22:56, said:

La asta ma refeream.
Ma tot intrebam:" continua viata in alta forma?"

Nu.

Varianta corecta si reala e punctul b.

#21
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 tina21, on 27th May 2010, 23:23, said:

In hrana pentru viermisorii :naughty:

Cam asa ceva... si totusi, viermisorii aia nu apar de nicaieri :)
brrrr... urata scena cand ma gandesc ca asta o sa ajung si eu. Prefer sa stau la borcan undeva pe televizor, sa fiu privit in fiecare zi :)

 x35t3, on 27th May 2010, 20:16, said:

Ce se va intampla cand va disparea viata? Poate va muri si Universul, in ce se vor reincarna atunci?

Va muri cu siguranta. Cel putin cam toate galaxiile din jur se indreapta spre o masa gigantica ce atrage totul ca un magnet.
Calatorim in momentul de fata cu 22 milioane Km/h catre acea "masa gigantica" ce nu se stie ce anume este.
http://www.descopera...ilometri-pe-ora Acum cat de adevarat o fi, nu stiu.

Oricum, universul este in expansiune. Ceva trebuie sa se contracte iar acest lucru nu prea cred ca se poate realiza pana la nesfarsit. La un moment dat va face BUM chiar daca vorbim de miliarde de ani :)

Probabil de-aia sunt asa disperati extraterestrii astia... vor sa faca o "unire a galaxiilor" si sa se descopere un mod de a parasi universul asta  :thumbup:
Ete ca am mai scos un subiect SF... cum de nu m-am gandit pana acum la asta... nu stiu :)

Edited by Metallman, 27 May 2010 - 23:07.


#22
AdelinPuya

AdelinPuya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 04.08.2008
Ajungi in pamant si te mananca viermii.
Consider ca e mai elegant sa fi incinerat totusi.

#23
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

 AdelinPuya, on 29th May 2010, 19:23, said:

Ajungi in pamant si te mananca viermii.
Consider ca e mai elegant sa fi incinerat totusi.

va astept cu drag   :notangel:

#24
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 pamant, on 29th May 2010, 20:29, said:

va astept cu drag   :notangel:
Prefer sa stau intr-o cupa pe televizor  :first:

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 10:21.


#25
tani_slav

tani_slav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 30.03.2010
Da, da, s-o crezi tu ca mai poti decide unde preferi sa stai !!!!!!!

Edited by tani_slav, 30 May 2010 - 10:47.


#26
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 tani_slav, on 30th May 2010, 11:45, said:

Da, da, s-o crezi tu ca mai poti decide unde preferi sa stai !!!!!!!
Asta cam asa este. Daca o sa mor inaintea nevestei, nu pot s-o oblig sa-mi tina cenusa pe televizor sau la vedere.
O fi cu inima la batranete sau cosmaruri noapte de noapte :)
Sa o duca la NASA sa-mi imprastie cenusa in spatiu. Au astfel de servicii.
Si tot as fi multumit.

Apoi cine crezi ca va juca table cu Gizas pe orbita?  :icecream:

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 12:20.


#27
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

 Metallman, on 30th May 2010, 11:20, said:

Prefer sa stau intr-o cupa pe televizor  :first:

Apocalipsa 20:13
Marea a dat înapoi pe morții care erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
Apoc 6.9; Apoc 20.12;
Apocalipsa 20:14
Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
1Cor 15.26-55; Apoc 20.6; Apoc 21.8;
Apocalipsa 20:15
Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieții, a fost aruncat în iazul de foc.

Crezi ca ,cu moartea trupeasca ai scapat ?

Apocalipsa 20:6
Fericiți și sfinți sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nici o putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos, și vor împărăți cu El o mie de ani.

#28
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 pamant, on 30th May 2010, 13:40, said:

Crezi ca ,cu moartea trupeasca ai scapat ?
Aici este cu cantec toata treaba.
Unii spun ca exista chin vesnic, altii spun ca Dumnezeu este prea bun incat sa ne lase sa suferim vesnic pentru niste pacate finite. Incerc sa-i cred pe cei din urma :)
De fapt nu stiu de ce ma mai minunez ca sunt asa multe pareri impartite si enspe mii de religii  :lol:
In fond iadul este o tehnologie de ultima ora adusa de Iisus. Nu are treaba cu Vechiul Testament. Cum de?

Chiar daca iadul va fi vesnic cu chin, eu am un loc special: fochist la cazanul cu smoala.
Asa ca puneti-va bine cu mine de pe acum, o sa dau focul mai slabut sa nu va parliti la talpi :)
In aripa de est a iadului, unde sunt fratii mei atei, o sa ma fac ca uit sa bag carbuni :D

Despre Apocalipsa 20:13  ce sa zic?
Aici va fi o creatie in masa?
Sa ma gandesc... la inceput, ca Dumnezeu sa faca omul, a avut nevoie de lut. Nu l-a putut face din nimic.
De data asta cum va face cu creatia in masa? Pentru ca intregul trup se duce naibii. Cine stie cum stra-stra-stra bunicul meu s-a transformat in petrol si a ars prin motorul unui trabant...
Apoi eu o sa fiu calare pe orbita. Orbita cica nu va da pe morti inapoi... nu de alta dar nu se specifica (ce sa stie Ioan pe vremea aia de orbita...).
M-am scos  :thumbup:

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 13:00.


#29
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Luca 23:34
Isus zicea: "Tată, iartă-i, căci nu știu ce zic!"

#30
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 pamant, on 30th May 2010, 14:00, said:

Luca 23:34
Isus zicea: "Tată, iartă-i, căci nu știu ce zic!"
Gresit!
Isus zicea: "Tată, iartă-i, căci nu știu ce fac!"

#31
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

 Metallman, on 30th May 2010, 14:02, said:

Gresit!
Isus zicea: "Tată, iartă-i, căci nu știu ce fac!"


Si tu stii ce faci ?Tu faci ce zici /////// :nonobad:

Prima data gandesti ,apoi zici ....si finalul este fapta .
Gandurile noastre se aud in cer mai repede decat faptele noastre .

Edited by pamant, 30 May 2010 - 13:05.


#32
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 pamant, on 30th May 2010, 14:04, said:

Si tu stii ce faci ?Tu faci ce zici /////// :nonobad:
Nici macar Luca si Marcu nu au habar ce vorbesc acolo in biblie. Si mai ai pretentii de la mine  :lol:

Luca 23:46 spune: "Tata, în mâinile Tale Îmi încredintez duhul".
Marcu 15:34 spune: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?"

Si uite asa avem doi de Iisus:
Luca: increzator in el, pleaca cu capul sus
Marcu: vai steaua lui ca mai sa-l injure pe tacsu' ca l-a parasit  

Si mai ai pretentii de la mine sa stiu ce zic :)
Nu aveam motiv sa pomenesc si de aceasta discrepanta biblica, dar daca tot ai pomenit de un verset din Luca din acelasi capitol... am spus ca ar fi pacat sa nu merg cateva versete mai incolo :)

 pamant, on 30th May 2010, 14:04, said:

Gandurile noastre se aud in cer mai repede decat faptele noastre .
Da, de-aia Dumnezeu l-a testat pe Avraam punandu-l sa-si arda fiul.
Ca-i auzea gandurile  :lol:

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 13:14.


#33
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

 Metallman, on 30th May 2010, 14:09, said:

Nici macar Luca si Marcu nu au habar ce vorbesc acolo in biblie. Si mai ai pretentii de la mine  :lol:

Luca 23:46 spune: "Tata, în mâinile Tale Îmi încredintez duhul".
Marcu 15:34 spune: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?"

Si uite asa avem doi de Iisus:
Luca: increzator in el, pleaca cu capul sus
Marcu: vai steaua lui ca mai sa-l injure pe tacsu' ca l-a parasit  

Si mai ai pretentii de la mine sa stiu ce zic :)
Nu aveam motiv sa pomenesc si de aceasta discrepanta biblica, dar daca tot ai pomenit de un verset din Luca din acelasi capitol... am spus ca ar fi pacat sa nu merg cateva versete mai incolo :)

Cateodată o înățătură biblica este bazată pe un mic detaliu istoric  (vezi Evr. 7:4-10), un cuvânt sau o frază (vezi Fap. 15:13-17), sau pe diferența dintre singular și plural (vezi Gal 3:16). Dar, în timp ce Biblia este infailibila, interpretările umane nu sunt. Chiar dacă Cuvântul lui Dumnezeu este perfect (vezi Ps, 19:7), atâta timp cât imperfectele ființe umane există, vor exista interpretări greșite despre Cuvântul lui Dumnezeu, și false puncte de vedere despre lumea Lui!

Biblia nu a fost verbal dictată. Scriitorii nu erau secretari ai Duhului Sfânt. Erau compozitori umani care-și întrebiunțau propriile stiluri literare si particularități. Acesti autori umani, cateodată au folosit resurse umane pentru materialele lor (vezi Iosua 10:13; Fap. 17:28; 1Cor. 15:33; Tit 1:12). De fapt, fiecare carte a Bibiliei este compoziția unui scriitor uman – existând in jur de 40 de autori în total. În Biblie este manifestat de asemenea și un stil diferit de literatura umană. Scriitori vorbesc și din punctul de vedere al unui observator când scriu despre soarele care răsare sau apune (vezi Ios. 1:15). Ei arată de asemenea moduri ale gândirii umane , uitarea (vezi 1Cor 1:14-16) chiar și emoții umane (vezi Gal. 4:14).

Greșeli autentice au fost găsite în copii ale Bibliei, făcute cu sute de ani după ce autorul și-a dat semnătura. Dumnezeu a rostit doar textul original al Scripurilor, nu și copiile. De aceea, numai textul original este fără de eroare. Inspirația nu garantează că orice copie este fără eroare, în special în copiile făcute după copii care sunt copiate după alte copii. De exemplu, într-o versiune veche în engleză (NKJ), 2 Regi 8:26 spune că Regele Ahazia era în vârstă de 22, pe când în 2 Cronici 22:2 spune 42 de ani. Numărul din 2 Cronici nu poate fi corect, pentru că el ar fi fost mai bătrân decât tatăl său. Aceasta este în mod evident o greșeală a celui ce a copiat, dar aceasta nu schimbă (inspirația perfectă sau infailibilitatea) textului original sau ca Ahazia nu a existat .

În primul rând, acestea sunt greșeli in copiile făcute, nu in textul original. În al doilea rând, sunt doar greșeli minore (deseori găsite la nume sau numere) care nu afectează nici-o învățătură. În al treilea rând, aceste greșeli de copiator sunt doar câteva la număr. In al patrulea rând, de obicei din context sau din altă Scriptură știm unde este eroarea.

Edited by pamant, 30 May 2010 - 13:19.


#34
tani_slav

tani_slav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 30.03.2010

 Metallman, on 30th May 2010, 13:18, said:

Asta cam asa este. Daca o sa mor inaintea nevestei, nu pot s-o oblig sa-mi tina cenusa pe televizor sau la vedere.
O fi cu inima la batranete sau cosmaruri noapte de noapte :)
Sa o duca la NASA sa-mi imprastie cenusa in spatiu. Au astfel de servicii.
Si tot as fi multumit.

Apoi cine crezi ca va juca table cu Gizas pe orbita?  :icecream:

Ha,ha,ha....
Metalule, daca moare si nevasta si vine menajera si da drumul pe closet la vale , cu cine mai joci table? :harhar:
Glumesc omu, sper sa nu te superi!!!!!!!!!!

#35
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 pamant, on 30th May 2010, 14:17, said:

Cateodată o înățătură biblica este bazată pe un mic detaliu istoric  (vezi Evr. 7:4-10), un cuvânt sau o frază (vezi Fap. 15:13-17), sau pe diferența dintre singular și plural (vezi Gal 3:16). Dar, în timp ce Biblia este infailibila, interpretările umane nu sunt. Chiar dacă Cuvântul lui Dumnezeu este perfect (vezi Ps, 19:7), atâta timp cât imperfectele ființe umane există, vor exista interpretări greșite despre Cuvântul lui Dumnezeu, și false puncte de vedere despre lumea Lui!
Care detaliu istoric?
Marcu il vede pe Iisus TOT TIMPUL descurajat, tacut tot drumul pana la crucificare.
Luca il vede pe Iisus TOT TIMPUL increzator in el, tot drumul vorbeste pana la crucificare.
Ce cuvinte a spus pe cruce tocmai am scris mai sus.

Care este esenta istorica in care cei doi il vad pe Iisus TOTAL OPUS: moral ridicat vs moral daramat?

Fratioare, nu stiu daca realizezi... dar vorbim despre un Dumnezeu aici pe pamant. Vreau sa stiu fiecare cuvintel pe care El l-a spus aici pe pamant, in toiul chinurilor. Este Dumnezeu, la mama dracu de treaba, nu o persoana oarecare!!!!!!

 pamant, on 30th May 2010, 14:17, said:

Biblia nu a fost verbal dictată. Scriitorii nu erau secretari ai Duhului Sfânt. Erau compozitori umani care-și întrebiunțau propriile stiluri literare si particularități. Acesti autori umani, cateodată au folosit resurse umane pentru materialele lor (vezi Iosua 10:13; Fap. 17:28; 1Cor. 15:33; Tit 1:12). De fapt, fiecare carte a Bibiliei este compoziția unui scriitor uman – existând in jur de 40 de autori în total.

2 Timotei 3.16:  Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa învete, sa mustre, sa îndrepte, sa dea întelepciune în neprihanire,

Cum se va scuza acest verset? Ca a fost scris de un "lache falusat" pe nume Timotei dar de fapt nu trebuie luat in considerare?


 pamant, on 30th May 2010, 14:17, said:

Greșeli autentice au fost găsite în copii ale Bibliei, făcute cu sute de ani după ce autorul și-a dat semnătura.
Pai fratioare, in cazul asta, ia sa vina frumos Dumnezeu si sa faca cunostinta cu mine.
Nu sa inghit gogoasa cum ca biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Care cuvant? Ca pana si tu spui ca nu este verbal dictata de Dumnezeu ci scrisa de "compozitori umani". Si prin minune au pareri diferite desi vorbesc despre aceeasi persoana.
Sa lasam intermediarii deoparte si sa vina Dumnezeu sa faca cunostinta cu mine. Nu prin autosugestie!
Ce zici, sunt destul de corect?

Edited by Metallman, 30 May 2010 - 13:37.


#36
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

2 Timotei 3.16: Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu

Insuflata inseamna ;inspirata de catre Dumnezeu ,,,,asta nu inseamna dictata cuvant cu cuvant ,,,......oamenii erau calauziti de catre Duhul lui Dumnezeu .

oan 12:48
Pe cine Mă nesocotește și nu primește cuvintele Mele, are cine-l osândi: Cuvântul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osândi în ziua de apoi.
Luc 10.16; Deut 18.19; Marc 16.16;
Ioan 12:49
Căci Eu n-am vorbit de la Mine însumi, ci Tatăl, care M-a trimis, El însuși Mi-a poruncit ce trebuie să spun și cum trebuie să vorbesc.

Ioan 5:19
Isus a luat din nou cuvântul, și le-a zis: "Adevărat, adevărat vă spun, că, Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decât ce vede pe Tatăl făcând; și tot ce face Tatăl, face și Fiul întocmai.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate