Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Cristinacsv

Cristinacsv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2009
As vrea sa va intreb si eu ceva. Intai sa va spun ca locuiesc in Trinidad si de curand am inceput constructia casei mele.
Constructorul meu a sapat santurile de cca 30 cm si a pus beton dupa care a pus boltarii. Abia acum am aflat ca trebuia sapat mai adinc de 30 cm iar mustatile la mine in unele locuri sunt de cca 20- 30 cm iar in alte locuri aproape ca nu se mai vad deloc. Constructorul imi spune ca nu are nimic ( ? ). Alta greseala este ca unele santuri ( la unii din peretii interiori ), nu sunt sapate acolo unde ar trebui sa vina peretii camerelor. Iar constructorul imi spune ca se leaga cumva de acolo cu fier si nu este nici o problema. Chiar azi cineva din familia mea ( a lucrat in constructii ) mi-a spus ca nu este bine deloc si ca in acest caz casa nu are rezistenta ( ceea ce cred si eu acum )iar peretii nu fac priza intre ei si din cauza fundatiei care nu este suficient de adinc sapata si din cauza santurilor care nu corespund cu peretii camerelor. Sa va mai spun ca toti boltarii au beton turnat inauntru.
Am sa pun si poze ca sa intelegeti mai bine despre ce vb. Daca cumva stiti vreo modalitate de intarire a fundatiei fara a strica tot ce am facut ar fi minunat. Sau ce altceva as putea face in aceasta situatie?

Va multumesc anticipat pt raspuns.
Cristina

Attached Files



#2
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
La o casa  este foarte importanta   fundatia .Daca ea este proasta poate compromite intreaga structura .Am vazut si in Romania boltari din aceia .Pe o fata a lor au niste locasuri pentru armatura culcata (paralela cu pamintul ).In conditiile Romaniei (seism, diferente de temperaturi mari s.a) fierul asta( pe care la tine nu il vad)  este important . Date ca temperatura minima si maxima ;precipitatii;calitatea solului;intensitatea vintului; prezenta seismelor;materialul din care se fac peretii sunt importante la niste idei  de fundatie .

#3
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 03.11.2006
In Trinidad nu iti trebuie proiect pentru o casa?

#4
Cristinacsv

Cristinacsv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2009
Mai intai, va multumesc pt raspuns!
Acum despre cutremure vorbind, la modul general prea sunt. Dar nu se stie niciodata. Nu ninge niciodata ( sigur) , nici uragane sau tornade nu sunt aici. Ceea ce este din abundenta aproape jumatate de an sunt ploi. In imprejmuirile terenului am scurgeri de apa in toate cela 4 laturi. Terenul estee pe o suprafata aproape plana (are o panta foarte mica).
Temperatura minima este de cca 22, 23º C, iar cea maxima de cca 34, 35ºC. Solul este format din pamint . Cind  este ud e foarte moale iar cind este uscat este foarte tare.
Peretii or or sa fie facuti din caramida (genul celei mici de la noi din tara) usoara - goala la mijloc dar cu suprafata mare de lipire.
Daca aveti nevoie de mai multe raspunsuri, va rog sa nu ezitati sa ma intrebati.
Va rog sa imi scuzati limbajul si caligrafia ( sunt plecata de citiva ani buni de acasa)

Si pt bani002: Nu iti trebuie neaparat proiect! Poti sa faci daca vrei, dar nu este obligatoriu.

incerc sa atasez o caramida ca sa o puteti vedea.

Attached Files



#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Spor la construit.
REferitor la ce sfaturi poti primiii de la noi se nasc niste probleme.
1. e foarte greu pentru cei care lucreaza in Romania sa se rupa de practica curenta de aici. Adica vii si spui ca au sapat fundatia la 30, ori la noi la 30 se termina stratul vegetal pe care oricum il dai afara si incepi sa sapi pentru santurile de fundatie. Faptul ca nu ingheata niciodata poate sa nu fie o problema dar nu stiu exact ce fel de sol ai si daca nu cumva aia 30 de cm pot fii influentati de apa asa cum ai spus si sa ai in continuare o problema cu fundare.
2. Caramida aia este destul de folosita in turcia, e drept ca bucatile sunt mai mari, s-ar putea sa fie o problema de tehnologie pentru ca nici in rom nu erau  inainte de 95 caramizi mari tot din acest motiv. Dar oricum e ok, daca asa se construieste pe acolo e clar ca e ok
3. Fundatiile alea arata rau, ca sunt sapate putin am inteles, ca nu sunt sub pereti e o problema pe care eu as insista sa o rezolve constructorul in sensul realizarii fundatiilor si sub pereti, pastrand si fundatiile gresite, DAR ca nu e in stare sa zideasca drept niste boltari tine de neglijenta si nu de practica locului.
de ce nu pot fii liniare fundatiile ale nu inteleg.

#6
Cristinacsv

Cristinacsv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2009
Da, am inteles ca ar trebui sapat exact acolo unde vin peretii, dar o sa fie totul in regula daca mai face un sant pt pereti? Adica vreau sa intreb daca mai sap un sant exact unde vin peretii nu este prea tirziu acum? Se mai leaga peretii unii de altii? Sa prind cumva boltarii inte ei? Adica daca asta ar fi o solutie ar fi foarte bine fiindca macar nu este prea tirziu!
Referitor la felul cum a pus boltarii am vazut si eu ca nu sunt prea bine dar citeodata ma simt oarecum jenata sa le atrag atentia la fiecare lucru ca nu este bine facut.
Eu am tot intrebat si pe aici pe toata lumea care stie si m-am uitat la toti care construiesc case pe aici sa vad cum incep si care este procedura ( nu ma pricep absolut deloc la constructii)si am vazut ca fundatiile sunt facut mult mai inguste adica exact de latimea boltarilor adica cca 8, 10 cm. In cazul acesta nu stiu daca ar trebui sa ma simt mai in siguranta.
Am sa fac ceea ce imi sugerati cu saparea santurilor exact sub pereti si sper sa fie totul bine.
Daca mai aveti si alte sugestii va rog sa-mi spuneti.

Va doresc sa aveti o saptamana minunata

#7
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010
salut!
sa faci alta compartimentare la fundatie, e singura solutie...sau strici totu'!
faci alte trasee, acolo unde vin peretii, nu cred c-ar fi probleme...
depinde, cum spune si septimiu80, sunt alte norme unde construiesti tu!
bafta!

#8
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View PostCristinacsv, on 30th May 2010, 20:35, said:

.
Daca mai aveti si alte sugestii va rog sa-mi spuneti.
nu stiu exact ce materiale gasesti acolo dar la intersectiile noi dintre santurile suplimentare si cele deja turnate ar trebuii bagate niste bare de fier de minim 12 mm preferabil 14 ( minim 4 , bine 6 bare), si daca se gaseste acolo, ancorarea ar fi bine sa se faca gaurind betonul deja turnat bagat ancore chimice ( un fel de silicon bicomponent care se gaseste la tub) si bagata bara de fier care apoi continua in fundatiile noi si va fii inglobata in betonul nou.

#9
Cristinacsv

Cristinacsv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2009
Da, septimiu, am inteles. Multumesc mult pt rspuns. E bine si pare usor. Am aici bare de fier. Nu stiu de ancorele chimice dar am sa vad ce  exista  aici.
Claudiu, sincera sa fiu nu prea imi vine sa stric totul iti dai seama, dar daca a pune mai multe santuri este o obtiune buna, bineinteles ca o prefer.

Multumesc pt sugestii!
Va mai tin la curent
Cristina

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate