Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fifty Shades Of Grey (2015)

Dilema zona - cumparare apartamen...

Epical Metin2

Promovare @DragonDews Twitch
 Pro FM - melodii difuzate

Studii Europene

ING dobanda 0 la contul de economii

FIFA15
 Procurorul Iacobescu, cel care se...

Imi tiuie sursa

Abonamente business

OS-ul se poate pune pe orice HDD?
 Tupperware

Roundcube si email RDS in DSM 5

OS-ul se poate pune pe orice HDD?

Lenovo Yoga Tablet 8"

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

invitatii nasilor

• Please log in to reply
13 replies to this topic

VipeR85

VipeR85

Il Magnifico

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 116,013
  • Locație: Deva

am inteles ca asa se procedeaza ca obicei, dar eu am facut-o inainte sa aflu ca "asa trebuie": pe langa invitatiile impartite de mine sau parintii mei am pastrat 3 invitatii si pentru nasi, ca acestia sa le "paseze" mai departe.

acum...e bine pentru mine ca vin niste persoane in plus, dar cred ca tot aici pe forum, dar nu mai gasesc unde un user se plangea ca nasii lor au invitat pe cineva la nunta si lor nu le-a convenit ca acele persoane nu s-au comportat adecvat. invitatii nasilor mei vor fi persoane pe care si eu le cunosc, inca nu stiu asta sigur dar banuiesc dupa cum imi cunosc nasii si prietenii lor.

treaba e  alta: ducand una din ultimele invitatii ieri la o familie din discutie in discutie le-am povestit ca am pastrat si niste invitatii pentru nasi ca sa invite si ei pe cine doresc la nunta noastra. familia respectiva ne-a felicitat ca am procedat corect dar au tinut neaparat cu zambetul pe buze, asa mai pervers, sa ne informeze ca invitatii nasilor nu vor pune bani la nunta. nu ma afecteaza chestia asta enorm de mult pentru ca sa zicem ca la 3 invitatii vin maxim 10 persoane iar cheltuiala se va ridica la suma de 1500 ron. nu ma dau afara banii din casa dar nici nu ar fi o problema pe care sa n-o rezolv chestia asta.

intrebarea mea: e adevarat ca invitatii nasilor nu platesc la nunta? familia respectiva mi-a spus ca plateste nasul pentru ei...sau asa ar trebui sa se intample. stie careva ceva despre acest subiect?

silviu_n

silviu_n

Active Member

• Grup: Members
  • ID membru: 396,524
  • Locație: Constanta
E o prostie, cum să nu plătească???

Sâmbătă am fost la o nuntă la niște cumetri care au cununat. În total nașii au avut 38 de persoane din partea lor.
Cel mai bine era să-i fi întrebat pe nași dacă au invitați, dacă vor invitații și câte.

December

December

Liberate te ex inferis !

• Grup: Moderators
  • ID membru: 81,972
  • Locație: Piatra Neamt-Perla Moldovei

View PostVipeR85, on 24th May 2010, 20:42, said:

e adevarat ca invitatii nasilor nu platesc la nunta? familia respectiva mi-a spus ca plateste nasul pentru ei...sau asa ar trebui sa se intample. stie careva ceva despre acest subiect?
Intai casa de piatra!
In al doilea rand nu exista nuntas care sa vina la petrecere si sa nu dea darul.  De obicei cam fiecare aduce invitati, Mirii vin cu prietenii lor, socrii cu neamurile si prietenii si nasii bineinteles ca aduc si ei prieteni. Care vor da darul mirilor.
Ca o paranteza, mi se par putin 3 perechi din partea nasului. Eu am avut mult mai multe perechi cand am cununat. Dar nu-i o regula...fiecare aduce cati oameni poate.

boxerbull

boxerbull

Member

• ID membru: 463,370
  • Locație: Buzau
casa de piatra, copii multi si frumosi!
cand e sa plece invitatii, stiu ca mirii se posteaza la iesire si fiecare pune cate un plic intr-o casa de carton
fiind vba intre noi, asa mi se pare normal si corect

VipeR85

VipeR85

Il Magnifico

View Postsilviu_n, on 24th May 2010, 20:50, said:

Cel mai bine era să-i fi întrebat pe nași dacă au invitați, dacă vor invitații și câte.

am intrebat nasii, sau au adus ei in discutie nici nu mai stiu exact cum a fost, dar rezultatul e ca am last 3 invitatii nasilor ca sa invite si ei pe cine vor.
nu stiam ca asa se procedeaza dar mi s-a parut de bun simt avand in vedere ca-s in relatii foarte bune cu nasii si as fi invitat si din neamurile nasilor, dar cum fiecare si-a vazut de casa lui am pierdut legatura cu ei. de ex pe fratele nasului nu l-am mai vazut de cand aveam 10 ani, si nu imi prea vine sa ma duc la el sa-l invit la nunta dupa ce ca in 15 ani n-am mai vb si nici nu ne-am vazut, dar presupun ca nasul il va invita odata ce i-am dat invitatiile. si uite asa problema rezolvata.

ideea era ca nu mai auzisem de chestia asta: invitatii nasilor nu platecs dar la nunta.

mihai!

mihai!

Active Member

• ID membru: 73,685
  • Locație: 44° 25' N 26° 07' E

View PostVipeR85, on 25th May 2010, 23:15, said:

invitatii nasilor nu platecs dar la nunta.
Nu exista asa ceva. Toata lumea ofera darul. Totusi mai discuta cu nasul poate intre timp s-a mai gandit la cineva si  mai vrea cateva invitatii.  

Edited by mihai!, 26 May 2010 - 10:09.

Astrul

Astrul

Ing. Constructor / Dr. in Dorel

• ID membru: 178,295
  • Locație: Chantierele patriei
Treaba asta cu adusul.....e putin cam romaneasca. Aduceti multi oameni sa iasa darul mare....
Daca nasii sunt din familie, adica foarte apropiati, aveti prieteni comuni, vor sa aduca un frate, un prieten foarte bun, mi se pare ok.
Dar sa nu transforme nunta ta in "hai sa ne revedem toti la nunta astuia".
E nunta ta, invitatii sunt ai tai. Cred ca e destul ca vin socrii cu tot felul de invitati, pe care poate nu i-ai vazut in viata ta. Mai lipseste sa-si aduca si domnisoarele de onoare, pretenele de facultate si in loc de nunta iese un soi de discoteca.
Ca sa te simti bine la propria nunta, in primul rand trebuie sa cunosti invitatii. Hai nu pe toti, dar pe majoritatea.
Trebuie sa fi foarte ferm cand dai invitatiile. Iar cei invitati, nu conteaza de catre cine, trebuie sa procedeze ca restul.
Cum adica invitatii nasilor nu platesc? Hai la bairam ca-i moka? :D Adica, dupa ce ca mirii n-au nicio treaba cu tine, mai vrei sa si chefuiesti gratis.
Mai bine schimbi nasii.

Corina2009

Corina2009

Active Member

• ID membru: 426,006
  • Locație: Bucuresti
Pe aici pe langa Bucuresti am observat urmatorul fenomen....invitatii nasilor dau plicul nasilor care la randul lor il dau tinerilor, prin acest lucru nasii obligandu-se sa mearga la randul lor la cei invitati.

VipeR85

VipeR85

Il Magnifico

View PostAstrul, on 26th May 2010, 12:05, said:

Treaba asta cu adusul.....e putin cam romaneasca. Aduceti multi oameni sa iasa darul mare....
Daca nasii sunt din familie, adica foarte apropiati, aveti prieteni comuni, vor sa aduca un frate, un prieten foarte bun, mi se pare ok.
Dar sa nu transforme nunta ta in "hai sa ne revedem toti la nunta astuia".
E nunta ta, invitatii sunt ai tai. Cred ca e destul ca vin socrii cu tot felul de invitati, pe care poate nu i-ai vazut in viata ta. Mai lipseste sa-si aduca si domnisoarele de onoare, pretenele de facultate si in loc de nunta iese un soi de discoteca.
Ca sa te simti bine la propria nunta, in primul rand trebuie sa cunosti invitatii. Hai nu pe toti, dar pe majoritatea.
Trebuie sa fi foarte ferm cand dai invitatiile. Iar cei invitati, nu conteaza de catre cine, trebuie sa procedeze ca restul.
Cum adica invitatii nasilor nu platesc? Hai la bairam ca-i moka? :D Adica, dupa ce ca mirii n-au nicio treaba cu tine, mai vrei sa si chefuiesti gratis.
Mai bine schimbi nasii.
nu ma trage de urechi...am doar 86 de oameni care imi vin la nunta, hai 100 cu tot cu ospatari lautari si fotograf. eu vreau sa ies cu cheltuielile pe 0 dupa nunta, ca nu fac nunta sa-mi iau mertan sau cine stie ce vila, o fac pentru ca sa ma simt eu bine si nevasta bineinteles.

n-o sa ma revad cu invitatii nasului la nunta, revederea am facut-o saptamana trecuta.si avand in vedere ca am clarificat anumite aspecte o sa ne revedem mai des pana la nunta, dar presupun ca ei vor fi invitati.
socrii nu au invitati, nici ai mei nici ai ei....doar eu am dat invitatile, 90% la cine imi vine la nunta, restul le-am dat asa de obraz.
imi cunosc absolut toti invitatii la nunta, mai putin perechile nou formate, dar mai am 3 luni sa le cunosc partenerii cunostintelor, nu?
n-o sa-mi schimb nasii...si nu afirm ca invitatii nasilor nu platesc. am auzit ca in tara hategului cam asta e obiceiul si am zis sa intreb daca a mai auzit careva despre asa ceva

View PostCorina2009, on 26th May 2010, 12:25, said:

Pe aici pe langa Bucuresti am observat urmatorul fenomen....invitatii nasilor dau plicul nasilor care la randul lor il dau tinerilor, prin acest lucru nasii obligandu-se sa mearga la randul lor la cei invitati.
o chestie interesanta :rolleyes:

casuta_papusilor

casuta_papusilor

Senior Member

• ID membru: 472,001
  • Locație: Bucuresti-Frumusani (si retur - daca n-am beut prea mult)

ar fi cam anormal ca sa vii la o nunta cu mana-n intrados, indiferent cine te invita sau dinspre partea cui vii!
ai acceptat sa vii, marca lozu!
pot exista exceptii, binenteles, dar ele tin numai de dorinta mirilor!
si eu am avut botez cu piticul meu, oricum n-am avut pretentii de la nimeni, din start, dar pentru cineva, care stiam ca nu poate sa 'faca fata' am insistat sa nu vina pregatit cu nimic.
vreau sa zic ca, daca cineva poate sa nu "contribuie", este numai fiindca insistati voi ca miri (organizatori) sau daca insista cineva foarte apropiat voua, sa nu dea ceva, dar nu ca s-au gasit nasii sa invite mese intregi de meseni moca.
eu asa vad problema. accepti sa vii la o sindrofie de genul asta, platesti conform traditiei. nu vrei sa dai darul, refuzi frumusel din timp invitatia!

Edited by casuta_papusilor, 27 May 2010 - 00:16.

luk4

luk4

Nu trage dom' Semaca! Sunt eu, Lascarica!

• ID membru: 320,486
  • Locație: pe undeva pe planeta asta..
Stai linistit ca toti trebuie sa deconteze :) , e stiut asta.

Edited by luk4, 27 May 2010 - 09:03.

VipeR85

VipeR85

Il Magnifico

ramasesem dator cu un raspuns.
invitatii nasilor au venit s-au distrat au platit, si chiar am fost incantat ca au fost prezenti.

_zenith_

_zenith_

Member

• ID membru: 441,295
ce sa mai zici si tu...
ai iesit pe plus?

filipxxx

filipxxx

Active Member

• ID membru: 74,988
  • Locație: Bucuresti
Nu exista om cu bun simt care sa vina la nunta, sa se simta bine si sa nu dea ceva indiferent ca vine din partea nasilor sau a strabunicii de 100 de ani.

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users