Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ERROR: Connection dropped by IMAP server.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mirkomircea

mirkomircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.11.2006
Cine ma poate ajuta ? am instalat Squirrelmail  in configuratia din titlu , adica ISPConfig2 cu IMAP dovecot , Postfix, Maildir , Squirrelmail , am creat un user si parola cu aceste comenzi:
useradd <nume_utilizator> - pentru a creea userul
passwd <nume utilizator> - pt a-i seta parola

mi s-a spus sa editez fisierul   /etc/aliases   si nu am stiut cum

acum ma logez in squirellmail dar imi apare acel mesaj de eroare :

ERROR: Connection dropped by IMAP server


     Cu multumiri !

P.S. am cautat pe net , dar nu a mers nimic...!

#2
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

 mirkomircea, on 21st May 2010, 15:41, said:

...
Nu stiu daca ai cautat pe google dupa eroare: http://www.google.ro...O...56&ie=UTF-8

Pentru userii mai avansati care inteleg problema ta, ideal ar fi sa dai niste detalii despre distributia linux folosita. :)

#3
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Un server de email nu se configureaza asa, bagi totul la gramada dupa care speri sa functioneze. Se face pe pasi:

1) se configureaza si se testeaza DNS-ul (daca se poate rezolva domeniul si MX-urile)
2) se configureaza si se testeaza postfix (daca se pot trimite/receptiona email-uri)
3) se configureaza si testeaza dovecot (daca userii se pot autentifica si accesa mailbox-urile)
4) abia daca punctele 1,2 si 3 sunt rezolvate, se trece la squirrelmail (intre noi fie vorba, roundcube e mult mai misto)

De mare ajutor e /var/log/maillog, trebuie sa stai permament cu ochii pe el in timp ce configurezi/testezi email-ul.

#4
mirkomircea

mirkomircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.11.2006
Multumesc pt. raspunsuri , dar aveti dreptate nu am facut toate precizarile necesare ...le fac acum :
-Am instalat Fedora 12 cu : Editors , Text-based internet , Development libraries , Development tools , DNS nameserver , FTP server , Mail server , MySQL Database , Server config tools , Web server , Administration tools , Base , Hardware support , Java , System Tools . Toate instructiunile de instalare le-am luat de aici : http://www.howtoforg..._64-ispconfig-2  . Instalarea a decurs perfect ...
-DNS-ul functioneaza ...am instalat si site-ul , care s-a propagat deja si este activ pe net ...as posta link-ul , dar cred ca se poate interpreta ca fac reclama .Se gaseste la : www.xxxxxxxxxxxx.ro (este exemplu)
-Postfixul este instalat exact ca in link-ul de mai sus , dar nu stiu sa fac configurare si testare
-Dovecot este instalat , dar nu stiu sa fac testare
-Squirrelmail este instalat , dar imi da eroarea de care vorbeam in primul post .
-Roundcube , nu am stiut de existenta lui dar tot trebuie sa urmez punctele 1,2,3..
   Daca ma poate ajuta cineva mii de multumiri .....fac cinste mare !!!!!!!

Edited by mirkomircea, 23 May 2010 - 09:57.


#5
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Documentatia de la howtoforge e varza, dar hai sa o lasam asa deocamdata.

In prima faza verifici daca dovecot ruleaza:

ps ax | grep dovecot
netstat -lntp | grep dovecot

Daca ruleaza, incearca sa te conectezi cu un client de email la el (thunderbird, de exemplu). Daca merge Thunderbird, ar trebui sa mearga si un client webmail.

#6
mirkomircea

mirkomircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.11.2006

 same75, on 23rd May 2010, 13:58, said:

Documentatia de la howtoforge e varza, dar hai sa o lasam asa deocamdata.

In prima faza verifici daca dovecot ruleaza:

ps ax | grep dovecot
netstat -lntp | grep dovecot

Daca ruleaza, incearca sa te conectezi cu un client de email la el (thunderbird, de exemplu). Daca merge Thunderbird, ar trebui sa mearga si un client webmail.



Cred ca ar trebui sa setez Postfix si Dovecot...

[root@server1 ~]# ps ax | grep dovecot
1663 ?        Ss     0:00 /usr/sbin/dovecot
1664 ?        S      0:00 dovecot-auth
1668 ?        S      0:00 dovecot-auth -w
20694 pts/0    S+     0:00 grep dovecot
[root@server1 ~]# netstat -lntp | grep dovecot
tcp        0      0 0.0.0.0:143                 0.0.0.0:*                   LISTEN      1663/dovecot
tcp        0      0 0.0.0.0:993                 0.0.0.0:*                   LISTEN      1663/dovecot
tcp        0      0 0.0.0.0:995                 0.0.0.0:*                   LISTEN      1663/dovecot
tcp        0      0 0.0.0.0:110                 0.0.0.0:*                   LISTEN      1663/dovecot
tcp        0      0 :::143                      :::*                        LISTEN      1663/dovecot
tcp        0      0 :::993                      :::*                        LISTEN      1663/dovecot
tcp        0      0 :::995                      :::*                        LISTEN      1663/dovecot
tcp        0      0 :::110                      :::*                        LISTEN      1663/dovecot
[root@server1 ~]#

In howtofoge nu explica nimic de setarile la Postfix si Dovecot.....ai vre-un fisier de model ?

                          Multumiri

#7
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Din cate imi dau seama, dovecot-ul tau ruleaza, ar trebui sa incerci sa te conectezi la el cu Thunderbird.


La servere de email nu merge chiar asa, cu modele, pt ca sunt extrem de complexe si configurabile.

Asta e unul din cele mai simple servere pe care le am:

/etc/postfix/main.cf
myhostname = email.domeniu.ro
mydomain = domeniu.ro
mydestination = $myhostname
mynetworks = 127.0.0.1, 172.16.0.0/24
unknown_local_recipient_reject_code = 550
smtpd_helo_required = yes
mailbox_size_limit = 52428800
message_size_limit = 52428800
home_mailbox = .maildir/

smtpd_recipient_restrictions =
  permit_mynetworks
  permit_sasl_authenticated
  reject_unauth_destination
  reject_rbl_client zen.spamhaus.org
  permit

smtpd_client_restrictions =
  permit_mynetworks
  permit_sasl_authenticated

smtpd_sasl_auth_enable = yes
smtpd_sasl_security_options = noanonymous
smtpd_sasl_local_domain =
broken_sasl_auth_clients = yes
smtpd_sasl_type = dovecot
smtpd_sasl_path = private/auth

/etc/dovecot.conf
ssl_disable = yes
disable_plaintext_auth = no
auth_verbose = yes
protocols = imap
mail_location = maildir:~/.maildir

protocol imap {
  listen = 172.16.0.1:143
   }

auth default {
  mechanisms = plain
  userdb passwd {
	args = blocking=yes
  }
  passdb shadow {
	#args = "*"
  }
  socket listen {
	client {
		  path = /var/spool/postfix/private/auth
		  mode = 0660
		  user = postfix
		  group = postfix
		}
  }
}


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate