Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Santaj pentru racordare la utilitati

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 gugutata, on 28th May 2010, 22:27, said:

Nu are cum sa pretinda bani pe niste drepturi ca nu le are. Este absolut absurd ce spui.

Reteaua electrica apartine de compania de distributie de eletricitate
Dar in momentul in care este construita pe bani privati,legea spune ca cei care beneficiaza de de acea retea despagubesc pe cel care a platit acea retea cu o cota parte stabilita de enel!

 forbes, on 31st May 2010, 12:53, said:

Pai credeti ca o sa le dau gratis la cei ce vin apoi sa se lege doar pentru ca astia de la Primarie sau CL sau electrica sunt magari si nu acepta macar un parteneriat la cheltuieli? Problema apare la stabilirea sumei de despagubire care si asta se pare ca e subiectiva....
Bineanteles ca nu,si legea este de partea ta,doar ca o sa-ti iei banii cu taraita!
Si mai este un aspect,daca tu iti faci extinderea si ceri exact cantitatea de energie alocata pt extindere,sa vezi ce dau din colt in colt ca nu mai au de unde sa dea la altii ,si ailalti care vin dupa tine(cu constructia )vor fi nevoiti sa facape banii lor!

#20
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 anaki, on 31st May 2010, 14:07, said:

Dar in momentul in care este construita pe bani privati,legea spune ca cei care beneficiaza de de acea retea despagubesc pe cel care a platit acea retea cu o cota parte stabilita de enel!
Pt acces la un teren in mod normal (obligatoriu) trebuie sa ai un drum public. Pe acel drum public se trage reteaua electrica.

Sunt situatii cand se opteaza pt. un ansamblu rezidential unde drumurile sunt private, adica sunt cota parta indiviza ale fiecarui proprietar.

Daca intr-un astfel de caz se realizeaza reteaua in regie proprie, normal ca se impart costurile la numarul de beneficiari in baza devizului lucrarii initial.

#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 gugutata, on 31st May 2010, 14:17, said:

Pe acel drum public se trage reteaua electrica.
Si in aceasta situatie ,daca imi fac acea extindere pe banii mei voi fi despagubit de ceilalti(cota stabilita de enel) care se racordeaza dupa.

#22
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 anaki, on 31st May 2010, 17:36, said:

Si in aceasta situatie ,daca imi fac acea extindere pe banii mei voi fi despagubit de ceilalti(cota stabilita de enel) care se racordeaza dupa.
nu cred ca ai voie sa construiesti o retea electrica pe un drum public. Poti sa faci asta pe un drum de servitute care-ti apartine.

#23
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
gugutata: Asa e cum spui dar nu poti sa astepti o vesnicie pana se hoatarasc aia de la electrica sa vina ei cu reteaua; de multe ori cred ca de asta si asteapta.

#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 gugutata, on 31st May 2010, 17:41, said:

nu cred ca ai voie sa construiesti o retea electrica pe un drum public. Poti sa faci asta pe un drum de servitute care-ti apartine.
Hai sa-ti explic succint sistemul:
-Depui cerere la ENEL
-Se face un studiu de situatie in baza caruia ti se da o solutie
-Se emite avizul de racordare ,care este vizat de primarie.
-Se executa bransamentul de catre o firma autorizata(nu de beneficiar) prin licitatie sau prin incredintare directa
Pe acel drum se pot face mai multe bransamente,daca cel care solicita curent contracteaza toata putere acordata prin acea extindere.
Daca vrei un exemplu ,vizavi de Ikea este un cartier cu drumuri publice ,contoarele amplasate pe un stalp de pe LEA,iar de acolo tras bransamente separate(subterane)tot pe drum public pentru fiecare casa.

#25
bobocel

bobocel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.08.2005

 anaki, on 31st May 2010, 17:53, said:

Hai sa-ti explic succint sistemul:
-Depui cerere la ENEL
-Se face un studiu de situatie in baza caruia ti se da o solutie
-Se emite avizul de racordare ,care este vizat de primarie.
-Se executa bransamentul de catre o firma autorizata(nu de beneficiar) prin licitatie sau prin incredintare directa
Pe acel drum se pot face mai multe bransamente,daca cel care solicita curent contracteaza toata putere acordata prin acea extindere.
Daca vrei un exemplu ,vizavi de Ikea este un cartier cu drumuri publice ,contoarele amplasate pe un stalp de pe LEA,iar de acolo tras bransamente separate(subterane)tot pe drum public pentru fiecare casa.


Exact asa am procedat si noi. Cei de la Electrica nu au calculat nici o compensatie, nu stiu de ce. Acest individ a zis ca "de ce ne-am permis sa mergem noi la Electrica".. ca si cum el ar fi cel care ne-ar racorda, nu Electrica.

Nu e problema ca noi nu am fi dispusi sa platim cota parte, dar asta nu inseamna ca daca el pretinde ca a cheltuit 15.000EUR, iar cei de la Electrica au zis ca a dat doar 170 milioane, noi trebuie sa ii dam orice bani cere.


Dupa ce ne-au bransat cei de la firma autorizata, individul s-a suit pe stalp si a taiat firul..




Acum ne blocheaza dreptul de servitute, si ne pune tot felul de piedici pentru a ne impiedica sa construim. Mentionez ca el nu are servitute pe terenul pe unde trecem noi, dar a adus camine de canal de beton si le-a pus una langa alta, pentru a forma "un gard", iar in mijlocul drumului nostru de servitute a pus un container, si un betivan in el, care "pazeste".

Cum putem proceda cu acest nebun? L-am actionat in judecata pentru servitute, dar termenul este abia in Octombrie, pe 13. Am inteles ca se poate obtine un ordin de facere, sau ceva de genul, prin care i se cere sa ne respecte dreptul de servitute.

Gazul nu e o problema, pt ca reteaua nu e platita de el. Iar reteaua de apa a adus-o pe proprietati private, fara a respecta proiectul de la Apavital, si acum vecinii intentioneaza sa ii opreasca apa, asadar nu suntem interesati sa luam de la el in aceste conditii.


Am inteles ca este o lege prin care nu are dreptul sa ne refuze racordarea la utilitati, abuz de drept, iar instanta ar calcula ea suma de bani pe care ar trebui sa o platim. De asemeni mai este o alta lege, care ne permite sa traversam spre terenul nostru pe drumul cel mai scurt, chiar daca nu avem drept de servitute, atunci cand nu avem altfel de acces la teren.


Mai noi si-a adus un chirias un camatar, un tatuat cu muschi si caini de lupta, si ii scoate si ne tot ameninta ca ii asmuteste pe noi. Am chemat pe cei de la Ziarul de Iasi, dar pana acum nu au scris articolul.. poate ar fi mai bine sa mergem la televiziune?

Am facut si plangeri penale la politie, dar acestia vin, constata si pleaca. Nu au dat nici o amenda, nu au luat nici o masura. Parca intentionat asteapta sa ne dam in cap.


Mai noi si-a pus unii dintre muncitori sa sara la noi cu drujba. Au venit politistii, "au constatat" si apoi au plecat, din nou fara a lua pe cineva la sectie, ori a da vreo amenda. Vecinii (pt ca pe toti ii ameninta) au zis ca e mana in mana cu un politist de pe acolo, caruia i-ar fi dat materiale de constructie, pe care le-a furat de la grec.. dar nu poate dovedi nimeni asta acum.

Asta nu e o situatie in care noi incercam sa profitam pe nedrept de cheltuielile unei companii, ci conform legii am plati cota parte din lucrari, dar conform legii, nu prin amenintari, sume penibile cerute asa.. ca din apa.

Individul asta e un fost puscarias, a facut puscarie in Grecia, nu stiu pentru ce, dar banuiesc ca e putin dus cu capul. Rade si tipa in acelasi timp.. cred ca a luat-o razna de cand cu criza, si datorita faptului ca nu vinde nimic..


E o situatie foarte dificila, pentru ca nu renunta sa ne incurce, desi i-am zis ca nu dorim nimic din "marfa" pe care vrea sa ne-o vanda, si ca noi vrem sa actionam doar legal. El continua cu amenintari, cu blocarea drumului, a sapat santuri, a batut tarusi in drum, a asmutit caini de lupta pe noi (ne-am retras la timp :) ), a sarit la bataie la inginer, etc..

#26
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
eu zic sa intrebi pe forumuri juridice, acolo primesti sfaturi mult mai pertinente in problema asta. Aici... ce pot oamenii sa zica?

#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
Numai in instanta se hotaraste,

#28
bobocel

bobocel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.08.2005

 anaki, on 13th July 2010, 18:33, said:

Numai in instanta se hotaraste

L-am actionat in instanta, evident, dar procesul are termen tocmai in Octombrie. Presupun ca pana atunci nebunul poate sa faca ce vrea. Ciudata e legea in tara asta.

Sunt multi naivi pe care i-a pacalit, dar vina e a lor pentru ca au cedat. Cand un fost puscarias recurge la asemenea fapte, politia ar trebui sa il salte direct. Totul e pe dos. :)

#29
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 bobocel, on 14th July 2010, 12:43, said:

L-am actionat in instanta, evident, dar procesul are termen tocmai in Octombrie. Presupun ca pana atunci nebunul poate sa faca ce vrea. Ciudata e legea in tara asta.
Sunt multi naivi pe care i-a pacalit, dar vina e a lor pentru ca au cedat. Cand un fost puscarias recurge la asemenea fapte, politia ar trebui sa il salte direct. Totul e pe dos. :)
Asigurati-va cu documente si marturii.

#30
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 bobocel, on 13th July 2010, 07:39, said:

Cei de la Electrica nu au calculat nici o compensatie, nu stiu de ce.
Obligatia de a plati o compensatie expira dupa un anumit numar de ani. Probabil ca asa s-a intamplat si in cazul tau.

Quote

Acum ne blocheaza dreptul de servitute
E cazul sa nu intelegi gresit ce inseamna in acest contex "drept". Nu e ceva care ti se cuvine, ci ceva care se obtine si se stabileste printr-un act autentic. Poti sa ai drept de servitute pentru o suprafata de teren pe care esti coproprietar, ori drept de servitute pe un teren apartinand altcuiva ori pur si simplu un drept de trecere pe terenul acestuia. Dar acesta se obtine anterior autentificarii contractului de VC.

Quote

De asemeni mai este o alta lege, care ne permite sa traversam spre terenul nostru pe drumul cel mai scurt, chiar daca nu avem drept de servitute, atunci cand nu avem altfel de acces la teren.
Ma indoiesc de existenta acestei prevederi. E bine sa verifici.

Quote

Au venit politistii, "au constatat" si apoi au plecat, din nou fara a lua pe cineva la sectie, ori a da vreo amenda. Vecinii (pt ca pe toti ii ameninta) au zis ca e mana in mana cu un politist de pe acolo
Si de ce nu te-ai dus deja la Politia Municipiului? Evident, cu o prealabila prevenire a individului...

#31
bobocel

bobocel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.08.2005

 dacis2, on 14th July 2010, 17:33, said:

E cazul sa nu intelegi gresit ce inseamna in acest contex "drept". Nu e ceva care ti se cuvine, ci ceva care se obtine si se stabileste printr-un act autentic. Poti sa ai drept de servitute pentru o suprafata de teren pe care esti coproprietar, ori drept de servitute pe un teren apartinand altcuiva ori pur si simplu un drept de trecere pe terenul acestuia. Dar acesta se obtine anterior autentificarii contractului de VC.

Avem drept de servitute, cu acte in regula. E totul ok.



Asta este prevederea de care mentionez:
Servitute de trecere. Noțiunea de loc înfundat potrivit art. 616 Cod civil.


Am mers la politie, in nenumarate randuri. Am chemat pe cei de la Ziarul de Iasi, si pe cei de la ProTV.

#32
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Stai ca nu inteleg prea bine. La momentul cand ai cumparat vanzatorul nu ti-a dat terenul cu acest drept de servitute deja intabulat? Si daca da, ce probleme mai poate sa-ti faca respectivul? Niciuna, chiar si presupunand ca drumul pe care treceti este al lui. Atat timp cat acest drept era inscris in cartea funciara la momentul cumpararii, salutare taica si noroc, vorba cuiva.

Cu chestiunea din CC cu "locul infundat" treaba este cam spinoasa, adesea ajungandu-se in justitie. Si chiar si deciziile judecatoresti nu prea dau dreptate celui "infundat": ori, daca ii dau, aceasta este costisitoare rau. Insa probabil ca tu nu ai nevoie de mai multe detalii tehnice, odata ce zici ca ai acte (probabil inscrise in cartea funciara) care iti dau drept de trecere...

#33
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
eu am inteles ca are drept de servitute in regula, si acest drept ii este incalcat de omul care a blocat accesul....ma insel?
in cazul asta, depuneti palngeri (inrgistrate ) la urmatoarele institutii:
1 politie pentru blocarea accesului la propietatea dvs, amenintari etc
2 primarie ...pentru amplasarea fara autorizatie de construire a containerului in care doarme betivul si a tuburilor respective...pentru siguranta , depuneti una si la ISC
3 Pompieri ...pentru pentru impiedicarea accesului la propietate in caz de urgenta.
4 la comandantul inspectoratului de politie iasi pentru a reclama lipsa de reacie a politistilor din zona.

#34
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
cumpara si o camera video dar una discreta, sa n-o vada nebunu si de cate ori te duci acolo si dai peste el, il tragi pe banda. sa ai ce arata in instanta

#35
YoYo_man

YoYo_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.05.2004
pai prin cedarea asta obligatorie au incercat cumva sa rezolve chestia asta cu despagubirea. daca iti cere ala 1 milion euro ca sa poti trage curent sau canalizare de la el ce faci? solutia, dupa mine, ar fi fost mai simpl. cand se face o casa 2 in zona sa traga primaria sau statul curent si canalizare...asa ar fi corect...asa se face in tarile civilizare...

#36
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
in tarile civilizate, dezvoltatorul imobiliar ce face cartier dintr-un cimp iti da teren cu toate utilitatile posibile in zona ;)

nu e treaba statului...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate