Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Santaj pentru racordare la utilitati

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
bobocel

bobocel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.08.2005
Salut. Sper sa gasesc aici ajutor pentru ca am decis sa pun piciorul in prag, si sa actionez legal. Daca cineva a intimpinat astfel de probleme, as vrea sa stiu cum le-a rezolvat.

Am achizitionat un teren in zona Panoramic Village, din Iasi, Bucium. Suntem 4 proprietari, fiecare cu parcela lui. Langa noi se afla inceput un cartier rezidential, care mai mult ca sigur nu va continua, deoarece din cele 6 vile construite, in 2 ani nu s-a vandut nici una, si asta pentru ca ei cer 180.000 EUR pe niste vile care fac maxim 80.000 EUR. (construite acum 2 ani, tatal meu e inginer constructor) O vila este inchiriata la un francez cu 550EUR, in rest e pustiu.

Ne-am apucat de facut casa. Am trecut de toti pasii mai importanti - partea de autorizatie, arhitectura, proiectare, achizitionare materiale, sapatura, fundatie. Avem insa o problema, mandatarul roman (V.E.I.) al societatii Batzis Constructions, o companie greceasca, cea care s-a apucat de construit acest cartier, ne santajeaza, pretinzand sume de peste 5500EUR, pentru a "ne permite" racordarea la utilitati. Ne santajeaza fara a avea un temei legal.

Tot el a pretins de la un al doilea proprietar suma de 6000EUR, pt a "ii permite" sa isi faca PUZ (pe zona fiind un PUG). Mentionez ca noi am facut PUZ-ul si a fost gratis, iar in aceeasi masura va proceda si vecinul.

Putem sa organizam un flagrant impreuna cu politia si sa il actionam in instanta, pentru ca pretinde niste sume nejustificate de bani?

#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Ar trebui sa postezi la Juridic. Ce ii aia PUZ?

#3
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003

 Kain_12, on 18th May 2010, 21:58, said:

Ar trebui sa postezi la Juridic. Ce ii aia PUZ?

Proiect Urban Zonal

#4
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
da, puteti face asa ceva si sa-i bagati cativa ani la mititica

#5
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Ah, da, are dreptate boxerbull :)

#6
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 boxerbull, on 18th May 2010, 22:10, said:

da, puteti face asa ceva si sa-i bagati cativa ani la mititica
Ce poate sa faca?
de ce sa-l bage la mititica?

 Kain_12, on 18th May 2010, 22:11, said:

Ah, da, are dreptate boxerbull :)
de ce?


Ce nu inteleg eu :
1  De ce trebuie sa va permita asta, sa va racordati la utilitati
2  Regiile  ce spun?
3  despre ce utilitati este vorba mai exact, si unde ar trebui sa fie amplasate punctele de racord?

da mai multe amanunte  !

Edited by alibabu, 18 May 2010 - 21:27.


#7
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 bobocel, on 18th May 2010, 21:51, said:

mandatarul roman (V.E.I.) al societatii Batzis Constructions, o companie greceasca, cea care s-a apucat de construit acest cartier, ne santajeaza, pretinzand sume de peste 5500EUR, pentru a "ne permite" racordarea la utilitati. Ne santajeaza fara a avea un temei legal.
utilitatile sunt cumva trase in zona pe banii firmei grecesti?

#8
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 bobocel, on 18th May 2010, 21:51, said:

Tot el a pretins de la un al doilea proprietar suma de 6000EUR, pt a "ii permite" sa isi faca PUZ (pe zona fiind un PUG). Mentionez ca noi am facut PUZ-ul si a fost gratis, iar in aceeasi masura va proceda si vecinul.
???? nici aici nu inteleg  :peacefingers:  De ce (care e temeiul) pentru care ar fi necesara permisiunea omului?

 Raduceanu, on 18th May 2010, 22:26, said:

utilitatile sunt cumva trase in zona pe banii firmei grecesti?
eu sincer, banuiesc ca da!  :peacefingers:

#9
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
grecul are si nu are dreptate. cum spui ca au construit de 2 ani cateva vile care nu s-au vandut inseamna ca ei, probabil, au tras utilitatile pe cheltuiala lor de mai putin de 2 ani.ca sa te poti racorda si tu trebuie sa te duci la electrica si distrigaz si sa-i intrebi cat te-ar costa. daca nu stiai, noi traim intr-o tara absolut anormala, cineva scoate din buzunar bani grei ca sa traga utilitatile iar apoi vin mafiotii de la distrigaz si electrica si le cedezi cu zambetul pe buze toata lucrarea platita din banii tai.  :bicycle:  

in cazul tau, deci, te duci la mafioti si ei iti spun ce suma trebuie sa platesti celui de la care au luat cu japca, adica grecilor. asta dureaza 5 ani, daca vrei sa nu platesti nimic, astepti pana se implineste termenul  de 5 ani. si te-ai scos...  :thumbup:

faptul ca grecii iti cer niste iepuroi nu inseamna ca trebuie sa le si dai. :nonobad:

#10
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009
Din Regulamentului privind racordarea utilizatorilor la retelele electrice de interes public, aprobat prin Hotararea Guvernului nr. 90/2008, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 109 din 12 februarie 2008:
,,Dupa realizarea retelei, pentru racordarea locuintelor individuale se parcurg aceleasi etape, consumatorul sau grupul de consumatori care a suportat costul retelei avand dreptul sa solicite si sa primeasca compensatii banesti de la ceilalti consumatori care se racordeaza ulterior la retea in primii 5 ani de la punerea in functiune a instalatiei de racordare. Valoarea acestei compensatii se stabileste de operatorul de retea, in baza unei metodologii aprobate de autoritatea competenta.''Din cate inteleg eu de mai sus nu mandatarul mentionat de tine este indreptatit sa stabileasca valoarea compensatiilor. Cel putin la electricitate.

#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
este simplu. totul rezolva electrica, nici nu ii cere acordul. in schimb iti vor calcula despagubiri pe care individul le va ridica de la electrica. eu am platit vreo 27 de mil despagubire

#12
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
de curand am fost la electrica sa fac cerere de racordare la energie electrica.
trebuie sa pun un stalp in curte, care va deveni proprietatea lor.
a trebuit sa dau la notariat o declaratie pe proprie raspundere ca sunt de acord cu asta.
Notarul m-a intrebat daca sunt de acord cu ce semnez si i-am spus ca nu, dar ca sunt obligat, oricum de  respectivul stalp n-o sa se mai foloseasca altcineva decat eu, datorita pozitiei, insa el va fi al electrica.
Notarul mi-a explicat ca  pot da in judecata electrica si pot obtine un alt fel de contract/intelegere cu electrica, prin care eventual sa pot fi despagubit daca cineva va vrea sa se foloseasca de stalp.
Daca grecii au in contract o astfel de clauza, nu prea ai ce face, trebuie sa ii despagubesti, daca insa contractul a fost unul standard, electrica este proprietarul si are drept de decizie.

#13
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004
grecul dezvolta un cartier
ca sa vinda loturile, trage utilitatile: drum apa canal volti si gaz
investitia o imparte la nr de loturi, astfel ca fiecare din cartier are cota parte

ca sa te poti lega la retelele lui, trebuie sa platesti, pentru ca in mod sigur nu sint predate/donate autoritatilor (nici nu ar avea interes sa le predea atita timp cit nu sint achitate)

#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

 Evergreen, on 28th May 2010, 23:07, said:

grecul dezvolta un cartier
ca sa vinda loturile, trage utilitatile: drum apa canal volti si gaz
investitia o imparte la nr de loturi, astfel ca fiecare din cartier are cota parte
ca sa te poti lega la retelele lui, trebuie sa platesti, pentru ca in mod sigur nu sint predate/donate autoritatilor (nici nu ar avea interes sa le predea atita timp cit nu sint achitate)
Sigur va plati ceea ce este normal si din punct de vedere moral si legal!

#15
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004

 bobocel, on 18th May 2010, 21:51, said:

Am achizitionat un teren in zona Panoramic Village, din Iasi, Bucium. Suntem 4 proprietari, fiecare cu parcela lui. Langa noi se afla inceput un cartier rezidential, care mai mult ca sigur nu va continua, deoarece din cele 6 vile construite, in 2 ani nu s-a vandut nici una, si asta pentru ca ei cer 180.000 EUR pe niste vile care fac maxim 80.000 EUR. (construite acum 2 ani, tatal meu e inginer constructor) O vila este inchiriata la un francez cu 550EUR, in rest e pustiu.
terenurile sint luate la specula de concetatenii tai, iar ei au facut casele ca sa ridice zona
Ne-am apucat de facut casa. Am trecut de toti pasii mai importanti - partea de autorizatie, arhitectura, proiectare, achizitionare materiale, sapatura, fundatie. Avem insa o problema, mandatarul roman (V.E.I.) al societatii Batzis Constructions, o companie greceasca, cea care s-a apucat de construit acest cartier, ne santajeaza, pretinzand sume de peste 5500EUR, pentru a "ne permite" racordarea la utilitati. Ne santajeaza fara a avea un temei legal.
Daca e si gaz in pret, cam pe acolo e; daca va maninca cu instanta aduce el situatiile de lucrari
Tot el a pretins de la un al doilea proprietar suma de 6000EUR, pt a "ii permite" sa isi faca PUZ (pe zona fiind un PUG). Mentionez ca noi am facut PUZ-ul si a fost gratis, iar in aceeasi masura va proceda si vecinul.

Putem sa organizam un flagrant impreuna cu politia si sa il actionam in instanta, pentru ca pretinde niste sume nejustificate de bani?
asa credeti voi Posted Image


#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 bobocel, on 18th May 2010, 21:51, said:

Putem sa organizam un flagrant impreuna cu politia si sa il actionam in instanta, pentru ca pretinde niste sume nejustificate de bani?
Nu are cum sa pretinda bani pe niste drepturi ca nu le are. Este absolut absurd ce spui.

Reteaua electrica apartine de compania de distributie de eletricitate iar PUZ-urile se autorizeaza de catre consiliul judetean.

#17
bobocel

bobocel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.08.2005
Revin cu mai multe informatii.

#18
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Nu stiu daca e treaba asa simpla. Parerea mea e ca si ala are dreptul la niste despagubiri pentru ca initial el a platiti totul. Din pacate in Ro totul pare lasat in coada de peste. Si eu s-ar putea sa ma aflu in situatia grecului. Adica sa trag eu initial pe banii mei retea electrica. Pai credeti ca o sa le dau gratis la cei ce vin apoi sa se lege doar pentru ca astia de la Primarie sau CL sau electrica sunt magari si nu acepta macar un parteneriat la cheltuieli? Problema apare la stabilirea sumei de despagubire care si asta se pare ca e subiectiva....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate