Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Prelungire cablu pompa submersibila

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
geotibi

geotibi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.12.2006
Salutare tuturor.
Am si eu o problema. Am luat de curand o pompa submersibila din piata ce are cablul de alimentare de 8 metri ( am cautat toata piata si nu am gasit pompa cu cablul mai lung modelul care-l vroiam). Acum problema e urmatoarea: cum pot prelungi eu acest cablu astfel incat portiunea in care fac conexiunea sa poata si si ea totodata scufundata in apa?
O varianta ar fi sa desfac pompa si sa schimb cablul cu totul dar chestia e ca nu voi mai reusi sa o etansez cum e ea din fabrica si o sa intre apa si zbang scurt-circuit. De aceea m-am gandit sa-i tai stecker-ul si sa prelungesc cablu (app de taiat cablul ce-am mai ras in piata cand au auzit aia cum vreau sa fac: sa nu tai dom'le cablul ca ti se arde pompa ca nu ai cum sa prelungesti cablul) iar conexiunea sa o fac prin cositorirea firelor dar nu stiu cum sa fac izolatia. Ar fi sa introduc fiecare fir intr-un TUB TERMOCONTRACTABIL si sa bag in el o rasina ceva care atunci cand se usuca sa se intareasca si sa nu permita patrunderea apei dar nu stiu ce rasina sa bag si de unde sa o iau. Am mai auzit cum ca sa bag plastic topit dar nu stiu cum sa torn acel plastic pe acel tub sau cu smoala dar stiu ca in momentul in care se raceste devine casanta si sa nu crape in apa.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

#2
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
EU!
Am luat un stecher obisnuit  , le-am mufat ,le-am bagat in vreo 2 - 3 pungi , legat bine cu banda izolatoare si nu am probleme.

#3
geotibi

geotibi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.12.2006

View PostGERULA2006, on 17th May 2010, 09:37, said:

EU!
Am luat un stecher obisnuit  , le-am mufat ,le-am bagat in vreo 2 - 3 pungi , legat bine cu banda izolatoare si nu am probleme.
Si mufarea aceea in pungi e in apa?

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postgeotibi, on 17th May 2010, 12:30, said:

Si mufarea aceea in pungi e in apa?
Ai de gand sa scufunzi pompa 8 m in apa incat sa intre tot cablu? Daca nu, merge cu izolier.

#5
geotibi

geotibi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.12.2006

View Postalexx1402, on 17th May 2010, 23:27, said:

Ai de gand sa scufunzi pompa 8 m in apa incat sa intre tot cablu? Daca nu, merge cu izolier.

Pai as vrea sa bag pompa cam vreo 11 m in apa. Acum e decat vreo 7 si 1 m e deasupra apei si stecheru e bagat in priza.

#6
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgeotibi, on 18th May 2010, 06:14, said:

Pai as vrea sa bag pompa cam vreo 11 m in apa. Acum e decat vreo 7 si 1 m e deasupra apei si stecheru e bagat in priza.
In primul rand izoleaz-o bine,si pune un disjunctor diferential(nu altceva) de 16A cu 10mA,ca sa fii ferit de surprize neplacute.
Acest diferential va simti orice curent rezidual periculos si te va proteja eficient.

#7
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007
Exista niste doze speciale in cu un gel. Sau cel mai la indemana iei o doza faci legaturile in ea izolate, dupa care o umpli cu smoala.

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpreotul75, on 18th May 2010, 11:43, said:

Exista niste doze speciale in cu un gel. Sau cel mai la indemana iei o doza faci legaturile in ea izolate, dupa care o umpli cu smoala.
Asa este ,pt a face mansonul cat mai bine ,ideal este cu dozele alea in care se toarna acel gel(se foloseste si la dozele exterioare)dar obligatoriu dferential!

#9
geotibi

geotibi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.12.2006

View Postanaki, on 18th May 2010, 11:56, said:

Asa este ,pt a face mansonul cat mai bine ,ideal este cu dozele alea in care se toarna acel gel(se foloseste si la dozele exterioare)dar obligatoriu dferential!

Si despre ce gel e vorba? Sub ce denumire il gasesc la magazin ca sa stiu ce sa cer si eventual unde-l gasesc

#10
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Se gaseste tub termocontractibil special pentru ceea ce vrei tu. Are pe interior o rasina. Se incalzeste pana se strange tubul pe cablu si incepe sa iasa rasina pe la capete. Eu am luat si cablul (cauciucat) si tubul acela de la firma care mi-a facut instalatia electrica in casa.

#11
geotibi

geotibi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.12.2006
Despre ce gel e vorba si unde-l gasesc? Chiar nu mai sti nimeni

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgeotibi, on 27th May 2010, 14:40, said:

Despre ce gel e vorba si unde-l gasesc? Chiar nu mai sti nimeni
Gel electrozolant Magic Gel

#13
hayhooy

hayhooy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2011
pentru posteritate
http://www.afoelectr...uri-Rapid-Joint

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate