Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Usa de EXTERIOR pentru CASA: ce...?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
http://www.bricostor...0349001829.html

Ce parere aveti de asa ceva comparativ cu o usa din PVC? http://www.bricostor...6025055727.html

Edited by bbogdanmircea, 07 August 2012 - 13:27.


#74
XPINU

XPINU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2008
Buna seara,

Despre firma Aress, "producator usi metalice de exterior" , din Bucuresti aveti vreun feedback ?

Mersi,

#75
razvanats

razvanats

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.09.2009
Salut, as vrea sa-mi schimb usa de la casa din doua motive- este metalica si nu f bine izolata ( in hol mereu e cam racoare si uneori f rar cand sunt sub -15 condenseaza putin), balamalele nu au elemente de reglaj pentru a cadea perfect pe garnitura, garnitura a imbatranit si -n-am gasit o garnitura la fel, (am pus alta garnitura - dar nu pot regla usa sa cada perfect)-  cainele o zgarie mereu, orientarea usii este spre N si nu reuseste sa etanseze perfect la vant puternic (nici cand era noua adica acum vreo 12 ani)....
Ca urmare as dori sa gasesc o usa f bine izolata termic, inchiderea sa fie macar pe 2 raduri de garnituri, securitate medie (mai degraba forteaza un geam un hot), inchidere in mai multe puncte -  dar asta pentru a cadea uniform pe garnitura si nu din considerente de securitate, as dori sa fie foarte stabila dpdv mecanic, ideal daca se gaseste o usa care sa aiba o fata sau macar niste protectii de tabla inoxidabila (mata) ca protectie la ghearele cainelui.

Ce sugestii aveti? M-ar ajuta si niste firme.

Am citit forumul, si in plus, din experienta proprie lemnul e exclus; la fel cunosc MACO.... si nu mi se pare buna de exterior - la bloc e aproape ok.

Pentru usile israeliene am toata admiratia (am vazut la cineva - am vazut cred doar o garnitura ) dar nu cred ca sunt f bine izolate pentru "aplicatia" mea - in plus nu am nevoie de securitate avand in vedere ca cea mai slaba veriga va fi atacata respectiv geamurile de la parter.

As cocheta cu o usa din PVC facuta cu un profil mai pricopsit gen VEKA Alphaline -dar cu profil de usa ceea ce e mai greu de gasit, cu ceva geam tripan, dar la astea din termopan nu stiu cum e cu pragul de aluminiu si cum se face etansarea pe el; deasemenea nu stiu daca exista feronerie considerata de trafic intens.

Alta optiune ar fi una din aluminu cu bariera termica, dar la aluminiu chiar nu ma pricep - profile/firme/feronerii.

Ar mai fii problema cainelui care zgarie usa.... daca la Al sau PVC exista sau fabrica cineva in lumea asta niste protectii metalice care sa le lipesc pe exterior pe profil; Am vazut ca exista o firma elvetiana care face profile PVC placate in inox - am vazut si un pret si tot numaram zerourile si nu pricepeam (era o usa 22000 RON!!!!!!!) - asa ca pb e deschisa.

#76
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
daca alegi o usa de aluminiu/ pvc cred ca poti aplica protectia de inox de care vorbeai in sistem diy prin prinderea cu surburi de profil a protectiei.

#77
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
singura care izoleaza bine termic este usa de pvc.
una de exterior pvc buna costa cam 1000euro
poti sa o pui cu geam pana jos si ai de protejat doar cercevelele cu platbenzi de al. lipite de pvc.

#78
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mi se pare cam mult 1000 de euro.
Mie mi-au pus usa din pvc cu geam termopan ornamental de sus pana jos si m-a costat 900 de lei (9 milioane)

#79
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
@msn a zis ca o usa buna costa pe la 1000 de ieuroi. Usa aia de 900 de lei sigur e o gluma.

Edited by nemuriciu, 15 October 2012 - 12:55.


#80
razvanats

razvanats

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.09.2009
Am o oferta pe veka softline 82 si e destul de aproape de 1000Eur intradevar. Pb e ca nu am aflat inca la Geneo sau Alphaline cum se face jos pe pragul de aluminiu etansarea. Am vazut sistemul de garnituri la prag pt softline 82: era ferm pe ultima garnitura (dispre interior), apoi mai era o garnitura lata gen cea de la frigider care era prinsa sub usa si care freca pe prag. Ceea ce nu mi-a placut era ca asa zisul prag de aluminiu era de fapt jumatate din plastic cu niste rizuri(pe jumatatea de plastic cadea garnitura lata)- nu mi se pare o solutie de termen lung- imposibil sa nu calce nimeni pe pragul ala in decursul anilor si sa nu se zgarie. In plus in laterale intre terminarea garniturii perimetrale si cea orizontala susmentionata erau doua zone de vreo 1-2cm cu etansare pe perii. Cam complicat si cam aiurea. Asa e la toate????? In plus Roto NT prindea doar in 2 puncte pe aceeasi parte cu limba, se poate face si altfel sau asta e solutia care se foloseste la usi?

#81
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
nu iti mai promova siteul, multumesc

ps: se lasa 2 cm de spuma ca sa poti intoarce extrudatul

#82
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Ceva noutati pe piata de usi exterioare ? Poate cineva sa-mi recomande un producator bun de usi de exterior Lemn sau Metalice ?

#83
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Am gasit niste usi de exterior foarte faine/moderne, pe gustul meu, din aluminiu, de la producatorul nemtesc Hoco, problema e ca nu stiu cine importa in Romania asa ceva ??

http://hocoplast.com...Seiter_2011.pdf

http://hocoplast.com...in-aluminiu.htm

#84
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
Hoco a avut fabrica de productie ferestre la Tg.Mures ,dar a inchis-o in acest an. Executau ferestre din profile extrudate chiar de ei.
Daca erai din Bucuresti te puteam ajuta cu o usa de exterior din gama pe care o cauti tu.

#85
mafiossodaniel

mafiossodaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.01.2011
Poate recomanda cineva o usa de exterior pentru o casa (cat mai simpla si fara cine stie ce sisteme de siguratana total inutile)?
Ma intereseaza sa reziste bine la intemperii (intrarea este sub un balcon deci nu ploua direct pe ea) si o izolatie decenta (am vestibul).
Buget maximum 2000 lei.

#86
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Salutare,

Am primit o oferta pentru o usa de exterior din PVC, de la un producator din zona de Vest a tarii. Usa va fi montata la intrarea in casa.
Am vazut panelul de usa, este alcatuit din:
- la exterior: foaie din PVC de vreo 2-3 mm, culoare nuc (exact ca si tamplaria PVC)
- intre folile de PVC: 2 straturi de polistiren extrudat, lipite intre ele (si la randul lor, lipite de foile de PVC), cele 2 straturi impreuna au cam 5 cm grosime
- la interior: foaie din PVC de culoare alba
Se adauga tocurile, maner, prag Al etc etc

Dar fara sa intru in detaliile artistice ale problemei, ma intereseaza ce nivel de securitate poate asigura acest tip de usa, cat de traininca este oare? Si cat de "high-" (sau "low-") "tech" este tehnica de a lipi 2 straturi de polistiren pt a confectiona "miezul" usii.
Panelul nu este greu, estimez la vreo 15 Kg.
E frumoasa, dar parca nu-mi inspira prea multa incredere...

Va rog, sfaturi cu privire la realizarea panelurilor in general, si mai bine sa fie in particular pt usa asta a mea.

Multumesc.

Edited by cristi-m, 30 April 2014 - 14:51.


#87
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 cristi-m, on 30 aprilie 2014 - 14:50, said:

Salutare,

Dar fara sa intru in detaliile artistice ale problemei, ma intereseaza ce nivel de securitate poate asigura acest tip de usa, cat de traininca este oare? Si cat de "high-" (sau "low-") "tech" este tehnica de a lipi 2 straturi de polistiren pt a confectiona "miezul" usii.
Panelul nu este greu, estimez la vreo 15 Kg.
E frumoasa, dar parca nu-mi inspira prea multa incredere...


Am mai explicat si in alta parte dar mi-au sarit  "cei cu mintea odihnita" in cap. La casa hotul intra pe fereastra nu se chinuie sa sparga usa. Cu un diamant rezolvi imediat orice fereastra.

Edited by Clovis, 04 May 2014 - 07:44.


#88
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

 Clovis, on 04 mai 2014 - 07:43, said:

Am mai explicat si in alta parte dar mi-au sarit  "cei cu mintea odihnita" in cap. La casa hotul intra pe fereastra nu se chinuie sa sparga usa. Cu un diamant rezolvi imediat orice fereastra.
Da, e adevarat, ce sa zic... Totusi, nu ne punem o amarata de usa doar pe ideea ca sigur hotul nu incearca acolo.
Daca-mi permiti intrebarea, cum e realizata usa ta de intrare in casa/apartament?

#89
haiduc1

haiduc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2011
Salut!La o usa de exterior(casa)nu-mi doresc absolut deloc nici o bucata mica de geam.Usa realizata in intregime din pvc izoleaza termic la fel de bine ca o usa fabricata din pvc si geam?De fapt ce izoleaza mai bine la o usa din termopan:pvc-ul(cu camerele sale) sau geamul?

#90
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 mafiossodaniel, on 23 aprilie 2014 - 23:21, said:

Poate recomanda cineva o usa de exterior pentru o casa (cat mai simpla si fara cine stie ce sisteme de siguratana total inutile)?
Ma intereseaza sa reziste bine la intemperii (intrarea este sub un balcon deci nu ploua direct pe ea) si o izolatie decenta (am vestibul).
Buget maximum 2000 lei.
Nu exista usa de casa la maxim 2000 ron.....Poate doar de termopan.Tot ce e sub 2000 ron sunt petarde.

 cristi-m, on 04 mai 2014 - 12:07, said:

Da, e adevarat, ce sa zic... Totusi, nu ne punem o amarata de usa doar pe ideea ca sigur hotul nu incearca acolo.
Daca-mi permiti intrebarea, cum e realizata usa ta de intrare in casa/apartament?
Usa mea e o usa Maco Civica de apartament fara vizor si cu folie de exterior cica (dar e montata la casa deci bate ploaia pe ea si o arde soarele) si fara inchideri in "n" puncte. Am luat plasa cu ea (am fost pacalit) in sensul ca-mi face condens iarna de curge apa pe ea si din cauza asta am inchis asa zisa prispa cu termopan. Deci inca 3000 ron dati pe termopan pe langa cei 2000 dati pe usa......de,  nu eram informat...plus ca a trebuit sa cumpar usa de pe o zi pe alta iar asta a fost singura pe care am gasito pe stoc.....restul erau cu comanda si dura vreo 3 saptamani.

Edited by Clovis, 08 November 2014 - 21:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate