Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Usa de EXTERIOR pentru CASA: ce...?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 bricolator, on 20th May 2010, 11:30, said:

cainii fiind ai tai,ii iubesti si le ierti prostiile facute.Usa de lemn poate fi stearsa de noroi,poate fi reconditionata cu metode simple in fiecare primavara sau toamna.
Sau poti sa ignori complet asemenea daune.
Cu celelate usi este mai problematic,banuiesc ca nu o sa plachezi fata exterioare cu titaniu ca sa nu se poata zgaria.pe metal vopsit cu pulberi sau pvc zgarieturile lasa urme mult mai greu de retusat decat pe lemn.
Si nu exista foi de usi pe post de consumabile,pe care sa le schimbi anual sau sezonier...
Usa mea este la exterior si antivandalism, adica nu se zgarie. Deci nu am NICI o problema cu zgarieturile. Este unul din motivele pentru care am si decis sa dau niste bani (multi) pe o usa DE EXTERIOR.
Iar legat de reconditionat usa de lemn in fiecare privara/toama..nu stiu, eu unul nu m-as impaca cu astfel de operatiuni dese.

@tot_tu: normal ca tocul este continuu etc.. Doar ca ti-am spus: nu mi-a facut condens/apa.

#38
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
o avea rupere termica si in usa si in toc. parca vreo 47 nilioane i-a fost pretul? ai o poza?

#39
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Stiu eu pe cineva caruia i s-a deschis o fereastra cu o amarata de surubelnita.
Degeaba dai o gramada de bani pe o usa solida daca in 20 de secunde hotul intra inauntru pe geam.
Ca si usi, le prefer de 20.000 de ori pe cele din lemn, din toate punctele de vedere. In special din cauza aspectului.
Orice ai incerca sa faci din PVC, tot a imitatie ieftina de usa de lemn iese. Pana si alea metalice arata mai bine, numai ca la case sunt durere din cauza condensului.
Am vazut usi la 1500 de ron din lemn, de-ti bateai copii sa-ti dea alocatia.

Edited by Astrul, 20 May 2010 - 22:50.


#40
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
sunt de acord cu tine ca usile din pvc sunt o imitatie cam aiurea a celor de lemn. normal ca cele de lemn arata mai bine numai ca exista cateva probleme. niciodata nu o sa gasesti o usa de lemn la culoarea termopanului. chiar daca ti le baituiesti singur nu o sa nimeresti culoarea. si mai este problema soarelui si apei. stejarul se curbeaza in timp iar bradul oricat de stratificat este se umfla. m-ai acuzat ca incerc sa vad usi din pvc. nici mie nu-mi plac dar la mine la casa nu am avut ce alege altceva din motivele de mai sus chiar daca am o mica consola deasupra usii de intrare

#41
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 conu71, on 21st May 2010, 07:07, said:

sunt de acord cu tine ca usile din pvc sunt o imitatie cam aiurea a celor de lemn. normal ca cele de lemn arata mai bine numai ca exista cateva probleme. niciodata nu o sa gasesti o usa de lemn la culoarea termopanului. chiar daca ti le baituiesti singur nu o sa nimeresti culoarea. si mai este problema soarelui si apei. stejarul se curbeaza in timp iar bradul oricat de stratificat este se umfla. m-ai acuzat ca incerc sa vad usi din pvc. nici mie nu-mi plac dar la mine la casa nu am avut ce alege altceva din motivele de mai sus chiar daca am o mica consola deasupra usii de intrare
Ca sa se potriveasca usa cu "termopanu" iti faci totul din lemn si sigur se va potrivi nuanta.E o chestiune de traditii,educatie,gusturi si de bani in ultimul rand,pentru ca la o casa cheltuiala majora nu e tamplaria.Ce-i drept asta se comanda printre ultimele cand banii incep sa se termine.
Cu bradul de la noi,oricat de stratificat sa fie si se umfla,sunt si eu de acord,desi si asta depinde de conditiile de exploatare.Pentru usa de intrare inclin sa cred ca nu bradul este solutia,eventual un larice siberian,cel autohton este greu de obtinut,desi este aproape la fel de frumos si bun.
Din pacate la noi gateristii in loc sa selecteze scandurile la care fibra sa fie mai deasa si sa o vanda la tamplarii,decid ca totul este bun pt a lua drumul portului constanta.
In rest,curbarea in timp a stejarului,este o legenda urbana....
faptul ca se vand mult mai multe usi de intrare din PVC sau Al sau otel,tine de tehnologia mult mai simpla si mai la indemana fiecaruia,care pana la urma se traduce si in diferenta de costuri.Nu trebuie sa mire pe nimeni pretul pentru o usa din lemn facuta ca lumea,el ascunde in sine nenumarate operatiuni,masini si scule specializate ,manopera supercalificata,substante diverse de tratare si acoperire,chiar daca materia prima o avem pe teate dealurile.
Pe cand din celelate materiale enumerate Un amarat flex  sau circular de debitare montat pe un dispozitiv cat decat reglabil la unghi, sudura sau termosudura,o masina de gaurit si de insurubat,eventual un aparat de sudura si o ghilotina pt usile din otel s-a rezolvat problema usii.
Nu vreau sa minimalizez investitiile facute de multi in utilaje si scule si oameni in taplarii PVC sau Al,este nevoie de ei pt ca se face treaba buna si in acest domeniu,dar si orice neavenit care a facut tapiterie, tinichigerie auto sau etc,intr-o zi,doua se poate apuca de confectionat ferestre si usi.Din pacate si rezultatele muncii lor se vede.

#42
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Cand ajung data viitoare la mine la tara (Slatina) am sa pun niste poze interesante.
Bunicul meu, cand a construit casa prin 70 a avut un of mare. Sa puna tamplaria din stejar. Pe atunci nu se faceau minunile astea cu stratificat, cu geam termopan.
De-atunci au trecut peste ele 40 de ani. Acum vreo 4 ani m-am apucat sa le reconditionez. In 2 zile cu vreo 3 m de smirghel si 2 cutii de bait le-am faut ca noi.
Si usile, si ferestrele. Dupa 40 de ani....iar de lasat/curbat/corfit nici nu se pune problema.
Ma gandesc cum arata PVC-ul dupa 40 de ani.. -_-

#43
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 conu71, on 20th May 2010, 20:52, said:

o avea rupere termica si in usa si in toc. parca vreo 47 nilioane i-a fost pretul? ai o poza?

Nu mai stiu exact si nu am stat sa caut factura, dar parca undeva la 4200 RON a costat..
Uite 2 poze:

Attached Files



#44
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu trebuie neaparat nici sa se potriveasca usa de la intrare cu termopanul. Depinde cum arata casa, unde e usa, cit se vede din restul geamurilor. Eu am ferestre de aluminiu, vopsit un soi de gri, si usa placata cu lemn de nuc. Nu sare in ochi, nici macar nu se observa, usa e intr-un intrind, ferestre nu prea sint pe partea aia.

#45
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

 CristiALF, on 21st May 2010, 17:16, said:

Nu mai stiu exact si nu am stat sa caut factura, dar parca undeva la 4200 RON a costat..

zici ca i usa de seif. sa-ti traiasca.

 abancor, on 21st May 2010, 18:02, said:

Depinde cum arata casa, unde e usa, cit se vede din restul geamurilor.



ai dreptate aici

Edited by conu71, 21 May 2010 - 17:13.


#46
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 conu71, on 21st May 2010, 18:09, said:

zici ca i usa de seif. sa-ti traiasca.

:) Merci. Si crede-ma, cand o vezi live e si mai si :D (140 Kg aprox...). Cine stie, poate daca D-ne fereste vine vreodata un hot, poate zaboveste pe la ea ca prostu' incercand sa o deschida (caz in care ii urez succes! :lol: )

#47
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
eu mereu ma gandesc la usa aia din pvc cu sticla de sus pana jos care este pe partea dreapta.... trebuie sa dai peste un hot tare prost care sa incerce la usa de 140 kg.

#48
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 Astrul, on 21st May 2010, 14:16, said:

Si usile, si ferestrele. Dupa 40 de ani....iar de lasat/curbat/corfit nici nu se pune problema.
Ma gandesc cum arata PVC-ul dupa 40 de ani.. -_-
Nu se mai fac, dom'le, lucrurile ca pe vremuri. Ma gandesc, daca ar fi avut si jumatate din tehnologia de acum, macar...
Mie mi-e dor de standardele rusesti, unde scria ''CCCP'', acolo era treaba safe! Ma apuca nostalgia dupa semicursiera mea Sputnik, da' asta-i deja  discutie de cafenea...
Eu tot PVC pun.

Edited by portocaliul, 23 May 2010 - 08:42.


#49
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006
E o chestie cu usile de intrare din lemn,de neegalat dupa parerea mea ,mai ales daca e pe stejar - indestructibila ,superba daca e lucrata cum trebuie ...Aici trebuie avut grija la tehnologia de fabricatie ,imbinare prin cepuri duble sau frezare profil-contraprofil  si imbinare cu dibluri (- de obicei pe CNC). Nu mi-as dori varianta a doua la o usa de intrare .Un alt avantaj e rigiditatea mare a cadrului de lemn -cerceveaua , practic isi pastreaza forma drepunghiulara fara aportul sticlei si calelor ca la PVC(vorba aia, o arunci de la etaj si n-are nimic). Iar chestia cu smirghelul si baitul la 5 ani o data nu mi se pare chiar asa dramatica gindindu-te ca practic o faci "ca noua". Din pacate ,e greu accesibila o usa de lemn din motivul lipsei materialului de calitate,meseriasului si a pretului.

#50
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Si inca o treaba. Am vrut sa bag cablu prin toc, un amarat de toc, cat poate fi de gros? Am stricat vreo 2 burghie, dupa 40 de ani s-a facut piatra. Am reusit cu burghiu de metal intr-un final.

#51
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 Astrul, on 26th May 2010, 01:24, said:

Si inca o treaba. Am vrut sa bag cablu prin toc, un amarat de toc, cat poate fi de gros? Am stricat vreo 2 burghie, dupa 40 de ani s-a facut piatra. Am reusit cu burghiu de metal intr-un final.
esti descurcaret,a suferit probabil numai masina ta de gaurit.....

#52
poseidonTi

poseidonTi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.02.2007
Am vazut acest subiect si, avand experienta personala, am zis sa dau un sfat.

In primul rand sustin 100% parerile celor care afirma ca usile metalice de apartament nu au ce cauta la exterior.

Usi din lemn de exterior, de calitate, nu se fabrica in Romania din cauza tehnologiei si a materialelor scumpe.

Dupa 6 luni de cautari am ajuns la concluzia ca usile produse de compania SHIRYONIT HOSEM din Israel sunt de cea mai buna calitate. Sunt scumpe, se comanda modelul dorit in Israel si vine cam in 3 luni. Majoritatea ambasadelor au montate usi de la acest producator.

In 5 ani nu am avut probleme cu usa, are o bariera termica excelenta, nu face condens, este anti-efractie (nu ca ar folosi la ceva, nici un hot nu va incerca sa patrunda pe usa aia) este foarte grea, are sisteme de siguranta mecanice in cheie, etc.

Eu am comandat-o de la Superlock Romania, dar poarte le gasiti si in alta parte. A costat 1400 Euro.

Sper ca am fost de ajutor.

Aici gasiti catalogul: http://www.sls.co.il/eng

Eu detin acest model, dar pe maro: http://www.sls.co.il...e...D=62&Page=1

Edited by poseidonTi, 31 May 2010 - 11:55.


#53
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 poseidonTi, on 31st May 2010, 11:47, said:

Am vazut acest subiect si, avand experienta personala, am zis sa dau un sfat.

In primul rand sustin 100% parerile celor care afirma ca usile metalice de apartament nu au ce cauta la exterior.

Usi din lemn de exterior, de calitate, nu se fabrica in Romania din cauza tehnologiei si a materialelor scumpe.

Dupa 6 luni de cautari am ajuns la concluzia ca usile produse de compania SHIRYONIT HOSEM din Israel sunt de cea mai buna calitate. Sunt scumpe, se comanda modelul dorit in Israel si vine cam in 3 luni. Majoritatea ambasadelor au montate usi de la acest producator.

In 5 ani nu am avut probleme cu usa, are o bariera termica excelenta, nu face condens, este anti-efractie (nu ca ar folosi la ceva, nici un hot nu va incerca sa patrunda pe usa aia) este foarte grea, are sisteme de siguranta mecanice in cheie, etc.

Eu am comandat-o de la Superlock Romania, dar poarte le gasiti si in alta parte. A costat 1400 Euro.

Sper ca am fost de ajutor.

Aici gasiti catalogul: http://www.sls.co.il/eng

Eu detin acest model, dar pe maro: http://www.sls.co.il...e...D=62&Page=1
Eu nu stiam care este motivul pentru care in israel sunt asa de putine paduri.Am aflat acum, au taiat tot ca sa-si faca mana pentru a executa cele mai bune usi de intrare din lemn  :w00t:
Hai sa punem un pic de ordine aici(lasand la o parte evidenta reclama.tehnologia de prelucrare pentru usi este ori germana ori elvetiana.cele mai bune usi de lemn sunt facute de firme franceze,cele mai frumoase sunt italiene si spaniole..
Ma voi documenta in aceasta saptamana dac am omis ceva,promit

#54
poseidonTi

poseidonTi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.02.2007

 bricolator, on 31st May 2010, 13:20, said:

Eu nu stiam care este motivul pentru care in israel sunt asa de putine paduri.Am aflat acum, au taiat tot ca sa-si faca mana pentru a executa cele mai bune usi de intrare din lemn  :w00t:
Hai sa punem un pic de ordine aici(lasand la o parte evidenta reclama.tehnologia de prelucrare pentru usi este ori germana ori elvetiana.cele mai bune usi de lemn sunt facute de firme franceze,cele mai frumoase sunt italiene si spaniole..
Ma voi documenta in aceasta saptamana dac am omis ceva,promit

Mda... Ma asteptam...

Nu am afirmat ca usile recomandate sunt din lemn!!! Sunt metalice. Citeste prima data si comenteaza ulterior.

Astia ti-s oamenii, daca scrii numele unei firme e reclama.

Data viitoare voi comenta asa: am o usa de exterior metalica foarte buna, dar nu pot sa va spun ce si cum, se considera reclama.

Daca vrei sa vorbim de usi din lemn pentru exterior esti invitatul meu.

1. Singurele esente demne de luat in seama sunt tecul, mahonul si stejarul alb.
2. Producatorul trebuie sa tina cont de umiditatea, salinitatea, temperaturile extreme ale zonei. O usa din lemn se va comporta diferit pe malul marii fata de munte.
3. Lemnul lucreaza in timp, chiar daca materialul a fost uscat perfect inainte de prelucrare, fiind necesare ajustări si finisaje dupa aproximativ un an.

Acum te rog sa-mi spui tu producatorul care ofera romanilor aceste servicii. Promit sa nu te acuz de publicitate mascata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate