Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Masura pentru reducerea numarului de masini

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Pentru a nu mai face off-topic aici am creat acest topic, unde sa discutam de ideea mea de reducere a numarului de masini si implicit a traficului auto si a poluarii.

Eu am zis ca nu ar strica sa fie necesar si un permis de detinere a unei masini, obligatoriu pentru a putea cumpara o masina. Pentru a obtine acest permis sa fie necesar sa ai un venit de minim 10000 RON si sa cumperi mai intai un loc de parcare sau un garaj in zona (pentru a scapa si de problema parcarilor insuficiente si a masinilor parcate ilegal). Deasemenea sa fie si impozitu minim 25% din valoarea masinii/an.

Exceptii: In cazul masinilor electrice sa fie necesar un venit minim de 5000 RON, si impozitul mic spre cat e acum la cele pe benzina/motorina.


Stiu ca masurile sunt dure, dar altfel nu vad cum s-ar putea reduce numarul de masini. Sper sa se aplice vreodata. Ce parere aveti ? Voi aveti alte ideei despre cum s-ar putea reduce numarul masinilor ?


P.S. Inainte sa imi sariti in cap, va amintesc ca e doar o opinie/parere personala, si aici e un forum unde oricine isi poate exprima parerea.

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
O idee proasta.

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
sper sa nu faci niciodata parte dintr-un guvern

#4
petronelduca

petronelduca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 18.01.2008
venitul de care pomensti LUNAR sau ANUAL?
ca daca e lunar, e cam nashpa.
off: ce venit ai?

#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006

 December, on 11th May 2010, 21:50, said:

O idee proasta.

Argumente ? Ai tu alte idei mai bune ?

Edited by LunaCrystal, 11 May 2010 - 20:52.


#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 LunaCrystal, on 11th May 2010, 21:52, said:

Ai tu alte idei mai bune ?
Daca mi te adresai mie, nu. N-am nici o idee pentru ca nu eu am venit cu aceste ganduri "marete". Tu esti cel bogat si vii cu propunerea asta. Si tu ai intrebat ce parere avem. Si ti-am raspuns: o idee proasta.

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006

 conu71, on 11th May 2010, 21:51, said:

sper sa nu faci niciodata parte dintr-un guvern
Nu o sa fac, stai linistit. Si chiar daca as face parte nu cred ca as da o astfel de lege.

 petronelduca, on 11th May 2010, 21:52, said:

venitul de care pomensti LUNAR sau ANUAL?
ca daca e lunar, e cam nashpa.
off: ce venit ai?
Venitul lunar sa fie minim obligatoriu.
Venitul meu lunar: 0 (zero), dar nu cred ca are importanta, ca nu am de gand sa imi iau masina.

Edited by LunaCrystal, 11 May 2010 - 20:55.


#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 LunaCrystal, on 11th May 2010, 21:54, said:

Si chiar daca as face parte nu cred ca as da o astfel de lege.
Si daca nici macar nu ai de gand sa-ti sustii ideile, la ce boala le mai promovezi aici? Doar ca sa mai facem ceva posturi?

#9
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
de ce nu tai raul de la radacina
de ce te iei de numarul de masini si nu te iei de aia care iau taxe si nu sunt in stare sa faca drumuri ?

#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca vrei sa reduci aglomeratia din orase, praf, poluare, parcari supraaglomerate, mai bine ai milita pentru largirea oraselor, extinderea lor! Exista loc, campurile stau parasite si noi ne inghesuim mai rau ca boii pe cativa metrii patrati! Cine a fost cu avionul si stie cum se vede Romania de sus stie la ce ma refer!

Totusi, de ce ai vrea reducerea numarului de masini? Nu iti permiti una si nu iti place sa fi singurul? Stai linistit, nu esti singurul!

#11
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 LunaCrystal, on 11th May 2010, 21:49, said:

Pentru a nu mai face off-topic aici am creat acest topic, unde sa discutam de ideea mea de reducere a numarului de masini si implicit a traficului auto si a poluarii.
P.S. Inainte sa imi sariti in cap, va amintesc ca e doar o opinie/parere personala, si aici e un forum unde oricine isi poate exprima parerea.
Ok, e parerea ta. De ce vrei tu sa reducem traficul auto si poluarea? Pentru cine? Pentru cei care isi permit sa plateasca orice taxa cretina impusa de conducere?

Topicul asta nu prea isi are locul pe Aria Auto, cred ca vorbesc in numele a 99% dintre user cand spun ca e o idee FOARTE proasta.

#12
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

 LunaCrystal, on 11th May 2010, 21:54, said:

Venitul meu lunar: 0 (zero), dar nu cred ca are importanta, ca nu am de gand sa imi iau masina.
Atunci cu ce te deranjeaza numarul mare de masini? :) Sunt destui care "se chinuie" in traficul asta, da' n-au idei la fel de stralucite ca ale tale.

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006

 December, on 11th May 2010, 21:56, said:

Si daca nici macar nu ai de gand sa-ti sustii ideile, la ce boala le mai promovezi aici? Doar ca sa mai facem ceva posturi?
Ca sa vad daca mai sunt si alti sustinatori. Sustin propriile ideii, dar nu in forma initiala, prima care imi vine in minte, ca inainte de a aplica ceva la scara larga trebuie gandit de mai multe ori. Probabil daca as face parte din guvern as da o lege asemanatoare, dar doar asemanatoare. As pune cateva exceptii gen, cei care locuiesc in zone indepartate fara nici un mijloc de transport in comun, cei care au persoane in familie cu probleme medicale datorita carora nu se pot deplasa pe jos si inca cateva exceptii de genu. In plus poate as gasii si alte modalitati de a limita nr masinilor, gen permiterea inchirierii unei masini sau alte criterii inafara de venituri.

Edited by LunaCrystal, 11 May 2010 - 21:03.


#14
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 LunaCrystal, on 11th May 2010, 21:54, said:

Venitul meu lunar: 0 (zero), dar nu cred ca are importanta, ca nu am de gand sa imi iau masina.
Cred ca te plictisesti masiv, in cazul asta.
Closed!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate